Cicha drukarka 3D do 1500 zł

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
dlewczuk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 42
Rejestracja: 01 cze 2020, 12:13
x 7

Re: Cicha drukarka 3D do 1500 zł

Post autor: dlewczuk »

Dobra, zamówiłem Geniusa. Po krótkiej analizie stwierdziłem, że nie chce dopuścić do takiej sytuacji jaką mam teraz z laserem, że przez dwa tygodnie będę bez grawerki. I po prostu dubluje urządzenia. Zarówno laser jak i drukarkę.

@sylwester_7, to był pierwszy filmik, na którym zobaczyłem geniusa ;)
Dlatego w ogóle zwrócił moją uwagę.

@lukasz.k, też zamówiłem na Gearbest. Teoretycznie w tym tygodniu wysyłka z Niemiec, to pewnie w przyszłym tygodniu już będzie u mnie.

Dzięki wszystkim za podpowiedzi.
filuuu
dlewczuk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 42
Rejestracja: 01 cze 2020, 12:13
x 7

Re: Cicha drukarka 3D do 1500 zł

Post autor: dlewczuk »

Genius już jest u mnie.
Dzisiaj go złożyłem... Chociaż w porównaniu do Endera ciężko to nazwać składaniem. Całość polegała na przykręceniu bramy do podstawy. Czyli wkręcenie czterech śrub. No i wpięcie kilku wtyczek.

Puściłem na razie przykładowy program z pendrive dołączonego do zestawu i szału nie ma. Pierwszy wydruk na Enderze, też kostka (ale inna) wyglądała dużo lepiej.
No ale teraz sam przygotowałem program z modelu, który szedł na Enderze i niedługo porównam rezultaty.

Dużym plusem Endera jest magnetyczna podkładka. Przyznam się, że miałem duży problem z oderwaniem kostki po wydruku, ze stołu Geniusa.
Muszę rozszerzyć informację na temat różnego rodzaju powłok i środków, które będą trzymały na gorąco, a puszczały na zimno i dodatkowo nie będą emitowały zbyt wielu szkodliwych substancji.

Endera kupiłem z szyba w zestawie (ta z powłoką) i tę szybę teraz położyłem na stół Geniusa. Myślę, że odrywanie detali poza drukarką będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze.

A za chwilę to zamówię zwykłe szyby, żeby po prostu wymieniać po wydruku i nie czekać na stygnięcie.

Ta drukarka to na pewno duży konkurent dla Endera.

Jeżeli chodzi o hałas to jestem w pozytywnym szoku. Drukarka jest bardzo cicha, czyli pod tym kątem spełniła wymagania.
Ekstruder direct drive też na pewno jest na plus. Chociaż na razie w przypadku PLA jeszcze tego nie odczułem :)

Myślę, że więcej będzie można powiedzieć za kilka dni.

I aż mi się zachciało wyciszyć Endera...
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 757

Re: Cicha drukarka 3D do 1500 zł

Post autor: Andrzej_W »

Ja w swoim E3 wymieniłem elektronikę na tą cichą od creality i teraz mnie wk... wentylatory :DD
Na szybę możesz dać kleik np. Dimafix lub kleik od DD. Lub Hegron tylko że on trzyma cały czas.
lukasz.k
Postów w temacie: 4
Posty: 22
Rejestracja: 20 cze 2020, 11:19
x 5

Re: Cicha drukarka 3D do 1500 zł

Post autor: lukasz.k »

dlewczuk pisze:Przyznam się, że miałem duży problem z oderwaniem kostki po wydruku, ze stołu Geniusa.
To jest pewien problem, sam jestem trochę niecierpliwy z czekaniem na ostygnięcie stołu (jest ocieplony od spodu), który nagrzewa się dość szybko, ale stygnie kilkadziesiąt minut.

