Drukarka dla początkującego do 1200zł (kilka faworytów)

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
Merlin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 03 lis 2019, 22:50
Lokalizacja: Żywiec
x 3

Drukarka dla początkującego do 1200zł (kilka faworytów)

Post autor: Merlin »

Witam,

Na wstępie chciałbym się przedstawić (docelowo więcej będzie w odpowiednim dziale), Jestem Marcin, student 3 roku Mechaniki i Budowy Maszyn.
Rok temu pojawił się pomysł drukarki, jednak z różnych względów sprawa się odroczyła, ale w tym roku już definitywnie postawiłem na zakup. No i właśnie, dużo czytam, oglądam i do pewnego momentu było wszystko dobrze, jednak teraz mam co raz większy mętlik w głowie. Ale do rzeczy:

1. Podaj budżet. - Myślałem o czymś w granicach 800zł, to tak rozsądnie, jednak trochę poczytałem i jestem w stanie dać gdzieś w granicach 1200zł + osobno jakiś dobry markowy filament.

2. Jasno określ swoje potrzeby
Tak jak wspominałem, jestem na studiach inżynierskich, niemal codziennie coś projektuję w Inventorze, Catii, NX'ie, chciałbym wiele z tych modeli przenieść do rzeczywistości. Drugi aspekt, chyba ważniejszy - to hobbystycznie jestem modelarzem. Szeroko pojęte modelarstwo kolejowe w skali 1:87 (tak, wiem mała skala, małe elementy ale jestem w stanie pogodzić się z pewnymi niedoskonałościami wydruku), a także modelarstwo RC, głównie samochodowe. Chciałbym wiele elementów do swojego hobby zaprojektować, wydrukować i dopracować. Myślę że pole robocze niema szczególnego znaczenia, bo z zasady będą to niewielkie elementy.

Nie miałem wcześniej doświadczenia z drukiem, jakieś jedne zajęcia na uczelni, ale to tak pokazali i na tyle. Stąd też chciałbym drukarkę, na której mógłbym się wszystkiego nauczyć oraz oswoić. Taka, która umożliwi przyjemne wejście w temat, ale jednocześnie nie ograniczy możliwości rozwoju drukarki (podatność na modyfikacje). Myślę, że podstawy techniczne, składanie itp. ogarnę. Nie chciałbym jednak od razu po zakupie zmieniać płyty głównej itp. a jedynie dodrukować sobie ewentualnie kilka elementów, czy jakieś drobne elementy mechaniczne.
Z tego co czytałem to moją uwagę zwróciła głównie drukarka Ender 3 oraz Anycubic i3 Mega. Poniżej napiszę swoje spostrzeżenia, może ktoś mnie nakieruje na właściwe tory:
Endera 3 (650zł)- mocno przetarty szlak wszelkich modyfikacji, forum itp., myślę że to pozwoliłoby na wyjaśnienie wszelkich błędów i defektów druku. A co za tym idzie dosyć popularna, jednak czy nie przestarzała jak na 2019 rok?
Anycubic I3 Mega (830zł)- czytałem że łatwiej jest zrobić pierwszy wydruk (od razu w miarę skonfigurowana, co umożliwia łatwy start). Dodatkowo czytałem o automatycznej synchronizacji osi Z, o czym niema nic pisane w enderze. Jednak podobno nie jest tak podatna na modyfikacje i ulepszenia jak ender. Podoba mi się dotykowy wyświetlacz, jednak czy niema z nim na dłuższą metę jakiś problemów?

To są główni faworyci, jednak w głowie siedzi jeszcze kilka drukarek, ale w ich przypadku mam bardzo mieszane uczucia:

-Ender 5 -(1200zł , tutaj znalazłem jedynie allegro) o tej wiem mało, podobno lepsza od 3, i równie mocno podatna na modyfikacje. Jednak jest mało recenzji, szczególnie na YT, pytanie moje czy faktycznie warto do niej dopłacić względem Endera 3? (tak wiem, inna konstrukcja, ale co to oznacza w praktyce?)
-Saphire PRO (1184zł)- po recenzji pewnego youtubera byłem nastawiony zdecydowanie na nią, ale po przespaniu się z tematem, to drukuje podobnie albo i gorzej niżeli anycubic, a do tego podobno firma bardzo nie pewna i są problemy z ewentualnymi gwarancjami. A może się mylę?
-Tronxy X5S -(1250zł w obecnej przecenie) na youtubie widziałem bardzo ładne wydruki, na niemal albo i seryjnej drukarce, jednak czytałem na forum, a także inne opinie, to wymaga bardzo dużego wkładu pracy aby zaczęła drukować, do tego dosyć droga jeśli faktycznie jest tak jak piszą. Czytałem również że często ją update'ują jakimiś nowymi elementami itp. więc może te problemy znikły?
-Alfawise U30 (680zł)- niby spoko, dużo użytkowników ją chwali jako na pierwszą drukarkę, ale jakoś czytałem, widziałem na yt i nie trafia do mnie. Może niesłusznie?

