Drukarka do fundacji

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
slifek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 15
Rejestracja: 08 sty 2021, 11:53
x 15

Drukarka do fundacji

Post autor: slifek »

Witajcie,
Forum przeglądam w sumie od kilku lat, z doskoku. W końcu zmierzam w kierunku zakupu, poniżej postaram się opisać do czego będzie potrzebna.

1. Budżet: ok. 1000 zł, max 1500 zł
2. Potrzeby - będzie dłużej:
Drukarkę potrzebuję do kilku rzeczy. Prowadzę z grupą ludzi fundację, lokalną, zajmującą się niepełnosprawnymi ruchowo i dziećmi z trudnościami społecznymi. Prowadzimy zajęcia usprawniające, pozwalające odnaleźć się w trudnym świecie, często z wykorzystaniem prac platycznych. Dodatkowo pomagamy w zakupie wózków, chodzików, i innego sprzętu. Na koniec pomagamy też w serwisowaniu tego sprzętu. Mamy też część na wypożyczenie, najczęściej otrzymane wcześniej po wielu latach użytkowania.
Drukarka potrzebna będzie do: wydrukowania brakujących elementów sprzętu ortopedycznego, którego producent już nie wspiera, albo ceny części plastikowych są oczadziałe (np zatyczka ramy fi 40 za 50 zł sztuka). Czasami niezbędna jest przeróbka w celu dostosowania do potrzeb dziecka/dorosłego, której nie wspiera producent (albo wspiera za oczadziałą cenę, pokroju kilkuset złotych). Dobrym przykładem jest koszyk na rękę dla osób z niedowładem kończyn górnych. Zwykła nakładka na joystick. Kończąc na uchwytach na bidon czy podporach do podnóżka.
Niekiedy potrzebujemy pomoce dydaktyczne nietypowych kształtów, które są bardzo trudno dostępne. W pracach plastycznych podpieramy się wykonywanymi przez nas elementami, najczęściej ze sklejki "rzeźbionej" przeze mnie w garażu. Jak przy okazji zainteresuje się tym dziecko, to tym lepiej, bo interesuje ją wszystko co robię w garażu :shock:
Wielkość wykonywanych elementów nie powinna przekraczać 200x200x300 mm
3. Doświadczenie:
Z drukiem 3d żadne. Doświadczenie techniczne - 16 lat pracy zawodowej, od dziecka wychowywany w rodzinie z technicznym zacięciem. Z wykształcenia i wykonywanego głównie zawodu inż. IT, skromne doświadczenie w systemach inteligentnego domu, domorosły ślusarz, drwal, artysta-rzeźbiarz :crazy2: (jak trzeba, to się zrobi, pod warunkiem, że jest czym. A jak nie ma czym, to trzeba to opatentować i zrobić). Niewielkie doświadczenie w robotyce (raczej hobby i męczenie tego co uda się złożyć na potrzeby zabaw z dzieckiem). Programowanie w C, C++, Bash. Dodatkowo Oracle, ale to chyba bez żadnego znaczenia. Gcode - trzeba się będzie nauczyć. Modelowanie 3d - technicznie tak, na znośnym poziomie. Kiedyś płatne CADy, dzisiaj bazuję na darmowych aplikacjach pokroju freecad.

Odnośnie budżetu. Nie mam finansowania na to z innych źródeł niż własny portfel, bo cała nasza organizacja opiera się na naszych funduszach + niewielkie granty.

Nad czym się zastanawiam:
1. Ender 5
2. Alfawise u30

Na czym mi zależy - na w miarę poprawnym wydruku po złożeniu sprzętu, bez konieczności odpalania miliona poprawek. Do późniejszego usprawniania, jeśli trzeba będzie. ABS - być może, wiem, że trzeba będzie
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Drukarka do fundacji

Post autor: dziobu »

Z produktami z tego przedziału cenowego jest >niewiadomojak<. Jedną kupisz i działą bez żadnych zmian, w drugiej musisz połowę klamotów wymienić. Poza tym jak nie masz doświadczenia to czeka Cię losowa ilość prób zdobycia go na równie losowym sprzęcie.

Czy rozważałeś używkę? Taką która przynajmniej wiadomo że działa; o coś jak tu:
viewtopic.php?f=27&t=7262#p119736
Awatar użytkownika
obrms
Postów w temacie: 1
Posty: 189
Rejestracja: 29 cze 2020, 09:58
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Crapality K1C, KP3S
x 122

Re: Drukarka do fundacji

Post autor: obrms »

Anycubic i3 Mega S. Mieści się w budżecie, przychodzi prawie złożona (trzeba dokręcić bramę do reszty) i jakość wydruków out of box jest całkiem przyzwoita. W dodatku jak na chinola jest całkiem bezawaryjna, a w porównaniu z enderem czy klonami ma lepsza mechanikę.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2664

Re: Drukarka do fundacji

Post autor: Berg »