Nie denerwuje Cię podstawa pod szpulę? Ja zrobiłem coś takiego:
20200705_155937.jpg
...po tym, jak drugi raz szpula spadła mi na podłogę... dobrze, że upadając nie walnęła o stół.

Muszę jeszcze spiąć szpilkami M5 obie blachy z rolkami i będzie gites. Wywaliłem też po jednym łożysku z każdej śruby, bo nie układały się wszystkie współosiowo i rolka obracała się dość ciężko.

Napisz jak u Ciebie jest z kalibrowaniem poziomu stołu, bo ja muszę to robić praktycznie co każdy wydruk i nie wiem co jest przyczyną. Byłem teraz na wakacjach i nic z tym jeszcze nie robiłem, ale mam dwa pomysły:
- czujnik home osi Z ma pewną tolerancję, zależną pewnie od temperatury lub jest też niedokładny (muszę zmierzyć czy zawsze belka z karetką jest w jednakowej odległości od stołu).
- na prawej śrubie trapezowej mam znacznie większy luz niż na lewej, może belka się przekrzywia chociaż przy poziomowaniu zazwyczaj wszystkie odległości muszę regulować podobnie.
rdbv
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 25 cze 2020, 09:17
Lokalizacja: Malbork
Drukarka: Ender 3 Pro

Re: Cicha drukarka 3D do 1500 zł

Post autor: rdbv »

Ja wypowiem się na temat Endera 3 Pro. Kupiłem około 1.5 tygodnia temu. I to był bardzo dobry wybór, sporo się nauczyłem przez nawet tak krótki czas.
Ile ja się namęczyłem z poziomowaniem, pierwsza drukarka - już włosy z głowy prawie że rwałem i żałowałem że w ogóle kupiłem drukarkę.
Patrzy się człowiek - wygląda płasko, szczelinomierzem sprawdza, tu 0.1 mm, tu 0.2, a na środku to w ogóle 0.3. xD
Gdy wypoziomowałem stół 'po japońsku' okazało się że pasek osi X słabo napięty, potem się okazało że cała oś X jest przechylona w jedną stronę.
Większość problemów wynikała z mojego kiepskiego montażu, ale nie jestem zły - bo sporo się nauczyłem, a nawet dało mi to ochotę na budowę własnego urządzenia CNC, jako że programowanie nie jest mi obce, a wręcz przeciwnie (Mechanika raczej obca, ale mam nadzieję się poduczyć :D)

Co do wersji Pro, to podzielam zdanie innych, sam porządny zasilacz jest sporo warty, to niejako serce urządzenia i warto, żeby było dobre.
Nie jestem pewien czy w wersji Pro jest bootloader Arduino, ja miałem problemy z wgraniem Marlina - musiałem wgrać bootloader via USBasp i dopiero postawiłem sobie Marlina.
Dokupiłem 3DTouch od Trianglelabs i jestem w sumie zadowolony, dokładność z testu M48 0.01 z tego co pamiętam. Ludzie piszą że orginalny ma 0.005, ale nie wydaje mi się że przy warstwie 0.2 mm aż taka dokładność jest naprawdę niezbędna - w każdym razie, mi się sprawdza bez problemu.
Miałem problem z wklęsłym łożem na środku - próbowałem kompensować to przyklejaniem taśmy żeby wyrównać. Czujnik rozwiązał to bez problemu.

Pierwsze wydruki ryły dyszą w podkładce magnetycznej, i do teraz widać pozostałości po filamencie.
Próbowałem czyścić podkładkę acetonem - to raczej nie jest zbyt dobry pomysł :D
Podkładka zaczęła pękać i pojawiły się na niej wybrzuszenia, trochę ją zepsułem, ale kupię nową i będę o nią dbał.
Ze szkła nie korzystałem, czytałem że jest o wiele lepsze, ale ja obecnie bardzo cenię sobię tą enderową podkładkę magnetyczną.
Łatwo się ją zdejmuje, łatwo odrywa się wydruki, lekko ją zginając. Jak na moje - polecam :)

