Drukara CoreXY ? a moze nie....

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Pietka77
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 13 gru 2020, 10:25

Drukara CoreXY ? a moze nie....

Post autor: Pietka77 »

Hej,

Pierwszy post tutaj - choć czytam was od półtora roku.
Wiec tak nieformalnie się przywitam - jestem Pietka i od półtora roku posiadam i drukuję na Pruska MK3.
Drukarka świetna ale.... mała i czasem nie "za szybka".

Szukam czegoś DO prusy a nie ZAMIAST ;)
Założenia:
1) Budżet - najchętniej nie więcej jak 2-3K PLN ale.... mam na liście Vivedino które kosztuje 1,5K Euro ....
2) Rozmiar pola roboczego - 30x30x40 to minimum poniżej nie chce schodzić - krojenie w Meshmixer na Prusie elementów, druk w częściach i cyjanoakryl w akcji ....fajne ale nie mam na to czasem chęci... ;)
3) szybkość ( realna ) druku - będę drukował na niej dyszą 0,6 lub 0,8 (Prusa odzyska dysze 0,4 - obecnie 0,6) - chciałbym prędkości w okolicach 100-150 mm/s - nie mam siły czekać 15h na wydruk i nie zostawiam drukarki na noc - jakoś nie ufam ?
4) Hotend - Volcano (coś o sporej mocy i dużym przepływie)? Extruder direct drive raczej.
5) Ew. względnie prosto upgrady (np. Artillery ma genialna stronkę gdzie za rączkę ktoś prowadzi co i jak usprawnić )

Moje trzy wybory ale z kazdym mam dylematy:
1) Creality CR-10 V3 - Spełnia część kryteri, jest relatywnie rozsądna cenowo ale...dość siermiężnie wykonana, w podstawowej wersji nie ma autobed levelling, wymaga trochę zmian żeby chodzić lepiej a jej prędkość druku .... chyba umiarkowana ( czy ma hot end volcano ? )

2) Artilery Sidewinder X1 - kontrukcja wydaje sie być lepsza niż Creality - świetne wsparcie do dalszego rozwoju (https://3dprintbeginner.com/sidewinder-x1-upgrades/) - ale co ciekawe w bezpośrednich testach ( np all3dp) wychodzi ciut gorzej niż Creality ( glownie nadmuch. Cenowo Mocno atrakcyjna - choć po upgrade'ach skoczy wysoko....a i ja nie bardzo mam czas i sile nonstop coś poprawiać ;(

3)Vivedino formbot troodon(https://www.3dprima.com/3d-printers/man ... d/a-25538/) - zupełnie coś innego ( Corexy ) Mega wszystko poukładane, gotowe , zamknięte ( ABS), wygląda to wszystko sporo lepiej.... ale cena zdecydowanie dużo dalej ( 1,5K E), społeczności brak, nie wiem na ile ona jest szybka, na ile upgradowalna (hot end, extruder) i nie potrafię realnie ocenić na ile jest warta tych pieniędzy.

4) RepRap - niektóre sety sa świetne (np Voron) ale......pomijam czas na złożenie - to szukanie podzespołów wygląda mi na koszmar - nie mam na to czasu i ochoty (elektronikę i mechanikę jakoś ogarnę)

Doradźcie proszę - czy ktoś z was ma styczność z tymi drukarkami - zwłaszcza Vivedino ( wcześniej -formbot, swoją droga inne modele mają co najmniej słabą opinię) - którą ew. wy byście wybrali ? CR i Sidewinder wymagają pracy żeby to działało w miarę znośnie takie mam poczucie - Vivedino z kolei wydaj sie być gotowe do pracy ale ...mało o niej opinii...

I tak wiem są duże ;)

Dodam ostatnią myślę - druk czysto amatorski - w domu i zagrodzie.
Awatar użytkownika
cardjunk
Postów w temacie: 1
Posty: 227
Rejestracja: 28 lip 2018, 22:19
Lokalizacja: szczecin/wrocław
x 61

Re: Drukara CoreXY ? a moze nie....

Post autor: cardjunk »

duży stół robocze, duże prędkości - nie warto brać czegoś innego niż stół w z.

w tym budżecie poskładasz sobie jakiś kit np. stąd. https://www.ratrig.com/3d-printing-cnc/ ... -kits.html
Mati
Postów w temacie: 2
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Drukara CoreXY ? a moze nie....

