Zamknięta drukarka lub taka do zabudowy? ASA Drukowanie

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
migcool
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 28
Rejestracja: 22 sty 2020, 08:13

Zamknięta drukarka lub taka do zabudowy? ASA Drukowanie

Post autor: migcool »

Witajcie Panowie, mam do Was pytanie, od kilku już można powiedzieć tygodni szperam w sieci z myślą, może wymienić obecnie posiadaną drukarkę Anycubic i3 Mega na coś bardziej zabudowanego. Z obecnej jestem zadowolony, wentylatory będę na dniach wymieniał bo mają już dość ale używam jej do produkcji wypełnień stopek bocznych motocykli. Drukuję głównie PLA wzory oraz ASA docelowe elementy, korzystam z DimaFix i takie elementy na stole wytrzymują spokojnie 4h na stole grzanym do 95st, a sama drukarka jest zabudowana z trzech stron to jednak myślę wchodząc w niedalekiej przyszłości w działalność własną, aby nie opierać się na tym sprzęcie bo to było kupione do zabawy oraz nauki, a z czasem pojawił się cel na wykorzystanie druku 3d w moim przemyśle dotychczasowym.

Myślałem, aby kupić Prusa I3 MK3S i go zabudować ale sąsiednie forum CNC bardzo neguje tą drukarkę hmm...że nie warta aż tylu pieniędzy.
Przez chwilę wpadła mi w oko Anycubic 4MAX Pro 2, wygląda na dobrze zabudowaną.
Modele DaVinci Pro?

Powiedzmy kwota ok 3,5tys zł brutto.

Już nie wiem czy katować do oporu tego swojego Anycubic-a czy jednak pewna inwestycja pozwoli na większe "bezpieczeństwo interesu" :)
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 5
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: Zamknięta drukarka lub taka do zabudowy? ASA Drukowanie

Post autor: SQ9KRD »

migcool pisze:Witajcie Panowie, mam do Was pytanie, od kilku już można powiedzieć tygodni szperam w sieci z myślą, może wymienić obecnie posiadaną drukarkę Anycubic i3 Mega na coś bardziej zabudowanego.
Da Vinci Pro całkowicie nie nadaje się do PLA. Z ABS`em i pochodnymi radzi sobie bardzo dobrze. Bez sporych modyfikacji powyżej 240C na dyszy nie polecisz.
Anycubic i3 którego masz sam sobie bardzo chwale z resztą mam kilka sztuk tych drukarek właśnie ze względu na ich niezawodność.
Wsadź Anycubic do szafy rack 19` i wsadź tam dodatkowe grzanie komory jak w przemysłowych szafach i masz już pseudo grzaną komorę.
Jedyna wada to przy długich wydrukach stół ruchomy w Y.
Większe bezpieczeństwo zapewni ci druga i trzecia drukarka.
Ostatnio zmieniony 02 sty 2021, 11:29 przez SQ9KRD, łącznie zmieniany 1 raz.
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
migcool
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 28
Rejestracja: 22 sty 2020, 08:13

Re: Zamknięta drukarka lub taka do zabudowy? ASA Drukowanie

Post autor: migcool »

Moje wydruki nigdy nie będą specjalnie długie w czasie, nie będą też wysokie, głównie to placki grube na 3mm jako wzory oraz te z asa to maks 10mm wysokie o niewielkich powierzchniach. Szafa Rack, świetny pomysł, zrealizuję go, powiedz jeszcze w jaki sposób mógłbym zrealizować grzanie komory? Nigdy nie szperałem w tej dziedzinie, a może w jednym zdaniu zobrazujesz ten proces grzania takiej szafy :)

Korzystając z tematu, jakiś ogólny powód, że mój Anycubic na Cura potrafi w Asa dołożyć sobie ok 0,8mm przez co nie trzyma do końca wymiarów, w PrusaSlicer jest lepiej, zauważyłem maks 0,5mm na zewnętrznych obrysach i ok 0,25mm na otworach. z moją produkcją da się to brać pod uwagę lecz jak robię jakiś projekt gdzie dwa moje elementy mają zamykać się dość ciasno to pojawia się niekiedy problem. Nie ukrywam, że łatwiej by się robiło projekty jakbym miał z tyłu głowy tolerancję 0,2mm, a nie 0,5mm ;)
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1791
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 765

Re: Zamknięta drukarka lub taka do zabudowy? ASA Drukowanie

Post autor: Andrzej_W »

Grzanie to np. jakąś nagrzewnicą, suszarką do włosów.
A co do wymiarów kwestia kalibracji drukarki.
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 5
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: Zamknięta drukarka lub taka do zabudowy? ASA Drukowanie

Post autor: SQ9KRD »

