[do 1500zł] Drukarka (głównie) do modeli rakiet.

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Sebixxu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 29 lis 2019, 17:09

[do 1500zł] Drukarka (głównie) do modeli rakiet.

Post autor: Sebixxu »

Hej, jestem Sebastian i zdecydowałem się kupić sobie w najbliższym czasie drukarkę 3D. Poniżej formularz:
1. Podaj budżet:
Za całość bez filamentu chciałbym wydać max 1500zł (chodzi mi tutaj o całość drukarki, wraz z ewentualnymi modyfikacjami "must-have")

2. Jasno określ swoje potrzeby
- Dlaczego w ogóle chcesz kupić drukarkę? Do zabawy drukarką samą w sobie? Do majsterkowania? Do firmy, gdzie drukarka ma być takim samym narzędziem jak wiertarka bądź tokarka?

Głównym celem zakupu drukarki 3D jest wydruk elementów zaprojektowanych prze zemnie części modelarskich - głównie(lub też całkowicie) elementów rakiet modelarskich. Z racji, że imponuje mi wszystko co lata, za pewne chciałbym za jakiś czas pójść w stronę dronów czy innych konstrukcji. A więc jej celem będzie hobbistyczna zabawa w wolnym czasie.

- Jakiej wielkości przedmioty planujesz drukować (i dlaczego tak duże?!)
Myślę, że "standard" jest wystarczający, a więc wątpię by jakikolwiek element który będzie mi potrzebny przekroczył kiedykolwiek 20cm w jakiejkolwiek osi.

- Ile czasu jesteś w stanie poświęcać drukarce i czego oczekujesz od producenta? Czy jesteś skłonny samodzielnie złożyć drukarkę (z zestawu lub z samodzielnie skompletowanych części)? Czy jesteś skłonny samodzielnie dokonywać poważniejszych napraw drukarki?
Tutaj jest największy problem, raczej nie chce musieć bawić się w jakieś wielkie modyfikacje. Nie jestem pewny czy dałbym radę złożyć drukarkę od kompletnego "maku", ale na pewno nie popadam w skrajności i z podstawowymi operacjami powinienem sobie dać radę. Nie boje się googlować, myśleć czy prosić o pomoc.

3. Napisz, czy masz jakiekolwiek doświadczenie z drukiem 3D.
- Czy miałeś kiedyś wydruki w rękach? Czy widziałeś na żywo pracującą drukarkę? Czy rozmawiałeś z kimś, kto posiada takie urządzenie?
- A może już masz lub miałeś jakąś drukarkę i właśnie kupujesz kolejną? Jeśli tak, co ma wnosić nowy sprzęt względem starego?

Nie posiadałem nigdy drukarki, kilka widziałem na uczelni, lecz druku samego w sobie w rękach nie miałem. Więc określiłbym się jako laika, który będzie poszukiwał max. wiedzy na forach czy jakichkolwiek innych mediach.

Przez ostatnie dni próbowałem zaczerpnąć sporo wiedzy. I na początku byłem prawie, że kompletnie zdecydowany na "Two Trees Sapphire Pro", lecz im więcej szukałem o niej informacji tym pojawiało się więcej wątpliwości i problemów. Posiada ktoś z Was tą drukarkę? Czy laik jest w stanie za pomocą googla i podstawowych narzędzi okiełznać jej "niedopracowanie"?
Drugim typem jest "Creality Ender 3"/"Creality Ender 3X"/"Creality Ender 3 Pro". Z tego co wiem wybór byłby dosyć bezstresowy. I co do składania i co do samego "ogarnięcia". Nie mniej martwi mnie trochę jakość wydruków. Zwłaszcza jeśli chodzi np o wykonanie głowicy rakiety.

Jeśli chodzi o samą jakość na pierwszy rzut oka dla mnie Sapphire niszczy Ender'a, nie mniej cena jest "różna ;) " jak i mam pewne obawy.

Mam też pytanie co do samych opcji gwarancyjnych jakiejkolwiek drukarki z Ali/Gearbesta itd. Czy gwarancja realnie istnieje, czy jest to tylko papierek na makulaturę?

