Jaka drukarka do niewielkich elementów z ABS [1000-3000zł]

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Jaka drukarka do niewielkich elementów z ABS [1000-3000zł]

Post autor: McKee »

Błędem jest myślenie, że jakość wydruku zależy od ceny drukarki. Nie, to tak nie działa. Doświadczony drukarz wyreguluje tanią drukarkę, zmniejszy prędkości i wydrukuje wydruk tej samej jakości na tanim sprzęcie jak laik na droższym tuż po wyjęciu z pudełka. Różnica jest w tym, że droższe drukarki są lepiej wykonane. Lepsze materiały, większa niezawodność, prostsza obsługa i mniej czasu potrzebnego na wszelkiego rodzaju grzebanie w sprzęcie żeby tylko cokolwiek się wydrukowało. Im częściej czytasz tu na forum o jakichś problemach drukarek tym mniej powinieneś taką drukarkę chcieć kupować do firmy (no chyba że wolisz naprawiać drukarkę zamiast generować dochód ;)). O Zortraxach nie przeczytasz tu dużo, bo to są woły robocze (zaprojektowane do ABS), które po prostu drukują.
80% użytkowników tego forum i YouTube ma tanie chińskie szajsy i zupełny brak pojęcia jakie wymagania powinna spełniać firmowa drukarka. Nie wierz w przypadkowe opinie - posłuchaj kilku ludzi którzy pisali powyżej.

Od siebie dorzucę, że "Flashforge Creator Pro" też jest dobrym wyborem - co prawda chińczyk ale solidne wykonany. I też raczej pod ABS niż pod PLA był projektowany (może też warto przypomnieć że to jedna ze starszych konstrukcji jakoś koło 2012 chyba Firmą MakerBot wypuściła open source Replicator-a, Zortrax jakiś niewiele później został stworzony, a to, że M200 przez wiele lat się nie zmieniał też udowadnia że to po prostu solidna maszyna do pracy a nie zabawka z kupą bajerów przy której non-stop trzeba coś naprawiać).
dziobu
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
nosound
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 19 wrz 2020, 15:10

Re: Jaka drukarka do niewielkich elementów z ABS [1000-3000zł]

Post autor: nosound »

Dzięki wam za opinie! W sumie jednogłośnie wskazują Prusę jako faworyta (czego w sumie się spodziewałem).
Pjoter pisze:IMHO kupowanie taniej chińskiej drukarki do firmy to śmiech na sali.
Ten zakup służy sprawdzeniu pewnej tezy - zobaczymy czy takie wydruki się sprawdzają i spełniają moje oczekiwania w planowanym zastosowaniu. Nie chcę przeinwestować, a przeznaczyć te 1-3 tysiące na sprawdzenie, czy to dobra ścieżka :) Jak się sprawdzi, to na pewno przeznaczę większą kwotę na jakąś "przemysłówkę" :)

Przemyślę sobie sprawę i zdecyduję się na coś z tych:
- Flashforge Adventurer 3
- Flashforge Creator Pro
- Prusę

Jeżeli jest jeszcze coś wartego uwagi, proszę o komentarz :)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Jaka drukarka do niewielkich elementów z ABS [1000-3000zł]

Post autor: FlameRunner »

Może na początek zleć kilka wydruków? Jak się sprawdzą, od razu kupisz porządną drukarkę.

A niezależnie od tego, czy się sprawdzą, oszczędzisz sobie roboty z kupowaniem, ogarnianiem i późniejszym odsprzedawaniem drukarki próbnej.
Pjoter
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Jaka drukarka do niewielkich elementów z ABS [1000-3000zł]

Post autor: McKee »

nosound pisze:Dzięki wam za opinie! W sumie jednogłośnie wskazują Prusę jako faworyta (czego w sumie się spodziewałem).
:shock:
Gdzie Ty to wyczytałeś???
To chyba myślenie / czytanie życzeniowe - czytasz to co ci pasuje do tego co "już wiesz".
Jedynie Pjoter pisał że to absolutne minimum (z czym się zresztą w 99% zgadzam (i uważam też, że obudowę należałoby dorobić)).
Ale więcej o Zortraxie napisano (nic nie sugeruję tylko jak przeczytałem ten wątek od początku to raczej powtarzana jest opinia "Zotrax" a nie "Prusa").
Prusa będzie OK, ale nie wmawiaj mi/nam, że "opinie jednogłośnie wskazują Prusę", bo tak nie jest (poprostu). Ale czytając Twoją pierwszą wypowiedź popieram Twoją decyzję :rotfl: Prusa będzie OK (na początek).