Andrzej_W pisze:Grzanie to np. jakąś nagrzewnicą, suszarką do włosów.
A co do wymiarów kwestia kalibracji drukarki.
Ogólnie jestem mocno przeciwny takiemu nagrzewaniu. Każdy strumień powietrza nawet z grzałki będzie "wychładzał" wydruk lub go przegrzewał.
Jestem za stabilnym grzaniem komory. Ja realizuję to tak iż utrzymuję w komorze około 30C ciągle. W momencie gdy leci większy wydruk podnoszę temp do około 40-45C.
Sprawdza się np.
https://allegro.pl/oferta/grzalka-do-ob ... 4mEALw_wcB

Pierwszy link jaki mi wyskoczył.
Abys
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1791
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 765

Re: Zamknięta drukarka lub taka do zabudowy? ASA Drukowanie

Post autor: Andrzej_W »

No twój nagrzewacz lepszy.
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 1
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: Zamknięta drukarka lub taka do zabudowy? ASA Drukowanie

Post autor: czasnagli »

Będąc w Biedronce do koszyka wrzuciłem taki wynalazek:
IMG_20210102_155642.jpg
500W, wbudowany termostat. Cena: 34,99zł.

Podłączyłem na szybko - grzeje dobrze, małe wymiary. Do tego dorzucić chiński regulator mocy, termostat elektroniczny. Za tą cenę to warto brać.
migcool
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 28
Rejestracja: 22 sty 2020, 08:13

Re: Zamknięta drukarka lub taka do zabudowy? ASA Drukowanie

Post autor: migcool »

SQ9KRD pisze:
Andrzej_W pisze:Grzanie to np. jakąś nagrzewnicą, suszarką do włosów.
A co do wymiarów kwestia kalibracji drukarki.
Ogólnie jestem mocno przeciwny takiemu nagrzewaniu. Każdy strumień powietrza nawet z grzałki będzie "wychładzał" wydruk lub go przegrzewał.
Jestem za stabilnym grzaniem komory. Ja realizuję to tak iż utrzymuję w komorze około 30C ciągle. W momencie gdy leci większy wydruk podnoszę temp do około 40-45C.
Sprawdza się np.
https://allegro.pl/oferta/grzalka-do-ob ... 4mEALw_wcB

Pierwszy link jaki mi wyskoczył.
W pierwszym zamyśle zanim przeczytałem odpowiedzi byłem ustawiony na termostat z cyfrowym wyświetlaczem i coś na zewnątrz podłączone do wpychania ciepłego powietrza, ala farelka :) Koszt podobny by był to tego co pokazujesz, czy taka moc jest wystarczająca na taką szafę Rack 19? 30 stopni to temperatura w której drukujesz mniejsze elementy? Jak wygląda proces grzania takim grzaniem? odpowiednio przed drukiem uruchamiasz grzanie i dopiero jak termostat złapie te 30st to puszczasz wydruk? :)
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 5
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: Zamknięta drukarka lub taka do zabudowy? ASA Drukowanie

Post autor: SQ9KRD »

W moim przypadku wygląda to tak:
Drukarka Da Vinci Pro + Pokrowiec od małżonki :) - nadal ten ze zlotu.
W komorze jest grzałka która utrzymuje permanentnie 30 C. Jest ona niezależna od tego czy urządzenie chodzi czy nie.
Gdy drukuje małe elementy tak do 5-6 godzin druku to wystarcza i nie dogrzewam. ~30C otoczenia + stół 90C + dysza 240C w zupełności wystarczają.
Gdy model jest większy np tak na 12-24h druku odpalam grzałki "2" ma jednym termostacie i sobie grzeje. Podnoszę tylko temp do 45-50C.
Temp 50 w drukarce raczej staram się nie przekraczać gdyż ma to zły wpływ na pozostałe elementy które jednak też dostają w kość. Przy takich założeniach niesamowicie sporadycznie zdarzają mi się defekty powstałe na skutek skurczu. Już prędzej coś samo Da Vinci spieprzy. Filament od DD lub F3DFilament. 80%/20% - ABS/ASA .Temperatura w piwnicy gdzie stoi drukarka około 17C-20C
Zepco
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
migcool
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 28
Rejestracja: 22 sty 2020, 08:13

Re: Zamknięta drukarka lub taka do zabudowy? ASA Drukowanie

Post autor: migcool »

Elementy z ASA w moim przypadku nie przekraczają 5h, czy kupując coś takiego (mocniejsze niż te z linka) spokojnie powinno wystarczyć na moje potrzeby ale proszę jeszcze upewnijcie mnie bo nie korzystałem nigdy z takich dogrzewaczy :)

https://allegro.pl/oferta/grzalka-do-ob ... 9520446954
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”