Drukarko wycinarka pole robocze około 1000x1000

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
KKKropka
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 19
Rejestracja: 21 lip 2019, 21:16

Drukarko wycinarka pole robocze około 1000x1000

Post autor: KKKropka »

Witam,

Aktualnie posiadam i użytkuje drukarkę alfawise u20. Używam jej do drukowania dość dużych elementów (konstrukcji pod oświetlenie). Elementy te muszę kleić w całość a dużo wygodniej było by drukować je w całości. Jakość wydruku nie jest priorytetem, drukuje aktualnie na dyszy 0.8mm.
Przejdźmy do sedna.

Myślałem nad poskładaniem drukarki o polu roboczym 1200x1200 lub mniejszym. Raczej minimum 1000x1000. Zrobienie sztywnej konstrukcji nie powinno być problemem.
Stwierdziłem również, że jak już będę wydawał tyle pieniędzy na konstrukcję to można by ją wykorzystać do zamiany ekstrudera na laser, żeby używać tego jak wycinarki laserowej (na przykład pleksa 2mm).
Problem mam taki, że kompletnie się nie znam na płytach głównych i ich programowaniu. Jakby była płyta, która naprzemiennie ogarniała by raz laser z dwoma osiami a raz ekstruder z trzema osiami to było by idealnie. W ostateczności myślałem też nad osobnymi płytami i przepinaniem silników w zależności od potrzeb, raz do jednej a raz do drugiej płyty.

Stąd pytania:
Jaka płyta?
Jaki laser?
Jaki ekstruder?
Jakie silniki?
Jak to wszystko zaprogramować?

Nie mam pojęcia ile to wszystko może kosztować, lecz jestem przygotowany na około 5 tys zł.

Dodam że stół byłby oczywiście statyczny i nie był by podgrzewany.
Awatar użytkownika
bafunio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 217
Rejestracja: 20 maja 2018, 05:31
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: inventure, UM2+, R19
x 81

Re: Drukarko wycinarka pole robocze około 1000x1000

Post autor: bafunio »

Nie wiem jak inni zareagują na ten post ale ja go odebrałem w ten sposób "znajdźcie mi wszystkie podzespoły i dajcie instrukcje jak to zrobić , albo zróbcie wszystko za mnie , oczywiście za darmo"
Drukarki FDM: Zortrax Inventure , Ultimaker 2+ bondtech QR , Sigma R19 , Sigma R16 , XYZ Da Vinci Color
Drukarki SLA: XFAB
Frezarka: Certus 7060 pro stal ATC 9,5kW
Tokarka: LF CNC mini 1 serwo 2,2 kW
Awatar użytkownika
KKKropka
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 19
Rejestracja: 21 lip 2019, 21:16

Re: Drukarko wycinarka pole robocze około 1000x1000

Post autor: KKKropka »

bafunio pisze:Nie wiem jak inni zareagują na ten post ale ja go odebrałem w ten sposób "znajdźcie mi wszystkie podzespoły i dajcie instrukcje jak to zrobić , albo zróbcie wszystko za mnie , oczywiście za darmo"
Właśnie tego chciałem uniknąć, nie chciałem, żeby tak to zostało odebrane. Szczególnie zależy mi na tym, żeby ktoś mi podpowiedział jaka płyta główna się nada do czegoś takiego.
A jeśli znalazła by się osoba, która ma wiedzę i by mnie poprowadziła przez całość budowy, to z miłą chęcią zapłacę.
Awatar użytkownika
bafunio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 217
Rejestracja: 20 maja 2018, 05:31
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: inventure, UM2+, R19
x 81

Re: Drukarko wycinarka pole robocze około 1000x1000

Post autor: bafunio »

jeżeli nie masz na to żadnych pomysłów , nic nie szukałeś w necie (a jeśli szukałeś to napisz co znalazłeś) to idź do działu z zleceniami i zleć komuś projekt z wyceną takiego sprzętu - pewnie ktoś chętny się znajdzie , tylko nie wiem czy 5tys wystarczy , laser do 2mm plexi raczej musi byc co2
Drukarki FDM: Zortrax Inventure , Ultimaker 2+ bondtech QR , Sigma R19 , Sigma R16 , XYZ Da Vinci Color
Drukarki SLA: XFAB
Frezarka: Certus 7060 pro stal ATC 9,5kW
Tokarka: LF CNC mini 1 serwo 2,2 kW
Awatar użytkownika
Jakub
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 284
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
x 27

Re: Drukarko wycinarka pole robocze około 1000x1000

Post autor: Jakub »

Wcześniej pisałem z kolegą na priv na fb i poleciłem żeby przyszedł tutaj bo tu może wypowiedzieć się więcej osób, w tym sporo doświadczonych w takich zagadnieniach. Koledze prawdopodobnie chodzi o polecenie dobrej konstrukcji, sprawdzonych komponentów przez osoby które są już w tym obcykane. Zależy mu na dużym polu roboczym, do dyspozycji ma drukarkę, więc z wydrukiem części prawdopodobnie problemów nie będzie problemu. Liczy na pomoc w zakresie całej budowy, komponentów, bo jeszcze nie zbudował czegoś takiego. Pozdrawiam i mam nadzieję, że wyjaśniłem kilka niejasności. ;)
Awatar użytkownika
KKKropka
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 19
Rejestracja: 21 lip 2019, 21:16

Re: Drukarko wycinarka pole robocze około 1000x1000

Post autor: KKKropka »

Otóż to, mam pomysł na konstrukcje i zarys jak by to miało działać.
Zależy mi szczególnie na poleceniu komponentów, które by się w takiej konstrukcji sprawdziły :)
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Drukarko wycinarka pole robocze około 1000x1000

Post autor: virgin71 »

Płyta: duet.
Konstrukcja: co kto woli, pewnie profile aluminiowe.

Pamiętaj też, że druk kilku części i sklejanie, daje tę przewagę na drukiem jednej dużej, że jeden błąd nie uwala całego projektu.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Drukarko wycinarka pole robocze około 1000x1000

Post autor: Berg »

tu i w powiązanych mixach, blogach, githubach, youtubach masz wszystko, wszystkie odpowiedzi na swoje pytania i znacznie więcej.
https://www.thingiverse.com/thing:724999
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Drukarko wycinarka pole robocze około 1000x1000

Post autor: dragonn »

Od MPCNC mi się bardziej podoba https://rootcnc.com/machines/root-3/
Przy czym to nadal są frezarki. A moim zdaniem frezarka nie będzie dobrą drukarką a drukarką nie będzie dobrą frezarką.
Co do płyty - zdecydowanie jak wyżej - Duet
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Drukarko wycinarka pole robocze około 1000x1000

Post autor: Berg »

myślę, że MPCNC jest bardziej elastyczne jeśli chodzi o osiągnięcie większego zakresu w Z. Poza tym oczywiście zgadzam się, że jak coś jest do wszystkiego do jest do niczego.
Jednak warto poczytać o tym projekcie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”