Budżetowa drukarka z podwójnymi dyszami

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Sivar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 05 lis 2019, 21:45

Budżetowa drukarka z podwójnymi dyszami

Post autor: Sivar »

Cześć :)

To po kolei:
Budżet: okolice 1 000 zł
Potrzeby: sprzęt ma mi posłużyć raczej do zabawy - poznania technologii, stworzenia paru gadżetów do domu, majsterkowania. Nie mam jakiś drastycznych wymogów czasowych/jakościowych, z tego co wyczytałem w tej klasie cenowej raczej ciężko takowe mieć ;) Drukarka może spokojnie drukować nawet kilkadziesiąt godzin, a gotowy wydruk może wymagać drobnych poprawek na ręcznej szlifierce.
Standardowy wymiar ok. 20cm jest jak najbardziej akceptowalny, drukarkę jak najbardziej chciałbym poskładać sam, zależy mi na dwóch dyszach - chciałbym stosować rozpuszczalne w wodzie podpory.
Drukarka ma być przede wszystkim zabawką. Niestety z czasem bywa różnie, z chęcią trochę przy niej pogrzebię, żeby coś poprawić czy dokalibrować, jednak chciałbym, żeby jednak dało się ją chociaż uruchomić "z pudełka" (po skręceniu oczywiście) - powiedzmy, że powyżej 3-5 godzin tygodniowo, jeśli miałoby się zdarzać regularnie, to jednak za dużo. Oczywiście rozumiem, że na początku będzie pewnie znacznie więcej ;)
Doświadczenie: Drukarki 3D nie miałem i nie używałem. Znajomy znajomych posiada Prusa - miałem okazję widzieć zarówno pracę jak i jej efekty, to jednak byłoby tyle.
Dodatkowe: Wszystkie kompy w domu na Linuxie - jeśli coś nie ma wsparcia dla tego systemu to dla mnie jest właściwie bezużyteczne...

Rozglądałem się trochę, jedyne co udało mi się znaleźć to Geeetech A10M - z tego co wyczytałem zbudowana na bazie chyba całkiem udanego Endera 3, martwi mnie jednak brak konkretnych opinii lub niesponsorowanych recenzji. Ktoś ma, słyszał, może się wypowiedzieć? Jak bardzo A10M jest kompatybilne z Enderem?

Zastanawiałem się, czy istnieje możliwość rozszerzenia najpopularniejszych modeli jak Ender 3 czy Alfawise U30 o podwójną dyszę? W internecie nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na to pytanie...
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Budżetowa drukarka z podwójnymi dyszami

Post autor: mcxmcx »

Każda drukarka może mieć dwie dysze lub dysze mieszająca.
Do zwykłej dokladasz silnik i extruder i już.

W większości wypadków i tak wymienia się default elektronikę na coś 32 bit i bardziej popularne niż to co oferują najtańsze.

Ale nie jest łatwo drukować dwoma dyszami, łatwiej jest zmieniać filament jakmpotrzebujesz inny kolor.
Sivar
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Budżetowa drukarka z podwójnymi dyszami

Post autor: dziobu »

mcxmcx pisze:Każda drukarka może mieć dwie dysze lub dysze mieszająca.
Do zwykłej dokladasz silnik i extruder i już.
Musisz mieć gdzie to podłączyć; dostęp do firmware żeby skonfigurować.
No i przeróbka głowicy - niektóre konstrukcje nie udźwigną czegoś cięższego niż standard albo będzie to gruba przeróbka wszystkiego.
mcxmcx pisze:W większości wypadków i tak wymienia się default elektronikę na coś 32 bit i bardziej popularne niż to co oferują najtańsze.
Załóżmy że on nie chce na starcie wywalać połowy podzespołów.
mcxmcx pisze:Ale nie jest łatwo drukować dwoma dyszami, łatwiej jest zmieniać filament jakmpotrzebujesz inny kolor.
I tego bym się trzymał. Dwie osobne dysze to masa upierdliwości, począwszy od ich wypoziomowania (mają być idealnie równo) aż po lejący się wiecznie plastik z tej akurat nieużywanej. Mieszalnik to inny zestaw problemów; w żadnym razie nie jest to coś co bym nazwał "bezproblemowe" i dające "dobre wydruki od kopa".
Mam jedno, mam drugie. Prawie w ogóle nie korzystam.
Sivar
Sivar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 05 lis 2019, 21:45

Re: Budżetowa drukarka z podwójnymi dyszami

Post autor: Sivar »

Dzięki za odpowiedzi.

