Drukarka prusa i3

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
chemik72
Postów w temacie: 4
Posty: 320
Rejestracja: 03 maja 2016, 09:16
x 52

Re: Drukarka prusa i3

Post autor: chemik72 »

E tam nie ma szans. Dales link do corexy za 1500 i w dodatku gosc jeszcze na niej zarabia.

Wystarczy troche wyobrazni i zdolnosci manualnych, a spokojnie mozna sobie drukarke zbudowac z profili alu i obudowac plexa w tej kwocie (ciut wieksza, jesli nie bedziemy polegac na wszystkim z chin, no ale w h2 wnetrze jest chinskie).
Rozmawiamy o drukarkach dostępnych na all. bo tak też pisał autor a nie o własnej konstrukcji :good:

Dodam tylko że w tej jest napisane że jest obudowa zamknięta :?
Obrazek

anraf1001 ta obudowa będzie dwa razy droższa od tej drukarki :clap: , umywa się do mojej to co ja zrobiłem do prusy to taniej się nie da (gdzieś na forum jakimś jest zdjęcie ale nie pamiętam gdzie) :yahoo:
SAIZEX 300x300
SAIZEX MINI 200x200
FREZARKA-PROXXON MF70-CNC
Awatar użytkownika
chemik72
Postów w temacie: 4
Posty: 320
Rejestracja: 03 maja 2016, 09:16
x 52

Re: Drukarka prusa i3

Post autor: chemik72 »

anraf1001 pisze:
chemik72 pisze:
Garreth pisze:...w prusie nie ma takiej możliwości...
O wypraszam to sobie :rotfl:
https://youtu.be/wt7bQXyLSL4
Takich konstrukcji jest więcej ale na pierwszym miejscu moja :yahoo: (znalazłem w wypowiedzi Artu)
http://www.mojreprap.pl/viewtopic.php?f ... onu#p91166
SAIZEX 300x300
SAIZEX MINI 200x200
FREZARKA-PROXXON MF70-CNC
q3ok
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 149
Rejestracja: 20 lut 2017, 20:18
Lokalizacja: SL/SK
x 11

Re: Drukarka prusa i3

Post autor: q3ok »

Na tej prusie i3 z mdf da się drukować. Przy niskich akceleracjach i niskim jerku obudowa nie wchodzi w zbyt duże wibracje, więc wydruki są nawet ładne. Przy składaniu trzeba zwrócić uwagę, na to co już było napisane w tym wątku wcześniej, żeby z ramy nie zrobił się banan podczas naciągania paska.
Bardzo dużo lutowania, wtyczki pinów do samodzielnego założenia, brak uchwytu na szpulę i chłodzenia wydruku, wszystkie narzędzia do złożenia trzeba mieć u siebie.
Instrukcja dla osoby nie mającej nigdy wcześniej styczności z drukarką 3d bardzo słaba, na szczęście to wersja rework do której jest dużo opisów w sieci.
Jak chcesz i3 to szukaj najlepiej na aluminiowej lub stalowej ramie (p3steel), zaoszczędzi Ci to wiele problemów.
> MK2Clone http://prusaclone.wordpress.com/ <
> Revision 2 #inprogress http://mk2clone.dozuki.com/ <
Wiercik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 26
Rejestracja: 27 lut 2017, 20:29
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: Coś pokroju Prusy i3
x 2

Re: Drukarka prusa i3

Post autor: Wiercik »

Jak się uprzeć to tak, na ramie z mdf'u da się ładnie drukować ale dla mnie stół z tego zestawu to porażka, sprężyny nawet lekko skręcone potrafią ten stół wygiąć, bardzo długo się męczyłem, żeby jako tako wypoziomwać ale albo się lekko puknie ramę i już po poziomowaniu, ja w sumie co kilka wydruków musiałem poziomować stół, nie mówię, że się nie da, wszystko się da ale naprawdę odradzam ramę mdf do prusy, wiecej przy niej roboty i czasu trzeba poświęcić, żeby wszystko ustawić a i tak się wygina od dotknięcia palcem, nie mówię, że mdf w ogóle nie nadaje się do drukarek bo tego nie wiem, jestem w tym nowy ale akurat o tej konkretnej drukarce od tego konkretnego sprzedawcy mogę się wypowiedzieć i naprawdę odradzam tą ramę, jeżeli już się uprzeć to niech rama zostanie ale stół naprawdę odradzam.
q3ok
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 149
Rejestracja: 20 lut 2017, 20:18
Lokalizacja: SL/SK
x 11

Re: Drukarka prusa i3

Post autor: q3ok »

