Drukarka 3d - pierwsza, prywatnie dla świeżaka

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
fullmonk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 18 lis 2020, 16:30

Drukarka 3d - pierwsza, prywatnie dla świeżaka

Post autor: fullmonk »

Cześć,
odpowiadając po kolei na pytania z tematu "Zanim zapostujesz w dziale Co kupić?"

1. Posiądź absolutne podstawy wiedzy o druku 3D. ✔
Wszystko przeczytane.

2. Poszukaj na forum. ✔
Kilka dobrych tematów przejrzane.

3. Zorientuj się, czy któryś z Twoich znajomych posiada drukarkę 3D. ✔
Niestety w moim mieście 24 tyś mieszkańców tylko dwie osoby są w jakikolwiek sposób związane z drukiem 3d i nawet nawiązałem z nimi kontakt ale w skrócie mówiąc nie ma czego tam szukać.

4. Prześpij się z tematem. ✔
Już chyba nawet kilka nocek mam za sobą :D

1. Podaj budżet.
Myślę że max to 10 tyś netto ale to tak aby podać jakiś orientacyjny zakres cenowy. Z racji tego że jestem kompletnym nowicjuszem być może sprzęt sporo tańszy będzie dla mnie wystarczający.

2. Jasno określ swoje potrzeby.
a) Jak pisałem będzie to moja pierwsza drukarka i szukam czegoś na czym będę mógł w miarę gładko wejść w temat. Na początku na pewno będzie służyła głównie do zabawy w domu. Fajnie jakby później była w stanie służyć jako narzędzie w firmie. Wiadomo nie na masową skalę.
b) Docelowo w większości mam zamiar drukować figurki z gier itp a co za tym idzie w zależności od figurki z tego co się dowiedziałem prawdopodobnie od czasu do czasu będą potrzebne podpory.
c) Myślę że pole robocze nie powinno stanowić problemu i tutaj raczej figurkę dopasuje do niego a nie na odwrót.
d) Czasu mam w miarę dużo ale nie chciałbym też kosztem oszczędności siedzieć i wyrywać sobie włosy z głowy przy ciągłym naprawianiu i ulepszaniu czegokolwiek. Chciałbym aby drukarka była w miarę możliwości jak najbardziej "bezobsługowa" ale nie jest też tak że mam dwie lewe ręce. Drukarkę planuję składać samodzielnie aby zdobyć jak największa wiedzę.

3. Napisz, czy masz jakiekolwiek doświadczenie z drukiem 3D.
a) Nigdy nie miałem wydruku w rękach. Nie widziałem też pracującej drukarki. Jak pisałem wcześniej rozmawiałem z dwiema osobami z mojego miasta które posiadają drukarki 3d więc teoretycznie nie byłoby problemu aby to zobaczyć.

Na koniec napiszę trochę od siebie. Na podstawie tego co przeczytałem do tej pory i napisałem wyżej powiem co mi się wydaje że bym chciał. Jeśli jestem w błędzie proszę wyprowadźcie mnie z niego. Nie wiem czemu ale jakoś od razu spodobała mi się Prusa i3 MK3S mimo że teoretycznie nie mam żadnego pojęcia o drukarkach.

a) Drukuje w technologii która mi pasuje.
b) Zdecydowanie mieści się w budżecie który zakładam.
c) Ma przejrzystą instrukcję do samodzielnego złożenia.
d) Ma intuicyjne oprogramowanie z tego co wyczytałem chociaż sam jeszcze nie zdążyłem się pobawić.

Jak myślicie, czy jest to dobry wybór? Może są jakieś inne alternatywy godne rozpatrzenia?

Jeśli możecie odpowiedzcie jeszcze na następujące pytanie. Czym poza tym że jest złożona i posiada obudowę różni się np. ta drukarka:
https://www.3djake.pl/zortrax/m200-plus
Nie licząc złożenia w Prusie to jest 3x droższa. Co poza obudową przemawia na jej korzyść?