Sugeruję byś zapodał tu co potrzebujesz by Ci wydrukować i na pewno ktoś to zrobi w miarę poprawnie. Będziesz mógł ocenić, czy faktycznie te rzeczy się nadają,
Jednak coś czuję, że Tobie nie chodzi o rozwiązanie lecz o rozwiązywanie problemu :P Absolutnie rozumiem. :D
Każda drukarka w tym przedziale cenowym będzie wymagała jakiejś uwagi, poprawek, coś od razu nie będzie działać albo zaraz się zepsuje.
Dasz radę. Endera 3 v2 albo Alfawise U30 Pro na przykład możesz kupić.
slifek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 15
Rejestracja: 08 sty 2021, 11:53
x 15

Re: Drukarka do fundacji

Post autor: slifek »

dziobu pisze: Czy rozważałeś używkę? Taką która przynajmniej wiadomo że działa; o coś jak tu:
viewtopic.php?f=27&t=7262#p119736
Rozważałem, bardzo mocno, przeglądałem ten wątek. Później naczytałem się opinii o Sapphire i mi trochę przeszło, ale tak jak pisałem, pojęcie mam tyle, co przeczytam w necie.
rafaljot pisze:Sugeruję byś zapodał tu co potrzebujesz by Ci wydrukować i na pewno ktoś to zrobi w miarę poprawnie. Będziesz mógł ocenić, czy faktycznie te rzeczy się nadają,
Jednak coś czuję, że Tobie nie chodzi o rozwiązanie lecz o rozwiązywanie problemu :P Absolutnie rozumiem. :D
Czytasz w myślach przez sieć rozległą? :shock:
Trochę tak (może więcej niż trochę :D ) i trochę nie. Fakt, lubię, jak "ręcami swemi" wyprodukuję coś od a do z, ale nie do końca w tym tkwi problem. Wiele takich elementów było produkowanych albo w domu u mnie, albo zlecane np. frezowania cnc wg dostarczonego projektu. Niemal zawsze prototyp nie do końca odpowiada wyobrażeniu (jego funkcjonalność, niemal każdy z nich to prototyp - pomijając części zamienne). Są to bardzo indywidualne elementy. Nie jest problemem, kiedy wystarczy coś zfazować, rozwierci, zeszlifować i jedziemy dalej, ale czasem trzeba model przebudować. Radziliśmy sobie z wykorzystaniem aluminium, stali, tworzywa, jednak mało praktyczne to jest i często ciężkie. A waga miewa spore znaczenie. Kolejna sprawa jest taka, że remonty sprzętu czy udoskonalenia robię weekendami po nocach, bo w tygodniu jest masa innych obowiązków.
Po drugie, jak doskonale wyłapałeś, chodzi też o podążanie drogą do doskonalenia produktu i siebie. Jak też myślę o tym więcej, to zastanawiam się, czy nie przekonać części z podopiecznych do samodzielnego określenia swoich potrzeb i próby ich realizacji (oni robią projekt, ja drukuję, patrzymy czy efekt jest ok).

Jestem świadom, że nie jest to budżet zortraxa, jestem gotów na poświęcenie czasu, ale nie chciałbym dokonywać kompletnej przebudowy na wstęp. Przy zestawieniu poleconych przez Kolegów sprzętów:
1. Sapphire - jest się czego bać, biorąc pod uwagę, iż obecny właściciel włożył w nią sporo pracy? A jeśli już budżet 1500 (czyli kompletny maks), to nie lepiej Ender 5?
2. Ender 3 v2/U30 - zostaje jeszcze spory budżet na dodatki w stosunku do pkt. 1 i jest to niewątpliwy plus. Pytanie tylko, czy nie lepiej jednak Sapphire z linku od Kolegi Dziobu?

Ratunku... :geek:
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2664

Re: Drukarka do fundacji

Post autor: Berg »

A, to Sapphire jest z Duetem i BMG. To lepiej Sapphire z ogłoszenia.
slifek
Mati
Postów w temacie: 1
Posty: 505
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 169

Re: Drukarka do fundacji

Post autor: Mati »

Jakbym miał wybierać między tą Sapphire z duetem i bmg z ogłoszenia a seryjnym enderem (którymkolwiek) to bym się nie zastanawiał i brał Sapphire
slifek
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Drukarka do fundacji

Post autor: dziobu »

slifek pisze:2. Ender 3 v2/U30 - zostaje jeszcze spory budżet na dodatki w stosunku do pkt. 1 i jest to niewątpliwy plus.
W pozycji #1 te dodatki masz już dokupione, zainstalowane i uruchomione. Przy aktualnej cenie to nie wiem czy jest sens się w ogóle zastanawiać nad czymś innym.
slifek
slifek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 15
Rejestracja: 08 sty 2021, 11:53
x 15

Re: Drukarka do fundacji

Post autor: slifek »

Dziękuję serdecznie. Decyzja dzięki Wam podjęta, temat w sprawie Sapphire dogadany.

Jeszcze raz dziękuję za fachową pomoc, choć pewnie nie ostatni raz na tym forum - teraz dojdą problemy po stronie projektującego rzeczy do wydrukowania :D
Awatar użytkownika
Stanley_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 306
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 88

Re: Drukarka do fundacji

Post autor: Stanley_B »

@Slifek - podziwiam twoją pracę. Trzeba mieć zacięcie do takiej pomocy. :clap:

Nawet jeżeli mamy z tobą poskładać tę drukarkę śrubka po śrubce, to pomożemy ci to odpalić.
Powodzenia życzę :thumbup:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”