Od momentu zakupu i wyregulowania (to na pewno jeszcze nie koniec, wiem to :D) pracuje właściwie całymi dniami bez przerwy.
Przymierzam się do zakupu kolejnej, raczej na pewno Chińskiej drukarki. Może Ender 5, może Ender 3 v2,
Jeśli ma się żyłkę majsterkowicza, nie ma co się Chin bać, a w sumie i można się dużo nauczyć.
dlewczuk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 42
Rejestracja: 01 cze 2020, 12:13
x 7

Re: Cicha drukarka 3D do 1500 zł

Post autor: dlewczuk »

lukasz.k pisze:
To jest pewien problem, sam jestem trochę niecierpliwy z czekaniem na ostygnięcie stołu (jest ocieplony od spodu), który nagrzewa się dość szybko, ale stygnie kilkadziesiąt minut.
To prawda, stół się szybko nagrzewa, a stygnie bardzo wolno. Dodatkowo, nawet jak osiągnął temperaturę 23 stopnie to ciężko było mi oderwać wydruk.

Teraz testuję szybę.

Tutaj z kolei miałem problem z przyczepnością. Korzystam w tym momencie z szyby od Creality z powłoką Ultrabase i spodziewałem się lepszego efektu.
Po wieli godzinach walki zamówiłem jakiś środek adhezyjny (x3d chyba... bo akurat to rzuciło mi się w oczy podczas zakupów).
Ale też przypomniałem sobie, że kiedyś czytałem o hegronie. To poszedłem i kupiłem i teraz jest rewelacja :)
Trzyma super, a i z odrywaniem nie ma problemu. Naostrzyłem szpachelkę i gładko wchodzi między wydruk a szybę.
lukasz.k pisze: Nie denerwuje Cię podstawa pod szpulę? Ja zrobiłem coś takiego:
......po tym, jak drugi raz szpula spadła mi na podłogę... dobrze, że upadając nie walnęła o stół.

Muszę jeszcze spiąć szpilkami M5 obie blachy z rolkami i będzie gites. Wywaliłem też po jednym łożysku z każdej śruby, bo nie układały się wszystkie współosiowo i rolka obracała się dość ciężko.
Strasznie mnie denerwuje... O ile duża szpula od PLA DD całkiem ładnie tam siedzi to już Fiberology nie da rady tam zamocować.
Nie mówiąc już o małych szpulach, których mam dużo.
lukasz.k pisze: Napisz jak u Ciebie jest z kalibrowaniem poziomu stołu, bo ja muszę to robić praktycznie co każdy wydruk i nie wiem co jest przyczyną. Byłem teraz na wakacjach i nic z tym jeszcze nie robiłem, ale mam dwa pomysły:
- czujnik home osi Z ma pewną tolerancję, zależną pewnie od temperatury lub jest też niedokładny (muszę zmierzyć czy zawsze belka z karetką jest w jednakowej odległości od stołu).
- na prawej śrubie trapezowej mam znacznie większy luz niż na lewej, może belka się przekrzywia chociaż przy poziomowaniu zazwyczaj wszystkie odległości muszę regulować podobnie.
Hmm... Myślałem, że u mnie to dzieje się przez to, że zdejmuję szybę to mycia i pokrycia hegronem...
Ale to prawda. Z poziomowaniem stołu coś jest nie tak.
Trochę odpuściłem temat bo skupiam się w tym momencie na dograniu parametrów, ale uciążliwe jest poziomowanie za każdym razem. Zwłaszcza na gorąca jak glut płynie z dyszy...

Co do luzów z prawej strony to w tym momencie testuję podkładkę https://www.thingiverse.com/thing:4151438
Luzy niby eliminuje, ale jeszcze nie sprawdziłem wpływu na wydruki.



