Potrzebuje pomocy w wyborze pierwszej drukarki.

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
benekdp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 120
Rejestracja: 07 lis 2019, 18:11
Drukarka: Ultimaker 2+
x 12

Potrzebuje pomocy w wyborze pierwszej drukarki.

Post autor: benekdp »

Witam serdecznie wszystkich.
Dopiero zawitałem do was także niestety jako pierwszy post musi znaleźć się pytanie o pomoc w wyborze pierwszej drukarki 3d :) Mam nadzieję, że każdy kolejny post będzie już w innych działach na konkretne tematy bez zaśmiecania forum, no ale niestety jestem zmuszony napisać tu i teraz...
A więc do rzeczy.... Mogłem sobie wybrać prezent urodzinowy na końcówkę listopada - Moja odpowiedź padła - drukarka 3D - A ona na to, a będzie można nią też kserować :mrgreen: :D :shock: :lol: Ci, którzy mają żony to zrozumieją ;)

Teorii o drukowaniu już troszkę zaczerpnąłem.
Czytałem już kilka innych wątków i stąd wybrałem propozycje, o których zaraz napiszę - być może polecicie mi coś całkowicie innego.
Znajomych, z którymi mógł bym porozmawiać na ten temat niestety nie posiadam.
Śpię już z tematem czwartą noc.
Budżet myślę, że max 1500 zł.
Drukarkę chcę kupić ponieważ chce wejść w świat druku 3d (fotografia i photoshopy już mi się znudziły). Drukarka oczywiście będzie w domu, na pewno będzie formą zabawy, rozrywki. Również moim hobby jest simracing także potrzebował bym podrukować sobie kilka pudełek pod elektronikę, którą sam składam do kupy, typu płytki z wyświetlaczami segmentowymi, z ledami itp. Chodzą mnie również myśli dlaczego nie spróbować by kilka sztuk "wyprodukować" i odsprzedać. Pudełka bądź inne gadżety, którymi chcę się zająć nie powinny mieć wymiarów większych niż 20 x 20 x 20cm.
Ale posiadając w domu drukarkę 3d dlaczego by nie wydrukować sobie "trzymadełka" na browara o wymiarach większych niż w/w.

Jak się za coś biorę to już nie odpuszczam, będę raczej poświęcał każdą wolną chwilę na programowanie i drukowanie - praktyka czyni mistrza :)
Jestem w stanie sam poskładać drukarkę w całość, pod warunkiem, że nie przyjedzie do mnie w postaci 8 kg proszku aluminiowego i 8 kg granulatu :)
Styczności z drukarką, wydrukami i osobami, które mają już doświadczenie nie miałem (poza wami:)

Co do samej drukarki. Nie chcę sprzętu, który przyjedzie, poskładam i będzie trzeba od początku w niego inwestować, bądź dokupywać elementy itp.
Po złożeniu ma być gotowa do pracy. Obsługiwane materiały to min. PLA I ABS, jak więcej to dobrze - więcej zabawy. Chcę sprzęt jakościowy, który nie zepsuje się po tygodniu i przepracowanych 20h, utrzymanie stosunkowo niskie, dostępność ewentualnych części, dostępne supporty w razie potrzeby, dostępność samej drukarki (sklepy na miejscu, sklepy internetowe), jak dało by radę pominąć wysyłkę z chin było by fajnie, a jak nie to nie ma problemu - zamawiam od nich regularnie jakieś rzeczy, ale co do drukarki mam małego stresa o transport ew uszkodzenia w transporcie, no i pobór mocy w granicach rozsądku, nie chciał bym mieć rachunku za prąd 4-ro cyfrowego :) Jakość druku hmmm.... ma być fajnie, ładnie, nie chciałbym drukować kwadratowych kulek :D

Moje propozycje to drukarka, na którą się już lekko napaliłem (po przeczytaniu kilku waszych postów) to Tevo Tornado, druga opcja to Tronxy x5sa - niby fajna, ale czytałem, że na początku trzeba by powprowadzać troszkę ulepszeń.

A może po prostu celuje za wysoko i na początek kupić po prostu Anet A8 za 700zł.
Może macie jednak jakieś inne propozycje, które chętnie przeczytam.

Z góry dziękuję za pomoc
Pozdrawiam
Pozdrawiam Damian
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 3232
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Potrzebuje pomocy w wyborze pierwszej drukarki.

