Wybór nowego extrudera + hotend.

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
wrt503
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 18 cze 2019, 08:05
x 1

Wybór nowego extrudera + hotend.

Post autor: wrt503 »

Witam. Chciałbym zrobić upgrade w swojej Tronxy X5SA.

Wybór padł na:

BMG BONDTECH DUAL (oryginał)
E3D V6 (oryginał)

pytanie czy do kwoty 1tys znajdzie się coś lepszego?

Jest jeszcze wersja E3D V6 złocona, trochę się różni blokiem. Różnica 150zł - pytanie czy jest sens dopłacać?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Wybór nowego extrudera + hotend.

Post autor: FlameRunner »

Co Cię skłania do tego, by do drukarki za tysiąc dwieście złotych wstawić ekstruder i głowicę za sześć-siedem stów? Jaki efekt chcesz uzyskać? Jakie problemy z drukiem chcesz rozwiązać?
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Wybór nowego extrudera + hotend.

Post autor: virgin71 »

FlameRunner pisze:Co Cię skłania [...]?
FUN :D

Moim zdaniem nic lepszego nie znajdziesz. To jest bardzo fajny sprzęt.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Wybór nowego extrudera + hotend.

Post autor: FlameRunner »

E3D Titan Aero to też nie będzie zły wybór.

Tak samo bardzo dobrym wyborem może się okazać drukowany VORON Mobius + bowden + E3D Lite6.

PS Znowu fajnie nam się rozmawia, ale jednak dobrze by było, gdyby autor wątku brał równie aktywny udział w dyskusji. :D

PPS A może on po prostu potrzebuje naprawić/poprawić fabryczną głowicę, wydając na to sześć-siedem dych, a nie stów? :D
wrt503
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 18 cze 2019, 08:05
x 1

Re: Wybór nowego extrudera + hotend.

Post autor: wrt503 »

FlameRunner pisze: PS Znowu fajnie nam się rozmawia, ale jednak dobrze by było, gdyby autor wątku brał równie aktywny udział w dyskusji. :D

PPS A może on po prostu potrzebuje naprawić/poprawić fabryczną głowicę, wydając na to sześć-siedem dych, a nie stów? :D
PS Spoko, nie mam aż tyle wolnego czasu, by co chwilę wchodzić na forum, także czasami trzeba poczekać :P
PPS Nie, nie chcę dawać chińskich podrób tylko wolę wydać znacznie więcej i mieć spokój.

Ale do rzeczy.

Aktualnie mam standardowy,oryginalny setup. X5SA wersja 2019, jest to wersja przednajnowsza poprawiona. Najnowsza różni się zasilaniem całości z 24VDC. U mnie nadal 12VDC.

Idąc dalej. Problemy jakie miałem:
- pływająca oryginalna mata na której się drukuje. Po osiągnięciu 40st na blacie, po odczekaniu 10-15min zostaje przeze mnie porządnie naciągnięta. Mimo tego, kiedy druk trwa powyżej godziny to mata znowu faluje. Dzięki czemu benchmark, który chciałem wykonać, pod koniec druku się wywrócił stateczek. Przez to, że od około połowy druku znowu mata zaczęła pracować.

Ten problem jest w trakcie rozwiązywania - zamówiłem magnetyczną matę z nakładką PEI (nie wiem czy można wstawiać linki z aliexpress, jeśli nie to proszę usunąć link) . Mata sprawdzona przez innych użytkowników drukarek Tronxy. Także powinno być spoko. https://pl.aliexpress.com/item/32992671 ... 5c0f7GfXLH

Problem z falującą nakładką możecie obejrzeć tutaj:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=I5Nm5-35weY


To co udało się ogarnąć na oryginalnej nakładce (PEI będzie w przyszłym tygodniu) dorzuciłem w załącznikach. Problemy:
- parę nierówności w warstwach - na 90% efekt falującej maty.
- pajęczynka - używam Cura, z przerobionym profilem pod X5SA przez jednego z użytkowników tej drukarki. Nie miałem jeszcze okazji zmienić retrakcji z 6mm na 6,5mm

Jeśli widzicie inne problemy niż te które wymieniłem to dajcie znać.

Ustawienia z Cura w załączniku.


Dlaczego szukam nowego extrudera i hotend? Zależy mi na jak najlepszej jakości druku. Wiem, że X5SA szału nie robi, ale nie mam 10k lub więcej, żeby kupić gotowca z takim polem roboczym (głównie interesuje mnie 330x100x200).

Auto-level w miarę działa + oczywiście ręczne dopracowanie osi Z. Ale planuję dorzucić BlTouch (oryginalny) - co wiąże się ze zmianą sterownika. Prawdopodobnie SKR 1.3 .


