Prusa Mk3S czy Ender 3 PRO + spory tuning?

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 3
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: Prusa Mk3S czy Ender 3 PRO + spory tuning?

Post autor: Julian »

Igor pisze:Pod uwagę brałem tylko kit. Tę używaną za 3500 widziałem przed chwilą. Wisi sobie przez nikogo nie niepokojona :)
Kilka dni temu dostałem też mail od klienta.
Miał na sprzedaż maszynę z przebiegiem 500 h za 3400 zł
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 7
Posty: 471
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 159
Kontakt:

Re: Prusa Mk3S czy Ender 3 PRO + spory tuning?

Post autor: Igor »

Oparów z ABS się przez te 500h nawdychał? Przecież Ty za tyle oferujesz nówkę, którą składa się w parę godzin, nie ryzykując że ktoś to zrobił "na wypchaj się".
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Prusa Mk3S czy Ender 3 PRO + spory tuning?

Post autor: Berg »

Niewiele pomogę ale jeśli raczej interesuje Cie wykorzystywane drukarki a nie dłubani w drukarce, to bierz znaną Ci Prusę.
Jeśli kręci Ci sam fakt konstruowania drukarki, to bierz coś co będzie dostarczać Ci tych wrażeń albo zrób od zera np HuperCube Evo.
Igor pisze: Opcja 1 ma taki plus, że działa od kopa, najwyżej trochę cyzelowania profili w Slicerze, bo da się 2x szybciej bez jakiegoś szczególnego pogarszania wydruku. Z wad - czujnik ABL (PINDA) czasem głupieje przy gorącym stole
lekki OT: trzeba zrobić tak, by w trakcie grzania stołu, a przed levelingiem głowica pojechała 5-10cm do góry, by nie grzało tej pindy
seler1500, Abys
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 7
Posty: 471
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 159
Kontakt:

Re: Prusa Mk3S czy Ender 3 PRO + spory tuning?

Post autor: Igor »

Dzięki Koledzy.
Budowa i dłubactwo w drukarce - może jak się wciągnę to coś o większym polu roboczym, ale mając jedną pewną pod ręką. Trochę grzebania mogłoby być, ale na zasadzie poprawienia fabryki - o ile byłaby szansa że dłubactwo się skończy po dojściu do zadowalających wyników.
Czasem takie poprawianie fabryki jest skuteczne, co praktykuję na narzędziach i to również tych do zarabiania.
Kiedyś spawarkę tanią stuningowałem skutecznie - zmieniłem gniazda i kable prądowe, dorzuciłem stabilizowany zasilacz podajnika drutu (ekstrudera :) ) i działa do dzisiaj, będąc akcepowalnie upierdliwą. Jednak sobie kupiłem wtedy Kemppi za 7 razy tyle i do dzisiaj tylko ją czyściłem. Dzisiaj po latach (i po tym jak się technologia zmieniła) kupiłbym coś pośredniej klasy i świadomie poprawił fabrykę. Drugą kupiłem też tanią chininę, też wymieniłem kable i gniazda prądowe (masowy ulepiwszy z obu fabrycznych), dorzuciłem filtr na wiatraku i pastę pod tranzystory i nie mogę jej do dzisiaj zajechać, 8 lat, w użytkowaniu nie różni się od Esaba który wtedy 2000 kosztował. Maskę z filtro-nawiewem też tak poprawiłem - zamiast akumulatorów NiCD zrobiłem Li-ion, wymieniłem nagłowie, doszyłem rzepa do kaptura i maska działa niezawodnie. Tokarę tak samo kupiłem tanią i poprawiłem za ułamek różnicy w cenie chińskiej a porządnej.

Stąd pomysł zrobienia tak samo z drukarką - licząc na podobną skalę i skuteczność zmian - ale widzę że w tej dziedzinie to byłoby złamanie złotych zasad.

@rafaljot, kontunuując OT - w bez zmiany softu w samej drukarce chyba się tego nie da zrobić gcodami dopisywanymi przez Slicer lub przez skrypt konsolowy, bo Prusa robi Auto Bed Level po rozgrzaniu stołu. Ale może da się z menu podjechać Z ręcznie o 10cm przed rozpoczęciem grzania. W trakcie pracy się da, więc spróbuję. Dzięki za wskazówkę.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Prusa Mk3S czy Ender 3 PRO + spory tuning?

Post autor: Berg »

OT2: ja miałem przerobiony firmware ("miałem" bo teraz to już mam inną elektronikę :D ) ale da się to zrobić samym startcodem w takiej sekwencji: G28 Z, G1 Z100, potem te instrukcje z makrami od grzania a wszystko normalnie. z tym ,że zacznie od już nagrzanego stołu więc nie będzie czekać.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Prusa Mk3S czy Ender 3 PRO + spory tuning?

Post autor: JGFTW »

Jeżeli uważasz, że czas jest tylko sztuczną konsktrukcją ludzkiej wyobraźni to bierz Endera prawdopodobnie obie te drukarki w końcu spotkają się jak chodzi o jakość wydruków. Skoro nie straszne Ci poprawianie to co dodatkowo podłubiesz/nauczysz się to Twoje ;)

Tak czy inaczej zapłacisz za obie drukarki tyle samo, w przypadku Endera te 900zł (ewentualnie trochę wiecej jak wymienisz bebechy) w pieniądzach i resztę w czasie. ;)

OT: Najłatwiej jest po MBL wstawić komendę G1 Z100:

Kod: Zaznacz cały

G28 W ; home all without mesh bed level
G80 ; mesh bed leveling
(jak używasz PrusaSlicer i nie wiesz gdzie to jest to szukaj : Printer Settings -> Custom G-code )
I to poniesie Ci głowicę po poziomowaniu. Musisz tylko zwrócić uwagę czy podczas robienia ścieżki rozbiegowej głowica obniża się. Jeżeli nie to dodajesz jeszcze G1 Y-3 X10 Z0.1.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Prusa Mk3S czy Ender 3 PRO + spory tuning?

Post autor: Berg »

nie właśnie przed G1 100 trzeba przed rozgrzaniem stołu wsadzić.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 7
Posty: 471
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 159
Kontakt:

Re: Prusa Mk3S czy Ender 3 PRO + spory tuning?

Post autor: Igor »

Jak wrócę do kraju to wolałbym więcej czasu przeznaczyć na to co zamierzam zrobić z wydrukami niż na wymyślanie koła (mojego egzmeplarza koła) od nowa. Jeśli mody Endera nie są takie plug&play jak piszą, to jednak będzie Prusa. Wciągnie mnie w szczegóły, to może w końcu się odważę na jakąś maszynę sterowaną g-codami a nie korbką.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Testapo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 14
Rejestracja: 13 sty 2020, 01:22
Drukarka: Artillery Genius
x 2

Re: Prusa Mk3S czy Ender 3 PRO + spory tuning?

Post autor: Testapo »

Po tuningu Endera 3 Pro stanąłem przed nim i stwierdziłem że trzeba było wziąć Prusę ;)
Ale faktycznie co się nauczyłem to moje. Mody potrafią irytować ale dużo uczą.
Może klon prusy jakiś np. trianglelab? Nie widzę dużo opinii o nim niestety
Artillery Genius
Ender-3 Pro
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Prusa Mk3S czy Ender 3 PRO + spory tuning?

Post autor: morf »

Klony sie nie oplacaja, zazwyczaj sa bez elektroniki. Wyjdziesz ze 300zl taniej moze.
Done is better than perfect.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”