Ogólnie drukarka wygląda ładnie, cicho pracuje, ale przy Enderze się jeszcze tyle nie namęczyłem :)

Edner na starcie produkował przyzwoite wydruki.
Tutaj jeszcze dużo zabawy przede mną.

rdbv,
podzielam Twoją pozytywną opinię o Enderze. Sam składałem tę drukarkę dwa razy (tzn. raz złożyłem, rozłożyłem i jeszcze raz składałem)
Zajęło mi to około 8 godzin, ale po tym czasie Ender przepracował grubo ponad 100 godzin i wszystkie wydruki były udane.
Następnie po tych 100 godzinach wymieniłem wentylator i rurkę PTFE i przepracował kolejne 200 godzin i nadal wszystkie wydruki ok.
Teraz zrobiłem małą próbę i dałem niebieską złączkę (rurka PTFE nie przechodzi przez tę złączkę) przy głowicy i pomiędzy dyszę a złączkę uciąłem kawałek rurki PTFE (tak, że rurka, która jest w złączce nie dotyka rurki która styka się z dyszą).
Drukarka pracuje tak już ponad 50 godzin i wygląda na to, że to może się udać, jednak muszę znaleźć dokładny wymiar na jaki uciąć rurkę. Bo to co teraz zrobiłem to tak na szybko. Uciąłem dłuższy kawałem rurki, przyłożyłem i dociąłem. A podczas wkręcania złączki czułem opór.
Na razie to działa. Przy kolejnych pracach "serwisowych" to poprawię.

Także, mimo kilku mechanicznych problemów moim zdaniem Ender 3 Pro jest dobrym wyborem na pierwszą drukarkę. Bardzo dużo informacji jest w internecie i jest bardzo dużo użytkowników tej drukarki i dosyć szybko można uzyskać pomoc.

W tym momencie nie polecę Geniusa na pierwszą drukarkę. Jest z nią trochę zabawy. Ale ja sam jestem początkujący w tym temacie.
Sam wydłużam sobie trochę czas dostosowania tej maszyny bo nie robię żadnych typowych wydruków kalibracyjnych. Zmieniam parametry i testuję wszystko na wydrukach "produkcyjnych".
Mam trochę rzeczy do zrobienia do domu i tutaj wygląd ma znaczenie drugorzędne.

Jednak drukarka ta ma kilka cech, powodujących, że warto rozważyć jej zakup.
Między innym właśnie to, że cicho pracuje i ma ekstruder direct drive. Myślę, że to może trochę rozszerzyć możliwości produkcyjne.
Plastiki na zdjęciach mogą wyglądać na tandetne, ale wbrew pozorom są całkiem przyzwoite i drukarka prezentuje się całkiem dobrze.
Ale tak jak wspomniałem, na pierwszą drukarkę szedłbym w kierunku Endera 3 Pro lub teraz Ender 3 V2.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 757

Re: Cicha drukarka 3D do 1500 zł

Post autor: Andrzej_W »

Na szparkę w Ender3 też miałem podobne sposoby od drukowanej złączki po podkładkę pomiędzy. Są to modyfikacje proste, tanie i działają. Z niewielkim zastrzeżeniem co do drukowanej, była zrobiona z pla i gwint na niej nie wytrzymał i całość się wysunęła podczas druku co spowodowało efektowne zwoje filamentu na podłodze :D Problem rozwiązał na stałe łącznik od TDI-CAD. Szyba od Creality też mi słabo trzymała wydruki jedynie PET-G się trzymał tak mocno że odszedł razem ze szkłem i warstwą adhezyjną. Z chińskich drukarek podoba mi się teraz ender5 pro ze względu na swoja konstrukcje która można bez problemu zabudować.
dlewczuk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 42
Rejestracja: 01 cze 2020, 12:13
x 7

