Drukarka - około 1300- mętlik...

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
tomasi
Postów w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 23 sie 2020, 23:51
x 1

Drukarka - około 1300- mętlik...

Post autor: tomasi »

Hej,
1.Budżet około 1300 +-300pln.
2. Co będę drukował? Amatorsko, czyli jakieś obudowy na czujnik, plastikowe drobiazgi, skrzyneczki (długie do 40 cm),doniczki, czy też wazon, może jakieś figurki czy też plastikowe części, które się zepsuły.
Generalnie interesuje mnie coś około 250x250x300 minimum, nie ma jakiejś górnej granicy, oczywiście w budżecie.
Jestem skłonny zmontować drukarkę na podstawie gotowca. Myślę jednak, że kompletowanie w tym budżecie mija się trochę z celem. Pewnie realnie musiałbym dołożyć około 1000pln. Generalnie czas nie jest problemem, nie chciałbym jednak wydawać zbyt dużo na sprzęt, który nie będzie jakoś mocno eksploatowany.
Czego oczekuję? Przede wszystkim porządnych wydruków. Fajnie, by drukarka miała wifi- jak siebie znam, to cokolwiek kupię, wifi ewentualnie dorobię- mam jakąś płytkę rock64 pod ręką.
Jeśli byłaby zabudowana, to też byłoby super. Jak nie, trudno, w miarę potrzeby coś się skleci.
Nie przeraża mnie jakaś mniejsza firma- oczywiście bez przesady...
Nie chciałbym się bawić w żmudne pozycjonowanie stołu za każdym razem- jakby była funkcja auto, to super (ale ten budżet to może być kiepsko), jak nie, to by sprzęt był w miarę stabilny.
3. Nie mam doświadczenia kompletnie w druku 3d, ale jakoś trzeba zacząć. Mogę kilka części wymienić, ale nie chcę też kupić drukarki i wymienić w niej wszystko...

O czym myślę?
1. Flyingbear Ghost 5, trochę niski, ale za to ma wifi- oglądałem recenzje na youtube - jakoś nie robią szału wydruki, sporo osób (szczególnie u wschodnich sąsiadów) chwali sobie poprzednią wersję
2. Artillery Sidewinder- sporo dobrych opinii, wada to stara płyta główna, więc można wymienić na SKR 1.4, stepsticki chwilowo można zachować- są ciche, direct
3. Tronxy XY-3 Pro- nowość, model XY-2 Pro ma bardzo dobre opinie, 32 bity i ciche TMC, direct
4. Sovol SV01- bardzo solidna, dobra jakość, pewnie trzeba by wymienić płytę z podstawowej wersji (nie ma sensu chyba dopłacać do lepszej), direct
5. Anycubic Predator- tu mnie jednak przeraża wielkość, aczkolwiek łatwa do zabudowy i ewentualnie mam gdzie postawić.
6. Flsun QQ-S Pro, co prawda mniejsze pole robocze, ale dosyć wysokie, co mi odpowiada, boję się tylko o jakość wydruku.
7. Coś innego? Tronxy X5SA Pro, cena nie duża, ale problemy z jakością. Ciekawe czy może posłużyć jako baza do późniejszych przeróbek.

Najbardziej się skłaniam ku opcji 2 lub 3.

Biorę pod uwagę też używki, ale z wysyłką. ;)
Reasumując głowa mi paruje, ile się naoglądałem na youtube recenzji, to sam już nawet nie wiem...
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 3231
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1597

Re: Drukarka - około 1300- mętlik...

Post autor: morf »

Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Drukarka - około 1300- mętlik...

Post autor: Pjoter »

Hej. Czy rozważałeś wydruk w częściach? Nie zawsze wymagany jest jeden lity element. Czasem wystarczy wydruk ze sobą skleić. Niedoskonałości można zaszpachlować itp. Budżet masz dosyć mały jak na drukarkę z większym polem roboczym. Do tego autoleveling, wifi, zabudowa.
Można się bawić w używki, ale tak na szybko to na OLX nic ciekawego nie leży. Do tego warto by było mieć kogoś doświadczonego pod ręką aby poratował fachowym okiem (nie wszystko można naprawić z pomocą forum ;) ).
Budowa maszyny też mija się z celem. Dobrze będzie jak tylko dwukrotnie przestrzelisz budżet :P
W takim budżecie będziesz musiał grzebać we wszystkim co kupisz. Nie ma rady :P Uważam że ważne w takich sytuacjach jest dostępność i mnogość informacji o drukarce. Jakość wydruków jest wprost proporcjonalna do czasu, pieniędzy i kg filamentu które poświecisz drukarce. Nie ma drogi na skróty. Nawet jeśli jakieś rozwiązanie działa u jednej osoby to u innej już nie musi ze względu na brak quality control u chińczyka.

Wybór będzie najmniejszego zła.
- delty odpadają na początek
- łatwiej zabudować drukarkę ze stołem w osi Z, bramowce odpadają.
Pozostaje opcja 1 lub 7. 1 ma wifi i będzie łatwiejsza do zabudowania. Tronxy ma większe pole. Dodanie wifi to w najłatwiejszym (ale nie najlepszym) sposobie podłączenie RPi Zero W. Jak dal mnie to taki wybór. Chyba bym brał opcje nr 1.