Anet nie liczę, bo mają negatywne opinie, do tego dość spora liczba kiedyś tam spłonęła sama z siebie, chciałbym jednak obudzić się rano.

Więc pytanie którą z tych dwóch wybrać? Czy faktycznie warto dopłacić jako do pierwszej drukarki te kilkaset złotych? (odczuję różnicę?) Czy może jednak na pierwszą kupić coś taniego, pobawić się, oswoić i nauczyć?

I jeszcze jedno pytanie, słyszałem że jeśli przedmiot po wydruku ma być szlifowany, czy obrabiany w jakiś sposób, to lepiej drukować abs (wymaga zamkniętej obudowy), ale jak wygląda ewentualna obróbka PLA? Da się go szlifować, czy definitywnie nie? A PETG?
Widziałem że na anycubic i 3 mega ludzie drukowali z abs bez zabudowy, czy na enderze będzie podobna możliwość? A może faktycznie warto pomyśleć w dalszym czasie o ewentualnej możliwości zabudowy drukarki?

Mam nadzieję że nie stworzyłem tysięcznego wątku który nic nie wniesie. Przeczytałem ostatnie 4 strony z wątkami co kupić, facebookowe grupy z drukiem, a także wszelkie filmy i recenzje. Ale moje pytania nadal pozostają i założenie wątku to chyba jedyne rozwiązanie aby je rozwiać.

PS: Zakup najlepiej z jakiegoś pobliskiego magazynu (PL, CZ, DE), alliexpress bądź coś podobnego.
balgator, Abys
balgator
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 131
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:24
x 24

Re: Drukarka dla początkującego do 1200zł (kilka faworytów)

Post autor: balgator »

Widać, że się przygotowałeś do napisania tego posta. Dziękuję.

Ja bym się decydował na Endera 5, głównie ze względu na konstrukcję stołu w osi Z oraz łatwości zabudowania osłony przy wydruku ABS. A to ci będzie potrzebne, jeżeli chcesz obrabiać wydruk. PLA kompletnie nie nadaje się do szlifowania, można jedynie próbować wypełniać warstwy wydruku żywicą. PET-G jest pomiędzy łatwością obróbki, szlifowania obu powyższych materiałów.
Merlin
Awatar użytkownika
Jakub
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 284
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
x 27

Re: Drukarka dla początkującego do 1200zł (kilka faworytów)

Post autor: Jakub »

Gdybym miał taki budżet jak ty na początek to bym brał sapphire pro, już kilka osób na YT zrobiło recenzje chociaż nie wiemy na ile są obiektywne, bo np. Arturowi Pietrzakowi ją dali za free z BG chyba, nie chcę mu zarzucać kłamstw na jej temat, lubię go oglądać ale lepiej poczekać ~2 tygodnie bo może coś nowego na jej temat się pojawi. A jeżeli nadal będzie zbierać dobre opinie to przynajmniej będziesz pewien, że to dobry wybór. Specyfikacja jest naprawdę obiecująca. Co do wydruków to już losowo, jedna lepiej drugą gorzej. To kwestia odpowiedniej kalibracji. Ale nie wykluczam endera 3 czy alfawise i30 jako fajnych drukarek na początek. Prawie 2 razy tańsze od sapphire a efekty ostatecznie będą pewnie podobne. Tylko że w przypadku sapphire może być mniej roboty. Według mnie najlepsza jest sapphire, przemawiają do mnie prowadnice liniowe i 32 bity.
Awatar użytkownika
Dawid.S
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 198
Rejestracja: 13 lut 2019, 19:11
Lokalizacja: Gdańsk/Olsztyn/Inowrocław
x 42

Re: Drukarka dla początkującego do 1200zł (kilka faworytów)

Post autor: Dawid.S »

balgator pisze:Ja bym się decydował na Endera 5, głównie ze względu na konstrukcję stołu w osi Z.
Akurat ten fabryczny stół to jedno ze słabych ogniw piątki. Drży zwłaszcza przy szybkich wydrukach co później widać. Ale to akurat bardzo łatwo poprawić, Sam na bazie piątki zbudowałem juz teraz zupełnie nową solidna konstrukcje która drukuje naprawde przyjemnie.
Merlin
Akademickie rozważania zawsze bywają korzystne dla studiujących temat :geek:
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Drukarka dla początkującego do 1200zł (kilka faworytów)

