Szukam dobrej drukarki

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
trime
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 01 wrz 2019, 16:59
x 1

Szukam dobrej drukarki

Post autor: trime »

Witam, poszukuję dla siebie swojej pierwszej drukarki 3D.

Budżet: Mniej niż 4000 zł. Oczywiście o ile coś co spełni moje oczekiwania za mniejsze pieniądze i nie stracę dużo na możliwościach \ jakości to może być.

Potrzeby:
- wydrukowanie elementów do robota którego będę budował. Robot będzie się poruszał na gąsienicach, które wydrukuję. Koła napędowe, osie, tryby mam plan wydrukować coś podobnego jak lego technic. Obudowa będzie tu największa coś na wzór czołgu.
- konstrukcje do drona zabawkowego
- to co w domu się zepsuje i będzie można to tak naprawić
- jakieś figurki, jakieś pojemniczki
- co do rozmiarów to mogę się odnieść tylko do robota. Długość robota szacuję na jakieś 30 cm ale sądzę, że uda mi się obudowę\konstrukcję złożyć z 2 wydruków. Sądzę, że wystarczy mi tak z 20 cm
- Na tą chwilę nie myślę o łączeniu kilku materiałów
- Sądzę, że poradzę sobie ze złożeniem i ewentualnym serwisem o ile będę miał jakieś wsparcie co do tego co mam zrobić.

Doświadczenie: widziałem wydruki na żywo, widziałem drukarkę działającą na żywo oraz rozmawiałem z kimś kto posiada własną drukarkę.
Abys
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Szukam dobrej drukarki

Post autor: FlameRunner »

W takiej cenie bardzo dobrą drukarką jest Prusa i3 MK3S, ale...
co prawda do większości wydruków pewnie starczy Ci PLA lub PET-G, możesz jednak chcieć część wydruków wykonać z ABS, HIPS lub ASA, a więc przydałaby się drukarka, która nie będzie całkiem otwarta na otoczenie. Czy jesteś skłonny zrobić jakąś zabudowę? Choćby nawet coś w stylu: IKEA Lack box for Prusa i3.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Szukam dobrej drukarki

Post autor: virgin71 »

Ja bym się decydował na używanego Zortraxa m200. Czasem jakiś Ultimaker się trafi. Nawet Ultimaker Original jest wystarczający. Przy podanych umiejętnościach, tak bym celował, pomimo, że UMO w tej cenie jest do złożenia.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Szukam dobrej drukarki

Post autor: McKee »

Nawet są aktualnie na Allegro:
Prawie nowa (770h): https://allegro.pl/oferta/drukarka-3d-z ... 8312567899
Całkiem nowa: https://allegro.pl/oferta/drukarka-3d-u ... 8079987029

Zortrax jest lepszą opcją IMHO
Chciałem napisać że wolałbym Prusę ale Zortrax w tej cenie bije ją na głowę (IMHO). Brać puki jeszcze jest.
(O ogarnięcie drukarki nie ma co się bać - forum pomoże).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Jakub
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 284
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
x 27

Re: Szukam dobrej drukarki

Post autor: Jakub »

W tej cenie (a nawet trochę niższej) bardzo dobrą opcją jest Prusa i3 MK3S, ma wielką społeczność, slicery od producenta, własną stronkę z modelami i gcodami dla konkretnych drukarek od Prusy (coś jak thingiverse ale stworzone dla drukarek Prusy). Super opcja na start do złożenia, poznasz budowę drukarki, producent ma kanał na yt gdzie jest opisane wiele problemów z którymi mogą borykać się początkujący oraz jak sobie z nimi radzić. Jeżeli nie masz ochoty grzebać przy drukarce i nie interesuje Cię to, to zortrax m200 albo UM0 to będą jedne z najlepszych dostępnych opcji, to tzw. ,,woły robocze''. Przy zortraxach nikogo nie dziwi przebieg kilku tysięcy godzin. Obie to dość stare konstrukcje ale naprawdę solidne.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Szukam dobrej drukarki

Post autor: McKee »

Nie. Nie zgadzam się z przedmöwcą i zupełnie nie podoba mi sie ta ukryta afirmacja prusy. Przecież Ultimaker i Zortrax też mają swoje slicery (na dodatek ich własne a nie adaptacje/przeróbki jak w przypadku Prusy), też mają swoje fora itp. Protestuje przeciwko mówieniu o tym jako o zalecie bo to zaletą nie jest żadną w stosunku do 2 później wymienionych. Stara konstrukcja? Przecież Prusa I3 jest starsza od Zortraxa. I mniej więcej z tego samego okresu co UMO. Fakt ... mamy MK3 .. sporo różnych bajerów (jedynie stöł uważam za naprawdę przydatny), ale to wciąż ta sama konstrukcja z poziomo jeżdżącym stołem a mocowanie / ruch stołu w osi Z robi ogromną różnicę. Prusa to naprawdę świetna drukarka ale jednak klasę niżej niż Zortrax. UMO jako wół roboczy ... no nie wiem. Jakoś mi to nie pasuje (choć jest to pierońsko szybka i ogólnie dobra drukarka).

