Drukarka 3D Anet E16 vs. Creality 3D CR-10Mini

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
bzc0fq
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 47
Rejestracja: 14 lut 2020, 17:16
x 1

Re: Drukarka 3D Anet E16 vs. Creality 3D CR-10Mini

Post autor: bzc0fq »

Żeby zachować obiektywizm... i pokazać także wady nie tylko zalety CR-10/CR-10mini... znalazłem opinię o CR-10 która jest większą wersja CR-10mini, za którą producenci tej drukarki chyba mu nie zapłacą.
Dobrze wiedzieć o możliwych problemach... choć facet wydaje się być trochę sfrustrowany... jego głos zaliczam na 'nie polecam' :)
Opinia tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=Z7lGYhiWWWc

Opisane najczęściej spotykane problemy:
- krzywe szkło (rozwiązanie: wymiana)
- krzywy podgrzewany stół (rozwiązanie: wymiana)
- prowadzenie filamentu blisko śruby Z (rozwiązanie: wydrukować i zainstalować część)
- źle prowadzony kabel do podgrzewania stołu (rozwiązanie: wydrukować i zainstalować część)
- niezapisywanie zmian temperatury podgrzewania wstępnego (rozwiązanie: uaktualnić firmware)
- nieprecyzyjne sterowanie gałką w kontrolerze (rozwiązanie: ???)

I znowu... drukarka ma 'potencjał' na dobrą :bad:

A oto lista polecanych ulepszeń:
1. Aluminum extruder mk8 (40PLN)
2. Dual Z-axis Upgrade Kit (300PLN)
3. BL Touch Auto Bed Leveling Sensor (200PLN)

Dobra... już nie piszę więcej o wadach i zaletach... wygląda na to że, tak jak napisano wyżej w wątku, każda drukarka będzie miała coś do poprawy...

Przykre... :sick:
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Drukarka 3D Anet E16 vs. Creality 3D CR-10Mini

Post autor: dragonn »

Jak tak dalej będziesz czytał to nawet w takim Ultimakerze 3 znajdziesz rzeczy to poprawienia. Znam ludzi którzy w CR-10 jedyne co wymienili to szkło i drukują co chwilę i są zadowoleni.
dziobu
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Drukarka 3D Anet E16 vs. Creality 3D CR-10Mini

Post autor: dziobu »

bzc0fq pisze:Dobra... już nie piszę więcej o wadach i zaletach... wygląda na to że, tak jak napisano wyżej w wątku, każda drukarka będzie miała coś do poprawy...
Im dłużej czytasz tym mniej wiesz. Klasyk ;)

Jakiś czas temu było pospolite ruszenie i kilka osób na forum kupiło deltę (Anycubic Kossel Linear Plus). Chyba nawet od jednego sprzedawcy. Teoretycznie każdy dostał to samo. Praktycznie jedni odpalili ją od razu a inni jeszcze tygodnie ją "uruchamiali". O poziomie modyfikacji nie mówię, bo to już dalszy krok ale i tu niektórzy "musieli" coś poprawić, a inni jedynie "mogli".
Zesztą - zobacz sam: https://reprapy.pl/search.php?keywords= ... mit=Szukaj

Także kup drukarkę do której wszystko jest dostępne (Tronxy), w zasadzie wszystko jest open source (Tronxy) i ma dostatecznie duży stół bo go trudno potem wymienić (Tronxy). I załóż że będzie wymagała poprawek.
japim
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 3
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Drukarka 3D Anet E16 vs. Creality 3D CR-10Mini

Post autor: japim »

bzc0fq pisze: A oto lista polecanych ulepszeń:
1. Aluminum extruder mk8 (40PLN)
2. Dual Z-axis Upgrade Kit (300PLN)
3. BL Touch Auto Bed Leveling Sensor (200PLN)
Ja pierdziele - nie ma to jak kosić frajerów.
Za Z-axis upgrade liczyć sobie 300zl? A części kosztują może 70zl- 100zl max?
BL touch 200zl? A wersja DIY kosztuje 40zl? Nic tylko robić części do drukarek :P
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Drukarka 3D Anet E16 vs. Creality 3D CR-10Mini

Post autor: dragonn »

https://reprapy.pl/viewtopic.php?p=95529#p95529
ten post do tego tematu też się nadaje :P
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1345
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 712

