Pora na pierwszą drukarkę 3d

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
MalT
Postów w temacie: 1
Posty: 105
Rejestracja: 30 mar 2018, 11:22
x 19

Re: Pora na pierwszą drukarkę 3d

Post autor: MalT »

Instrukcja do prusy jest tak dobra że naprawdę trzeba chcieć popełnić błąd...
Mendel Max 1.5+
Rostock Mini Pro - gotowa w 90%
Velleman K8200 - nie polubiliśmy się
Makerbot Replicator 5th Gen - nie polubiliśmy się
Original Prusa i3 MK3
Awatar użytkownika
Jakub
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 284
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
x 27

Re: Pora na pierwszą drukarkę 3d

Post autor: Jakub »

Racja. Wszystko opisane znakomicie. Nigdzie nie trzeba się domyślać co gdzie ma być przykręcone.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Pora na pierwszą drukarkę 3d

Post autor: dziobu »

Przede wszystkim to złożenie drukarki pozwala poznać budowę i poniekąd zasadę działania. Ta wiedza na pewno się przyda przydaje się prędzej czy później.
gruntz, virgin71
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Pora na pierwszą drukarkę 3d

Post autor: FlameRunner »

Jeśli ma być FFF, to i3 MK3S - jak już chyba wszyscy przede mną napisali - powinna się okazać dobrym wyborem.

Ale ja bym Cię chciał trochę podpuścić. :D Do rzeczy związanych z planszówkami, postawiłbym na druk 3D z żywicy, chociaż to zależy oczywiście od charakteru i skali wydruków.

"Filamentówka" i "żywicówka" to są zupełnie różne drukarki. Być może obie równie dobrze (albo równie źle :P) nadają się "na początek"? Być może wcale nie trzeba bać się "żywicówki" bardziej niż "filamentówki"? Na pewno druk z filamentu rządzi się zupełnie innymi prawami niż druk z żywicy i nieważne, czy na początek kupisz "żywicówkę", czy "filamentówkę", to gdy w przyszłości kupisz drukarkę 3D drugiego rodzaju, to i tak będziesz się uczył druku w zasadzie od nowa.

PS Nie mam "żywicówki". Ja tu tylko podpuszczam. :D
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Pora na pierwszą drukarkę 3d

Post autor: dziobu »

FlameRunner pisze:Ale ja bym Cię chciał trochę podpuścić. :D Do rzeczy związanych z planszówkami, postawiłbym na druk 3D z żywicy(...)
Tylko że z wymienionych potrzeb były jeszcze akcesoria do domu i zagrody - a tu żywicówka jest grubo średnia (z naciskiem na "bezużyteczna").
SLA/DLP to fajne dopełnienie FDMu, ale nie zamiennik.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Pora na pierwszą drukarkę 3d

Post autor: FlameRunner »

Zależy, co chce drukować do tych planszówek - możliwe, że do tego bezużyteczna będzie "filamentówka". ;)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Pora na pierwszą drukarkę 3d

Post autor: dziobu »

Ależ oczywiście - tylko mowa jest ogólnie o pierwszej drukarce też "do wszystkiego" - DLP na codzienną zabawę będzie zwyczajnie za droga w eksploatacji.

Ale da się to rozwiązać:
  • Phonon z alledrogo - < 2k zł
  • coś klasy Anycubic i3 Mega/Aurora A5 - obie poniżej 2k.
W zakładanym budżecie mamy obie drukarki :D
FlameRunner
Awatar użytkownika
gruntz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 31 maja 2019, 13:48
Lokalizacja: Gliwice

Re: Pora na pierwszą drukarkę 3d

Post autor: gruntz »

Bardzo dziękuje za dotychczasowe odpowiedzi :)
jak najabrdziej jestem za kit-em od samego początku nie brałem pod uwagę wersji zmontowanej raz że jest to zwyczajnie tańsze rozwiązanie a dwa bardzo przekonuje mnie argument za tym że trzeba poznać budowę swojej drukarki (z tym brakiem umiejętności chodziło mi o to że nie mogę kupić sobie osobno wszystkiego i jakiegoś raspberry pi żeby potem samemu to złożyć na takim poziomie i zaprogramować ;p )
co do żywicy to bardzo chętnie pobawiłbym się czymś takim ale jakoś mimo wszystko na początek chyba wolałbym filamentówkę (no ale można mieć kiedyś 2 ;p )
w sprawie elementów do gier jako MG może kiedyś wydrukuje jakieś handouty graczom na sesję ale nie spodziewam się żeby trzeba je było oglądać pod lupą więc jakość z filamentówki powinna wystarczyć jeżeli chodzi o planszówki to może zmodyfikowałbym jakieś znaczniki z kilku tytułów ;) w skrócie wydaje mi się że nie będę potrzebował jubilerskich szczegółów
jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie się moim tematem :) a może ktoś jeszcze ma jakiś pomysł na inna drukarkę niż te wymienione? jakiś argument przeciw i3?
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: Pora na pierwszą drukarkę 3d

Post autor: Tuchajbej »

Oryginalna prusa mk3s i do tego jak kasa zostanie to prusament pla i petg (super dobrane profile). Na tą chwile to chyba optymalny start.
Brałbym obie blachy do wydruku, teksturowana i gładką.

Instrukcja jest lepsza niz mebli z ikei - każdy to ogarnie. Poznasz mniejwiecej budowę i jak coś się zadzieje to będziesz przynajmniej wiedział o czym z supportem rozmawiać.

Co do jakości wydruków pod kątem tabletop - kup małą dyszę - typu 0.2mm. Wtedy drobnica wygląda bardzo dobrze. Nie jest to jakość żywicy ale wstydu nie ma.
gruntz
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: Pora na pierwszą drukarkę 3d

Post autor: Artu »

gruntz pisze:...a może ktoś jeszcze ma jakiś pomysł na inna drukarkę niż te wymienione? jakiś argument przeciw i3?
Nie kombinuj jak "kuń pod górę", tylko kupuj Prusa i3 MK3S, bo na chwilę obecną nie ma nic lepszego w tej cenie :git:
Jedyny, jak dla mnie argument "przeciw", to taki, że mnie na nią nie stać :cry:
Pjoter
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”