PS.: Normalne przebiegi to raczej kilkanaście tyś godzin a nie kilka.
olo2000pm, Abys, Jakub
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Szukam dobrej drukarki

Post autor: virgin71 »

UMO samemu się składa, więc jest super opcja poznania samej drukarki. Cura, to przecież slicer Ultimakera:) U mnie UMO pracują praktycznie non-stop. Moja pierwsza drukarka ma przepracowane kilkadziesiąt tysięcy godzin i wymieniałem tylko łącznik PTFE 1 raz i dyszę ok. 7 razy (średnio raz na rok). UMO o ile się nie mylę, ma jednak największą społeczność i forum, ale mogę być w błędzie.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Szukam dobrej drukarki

Post autor: dziobu »

Ultimaker ma IMHO jedną wadę - filament 2.85mm.
Technicznie to nie jest wada, niemniej na 1.75mm jest większy wybór materiałów (u nas).
trime
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 01 wrz 2019, 16:59
x 1

Re: Szukam dobrej drukarki

Post autor: trime »

Dziękuję wszystkim za pomoc, rozumiem, że w tej cenie te 3 są jednymi z lepszych. Co do Prusy, to nie przeszkadza mi dorobienie obudowy by drukować z ABS.
Co do Zortraxa m200, to jak ma się tu sprawa z filamentami? Znalazłem jedynie informację o filamentach rozpoczynających się na Z, czyli zapewne producenta. Czy mogę wiedzieć jakie inne, obsłuży?
Dobrze zrozumiałem, że w tym przedziale dostanę tylko Ultimakera Original, który ma niestandardowe filamenty?

Każda za pewne ma jakieś wady, mogę wiedzieć jak to wygląda z wadami, na tych drukarkach?

Czy któraś z tych 3 jest sensowna ?
- Crealitu CR10-S4
- Da Vinci 1.0 pro 3w1
- Wanhao Duplicator 4S

Czy trudne będzie zapewnienie stabilności i wytrzymałości jeżeli obudowę \ konstrukcję robota jeżdżącego zrobię z 2 lub w ostateczności 3 elementów?
Planuję do robota użyć amortyzowanego zawieszenia, widziałem jakieś projekty na thingiverse rozumiem, że jedyne sensowne rozwiązanie to sprężyny + coś na wzór tłoka, czy da się coś takiego zrobić na drukarce?
Czy jakieś materiały poza PLA i ABS mają sens?


Mam nadzieję, że nikogo nie przeraża moja niewiedza ;), wybaczcie ale czuję się jak dziecko w sklepie z zabawkami mające zawiązane oczy :D
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Szukam dobrej drukarki

Post autor: dziobu »

trime pisze:Co do Zortraxa m200, to jak ma się tu sprawa z filamentami? Znalazłem jedynie informację o filamentach rozpoczynających się na Z, czyli zapewne producenta. Czy mogę wiedzieć jakie inne, obsłuży?
Jakiś czas temu odblokowali możliwość używania dowolnych filamentów. Z tym że główną zaletą w tym wypadku jest jednak konstrukcja; ta drukarka po prostu działa.
trime pisze:Dobrze zrozumiałem, że w tym przedziale dostanę tylko Ultimakera Original, który ma niestandardowe filamenty?
To nie są niestandardowe filamenty. Zwyczajnie inna średnica, mniej popularna (u nas).
trime pisze:Czy trudne będzie zapewnienie stabilności i wytrzymałości jeżeli obudowę \ konstrukcję robota jeżdżącego zrobię z 2 lub w ostateczności 3 elementów?
Na to pytanie odpowiedź sobie jako projektant. Tutaj elementy plastikowe nie różnią się niczym od elementów metalowych, drewnianych, szklanych... Fizyka jest wspólna.
Ale ogólnie to często konstrukcja złożona z kilku detali jest sztywniejsza; inaczej i tak musisz robić jakieś żeberka, wycięcia, itp.
trime pisze:Planuję do robota użyć amortyzowanego zawieszenia, widziałem jakieś projekty na thingiverse rozumiem, że jedyne sensowne rozwiązanie to sprężyny + coś na wzór tłoka, czy da się coś takiego zrobić na drukarce?
Jeśli jest na tg, to pewnie projekt jest przystosowany do druku.
Jeśli chodzi o amortyzatory, to możesz nawet wykorzystać sprężystość filamentów (viewtopic.php?f=9&t=1090&p=64666#p64666). Ogranicza Cie wyobraźnia i - w mniejszym stopniu - pole robocze drukarki.
trime pisze:Czy jakieś materiały poza PLA i ABS mają sens?
Owszem, mają:
https://www.simplify3d.com/support/materials-guide/
https://www.simplify3d.com/support/mate ... ies-table/
Abys, cardjunk
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”