Prusa Mk3S czy Ender 3 PRO + spory tuning?

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 7
Posty: 471
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 159
Kontakt:

Prusa Mk3S czy Ender 3 PRO + spory tuning?

Post autor: Igor »

Dobre rano,
w grudniu, może styczniu planuję sprawić sobie drukarkę. Do tego czasu mam do dyspozycji: służbową Prusę i3 MK3S, 8 kg PLA, 3 kg PET-G, 1 kg TPU i kompa z dostępem do Internetu.

Doradzicie albo zamotacie w głowie? Zgodnie z "szablonem" z forum:

1. Podaj budżet.
Nie więcej niż oryginalna i3. Może być mniej (lub lepsza w podobnym budżecie), o ile chcąc przydziadować tysiąc zeta na filamenty, nie spędzę nad tym miesiąca. Jednak jeśli np. kupowałbym nową płytę główną, nie będę się zastanawiał czy wziąć za 42$ czy za 37$ - szkoda czasu.

2. Jasno określ swoje potrzeby
Drukować zamierzam przedmioty użytkowe i części do kolejnych swoich "wynalazków". PET-G, TPU różne, chciałbym również PA (nylon) i PP, bo widzę w nich spory potencjał (tematy których bez druku chyba bym nie ruszył). PLA oczywiście również, ale jako główny materiał raczej PET. Pojedynczy ekstruder, na kolorkach mi nie zależy. Pole robocze 200 w każdą stronę jak na razie wydaje mi się w zupełności wystarczające. Druk jako środek, nie jako cel. Smoków i pokemonów nie zamierzam produkować. Przy jakichś 70% wydruków jakość w sensie "piękność" nie jest priorytetem, nawet trochę nitkowania nie miałoby znaczenia, za to fajnie jest jak ma się możliwość wydrukowania tego z sensowną prędkością - Prusa daje radę 150mm/s po mniej skomplikowanych obrysach jechać jak nie musi być gładko.

Ile czasu jesteś w stanie poświęcać drukarce i czego oczekujesz od producenta?
Oczywiście fajnie by było gdyby drukarka była równie "reliable" jak Prusa - 5h po otwarciu pudełka spożywasz ostatniego niedźwiedzia i odpalasz pierwszy wydruk, który na pewno wyjdzie. Ale mogę również kupić jakiś sensowny półprodukt chiński i doprowadzić go do stanu używalności z pomocą już sprawdzonych przez kogoś modów.

Czy jesteś skłonny samodzielnie złożyć drukarkę (z zestawu lub z samodzielnie skompletowanych części)? Czy jesteś skłonny samodzielnie dokonywać poważniejszych napraw drukarki? Jestem w stanie, ale szkoda mi czasu na robienie od zera. Lutownicę, multimetr, mikrometr i tokarkę - mam i umiem użyć.

3. Napisz, czy masz jakiekolwiek doświadczenie z drukiem 3D.
Kiedyś (bardzo kiedyś) projektowałem przedmioty pod druk w zewnętrznej firmie, ale to były takie czasy, że trzeba było projektować z naddatkiem na późniejsze doprowadzenie (np. na tokarce) do zaplanowanych wymiarów. Odłożyliśmy "technologię-ciekawostkę" na nieokreślone później i wróciliśmy do standardowych metod wytwarzania.
Obecnie od 2 miesięcy bawię się Prusą, dorabiając w pracy części zamienne, tworząc nowe rzeczy i rozwijając swoje hobby o możliwości jakie daje druk.

4. Moje rozważane opcje:

1. Nowa, oryginalna Prusa i3. 3400 zł. Znana mi i lubiana przez mi. Prusy już by mi się nie chciało rzeźbić - zostałaby fabryczna.

2. Ender 3 Pro (950 zł z wysyłką z Polski) , na początek uruchomić tak jak jest z fabryki, z bowdenem, później dodać:
-przelotkę na normalną kartę SD
-ekstruder Titan Aero (6 stów za kompletny, porządny z kompaktowym silnikiem, albo przełożyć silnik z enderowskiego) (chyba że dobrze przerobiony Bowden wystarczy do miękkich gum, wtedy wyminiłbym tylko hotend na porządny full metal, z powodu nylonu i PP)
-płytę SKR mini z TCM2209 (120 zł), z gotowym ROM-em, ew. wgrać ten od Teaching Tech
-podkładka ze stali od Prusy (150 zł) - jest genialna. Albo garść enderowskich na wymianę (podobno niezbyt trwałe).
-ewentualnie dołożyć BLTouch gdyby poziomowanie okazało się zbyt upierdliwe (250 zł) Chociaż jeśli miałaby głupieć przy gorącym stole to chyba sobie odpuszczę
-kilka "darmowych" modów
Za jakieś 1700-2000 zł + trochę nieupierdliwej roboty miałbym sprzęt chyba porównywalny z opcją 1 a może nawet w pewnych aspektach lepszy?
3. A może zamiast Endera coś innego? Tylko raczej nic w podobnym wymiarze i budżecie nie jest tak rozpracowane.