Post autor: Mati »

Tak, Rat-Rig to fajna opcja, zwłaszcza w wersji Pro, gdzie są gotowe karetki z projektu EVA pod różne kombinacje ekstruderów i hotendów, nie trzeba projektować samemu. Społeczność jest spora, ale międzynarodowa. W Polsce nie ma ich zbyt wiele osób. Dostajesz gotowy kit mechaniki całkiem niezłej jakości. Plastiki drukujesz na Prusie, którą masz, a reszta z Aliexpress (można też kupić większość potrzebnych zabawek od Rat-Riga, ale to wyjdzie drożej). Aczkolwiek przy 400x400x400 nie zmieścisz się w 3k.
Holgin
Postów w temacie: 3
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Drukara CoreXY ? a moze nie....

Post autor: Holgin »

Żeby uzyskać 100mm/s na dyszy 0.6 i Volcano, to trzeba już mocno podbijać temperaturę, np 230 dla PLA, a dla 0.8 zapomnij o takich prędkościach. Być może dałoby radę HEVO w tym budżecie poskładać.
Vivedino to jakiś klon/wariacja na temat Vorona zdaje się.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 2012
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Drukara CoreXY ? a moze nie....

Post autor: Pjoter »

Ja bym chyba szukał jakiegoś chińczyka jak Flying Bear Reborn* lub Tronxy XS5A Pro i go przerabiał pod moje własne potrzeby. Do tego musisz poczytać o ograniczeniach hotendow (tak jak kolega Holgin napisał) i zobaczyć czy to wgl jest możliwe na samym Volcano (bo może trzeba ruszyć po Super Volcano).

* o ile się orientuje to jeszcze nie wyszedł, jest tylko zapowiedziany, trzeba by poczekać na recenzje
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: Drukara CoreXY ? a moze nie....

Post autor: Tuchajbej »

Też bym obstawiał hevo. Przy niewielkich kompromisach złożysz fajną maszynę. Zwłaszcza ze łatwo sie skaluje do dowolnego rozmiaru. I łatwo obudować jak byś chciał w ciepełku drukować.
Hotend bym dał dragona high flow. Nie żeby volcano było złe. Ale dragon jest lepiej pomyślany, łatwiej dysze zmieniać itp.

To Vivedino wygląda mi na klona Vorona. Tak samo rozwiazane flying gantry z osią Z na paskach. Uproszczony bed lvling. Mniej czesci drukowanych. Ciekawe jak z elektroniką. Ich konstrukcja powinna miec 7 sterownikow silnikow - wydaje sie ze uzywaja klona dueta, powinni wiec jeszcze miec tam duexa no i raspberryPI. Kurcze coś za tania ta drukarka...
Voron to min 2x twój budzet :(
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
Awatar użytkownika
Tengrom
Postów w temacie: 1
Posty: 124
Rejestracja: 30 paź 2020, 13:35
Drukarka: m200, Creality K1
x 127

Re: Drukara CoreXY ? a moze nie....

Post autor: Tengrom »

A jakie umiejetnosci trzeba miec aby umiec poskladac taka drukarke ? i czy tych umiejetnosci da sie nauczyc w krotkim czasie ?
Zortrax M200
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: Drukara CoreXY ? a moze nie....

Post autor: Tuchajbej »

Umiejętność czytania ze zrozumieniem. Zwykle pozyskanie jej zajmuje 8 lat szkoły podstawowej. W sporadycznych przypadkach 4 lata liceum/technikum :-)
mcxmcx
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
Mati
Postów w temacie: 2
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Drukara CoreXY ? a moze nie....

Post autor: Mati »

Trzeba już trochę wiedzy i doświadczenia z drukiem 3d. Przydadzą się umiejętności związane z mechaniką i elektroniką. Trzeba porobić wiązki, coś polutować, zarobić odpowiednie konektory. Potem kwestia oprogramowania - konfiguracja i kompilacja Marlina, lub konfiguracja RRF za pomocą gcode (jeśli płytka sterująca to Duet). No i trzeba też mieć na uwadze, że zawsze na początku są problemy i nie uzyskuje się od razu efektu, jaki by się chciało uzyskać. Tu na forum oczywiście wszyscy starają się pomóc, ale mimo tego bez własnej wiedzy będzie bardzo ciężko.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 2012
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Drukara CoreXY ? a moze nie....

Post autor: Pjoter »

IMHO do budowy trzeba dużo umieć, dużo podstaw takich jak mechanika, elektronika, elektryka, programowanie, no i najważniejsze to umiejętność kalibracji drukarki. O ile wszystkiego nauczyć się możesz to na pewno nie da rady tego zrobić w tydzień (nauczyć się tych wszystkich rzeczy). Na pewno przygotuj się na coś zupełnie innego niż kupno kitu Prusy. Sourcing części, oczekiwanie na wysyłkę, ewentualne przeróbki zajmą dużo czasu.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”