Potrzebuje pomocy w wyborze pierwszej drukarki.

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
VspecII
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 15 lis 2019, 16:22

Re: Potrzebuje pomocy w wyborze pierwszej drukarki.

Post autor: VspecII »

Witajcie


Nie chcę tworzyć nowego tematu, podepnę sie pod ten. Poszukuję pierwszej drukarki 3D, początkowo zastosowanie hobbystyczne, ale po opanowaniu oprogramowania odnajdzie zastosowanie w warsztacie samochodowym i dorabianu przeróżnych elementów. Początkowa koncepcja to drukarka do 1500 zł, albo Sapphire Pro Two Trees, albo Anycubic 4Max Pro. Po przewartowaniu internetu i youtube stwierdziłem, że wolałbym drukarkę pewniejszą, nie sprawiającą nagminnie problemów. Pomyślałem o zwiększeniu kwoty zakupu i skierowanie się w stronę Prusy I3 MK3S (jest nawet możliwość wzięcia jej na raty). Zmartwiła mnie jednak jeden post, który mówił o problemach podczas drukowaina ABS-em (które jak się domyślam wynikają z otwartej budowy). Teraz pytania:

1. Jak jest z drukowaniem Prusą z innymi filamentami (nie ukrywam że będe potrzebował filamentów które mechanicznie i temperaturowo sa wytrzymalsze od PLA)

2. Jaka jest żywotność takiej drukarki? Czy są dostępne ewentualne części zamienne?

3. Normalny facet który niejednokrotnie miał narzędzia w rękach, dłubie przy samochodach i w domu jest w stanie złożyć tą drukarkę zgodnie ze sztuką (szanuję i czytam instrukcje obsługi, nie wyrzucam ich za okno ;) )?

Faktycznie Waszym zdaniem, lepiej jest dopłacić do oryginalnej Prusy?

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Potrzebuje pomocy w wyborze pierwszej drukarki.

Post autor: dziobu »

VspecII pisze:Nie chcę tworzyć nowego tematu, podepnę sie pod ten.
A szkoda bo robi się bajzel.
VspecII pisze:1. Jak jest z drukowaniem Prusą z innymi filamentami (nie ukrywam że będe potrzebował filamentów które mechanicznie i temperaturowo sa wytrzymalsze od PLA)
Tak jak ze wszystkimi innymi drukarkami.
ABS/ASA/HIPS/Nylon/... wymagają zamkniętej komory lub ograniczenia chłodzenia w dowolny inny sposób. Wystarczy nawet położenie kartonu na drukarkę.
VspecII pisze:2. Jaka jest żywotność takiej drukarki? Czy są dostępne ewentualne części zamienne?
Wszystko jest dostępne.
VspecII pisze:3. Normalny facet który niejednokrotnie miał narzędzia w rękach, dłubie przy samochodach i w domu jest w stanie złożyć tą drukarkę zgodnie ze sztuką (szanuję i czytam instrukcje obsługi, nie wyrzucam ich za okno ;) )?
Normalny facet nie czyta instrukcji. Normalny facet po prostu WIE i nikt mu nie musi mówić gdzie ta śrubka czy inna część ma być :D

Złożenie drukarki (a mowa o podłym i tanim chińczyku) wymaga podstawowego zestawu kluczy, minimalnej intuicji mechanicznej i przynajmniej dwóch zwojów w mózgu. Pierwotniaki też by mogło złożyć taką drukarkę, gdyby miały nibyrączki zamiast nibynóżek :D

Zupełnie osobną kwestią jest doprowadzenie jej do poprawnej pracy, tj kalibracja, tuning... W tym punkcie Prusa ma przewagę - jest złożona z lepszych części, ma lepszą instrukcję i rzadko się zdarza żebyś składanie musiał zacząć od serwisu podzespołów.
VspecII pisze:Faktycznie Waszym zdaniem, lepiej jest dopłacić do oryginalnej Prusy?
Dla Twoich potrzeb - nie. Skoro podpiąłeś się do wątku to zauważ że tu pytający też zaczyna od ABSu - i wymieniony wcześniej 4Max wydaje się dobrą pozycją.
Awatar użytkownika
Jakub
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 284
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
x 27

Re: Potrzebuje pomocy w wyborze pierwszej drukarki.