Poziomowanie tylko przed każdym wydrukiem, regulacja za każdym razem śrubkami jest denerwująca, polecam w takim momencie włączyć w marlinie manual mesh bed leveling (przy prostym szkle 4pkt są wystarczające).
MDF 6mm na stolik jeżeli jest bez wycięć w środku, tylko miejsca na montaż łożysk - jest nieco sztywniejszy, ale ogólnie najlepiej wejść w aluminium. Sklejka 10mm też jeszcze jest znośna na ramę (trudniej zrobić banana), stolik ze sklejki 10 nadal lekko się ugina.
Nie miałem nigdy styczności z akrylem, na allegro są i3 z bielska od chińskiego anycubica z ramą akryl plus stolik aluminium.
> MK2Clone http://prusaclone.wordpress.com/ <
> Revision 2 #inprogress http://mk2clone.dozuki.com/ <
grawires
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 32
Rejestracja: 26 kwie 2016, 16:33
Lokalizacja: Rzeszów
Drukarka: dużo x Printo H3
x 3
Kontakt:

Re: Drukarka prusa i3

Post autor: grawires »

Pozwolę sobie wprowadzić nieco świeżych informacji do wątku. Sporo osób/klientów opiera swoje zdanie na modelach sprzed roku lub więcej, sprawą oczywistą jest, że trochę rzeczy od tego czasu uległo zmianie.

Może najpierw odnośnie taniego klonu Prusy i3 Rework:
Wiercik pisze:sprężyny pod stołem bez problemu wyginają stół z mdf'u tak, że wypoziomowanie staje się prawie niemożliwe.
Rok temu rzeczywiście zestawy posiadały oryginalny projekt stolika, taki jak przewidział jego twórca, który wykonany z mdf był zbyt giętki. Dało się je wypoziomować dopóty, dopóki nie trafiła się partia np. krzywych, wygiętych MK2B. Obecnie jest to zupełnie inny stolik który posiada duuużo więcej "mięska" oraz dodatkowe 4 łożysko w tej osi przez co jest sztywniejszy. Problemy o których mowa są nieaktualne.
Faktem jest mimo wszystko, że drukarka nie grzeszy sztywnością biorąc pod uwagę całokształt. Natomiast poprawnie złożona i skalibrowana potrafi generować bardzo dobre wydruki. Niestety jako, że są to zestawy do samodzielnego montażu, nie mamy dużej kontroli nad tym jak dokładnie są one montowane, ani nie jesteśmy w stanie upewnić się w żaden sposób, że klienci zrobili wszystko w porządku. Stąd biorą się rozbieżności. Część klientów jest zadowolona dając nam informacje zwrotne na drugi dzień po otrzymaniu paczki, że wszystko "bangla" jak należy a wydruki nie ustępują droższym urządzeniom. Inni zaś mają problem ze znalezieniem końca filamentu na rolce (autentyk!) i do nas dzwonią z takimi problemami.
Nie można tu specjalnie kogokolwiek winić, druk 3d nie jest jakimś banałem jak to przedstawiają niektóre media.

Do złożenia drukarki trzeba mieć swój mały "warsztat", chociaż kilka narzędzi. Nie ma co oczekiwać cudów przy tak tanim klonie, że wszystko będzie plug-and-play. Wystarczająco dużo czasu spędzamy ot choćby na testowaniu elektroniki do każdego egzemplarza która jak wiadomo ma chiński rodowód a także chińskie problemy (stylu zimne luty). Cierpliwość oczywiście również jest wskazana, nie powinno to dziwić w tej kategorii cenowej. Nie tak dawno z resztą na tym forum był przykład poczytnego wątku przy drukarce za 1100-1200 zł (170 stron?).

Najgorsze jest to, że oferując klientom usługę montażu, lub droższe modele np. H3 które są w zasadzie urządzeniami typu out-of-the-box, większość i tak powie: "Paaaanie, za 400 zł montaż? To ja sobie sam złożę" lub "aaa to tylko tak dla zabawy zobaczyć jak to pracuje, nie chcę utopić większych pieniędzy" No i potem mamy zgrzytanie zębów po forach ;) Dobrze, że i3 jest na tyle popularna i prosta, że większość problemów można rozwiązać od ręki.