Pozdrawiam :)
Załączniki
material.PNG
travel.PNG
travel.PNG (9.62 KiB) Przejrzano 4602 razy
shell1.PNG
quality.PNG
quality.PNG (9.97 KiB) Przejrzano 4602 razy
plate.PNG
plate.PNG (6.38 KiB) Przejrzano 4602 razy
mesh.PNG
mesh.PNG (7.5 KiB) Przejrzano 4602 razy
lift.PNG
lift.PNG (10.62 KiB) Przejrzano 4602 razy
infill.PNG
IMG_0370.JPG
IMG_0369.JPG
IMG_0368.JPG
IMG_0366.JPG
wrt503
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 18 cze 2019, 08:05
x 1

Re: Wybór nowego extrudera + hotend.

Post autor: wrt503 »

Ustawienie temperatur:
195st głowica
40st stół

Filament:
Spectrum 1,75mm PLA Deep Black

Jeśli chodzi o pierwszą warstwę to dopóki nie otrzymam nowej porządnej nakładki z PEI to nie będzie idealna. To co udało mi się uzyskać - załącznik.

Mam jeszcze problem taki, że podczas startu druku, kiedy jeszcze całość się nagrzewa - z głowicy leci nadmiar filamentu, który się zebrał - wycieram go oczywiście. Problem jest taki, że na 0,5s przed wykonaniem druku jak już głowica się przesunęła na "start" to znowu leci filament, którego już nie jestem w stanie zebrać i niestety mam babola na starcie.

Jeśli opis nie jest jednoznaczny - dajcie znać, nagram filmik.


Uwaga - wszystkie zdjęcia poza screenami są w dużej rozdzielczości - także, żeby widzieć wszystkie szczegóły zachęcam do kliknięcia na zdjęcie, by otworzyć grafikę w nowej karcie.
Załączniki
IMG_0355.JPG
IMG_0354.JPG
IMG_0350.JPG
IMG_0346.JPG
Abys
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Wybór nowego extrudera + hotend.

Post autor: McKee »

Prosta szyba jest lekarstwem na krzywy stół. Autoleveling nie jest. To fajny bajer ale nie do tego służy. Jeżeli drukarka w czasie wydruku kręci śrubami osi Z to znaczy że stół jest krzywy i elektronika kompensuje wady mechaniki - taki wydruk będzie zawsze gorszy od odpowiednika w którym oś Z nie pracuje w trakcie druku pojedynczej warstwy. Śmiem twierdzić, że autoleveling w rękach nowicjusza to więcej szkody niż pożytku. Jego po prostu tak trzeba ustawić żeby nie psuł wydruków ;) :P

Skup się na dopracowaniu profili na Twojej drukarce - coś z internetu jest jakąś średnią albo jest dopasowane do czyjejś drukarki a nie do Twojej.
Niestety trzeba własnoręcznie poeksperymentować, własnoręcznie się nauczyć - kilka razy było powtarzane, że dobry wydruk to w dużej części umiejętności i doświadczenie drukarza.
Abys
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
wrt503
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 18 cze 2019, 08:05
x 1

Re: Wybór nowego extrudera + hotend.

Post autor: wrt503 »

Co do szkła. Myślałem o nim, hartowanym. Grubość 2-4mm. Tylko część osób pisze, że będą problemy z działaniem czujnika od wysokości przy głowicy. Inna część osób pisze, że bez problemu będzie działać. Dlatego na 1 strzał kupiłem tamten zestaw z aliexpress.

Odnośnie profilu i własnego doświadczenia, eksperymentów. Jestem tego świadom i chętnie przy tym działam. Tylko aktualnie jestem na urlopie i nie miałem kiedy się pobawić. Doszły dość częste burze, zaniki prądu i musiał wykopać UPSa , żeby mieć podtrzymanie. To, że drukarka pamięta stan po zaniku zasilania to mi nic nie daje, bo mam nadmiar filamentu w głowicy i nawet jak zanik napięcia trwał 5min to po ponownym rozgrzaniu głowicy mam niezłego "Bobka" na druku :D dlatego został uszykowany UPS.

Także dopóki nie ogarnę stołu to test profili odkładam. Mimo wszystko chciałbym ogarnąć nowy extruder żeby zmniejszyć retrakcję. Przy okazji zabrałbym e3d V6. Jak już mam kupować to wolę raz a porządnie.
wrt503
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 18 cze 2019, 08:05
x 1

Re: Wybór nowego extrudera + hotend.

Post autor: wrt503 »

FlameRunner pisze:E3D Titan Aero to też nie będzie zły wybór.
O tym też myślałem. Zastanawiam się właśnie między E3D Titan Aero vs BMG Bondtech DUAL.

Ten filmik do mnie przemawia na korzyść E3D Titan Aero.


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=dIZCfnRanSk
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Wybór nowego extrudera + hotend.

Post autor: virgin71 »

To zwykły filmik reklamowy.
Artu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”