Post autor: Jakub »

Jak kupisz prusę to nawet narzędzi nie musisz mieć. Są w komplecie. Instrukcja jest baaardzo obszerna i mówi o wszystkim co trzeba zrobić. Wszystko jest podzielone na etapy. (Wszystko wyżej dotyczy instrukcji od wersji w mk2s, mk3s może mieć inną formułę) Według mnie nikt nie powinien mieć problemu z jej złożeniem. I na start dają szpule dobrego filamentu. Ale drukarka do ABS, ASA, Nylonu to nie jest. Ponadto jest to nadal konstrukcja bramowa, w MK3/S poprawiona jest sztywność ramy tzn. w mk2s oś Z nie jest zbyt sztywna, w MK3 oś Y jest na profilach a Z jest do nich przykręcona. W mojej mk2s oś Z trzyma się na dwóch prętach gwintowanych i nakrętkach które zaciśnięte są na płycie z alu. Co do tego dopłacania to nie do konća jestem pewien czy cenowo lepiej nie wypada sapphire, chodzi mi o specyfikację. Ale podobno obsługa klienta i pomoc jest fatalna. Jeżeli trafiłbyś na wadliwą drukarkę to prawdopodobnie robili by problemy ze zwrotem.
VspecII
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 15 lis 2019, 16:22

Re: Potrzebuje pomocy w wyborze pierwszej drukarki.

Post autor: VspecII »

Coraz bardziej ze względu na możliwość druku w ABS i podobnych skłaniam się ku Anycubic 4Max Pro. Bardzo potaniała ostatnio, na pierwszy sprzęt będzie chyba ok ;)
Awatar użytkownika
Jakub
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 284
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
x 27

Re: Potrzebuje pomocy w wyborze pierwszej drukarki.

Post autor: Jakub »

Nie zrozum mnie źle, prusa to nie jest zła drukarka. Zapytaj się osób które mają tutaj 4max czy są z niej zadowolone. Cena jest prawie 3 razy niższa niż mk3s więc powinieneś się spodziewać że będzie trzeba coś przy niej zrobić.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Potrzebuje pomocy w wyborze pierwszej drukarki.

Post autor: dziobu »

Jakub pisze:Cena jest prawie 3 razy niższa niż mk3s więc powinieneś się spodziewać że będzie trzeba coś przy niej zrobić.
Co wcale nie oznacza że Prusa jest rozwiązaniem idealnym i nie będzie wymagała modyfikacji (zwłaszcza jak już wiemy o materiałach typu ABS).
Awatar użytkownika
Jakub
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 284
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
x 27

Re: Potrzebuje pomocy w wyborze pierwszej drukarki.

Post autor: Jakub »

dziobu pisze:
Jakub pisze:Cena jest prawie 3 razy niższa niż mk3s więc powinieneś się spodziewać że będzie trzeba coś przy niej zrobić.
Co wcale nie oznacza że Prusa jest rozwiązaniem idealnym i nie będzie wymagała modyfikacji (zwłaszcza jak już wiemy o materiałach typu ABS).
Racja, trafna uwaga. :thumbup: i dodam jeszcze żeby się zapytał osób które te drukarki mają, i wtedy sobie zdecyduje. :)
dziobu
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Potrzebuje pomocy w wyborze pierwszej drukarki.

Post autor: olo2000pm »

Drukarka i karton to nie jest dobry pomysł i sugerowanie nowym użytkownikom takie rozwiązanie świadczy o braku odpowiedzialnosci, a może i głupoty, dziobu.
W ogóle na takim forum jak to tego typu pomysły nie powinny mieć miejsca.
Jezeli kolega szuka drukarki do warsztatu, na której będzie wytwarzal elementy do samochodu to tylko szukać drukarek zabudowanych, których nie brakuje, a nie w kółko powtarzać Prusa. I dobrze, że kolega czyta forum i ma już świadomość, że jest to drukarka, która boryka się z problemami jak każda inna.
McKee
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Potrzebuje pomocy w wyborze pierwszej drukarki.

Post autor: McKee »

Popieram, aczkolwiek nie słyszałem żeby się jakąś drukarka od pudła spaliła ;).
Brak zabezpieczeń w firmware plus wypadnieta grzałka owszem. Były pożary. Ale chyba (jeszcze :rotfl:) nikomu się karton nie zapalił tak sam z siebie.

PS.: Do jest wręcz nienaturalne, że mimo rosnącej popularności i sporej ilości taniego szajsu z Chin o pożarach jakoś mniej słychać niż 2-3 lata temu. Chyba temat już spowszechniał.
Abys
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Potrzebuje pomocy w wyborze pierwszej drukarki.

Post autor: Pjoter »

Lekki OT: Maker Muse ostatnio recenzowal Tronxy D01 (corexy podobna do Sapphire Pro). DRUKARKA NIE MIAŁA THERMAL RUNAWAY! U niego skończyło się na przypalonym wydruku na szczescie.
Jakub
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”