Odnośnie budżetowej wersji Printo H2:
Sz.P. Garreth z tego co się orientuję to drukarkę kupiłeś w okolicach połowy stycznia 2016 podczas gdy drukarka została wprowadzona 27-28 grudnia 2015 ;) Otrzymałeś jeden z pierwszych egzemplarzy, który nie da się ukryć nie był bez wad wieku dziecięcego i to jeszcze w napiętym okresie świątecznym. Obecnie po ponad roku drukarka przeszła jakieś 3 większe poprawki. Cała mechanika Corexy jest praktycznie przeprojektowana względem pierwotnej, stół porusza się normalnie na liniówkach z kołnierzem i śrubą trapezową zamiast na tulejkach. Ekstruder po drobnych poprawkach jest praktycznie bezproblemowy.
Opis z zamkniętą obudową zniknie w najbliższym czasie bo widzę, że wprowadza ferment. Rok temu jak powstawał bardziej oznaczał dla nas drukarkę która całą elektronikę ma zamkniętą wewnątrz w obudowie. Jednak interpretacje tego tekstu sugerują zupełnie coś innego dlatego -> delete.
Mimo wszystko, dużo łatwiej domknąć sześcian z 3 okienkami, niż zabudować Prusę i3 ;) Abstrahuję od tego czy jest to w ogóle aż tak bardzo potrzebne. Góry nie ma sensu przykrywać, nawet zortraxy wychodzą z podobnego założenia.

Od siebie dodam jeszcze, że sporo informacji w sieci nt. konkretnych drukarek często jest nieaktualnych/porzuconych. Jako przykład dam np. pewnego użytkownika z innego forum który bardzo skarżył się na ekstruder H2. Zamiast napisać do nas do supportu, postanowił udzielić się w wątku. Kilka osób podjęło się próby znalezienia przyczyny inni ogólnie oskarżyli o ogólną "kiepskość" ekstrudera. Kiedy napisałem bezpośrednio do użytkownika maila z zapytaniem czy potrzebuje pomocy, stwierdził, że już sobie poradził. Okazało się, że nie włożył zworek pod driver extrudera, przez co silnik rył po filamencie na pełnym kroku. Brud jednak tam pozostał, przez nikogo nie sprostowany. Może kiedyś się tam zaloguję ;P

Pozdrawiam!
Wiercik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 26
Rejestracja: 27 lut 2017, 20:29
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: Coś pokroju Prusy i3
x 2

Re: Drukarka prusa i3

Post autor: Wiercik »

No tak, wypowiadam się na temat zestawu, który ja kupiłem niecały rok temu właśnie z oryginalnym stolikiem prusy z mdf'u, jeżeli chodzi o całokształt to nic nie mam do zarzucenia firmie, dostałem to za co zapłaciłem i nie mam do nikogo pretensji, lubię majsterkować i ten zestaw nie sprawił mi większych problemów poza tymi co wypisałem, tak jak pisałem głównym problemem dla mnie był stolik ale skoro jak już napisałeś jest to poprawione to dobrze, ale tak czy siak na dłuższą metę polecam ramę z Aluminum albo stali, ale jak na sam początek mdf starczy, ja ogólnie z zakupu w grawires jestem zadowolony, dostałem wszystko ładnie opisane i działające, elektronika do dzisiaj działa bez problemów, ale, że ja lubię grzebać i modyfikować to z oryginału dużo mi nie zostało.
grawires
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 32
Rejestracja: 26 kwie 2016, 16:33
Lokalizacja: Rzeszów
Drukarka: dużo x Printo H3
x 3
Kontakt:

Re: Drukarka prusa i3

Post autor: grawires »

No i tego typu właśnie jest to drukarka ;) Nie wiele możemy poszaleć z upgrade'ami przy takiej kwocie, koszty pracy w Polsce są na tyle duże, że na dłuższą metę byłoby to po prostu nieopłacalne. Oczywiście że byśmy chcieli wypuścić wypacykowanego super klona i3 który będzie niemal ideałem, tylko będzie kosztował tyle samo co MK2. Wówczas pojawią się głosy "Po co Ci klon, kup oryginał" albo "na aliexpress kupisz za połowę ceny". Ludzie zawsze będą "gadać" niezależnie co się zrobi ;) Za jakiś czas pojawi się w ofercie klon oparty o Prusę MK2, najpierw jednak musimy się uporać z innymi projektami, zakończyć pracę nad nową stroną www i dopieścić nasze oczko w głowie czyli Printo H3.
Sama Prusa i3 sprawdza się w zależności od zastosowań i oczekiwań. Jeśli ktoś chce skupić się na drukowaniu a nie montażu drukarki to zdecydowanie trzeba podnieść sobie próg cenowy i szukać czegoś z przedziału 3-4k zł. Jeśli ktoś ma w sobie nutę majsterkowicza hobbysty to zaprojektowanie np. tunelu chłodzącego wydruk będzie ciekawym zajęciem/wyzwaniem, jeżeli nie -> patrz zdanie wcześniej. Chociaż mamy klientów którzy postawili sobie 3 takie Prusy robiąc z nich zwykłe "woły robocze" pracujące po 14-16 godzin na dobę i są zadowoleni bo urządzenia zapracowały na siebie już dawno. Kwestia podejścia ;)

Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”