Z góry dzięki za odpowiedzi. Pozdro
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Drukarka 3d - pierwsza, prywatnie dla świeżaka

Post autor: FlameRunner »

fullmonk pisze:b) Docelowo w większości mam zamiar drukować figurki z gier itp a co za tym idzie w zależności od figurki z tego co się dowiedziałem prawdopodobnie od czasu do czasu będą potrzebne podpory.
Może żywicówkę powinieneś kupić?
Awatar użytkownika
Tengrom
Postów w temacie: 4
Posty: 124
Rejestracja: 30 paź 2020, 13:35
Drukarka: m200, Creality K1
x 127

Re: Drukarka 3d - pierwsza, prywatnie dla świeżaka

Post autor: Tengrom »

Do figurek kiepsko jest FDM lepiej REsin na m200 najlepiej co mi wyszlo to takie cos do Warhammera psikniete sprayem :)
20201106_181757.jpg
20201106_181750.jpg
Do figurek to tylko SLA ktora daje mega lepszy efekt.
Zortrax M200
fullmonk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 18 lis 2020, 16:30

Re: Drukarka 3d - pierwsza, prywatnie dla świeżaka

Post autor: fullmonk »

Może żywicówkę powinieneś kupić?
Nie mówię że nie. Tak jak pisałem na początek chcę coś w miarę najprostszego. Przy żywicówce dochodzi jeszcze post processing. Pewnie nic skomplikowanego ale zawsze jakoś to wpływa na wybór zwłaszcza dla laika. Popatrzę i w kolejnych postach napiszę co biorę pod uwagę. Póki co jak oceniacie Prusę w kontekście tego do czego została stworzona, pomijając już moje potrzeby?

@Tengrom kurde, trochę mi zajęło rozszyfrowanie Twojego postu. Dla pewności. Figurka którą wrzuciłeś wydrukowałeś na Zortraxie M200 Plus i jest to FDM ale polecasz żywicówkę czyli SLA.
Awatar użytkownika
Tengrom
Postów w temacie: 4
Posty: 124
Rejestracja: 30 paź 2020, 13:35
Drukarka: m200, Creality K1
x 127

Re: Drukarka 3d - pierwsza, prywatnie dla świeżaka

Post autor: Tengrom »

fullmonk pisze:@Tengrom kurde, trochę mi zajęło rozszyfrowanie Twojego postu. Dla pewności. Figurka którą wrzuciłeś wydrukowałeś na Zortraxie M200 Plus i jest to FDM ale polecasz żywicówkę czyli SLA.
Tak dokladnie tak. Za 10 k to na pewno znajdziesz coś w zestawie z dodatkowym urządzeniem do czyszczenia i naświetlania aby się tyle nie babrać.
fullmonk
Zortrax M200
Awatar użytkownika
Tengrom
Postów w temacie: 4
Posty: 124
Rejestracja: 30 paź 2020, 13:35
Drukarka: m200, Creality K1
x 127

Re: Drukarka 3d - pierwsza, prywatnie dla świeżaka

Post autor: Tengrom »

fullmonk
Zortrax M200
Apachai
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 19 lis 2020, 14:37

Re: Drukarka 3d - pierwsza, prywatnie dla świeżaka

Post autor: Apachai »

Tez zastanawialem się nad żywicówką ale
-koszt części (lcd, folia, żywica, maski, rękawiczki) przeraża (<3k zł drukarka)
-nie postawisz jej w mieszkaniu
-nie widac postępów druku?
-z tego co widzialem dokładność x/y 0.005mm ale z 0.1 mm (?) czyli bardzo podobnie
-plyjka ma 3 osie ruchome, żywica 1(+)
-od biedy można przerabiac pety na filament(trzeba maszynke zrobic +czas ale sie da) i masz za free, żywica 150zl/kg (?)
->bede prusaka zamawiał w tym tyg. Jak tylko sklwp znajde...
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: Drukarka 3d - pierwsza, prywatnie dla świeżaka

Post autor: Tuchajbej »

W tym budżecie kupiłbym kilka rzeczy.
1. Zywicówke np Photona 4k w zestawie z myjką - koszt w PL ok 3-3.5k
2. FDM np Prusę MK3S
I jeszcze trochę $ zostanie na żywicę i filament.
fullmonk
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
fullmonk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 18 lis 2020, 16:30

Re: Drukarka 3d - pierwsza, prywatnie dla świeżaka

Post autor: fullmonk »

@Tuchajbej

Właśnie oglądam coś takiego
https://www.anycubic.com/products/photo ... 8504107170

Wychodzi 3275 drukarka + myjka. I tak jak mówisz mieści się jeszcze Prusa do tego :lol:
Tylko wątpię że na start aż tyle mi trzeba. Zacząłbym od jednej raczej i jak się spodoba wtedy ewentualnie drugą ;)

W każdym razie sporo już się wyjaśniło za co dziękuję.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2663

Re: Drukarka 3d - pierwsza, prywatnie dla świeżaka

Post autor: Berg »

czemu porównujesz z najdroższym modelem? W dodatku do figurek lepszy jest mniejszy. To Ci wystarczy, a z litra żywicy to na prawdę dużo figurek wychodzi. Myjka nie jest niezbędna. Ja nie mam.
https://www.aliexpress.com/item/32846794715.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”