Re: Cicha drukarka 3D do 1500 zł

Post autor: dlewczuk »

lukasz.k pisze: Napisz jak u Ciebie jest z kalibrowaniem poziomu stołu, bo ja muszę to robić praktycznie co każdy wydruk i nie wiem co jest przyczyną. Byłem teraz na wakacjach i nic z tym jeszcze nie robiłem, ale mam dwa pomysły:
- czujnik home osi Z ma pewną tolerancję, zależną pewnie od temperatury lub jest też niedokładny (muszę zmierzyć czy zawsze belka z karetką jest w jednakowej odległości od stołu).
- na prawej śrubie trapezowej mam znacznie większy luz niż na lewej, może belka się przekrzywia chociaż przy poziomowaniu zazwyczaj wszystkie odległości muszę regulować podobnie.

Ostatnio już jakiś czas drukuję bez poziomowania stołu i wydruki wychodzą (tzn. jeżeli chodzi o poziom stołu).
Zmieniłem szybę.
Wcześniej używałem szyby od Creality, która była trochę większa niż stół Geniusa, dodatkowo jest ta izolacja na dole i przypinając klipsami tę szybę jakoś specjalnie się do tego nie przykładałem. Coś mogłem nacisnąć itp.
Mogło to wpłynąć na poziom stołu.

Teraz mam dwie szyby trochę mniejsze niż powierzchnia stołu i przykładam się do zdejmowania i zakładania szyby.


Także, wydaje mi się, że zdejmowanie mocno przyklejonych detali ze stołu może powodować, że trzeba poziomować stół po każdym wydruku.
lukasz.k
Postów w temacie: 4
Posty: 22
Rejestracja: 20 cze 2020, 11:19
x 5

Re: Cicha drukarka 3D do 1500 zł

Post autor: lukasz.k »

Znalazłem u siebie dwie usterki, z czego jedna była bardzo poważna.
1. Wczoraj chciałem się bliżej przyjrzeć drukarce, zdjąłem ją z blatu i po obróceniu na bok zauważyłem, że wirnik wentylatora pod spodem odpadł i walał się po środku! Tak musiało być od momentu wyjęcia z pudełka, bo po ponownym włożeniu wirnika w stojan siedzi tam dość mocno - nie ma opcji, by wypadło pod swoim ciężarem. Możliwe więc, że paczka w trakcie transportu nie była lekko traktowana...
Po skręceniu i uruchomieniu drukarki, wentylator od razu się załączył czego wcześniej nie słyszałem. Dobrze, że nie robiłem dłuższych wydruków, bo by się zasilacz i reszta elektroniki mocno spociła...
2. Uszkodzony jest czujnik obecności filamentu, na początku był sprawny. Nie wiem, czy sam go nie uszkodziłem, bo na początku ucinałem filament prostopadle i klinował się gdzieś w środku czujnika, musiałem kręcić filamentem i ruszać na boki by w końcu trafił w środku w otwór i przeszedł na wylot.

Zastosowałem podkładki pod nakrętkami osi Z, belka osi X rusza się dużo mniej i są dużo mniejsze problemy z poziomowaniem stołu.Właściwie to już go nie poziomuję co wydruk chyba, że na pierwszej warstwie widoczna jest różnica w rozprowadzaniu filamentu.
Jeśli chodzi o jakość wydruku to jestem zadowolony, choć głównie walczę ze slicerem. Może później wrzucę jakieś fotki.

Tutaj dla przykładu wieża retrakcji:
20200708_182944.jpg
ropuch, dlewczuk
dlewczuk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 42
Rejestracja: 01 cze 2020, 12:13
x 7

Re: Cicha drukarka 3D do 1500 zł

Post autor: dlewczuk »

Pozwoliłem sobie założyć wątek związany z Artillery Genius viewtopic.php?f=34&t=6381

Myślę, że będzie lepiej jak sprawy techniczne, dotyczące tej drukarki będziemy omawiali w wątku, który ma w temacie nazwę tej drukarki :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”