Post autor: dragonn »

Jakub pisze:Gdybym miał taki budżet jak ty na początek to bym brał sapphire pro, już kilka osób na YT zrobiło recenzje chociaż nie wiemy na ile są obiektywne
Polecam zobaczyć recenzję CNCKitchen i skończyć doradzać tą drukarkę początkującym.
Jasne, fajna drukarka jak za tą cenę ale wygląda na to że ma masę niedoróbkę i QC leży. Ja bym nie określił jaką dobrą dla początkującego chyba że ktoś faktycznie lubi grzebać.
Dawid.S, Merlin
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Drukarka dla początkującego do 1200zł (kilka faworytów)

Post autor: virgin71 »

Ja odniosę się po raz milionowy do pytania stara E3 vs U30. Czym przekonuje E3, że nowsza i lepsza konstrukcja U30 odpycha? Ciekawi mnie to.
Awatar użytkownika
Merlin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 03 lis 2019, 22:50
Lokalizacja: Żywiec
x 3

Re: Drukarka dla początkującego do 1200zł (kilka faworytów)

Post autor: Merlin »

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)

Co do saphire PRO i filmu Artura to mam właśnie wrażenie, iż jest on sponsorowany, mimo że bardzo lubię jego filmiki oraz nie podważam jego wiedzy, to w tym przypadku jakoś nie ufam.

Piszecie o drganiach stołu w Enderze 5, a także że jest możliwość łatwej poprawy tego. Muszę zgłębić temat. Natomiast możliwość zabudowy, tym bardziej że PLA nie nadaje się do obróbki, kusi mnie.

Dlaczego stawiam Endera 3 nad Alfawise U30? Nieco czytałem, oglądałem też recenzje i wydruki i między innymi jeden filmik mnie mocno zniechęca. Mimo przeróbek w u30, drukuje ona gorzej niżeli Ender 3 https://youtu.be/oaZexbCASOc?t=470
Z grupy na fb wiem, że anycubic i3 mega jest praktycznie bezproblemowy po zakupie, drukuje ładnie, nie wymaga szczególnych usprawnień, ale tak właściwie na dłuższą metę ich również nie oferuje. Jak to wygląda w praktyce?

Czyli na obecną chwilę wychodzi na to, że faworytem jest ender 3/5?
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Drukarka dla początkującego do 1200zł (kilka faworytów)

Post autor: Pjoter »

Mam Anycubic i3 Mega od listopada 2017 roku. Fajna drukarka na początek, mało problemowa. Jakoś pół roku później kolega kupił Endera 3. Miał dużo problemów by ja poprawnie złożyć samemu, pomagałem w ogarnianiu drukarki. Inny znajomy kupił natomiast Alfawise U30, podobne problemy przy składaniu co z Enderem 3.
Jedyny problem z Anycubicem jest taki że jest "stary". I nie ma sensu go kupować, lepiej zainwestować w nowszą drukarkę, bardziej przyszłościową.
Merlin
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Dawid.S
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 198
Rejestracja: 13 lut 2019, 19:11
Lokalizacja: Gdańsk/Olsztyn/Inowrocław
x 42

Re: Drukarka dla początkującego do 1200zł (kilka faworytów)

Post autor: Dawid.S »

Mi z endera została już tylko rama, co w zasadzie potwierdza jednoznacznie że to bardzo podatna na mody konstrukcja :D Obecnie dopieszczam dwa projekty. Pierwszy bajerancki dla własnej widzimisie przyjemności, drugi drukarki własnie takiejna start którą będzie sobie mozna porsto poskładać. Projekt na bazie wiedzy którą zdobyłem przez ten mijający juz rok. Czyli gdybym dziś zadawał sobie pytanie jaka drukarka na start to w 100% byłaby to własnie taką. A na zakończenie, zerknij tez na legend od BigTreeTech fajnie, w mojej ocenie lepszy pomysł niz ender3 w dobrych pieniądzach
Akademickie rozważania zawsze bywają korzystne dla studiujących temat :geek:
Awatar użytkownika
Merlin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 03 lis 2019, 22:50
Lokalizacja: Żywiec
x 3

Re: Drukarka dla początkującego do 1200zł (kilka faworytów)

Post autor: Merlin »

Dziś został mi przedstawiony temat drukarki Tevo tarantula Pro. Na forum o niej nic nie znalazłem, natomiast w Internecie zbiera dobre recenzje, jednak po zakupie otrzymujemy puzzle.
Co o niej myślicie? Stosunkowo nie droga, a podobno lepsza od Anders i Anycubica.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”