Jeżeli chcesz "tanio" to Dziobu wydaje się być dobrym przykładem / antytezą konieczności posiadania dobrej drukarki ... bo sporo jego wydruków jest z kiepskich / tanich chińskich drukarek. Czyli da się. Wydawałoby się. Ale ...., Jedno wielkie "ALE":
Dziobu pisze:Żeby takiego badziewia przerobić na coś co działa w miarę bezawaryjnie trzeba poświęcić trochę czasu, środków i to przy założeniu że ma się jakąś wiedzę, doświadczenie i najlepiej szufladę części.
Dziobu ma 2 profesjonalne drukarki (ZMorph) na których zdobył kupę doświadczenia, ma szufladę (kilka szuflad?) części i przede wszystkim ma sporo czasu i chęci na grzebanie w drukarkach.
Moim skromnym zdaniem jeżeli chcesz SZYBKO i bezproblemowo wejść w temat druku 3D to te 3000zł z tytułu to absolutne minimum. No chyba, że masz czas i "stać cię" na grzebanie w sprzęcie (policz ile kosztuje godzina Twojej pracy / ile nie zarobisz w czasie kiedy naprawiasz/poprawiasz drukarkę). Nie mówię że się nie da kupić taniej drukarki i od razu drukować. To jest loteria.

Dodatkowo jeżeli chcesz dużo drukować z ABS to pomyśl o oddzielnym pomieszczeniu na drukarkę.
I na koniec jeszcze dlaczego Prusa: Bo trzyma wartość i jak ci się nie spodoba to po kilku miesiącach możesz sprzedać bez większej straty.
FlashForge raczej tego nie daje.
Zortrax owszem (ale tylko używany) też raczej dobrze trzyma cenę. Prawie-nowego dużo trudniej sprzedać niż Prusę.
FlameRunner
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
nosound
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 19 wrz 2020, 15:10

Re: Jaka drukarka do niewielkich elementów z ABS [1000-3000zł]

Post autor: nosound »

McKee pisze: Gdzie Ty to wyczytałeś???
To chyba myślenie / czytanie życzeniowe - czytasz to co ci pasuje do tego co "już wiesz".
Może nie było to powiedziane wprost, ale spośród drukarek znajdujących się w budżecie (no prusa trochę wykracza, ale nieznacznie) odradzono wszystkie oprócz niej (no i tego creatora pro, ale cenowo jest podobny do prusy, to w sumie lepiej już zdecydować się na prusę) :) Polecono drukarki, które nowe kosztują krotność budżetu, na co na ten moment nie mogę sobie pozwolić z powodów wyżej opisanych. Nikt też nie zawetował opinii o wyższości Prusy w zestawieniu z pierwszego posta tego tematu, stąd doszedłem do takiego wniosku :)

Co do wydruków testowych - jest to jakieś rozwiązanie, ale mimo wszystko wtedy nie będę w stanie poznać przebiegu całego procesu, jego czasochłonności itp.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Jaka drukarka do niewielkich elementów z ABS [1000-3000zł]

Post autor: FlameRunner »

nosound pisze:Może nie było to powiedziane wprost, ale spośród drukarek znajdujących się w budżecie (no prusa trochę wykracza, ale nieznacznie) odradzono wszystkie oprócz niej
Jeśli założenie jest takie, że ma być do druku z ABS, to odradzam każdą drukarkę, która nie jest fabrycznie zabudowana, w tym Prusa i3 MK3S.

Z drukarek niedrogich do ABS świetnie mi się sprawdza na przykład ta: viewtopic.php?f=34&t=4684 , ale kupiłem ją tanio jako uszkodzoną i włożyłem dużo pracy w gruntowne jej przeserwisowanie. Zwróć uwagę, że to prawie-że-klon Zortrax M200, dokładnie tak samo zabudowany, jak M200 z side covers (pokrywy górnej nie używam).

@dziobu ma FlashForge Dreamer (link) i to też jest dobre do ABS, ale z zastrzeżeniem takim samym jak wyżej: tanio kupił uszkodzoną i ogarnął.