Re: Drukarka 3D Anet E16 vs. Creality 3D CR-10Mini

Post autor: JGFTW »

Ja kupiłem w 2017 roku swoją Cr10 i to był straszny syf. Wygrałem na loterii problemów z nią, praktycznie pierwsze pół roku zleciało mi na grzebaniu w niej i wymianie różnych części (głównie przez czas oczekiwania na przesyłki z Chin). To było parę miesięcy przed filmikiem tego gościa (oryginalnym, bo ten podlinkowany przez Ciebie to tylko follow up) - który w danym czasie był jedynym filmikiem o błędach, które zresztą 1:1 pokrywają się z tym co miałem, więc jak go obejrzałem to chociaż się trochę podbudowałem, że nie oszalałem tylko faktycznie jest lewizna.

Reszta "recenzentów" oczywiście tylko podniecała się jaka to drukarka jest super i całość raczej z cyklu sprzedażowego pt "dosłownie tracisz pieniądze jak jej nie kupisz". :D

Oczywiście przy zakupie sugerowałem się pozytywnymi opiniami, ale mając poczucię, że nie będzie aż tak dobrze to nie spodziewałem się, że będzie aż tak źle ;)

Uważam, że takie recenzje jedynie można je oglądać po to żeby zobaczyć co w danej drukarce są za podzespoły i jak wygląda (nie na zdjęciu). Reszta jest za bardzo zależna od kontroli jakości ( a tu wiadomo ... )

Gdybym w tym samym czasie nie kupił również Prusy MK2s to bym pewnie uznał, że druk 3d jest nie dla mnie ;)

Wiadomo dostajesz za co płacisz ;)

Tak w skrócie, czego możesz się spodziewać w tej CR10-mini to:
- W tych drukarkach obudowa głowicy jest źle zaprojektowana i chłodzenie radiatora chłodzi również blok grzewczy, możesz mieć problem rozbujać i/lub utrzymać wysoką temperaturę wymaganą przy druku z ABSu.

- Oryginalny ekstruder (ten plastikowy) raczej będzie kijowy i trzeba będzie wymienić (wersja z aluminiowym ekstruderem działa raczej przyzwoicie, a ten aluminiowy z dwoma radełkami już zazwyczaj jest ok - zależnie od tego, który teraz dodają)

- Stół na bank będzie krzywy lub skandalicznie krzywy, ale tu łatwe rozwiązanie: Szyba u szklarza. (dodatkowo przy stole 300xcośtam już raczej przydałby się ABL)

- Płytka pewnie będzie miała atmega1284p (ledwo na tym Marlina zmieścisz) i a4988 (są już dużo lepsze alternatywy nie za kosmiczne pieniądze)

- Zwróć uwagę czy drukarka ma jedną czy dwie śruby trapezowe w osi Z. Lepiej dwie.

- Głowice trzeba praktycznie odrazu rozłożyć, wyczyścić i złożyć porządnie (może nawet odrazu kupić lepszą dyszę i łącznik).

Elementy, które wymieniłem to może być nie wszystko, ale to są główne punkty tak z pamięci.
Sądzę, że te same punkty możnaby zapewne odnieść do Tronxy...

CR10 jest open source, więc możesz sobie poprzeglądać : https://github.com/Creality3DPrinting/CR-10

Ja jeżeli miałbym kupować jakiekolwiek Creality to tylko CR10 v2 (wersja z ekstruderem bezpośrednim) : https://www.creality.com/creality-3d-cr ... 268p1.html

(tutaj też nastawiałbym się na poprawianie, ale już zdecydowanie mniej)

Co trzeba im przyznać to, że dostosowują się do odzewu i w wersji 2 są wrzucone praktycznie wszystkie najbardziej popularne modyfikacje użytkowników CR10 (ktoś bardziej zgorzkniały mógł pomyśleć o darmowym R&D ;) ).

Podsumowując to Twoje "ma potencjał" ? Jeżeli przez potencjał rozumiesz tak kijowe części że trzeba przy tym grzebać -naście/-dziesiąt godzin, żeby akceptowalnie drukować to tak, zdecydowanie CR10 i Tronxy to ma :)

Teraz te drukarki są ultratanie (parę stów) na allegro, więc chyba najbardziej ekonomiczną wersją byłoby kupienie jakiejś używki i doprowadzenie jej za reszte kasy do stanu używalności. Pytanie czy Ty jesteś w stanie to zrobić ? Czy tak naprawdę obojętnie co weźmiesz będziesz się z tym męczył ?