Jestem otwarty na pytania jeśli czegoś nie dopowiedziałem. Przepraszam, za ewentualne błędy i niekompetencje, staram się w wolnym czasie edukować ile się da, ale nie zawsze jest odpowiednio dużo czasu.
Może wy macie jakieś odmienne propozycje?
Dziękuje wszystkim za wypowiedź i pozdrawiam. :)
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: [do 1500zł] Drukarka (głównie) do modeli rakiet.

Post autor: Cosik »

A patrzyłeś może w dziale sprzedaży na forum czy nie ma tam czegoś co może Cię zainteresować? Często te DIY są lepsze niż tanie chińczyki :P I pytanie pomocnicze, jakie pole robocze?
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Sebixxu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 29 lis 2019, 17:09

Re: [do 1500zł] Drukarka (głównie) do modeli rakiet.

Post autor: Sebixxu »

Wiedziałem, że o czymś zapomnę. Pole robocze nie jest aż tak łatwo mi zdefiniować. Ale myślę, że taki standard w stylu 20cm na 20cm na 20cm będzie ok.

I przyznam się, że nie patrzyłem, zerknę, dziękuje za poradę! :D
Sebixxu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 29 lis 2019, 17:09

Re: [do 1500zł] Drukarka (głównie) do modeli rakiet.

Post autor: Sebixxu »

PS. Co myślicie o https://www.anycubic.com/products/anycu ... 4941578300 za 299$? Warta uwagi? :)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: [do 1500zł] Drukarka (głównie) do modeli rakiet.

Post autor: dziobu »

Chwila szukania na forum dała by Ci odpowiedź w formie najpopularniejszego ostatnio wątku - viewtopic.php?f=34&t=5081. Nie ma tam informacji wprost czy jest dobra czy zła, ale tamtejszy nowicjusz drukuje z powodzeniem swój projekt. Więc zła to raczej nie jest.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: [do 1500zł] Drukarka (głównie) do modeli rakiet.

Post autor: FlameRunner »

Sebixxu pisze:Drugim typem jest "Creality Ender 3"/"Creality Ender 3X"/"Creality Ender 3 Pro". Z tego co wiem wybór byłby dosyć bezstresowy. I co do składania i co do samego "ogarnięcia". Nie mniej martwi mnie trochę jakość wydruków. Zwłaszcza jeśli chodzi np o wykonanie głowicy rakiety.
Ender-3 potrafi drukować zaskakująco ładnie, ale trzeba go ogarnąć: https://przyrostowo.pl/4671-10-rzeczy-k ... m-ender-3/ , a potem nadal wymaga choćby doregulowywania rolek co jakiś czas. Skoro rozważasz zakupy na AliExpress lub GearBest, w cenie 1500 zł kupisz lepszą drukarkę.
dziobu pisze:Nie ma tam informacji wprost czy jest dobra czy zła, ale tamtejszy nowicjusz drukuje z powodzeniem swój projekt. Więc zła to raczej nie jest.
Zwróć uwagę, że on robi duże wydruki i pokazuje je na byle jakich zdjęciach. Zwróć też uwagę, że zaczął się dziś przyglądać wydrukom i ma dość znaczne prążki. ;)

A że realizuje projekt? Na Ender-3, Alfawise U30 i podobnych też mógłby realizować. Te drukarki może nie są super, może warto zrobić ileś poprawek, ale często da się je złożyć i od razu jakoś drukować. Ba! Nawet na Anet A8 da się bez większych przygód nadrukować kartonik części do jakiegoś projektu. Nie możemy zapominać, że takich Anet A8 lub Ender-3 sprzedało się bardzo dużo i że poza ludźmi docierającymi do nas z różnymi problemami są tacy, co na takich drukarkach po prostu drukują co im trzeba; oni się nie rejestrują na forum, tylko przychodzą kupić filament i dopiero z ogólnej rozmowy o druku wynika, że mają jakiegoś taniego "chińczyka". A jeśli przymkną troszkę oko na jakość, to mogą być zadowoleni nawet gdy drukarka - jak na nasze standardy - źle drukuje.
kamilxxg, morf
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: [do 1500zł] Drukarka (głównie) do modeli rakiet.

Post autor: dziobu »

Ja zwróciłem uwagę na to że początkującemu wydruki te wychodzą bez znacznego przerabiania drukarki. Wiem ile trzeba szaleć żeby jakość była idealna, tylko że skoro mu wszystko pasuje i działa to czy jest to konieczność. To przecież nie M200...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”