Chodzi mi konkretnie o podpory - nie chcę męczyć się później z ich usuwaniem, szczególnie w jakiś bardziej skomplikowanych projektach, chciałem skorzystać z opcji rozpuszczalnych. Zdaję sobie sprawę, że rozpuszczalny filament to znaczny wydatek, ale pewnie nie ma potrzeby korzystać z niego do każdego wydruku. Na mieszaniu kolorów mi nie zależy. Wymiana wkładu co chwila w tym wypadku wydaje mi się bardzo czasochłonna, bo zazwyczaj warstwy podpór i wydruku idą naprzemiennie i trzeba by stale stać nad drukarką i zmieniać szpule - chyba, że się mylę?

Nie mogłem się doszukać - gdzie znaleźć części/jakieś instrukcje instalacji podwójnej dyszy? Jak ocenić, czy konstrukcja utrzyma cięższy element - na co zwrócić uwagę?

Faktycznie, na początek chciałbym popróbować jakiś prostych wydruków, większe zmiany wchodzą w grę później, jak już oswoję się z urządzeniem :) Z tego co czytałem U30 ma na wstępie elektronikę 32 bit i metalową konstrukcję, jak rozumiem byłaby to w takim wypadku sensowniejsza opcja?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Budżetowa drukarka z podwójnymi dyszami

Post autor: dziobu »

Sivar pisze:Chodzi mi konkretnie o podpory - nie chcę męczyć się później z ich usuwaniem, szczególnie w jakiś bardziej skomplikowanych projektach, chciałem skorzystać z opcji rozpuszczalnych.
Daruj sobie na początek. Poważnie.
Jeśli chcesz żeby to działało tak jak powinno to potrzebujesz drukarki z podnoszonymi/obracanymi głowicami (jak Ultimaker) albo coś typu IDEX. Dwie dysze jadące obok siebie to nie jest dobry start przygody z drukiem. Nowych przekleństw możesz się nauczyć i bez tego.
Sivar pisze:Nie mogłem się doszukać - gdzie znaleźć części/jakieś instrukcje instalacji podwójnej dyszy? Jak ocenić, czy konstrukcja utrzyma cięższy element - na co zwrócić uwagę?
W tej klasie sprzętu musisz wspiąć się na wyżyny umiejętności, zakasać rękawy, odpalić CADa i do roboty ;)
Poszukaj głowicy z jednym blokiem. Albo zamontuj dwie.

Jeśli nie znajdziesz gotowego projektu pod wybraną drukarkę to zostaje Ci zrobieni wszystkiego samemu. A jak? No popatrz jak to wygląda w innych drukarkach. Materiałów w sieci jest sporo co też nie oznacza że będą pasować do tego co chcesz. To jest w sumie najlepsze w tych zabawkach ;)
Pjoter, dragonn, Sivar, Abys, Jose, DoktorM
Sivar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 05 lis 2019, 21:45

Re: Budżetowa drukarka z podwójnymi dyszami

Post autor: Sivar »

Dzięki raz jeszcze :)
Pozostaje posłuchać mądrzejszych i bardziej doświadczonych ;)
mobile4you
Postów w temacie: 1
Posty: 240
Rejestracja: 02 sty 2018, 10:37
Lokalizacja: Rzeszów/Zwierzyniec
Drukarka: Prusa Mini
x 42

Re: Budżetowa drukarka z podwójnymi dyszami

Post autor: mobile4you »

Ja uważam, że lepsza jest drukarka na dwie dysze niż mix. Lepiej mieć problem z wyrównaniem, niż z blokowaniem filamentu (szczególnie z PVA).
Na start polecam:
https://www.aliexpress.com/item/3286628 ... b201603_52

Z wysyłką z UK wyjdzie Ci ~700PLN (a 11.11 jeszcze taniej).
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Budżetowa drukarka z podwójnymi dyszami

Post autor: mcxmcx »

Akurat Bizer to nie jest ideal, nawet za £100 bym się zastanawiał ;)
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Budżetowa drukarka z podwójnymi dyszami

Post autor: McKee »

mcxmcx pisze:Akurat Bizer to nie jest ideal, nawet za £100 bym się zastanawiał ;)
Ale masz/miałeś? Czy tylko powtarzasz jakieś gdzieś zasłyszane opinie? Jak się w nią trochę pracy włoży to jest to naprawdę dobra drukarka.
balgator
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”