Bo jeżeli nie jesteś szczęściarzem to za taką kasę najprawdopodobniej i tak będziesz miał ból głowy.

BTW. Faktycznie drogi ten Dual Z upgrade, ja dałem za swój 140 z przesyłką z chin w sklepie Creality.
bzc0fq
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 47
Rejestracja: 14 lut 2020, 17:16
x 1

Re: Drukarka 3D Anet E16 vs. Creality 3D CR-10Mini

Post autor: bzc0fq »

To smutne co piszesz, bo wynika z tego że na jaką drukarkę bym nie spojrzał to badziewie... przynajmniej w klasie cenowej około 1300PLN.
...albo, trzeba przywyknąć do myśli że trzeba będzie w nią jeszcze zainwestować... :x
No cóż, na coś się będę musiał zdecydować...

Dzięki wielkie za opinię.
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Drukarka 3D Anet E16 vs. Creality 3D CR-10Mini

Post autor: sp6vgx »

bzc0fq pisze:To smutne co piszesz, bo wynika z tego że na jaką drukarkę bym nie spojrzał to badziewie... przynajmniej w klasie cenowej około 1300PLN.
...albo, trzeba przywyknąć do myśli że trzeba będzie w nią jeszcze zainwestować... :x
No cóż, na coś się będę musiał zdecydować...

Dzięki wielkie za opinię.
Nie jest to smutne, takie jest życie i nie dotyczy tylko drukarek... tutaj idziesz na kompromis kupujesz coś tańszego ale kosztem ewentualnego doinwestowania czy nadrobienia pewnych niedoskonałości sprzętu umiejętnościami druku, albo kupujesz coś drogiego i masz łatwiejsze życie. To samo masz przy zakupie samochodu, narzędzi do majsterkowania itd.
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Drukarka 3D Anet E16 vs. Creality 3D CR-10Mini

Post autor: dragonn »

bzc0fq pisze:To smutne co piszesz, bo wynika z tego że na jaką drukarkę bym nie spojrzał to badziewie... przynajmniej w klasie cenowej około 1300PLN.
...albo, trzeba przywyknąć do myśli że trzeba będzie w nią jeszcze zainwestować... :x
No cóż, na coś się będę musiał zdecydować...
Dzięki wielkie za opinię.
Przeczytaj sobie post który zalinkowałem, co napisał rafljot o drukarce za około ~3k. To forum grzebaczy którzy w każdej drukarce znajdą coś co można by było poprawić ale zrobić lepiej/inaczej. A są ludzie którzy kupują A8, składają i drukuja bez żadnych zmian i są szczęśliwi.
Forum to krzywe zwierciadło pod tym względem. Trzeba mieć jakiś umiar i jak kupisz już jakąś to w pierwszej kolejności spróbować drukować bo może się okazać że Tobie to wystarcza jak drukuje i wcale nie musisz wymienić połowy drukarki
bzc0fq
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 47
Rejestracja: 14 lut 2020, 17:16
x 1

Re: Drukarka 3D Anet E16 vs. Creality 3D CR-10Mini

Post autor: bzc0fq »

No tak...

Ja też jestem majsterkowiczem/informatykiem/elektronikiem z zamiłowania ;) ale na drukarkach 3d się nie znam - pewnie jakiś czas minie zanim nabiorę doświadczenia... Oczywiście, że nie święci garnki lepią, ale moim celem jest drukowanie, a nie ciągłe grzebanie w drukarce. Nie mam takich ambicji.

Tak sobie myślę że używanie przez mnie drukarki będzie wyglądało tak, że po okresie wdrożenia - sytuacja się ustabilizuje - będę używał 2 może 3 filamentów dobrej firmy, ustawie sobie profile drukowania i będę po prostu drukował. Nie będzie tego dużo - może na początku wszystko :) a potem, z czasem tylko to co naprawdę potrzebuje czyli dla mnie prototypy obudów, rzeczy do domu i auta, pewnie zabawki dla dzieci i co tam sobie Żona wymyśli. Zwykłe użytkowanie, tak jak zwykła drukarka czy maszyna do szycia.

Może nie będzie tak źle... a skoro wszystkie drukarki 3d są takie... to i tak muszę się na coś zdecydować, a wady trzeba uznać za stałą i skupić się na innych cechach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”