PS powiedz skąd jesteś, może wymienione drukarki mógłbyś u kogoś na żywo zobaczyć ;)
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 3231
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1597

Re: Drukarka - około 1300- mętlik...

Post autor: morf »

Każdy na początku chce taki duży stół, a czy Kolega się zastanawial ile czasu taka objętość się drukuje?
Jestem skłonny zaryzykować stwierdzenie że większość drukuje małe obiekty
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Drukarka - około 1300- mętlik...

Post autor: Pjoter »

A i jeszcze: druk na tak dużym stole może trwać 40-50h (to są czasy dla obiektów faktycznie wypełniających objętość drukarki). Jak się wydruk zjebie po 38h to jesteś w plecy 1kg materiału i 38h czasu. Teraz pomyśl że dzielisz obiekt na pół, pierwsza połowa idzie bezproblemowo i dopiero druga się psuje ;)
Mała drukarka - mały problem
Duża drukarka - duży problem
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
tomasi
Postów w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 23 sie 2020, 23:51
x 1

Re: Drukarka - około 1300- mętlik...

Post autor: tomasi »

Gdybym jednak chciał wykonać jakiegoś boxa o długości załóżmy 30 cm, to najlepiej będzie, aby był faktycznie jeden element. Obciążenie nie będzie duże- może ze dwa-trzy kg. Sklejanie raczej odpada... Drukowanie takich dużych elementów oczywiście planuję z większą dyszą- 0.8. I kolega się zastanawiał ile się takie rzeczy drukuje. Podpinałem sobie nawet różne drukarki do Cury i porównywałem czasy (delty rządzą ;) ).

Z czego najłatwiej mogę zrezygnować? Z obudowy- abs będzie mimo wszystko najrzadziej używanym filamentem. Wifi też nie jest konieczne- octoprint załatwi sprawę.
Zdaję sobię sprawę z grzebania, chodzi mi o to, by reprezentowała akceptowalny wydruk. Wtedy mogę krok po kroku zacząć się bawić. :)

Jeśli chodzi o delty, to jest odradzana początkującym, tymczasem ten flsun czy też kobyła zwana predatorem nie są jakieś mocno problemowe- takie odnoszę wrażenie, chyba, że się mylę... Jakie warunki musiałbym spełnić, aby delta była polecona? :)
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 3231
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1597

Re: Drukarka - około 1300- mętlik...

Post autor: morf »

Umieć ją skalibrować :)
Ewentualnie zainstalować coś jak duet3d które zrobi to automagicznie:)
Ale to znowuż już poza budżetem
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Drukarka - około 1300- mętlik...

Post autor: Pjoter »

Delte najtrudniej skalibrować. Dodatkowo warto zaznaczyć, że jej kinematyka i zamiana poleceń Gcode na ruch silników, powoduje rozjazd w wymiarach między projektem a przedmiotem rzeczywistym (nie jakieś wielkie, ale warto to wiedzieć).
Ważne pytanie - z jakiego materiału chcesz drukować? Bo wydruk z ABSu o dużych rozmiarach jest bardzo trudny. Zazwyczaj równie zadowalające właściwości ma PETG lub zwykłe PLA.

edit: czas który wypluła Cura to jedno, a czas który drukarka będzie potrzebowała na wydruk to druga sprawa. Nie patrz na liczby, raczej luźno się nimi sugeruj.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 3231
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1597

Re: Drukarka - około 1300- mętlik...

Post autor: morf »

Miałem corexy, miałem deltę i inne wynalazki ostatecznie uważam że porządną konstrukcja bramowa z bezpośrednim ekstruderem daje radę. Fakt że jeśli planujesz stricte ABS no to faktycznie bez zabudowy będzie kiepsko.
Oczywiście to moja prywatna opinia. Na pewno im tańsza i bardziej skomplikowana drukarka tym będzie gorzej drukować. Trzeba sobie jasno powiedzieć że cudów w tej klasie cenowej nie ma się co spodziewać. Nawet nie chodzi mi o jakość wydruków a powtarzalność i niezawodność.
Imho im bardziej chińczyk przekombinowal konstrukcje tym więcej punktów które mogą zawieźć.
Oczywiście zdarzają się przypadki typu anycubicowa delta forumowa której egzemplarze potrafią bardzo fajnie drukować.

Jeśli spodoba Ci się to hobby to pewnie nie będzie to twoja ostatnia drukarka, może kup coś co można łatwo zmodyfikowac, rozbudować czy ulepszyć :)
McKee
Done is better than perfect.
mobile4you
Postów w temacie: 1
Posty: 240
Rejestracja: 02 sty 2018, 10:37
Lokalizacja: Rzeszów/Zwierzyniec
Drukarka: Prusa Mini
x 42

Re: Drukarka - około 1300- mętlik...

Post autor: mobile4you »

tomasi pisze:[...]
6. Flsun QQ-S Pro, co prawda mniejsze pole robocze, ale dosyć wysokie, co mi odpowiada, boję się tylko o jakość wydruku. [...]
Nieśmiało przypominam, że Admin coś podobnego sprzedaje, tylko, że Olsztyn.
viewtopic.php?f=27&t=6560
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”