Kiedyś popularne były klony CTC Bizer (jest o nich cały dział: viewforum.php?f=58), po dodaniu kilku kawałków akrylu na boki i front też dobra drukarka do ABS, ale z zastrzeżeniem takim, że kupuje się to tanio, od nowości jest byle jakie i trzeba sobie ogarnąć żeby w miarę działało.
nosound pisze:Co do wydruków testowych - jest to jakieś rozwiązanie, ale mimo wszystko wtedy nie będę w stanie poznać przebiegu całego procesu, jego czasochłonności itp.
Jeśli chodzi o czas druku, nie musisz mieć drukarki. Zainstaluj sobie na przykład Z-Suite (skoro o Zortraksach mowa), powrzucaj modele, potnij i popatrz, jakie czasy druku przewiduje.
Awatar użytkownika
denior
Postów w temacie: 2
Posty: 429
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:26
Lokalizacja: Kraków
x 165

Re: Jaka drukarka do niewielkich elementów z ABS [1000-3000zł]

Post autor: denior »

Na początku założeń było o małych wydrukach z ABS, ja drukuje bez problemu na enderze obudowy do kilkunastu cm długości, bez zabudowy drukarki.
Co do pracy włożonej do uruchomienia to 99% to udoskonalenia do druku z elastycznych materiałów i poprawa chłodzenia dla PLA,
no ale może miałem szczęśliwy egzemplarz
Drukarka Ender 3 Pro
Direct custom extruder + hydra
chłodzenie hydra 2x5015
Dual Z
#############################
Bambulab P1S
nosound
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 19 wrz 2020, 15:10

Re: Jaka drukarka do niewielkich elementów z ABS [1000-3000zł]

Post autor: nosound »

FlameRunner pisze: Jeśli założenie jest takie, że ma być do druku z ABS, to odradzam każdą drukarkę, która nie jest fabrycznie zabudowana, w tym Prusa i3 MK3S.
To dlatego, że "otwarta" budowa świadczy, iż producent nie przewidywał stosowania drukarki do ABS? Czy jak np. zabuduję szczelnie drukarkę, z niepalnego, termo-izolującego materiału to będzie niewystarczające? Myślałem, że podgrzewane "stoliczki" dadzą radę zagrzać taką komorę.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Jaka drukarka do niewielkich elementów z ABS [1000-3000zł]

Post autor: FlameRunner »

denior pisze:Na początku założeń było o małych wydrukach z ABS, ja drukuje bez problemu na enderze obudowy do kilkunastu cm długości, bez zabudowy drukarki.
A masz porównanie do drukarek bardziej zabudowanych, choćby z półki jakościowej takiej jak CTC Bizer?
Owszem, w pewnym zakresie da się wykonywać wydruki z ABS na drukarce w ogóle nie zabudowanej, ale nie warto.
Porada, że "na enderze też można drukować ABS" to trochę jakby komuś szukającego dostawczaka napisać "do Passat B6 w TDI po złożeniu tylnych siedzeń najebałem kiedyś tonę cementu".
denior pisze:Co do pracy włożonej do uruchomienia to 99% to udoskonalenia do druku z elastycznych materiałów i poprawa chłodzenia dla PLA,
no ale może miałem szczęśliwy egzemplarz
Jesteś na forum nie od wczoraj; musiałeś zauważyć, jakie ludzie miewają problemy z Enderami..?
nosound pisze:To dlatego, że "otwarta" budowa świadczy, iż producent nie przewidywał stosowania drukarki do ABS? Czy jak np. zabuduję szczelnie drukarkę, z niepalnego, termo-izolującego materiału to będzie niewystarczające? Myślałem, że podgrzewane "stoliczki" dadzą radę zagrzać taką komorę.
Jak dobrze zabudujesz, to będzie dobrze. Ale serio chcesz to sam robić...?
Swoją drogą w jaki sposób chcesz zabudować taką na przykład i3 MK3S? Będzie Ci się chciało wyciągnąć zasilacz i płytę główną na zewnątrz? Zauważ, że wszystkie trzy drukarki, o których pisałem w poprzednim poście, mają te elementy oddzielone przegrodą od przestrzeni nagrzewanej przez stół.
dziobu
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Jaka drukarka do niewielkich elementów z ABS [1000-3000zł]

Post autor: dziobu »

McKee pisze:Dziobu ma 2 profesjonalne drukarki (ZMorph)
Pudło ;p

Specjalnie nie wspominałem o innych drukarkach niż te (one są profesjonalne?) - bo te po prostu działają, co pasuje do potrzeb z wątku. Inne mam dla zabawy: mając tylko Zmorpha przez pierwsze ~2 lata nie wiedziałem w ogóle co on ma w środku bo poza zmianą nadmuchu nic nie trzeba było w nim robić (i to też dla PETa/PLA; do ABSu modyfikacja nie była potrzebna).

IMHO tak to powinno w firmie wyglądać - to ma działać. Włączasz i działa. Urządzenie które cykl pracy zaczyna od serwisu w krótkim czasie wyleci z każdej firmy i wyląduje za bezcen na popularnym portalu aukcyjnym.ie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”