Post autor: morf »

Po złożeniu to będzie co najwyżej gotowa do kalibracji ;)

Zapytam do znudzenia, co z polecanymi na forum modeli na start?
benekdp
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
kropciu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 29 paź 2019, 13:13
Lokalizacja: Parzęczew
Drukarka: Creality ENDER 3 PRO
x 1

Re: Potrzebuje pomocy w wyborze pierwszej drukarki.

Post autor: kropciu »

W sumie to też jestem początkujący tak jak Ty. Ale mam już drukarkę od kilku dni już co nieco zdążyłem zauważyć. Ja na pierwszą drukarkę wybrałem Endera 3 PRO. Od niemal tygodnia drukuję non-stop. Właśnie kończę 28 godzinny wydruk i jestem mega zadowolony. Naprawdę nie spodziewałem się takich efektów przy tym sprzęcie. Poza tym przekonała mnie dostępność oraz mnogość części i ulepszeń do tego sprzętu. Jeśli chcesz to mogę się pochwalić dotychczasowymi drukami. Oby dalej drukowała na takim poziomie to dla mnie rewelacja. Myślę że z czasem i obyciem przyjdzie czas na lepsze maszyny.
benekdp
Awatar użytkownika
Gmeracz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 266
Rejestracja: 03 lut 2017, 09:56
Lokalizacja: UK
Drukarka: ANYCUBIC Kossel Plus
x 61
Kontakt:

Re: Potrzebuje pomocy w wyborze pierwszej drukarki.

Post autor: Gmeracz »

I tak dokładnie to wygląda. :)
A jak już się ostro po swojemu nagmeracie i coś nie wyjdzie, to pomożemy...
benekdp
// użytkownik zbanowany permanentnie
Awatar użytkownika
grykom
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 43
Rejestracja: 26 lip 2019, 08:32
Drukarka: Ender 3
x 26
Kontakt:

Re: Potrzebuje pomocy w wyborze pierwszej drukarki.

Post autor: grykom »

Do 1500zł masz całkiem fajny wybór, poczytaj o Two Trees Sapphire Pro lub Anycubic 4Max Pro. Tyle, że to chińczyki i prędzej czy później coś Cię wkurzy ;) Możesz też poczekać na Prusę Mini ale to kwestia czekania miesiąca-dwóch na recenzje oraz trzech-czterech na dostawę (albo i więcej).
benekdp
Zapraszam na moją stronę https://www.ender3.pl
Awatar użytkownika
benekdp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 120
Rejestracja: 07 lis 2019, 18:11
Drukarka: Ultimaker 2+
x 12

Re: Potrzebuje pomocy w wyborze pierwszej drukarki.

Post autor: benekdp »

Dzięki za odpowiedzi. CO do posta powyżej Anycubic 4max pro zrobiła na mnie wrażenie :D Co masz na myśli mówiąc, że coś mnie wkurzy ? :)
Pozdrawiam Damian
Awatar użytkownika
grykom
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 43
Rejestracja: 26 lip 2019, 08:32
Drukarka: Ender 3
x 26
Kontakt:

Re: Potrzebuje pomocy w wyborze pierwszej drukarki.

Post autor: grykom »

Taka jest specyfika drukarek 3D - zawsze trzeba coś ustawić, poczyścić, zrobić kalibrację czy ustawić odpowiednie opcje w slicerze pod konkretny wydruk. Często jest też tak, że jednego dnia wydruki wyglądają naprawdę dobrze, a następnego już niekoniecznie ;) W zasadzie to źle to napisałem sugerując, że tylko chińskie drukarki tak mają - co prawda nie miałem nigdy nic lepszego niż "chińczyka" ale podejrzewam, że obojętnie jaka drukarka w tej technologii będzie wymagała uwagi.
Abys, benekdp
Zapraszam na moją stronę https://www.ender3.pl
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Potrzebuje pomocy w wyborze pierwszej drukarki.