Opcja 1 ma taki plus, że działa od kopa, najwyżej trochę cyzelowania profili w Slicerze, bo da się 2x szybciej bez jakiegoś szczególnego pogarszania wydruku. Z wad - czujnik ABL (PINDA) czasem głupieje przy gorącym stole
Opcja 2 ma taki plus że zostałoby kasy na dodatkowe ciekawsze filamenty do testów na początek, w zamian za robotę przy niej. Mam jednak pewne obawy o działanie - ma pojedynczą śrubę osi Z (nie obwisa w stronę prawego końca osi X), w dodatku stół jeździ po centralnej szynie i wygląda jakby się miał kiwać na boki. O ile mod na dwie śruby Z widziałem, to przeróbkę na 2 szyny Y musiałbym chyba wyrzeźbić samemu, a to już przekracza zakres cierpliwości przeznaczony na mody.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 3
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: Prusa Mk3S czy Ender 3 PRO + spory tuning?

Post autor: Julian »

Nie wiem co musiałbyś zrobić żeby Ender drukował tak bezproblemowo i ładnie jednocześnie, jak Prusa.
Dodatkowo Prusa traci duuuuuużo mniej na wartości. Używki kosztują nawet 3500 zł - ale jest to spowodowane małą dostępnością Prus i długimi czasami dostaw.

Więc ja bym się nie zastanawiał.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Prusa Mk3S czy Ender 3 PRO + spory tuning?

Post autor: morf »

Prusa
Done is better than perfect.
kudlacz
Postów w temacie: 1
Posty: 30
Rejestracja: 29 mar 2018, 21:42
Lokalizacja: Świdnik
Drukarka: Ender 3 + P3steel
x 5

Re: Prusa Mk3S czy Ender 3 PRO + spory tuning?

Post autor: kudlacz »

Z opisu wynika że bardziej zależy Ci na drukowaniu niż ciągłym grzebaniu w drukarce więc odpowiedź jest prosta. I pisze to ktoś kto w Enderze zostawił oryginalną ramę, stół, zasilacz, panel sterowania i silnik w osi Z. Jeżeli chcesz po prostu drukować to nie idź tą drogą.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 7
Posty: 471
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 159
Kontakt:

Re: Prusa Mk3S czy Ender 3 PRO + spory tuning?

Post autor: Igor »

Julianie - dzięki za błyskawiczną odpowiedź. Jedna rzecz w niej spowodowała u mnie wytrzeszcz oczu - używana Prusa w cenie nowej lub nawet ponad?


Czyli generalnie - te mody nie są aż takie plug and play i sprawdzone jak to opisują ich wykonawcy? Aż tak ładnie to by nie musiało być jak Prusa, ale po tych modach dobrze wykonanych niezawodność nie wzrasta?
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2012
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Prusa Mk3S czy Ender 3 PRO + spory tuning?

Post autor: Pjoter »

Wiesz, poza kosztami modyfikacji endera dopisz jeszcze setki (serio setki) godzin kalibracji i dobierania parametrów druku. W prusie płacisz za to że ktoś już to zrobił. A kalibracja drukarki nie jest prosta rzeczą dla nowego użytkownika (dla osób siedzących w temacie też może się okazać wyzwaniem).
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Prusa Mk3S czy Ender 3 PRO + spory tuning?

Post autor: JGFTW »

Zgodnie ze swoją złotą zasadą numer 1: skoro masz budżet to bierz Prusę. Jak chcesz wydac mniej to weź oryginalną używkę, ale nie wiem czy będziesz miał dostęp do supportu i części zamiennych.

Dokładnie tak jak @Pjoter piszę, ułatwienia kalibracji w FW Prusy jest jedną z najlepszych rzeczy w tej drukarce. Gotowe profile i porządny dedykowany slicer z profilami. Do tego QC części - za to płacisz kupując oryginalną prusę.

Jak masz w pracy MK3s to pewnie wiesz jak prosto i przyjemnie korzysta się z Live Z adjustment, automatycznego poziomowania stołu, kompensacji krzywizny, różnych selftestów po złożeniu, itp.
W enderze zapomnij o czymś takim, wszystko trzeba robić samemu.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 7
Posty: 471
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 159
Kontakt:

Re: Prusa Mk3S czy Ender 3 PRO + spory tuning?

Post autor: Igor »

Nie wliczyłem aż tak mozolnej kalibracji.
Zasady jak dotąd się sprawdzają. Ale mam też kilka tanich narzędzi za które zapłaciłem ułamek ceny "tych lepsiejszych" plus swoją robotę i wyszedłem na plus, stąd pomysł potraktowania tak samo drukarki na E. Wychodzi jednak że w tym przypadku sposób nie zadziała.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 3
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: Prusa Mk3S czy Ender 3 PRO + spory tuning?

Post autor: Julian »

Popatrz na allegro. Używana ostatnio była za 3500 zł.
Ja sprzedając używkę odnosiłbym się do ceny KITu, a nie do ceny złożonej.
Tym bardziej, że nie wiadomo jak jest złożona,
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 7
Posty: 471
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 159
Kontakt:

Re: Prusa Mk3S czy Ender 3 PRO + spory tuning?

Post autor: Igor »

Pod uwagę brałem tylko kit. Tę używaną za 3500 widziałem przed chwilą. Wisi sobie przez nikogo nie niepokojona :)
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”