Post autor: FlameRunner »

benekdp pisze:Co do samej drukarki. Nie chcę sprzętu, który przyjedzie, poskładam i będzie trzeba od początku w niego inwestować, bądź dokupywać elementy itp.
Po złożeniu ma być gotowa do pracy. Obsługiwane materiały to min. PLA I ABS, jak więcej to dobrze - więcej zabawy. Chcę sprzęt jakościowy, który nie zepsuje się po tygodniu i przepracowanych 20h, utrzymanie stosunkowo niskie, dostępność ewentualnych części, dostępne supporty w razie potrzeby, dostępność samej drukarki (sklepy na miejscu, sklepy internetowe), jak dało by radę pominąć wysyłkę z chin było by fajnie, a jak nie to nie ma problemu - zamawiam od nich regularnie jakieś rzeczy, ale co do drukarki mam małego stresa o transport ew uszkodzenia w transporcie, no i pobór mocy w granicach rozsądku, nie chciał bym mieć rachunku za prąd 4-ro cyfrowego :) Jakość druku hmmm.... ma być fajnie, ładnie, nie chciałbym drukować kwadratowych kulek :D
Jeśli by przymknąć oko na druk z ABS, to scharakteryzowałeś właśnie oryginalną Prusa i3 MK3S. ;)
Ewentualnie Prusa MINI...? Ale ona jest dopiero zapowiedziana. Wygląda obiecująco, ale tak naprawdę nikt z nas nic o niej nie wie.

Jeśli chcesz zmieścić się w założonym budżecie, na tę chwilę zostają chyba tylko tanie chińskie drukarki, jak na przykład Anycubic 4Max Pro. Jeśli nastawiasz się na druk z ABS, to może być niezły wybór. Mamy o niej wątek, zerknij: viewtopic.php?f=51&t=4495
grykom pisze:Często jest też tak, że jednego dnia wydruki wyglądają naprawdę dobrze, a następnego już niekoniecznie ;)
Dobra drukarka charakteryzuje się właśnie tym, że takie sytuacje są ograniczone do minimum. ;) Na przykład Zortrax M200 chyba nigdy mi się tak z dnia na dzień nie zepsuł.
Abys, benekdp
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Potrzebuje pomocy w wyborze pierwszej drukarki.

Post autor: McKee »

grykom pisze:W zasadzie to źle to napisałem sugerując, że tylko chińskie drukarki tak mają - co prawda nie miałem nigdy nic lepszego niż "chińczyka" ale podejrzewam, że obojętnie jaka drukarka w tej technologii będzie wymagała uwagi.
Sugestia słuszna, podejrzenia niesłuszne.
Mam dwie trochę droższe i nie-chińskie drukarki i nie pamiętam kiedy przy nich cokolwiek grzebałem. Stoły poziomowane były prawie na pewno ponad rok temu. Po prostu zmieniam filament i jedzie ... czasem wyczyszczę/przetrę szmatą.. i nawet mam zamiar nasmarować (tylko jakoś się nie składa).
Działa, nie ruszam, nie tracę czasu - to jest narzędzie a nie cel / hobby (żeby je ciągle modyfikować).
Powtarzalność wydruków stuprocentowa - jak coś jest skopane, to jest to moja wina (w ustawieniu slicera).
grykom, fredator, Abys, benekdp
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
benekdp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 120
Rejestracja: 07 lis 2019, 18:11
Drukarka: Ultimaker 2+
x 12

Re: Potrzebuje pomocy w wyborze pierwszej drukarki.

Post autor: benekdp »

Przeczyścić i zrobić kalibrację to rzeczy naturalne, bardziej obawiam się konkretnych awarii, czyli skarbonki bez dna.

Poczytałem, pooglądałem i kolejne dwie noce przespane. Anycubic 4max pro zapowiada się dobrym wyborem, duży plus to płyta z microporami :D

Znalazłem ją za 340-400 Euro i dostawa nie dłużej niż tydzień (wysyłka z europy), wybiorę jeszcze najbardziej solidnego sprzedawcę no i zamawiam :)
Jak już sprzęt dojdzie napiszę gdzie, skąd i jak kupiłem może komuś się przyda. Fotorelacji z Unboxing nie będę robił, ale pierwszym drukiem pewnie się pochwalę :)

Biorę się za projektowanie, tak żeby mieć już coś "swojego" na pierwszy strzał do druku. Program DesignSpark Mechanical będzie odpowiedni na start ?

PS. Macie źródła stosunkowo tanich filamentów ? Jakich firm wybierać, czym się kierować. Słyszałem np. , żeby od chińczyków nie zamawiać...

Dzięki wszystkim za pomoc, browarki lecą :D
Pozdrawiam
Pozdrawiam Damian
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”