Świeżak i pierwsza drukarka

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Świeżak i pierwsza drukarka

Post autor: morf »

Powtórzę coś co pisze często że wszystko jest bardzo subiektywne.

Jeśli lubisz grzebac i majsterkować i ogólnie sam proces składania, modyfikacji drukarki, ulepszeń lub popieprzeń :) będzie sprawiał Ci przyjemność to jasne dobry pomysł.

Jeśli niezbyt lubisz sobie dziobać przy drukarce (co ciezko ci teraz określić pewnie) to widmo nieustających poprawek może zepsuć zabawę z samego drukowania. Wówczas lepiej wziąć coś sprawdzonego i przede wszystkim coś co generuje *powtarzalne* (nie znaczy najlepsze) wydruki
Done is better than perfect.
butcherfl
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 20 sty 2021, 21:45

Re: Świeżak i pierwsza drukarka

Post autor: butcherfl »

@morf myśle że będzie sprawiał tak do tej pory miałem z kompami (brakuje mi czasów walki ze stacjonarkami).
To zapytam w 2 stronę, jaka wada "fabryczna" możę wystąpić przy takiej drukarce, chodzi mnie o coś co uniemożliwi normalny wydruk, a może kosztować 50% ceny drukarki.
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Świeżak i pierwsza drukarka

Post autor: japim »

W chińskich drukarkach nie ma takiej wady. Wszystko można poprawić na poziomie 10-20% max. No chyba że robisz jakiś pełny remake przy którym z oryginałem wspólne są tylko profile alu...

Gorzej jest z markowymi drukarkami. Tam jak już coś padnie to nowa część potrafi kosztować tyle co cała chińska drukarka. Z tym ze to dzieje się baaardzo rzadko, a w chińskich potrafi często.

Wiadomo - im wyzszy próg startowy, tym serwis jestt też drozszy: trochę jak w motoryzacji. Tarcze do BMW kostuja dużo więcej niż do Opla czy Skody.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Świeżak i pierwsza drukarka

Post autor: morf »

butcherfl pisze:@morf myśle że będzie sprawiał tak do tej pory miałem z kompami (brakuje mi czasów walki ze stacjonarkami).
To zapytam w 2 stronę, jaka wada "fabryczna" możę wystąpić przy takiej drukarce, chodzi mnie o coś co uniemożliwi normalny wydruk, a może kosztować 50% ceny drukarki.
Nie nazwalbym tego stricte wadą fabryczną w rozumieniu ze cos w produkcji poszło nie tak i np dostałeś silniki bez uzwojenia:-) --> To nie tak!

Raczej mowa tutaj o drobnych niedociągnieciach np. krzywo dociete profile, zwichrowane trapezówki, slabej jakosci lozyska, krzywy stol, jajowate zębatki lub kółka, zle nagwintowane otwory itp.
Do tego dochodzą często nietrafione koncepcje konstrukcyjne.
Po prostu w pewnym momencie dochodzisz do wniosku ze kwota którą "wpakowałeś" w taka drukarkę znacznie przewyższa jej wartość zakupu. Jesli jestes zadowolony z efektu to jest git, gorzej jak pomimo zainwestowanego czasu i kasy nadal coś jest nie tak.

Sporo tez zalezy od konkretnego egzemplarza, który do Ciebie trafi. Nie chce Cię zniechęcać, tylko rzetelnie poinformować :thumbup:
JGFTW
Done is better than perfect.
butcherfl
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 20 sty 2021, 21:45

Re: Świeżak i pierwsza drukarka

Post autor: butcherfl »

Dlatego też fabryczną ująłem w cudzysłów.

Skłaniam się w kierunku "mniej gównianych chinczyków" z tego powodu, że (uwaga będą wyolbrzymienia) zamiast na starcie wrzucać 100%, można dać 50% i cieszyć się jako takim (czyli chińskim) wydrukiem, ucząc się drukarki i jednocześnie usprawniając ją. Z tego co zrozumiałem, do wartości 100% "normalnej" drukarki dobija się w momencie gdy fabryczna zostaje już tylko naklejka, a rzadko zdaży się sytuacja, aby przy tym budżecie dalej drukowało gorzej jak "niechiński" sprzęt.

Więc mamy tu:
  • - niższy próg wejścia
    - niższe koszty serwisowe
    - większą nabytą wiedzę
    - większą personalizację
    - wsparcie społeczności (każdy miał/ma endera :) )
Podsumowując: w budżecie do powiedzmy 2000zł, jeśli ma się jakiekolwiek zdolności majsterkowania i chociażby podstawową wiedzę, warto polecieć trochę taniej na start, ale naprawić + usprawnić sprzęt i cieszyć się, że to Ty panujesz nad drukarką, a nie drukarka nad Tobą (w większości przypadków).
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 2011
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Świeżak i pierwsza drukarka

Post autor: Pjoter »

Tak, dodałbym tylko ze jeszcze są potrzebne chęci :D

Ender 3 też może drukować jak Prusa. Należy w niego zainwestować trochę dodatkowych zł (np w wersji V1, moim zdaniem trzeba wymienić ekstruder z hotendem oraz kupić szkło, wg mnie to minimum potrzebne do poprawienia jakości druku) oraz 100-200h poświęcić na grzebanie i ustawianie profili druku.
Jeśli założysz własny temat o swojej drukarce to na forum na pewno pomożemy :D
morf
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
butcherfl
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 20 sty 2021, 21:45

Re: Świeżak i pierwsza drukarka

Post autor: butcherfl »

Przy okazji widzę że mini dylemat odnośnie zakupu na firmę się rozwiązał - ceny z fakrurą są netto + 50% VAT :)

Czyli standardowo rozglądać się za Ender 3?

Teraz w którą wersję i dystrybucję celować:
Czy na pepper jest PRO za ~650zł https://www.pepper.pl/promocje/drukarka ... ech-347891
(tu będzie pewnie za miesiąc)
czy czekać na okazję z V2?
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 2011
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Świeżak i pierwsza drukarka

Post autor: Pjoter »

Ja bym brał v2. Czy czekać na okazję to inna sprawa :D im szybciej kupisz tym szybciej rozpoczniesz zabawę
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
tomek_3100
Postów w temacie: 4
Posty: 253
Rejestracja: 12 lis 2019, 08:33
Drukarka: Xy2 pro, V2
x 32
Kontakt:

Re: Świeżak i pierwsza drukarka

Post autor: tomek_3100 »

:rotfl:
morf pisze:Lepszy od Endera 3 mogą być tylko trzy Endery 3 :-)
Hehehe i prawie się w budżecie zmieści
morf
Anet A6---sprzedana:)
CoreXY ---sprzedana:)
Tronxy xy2 pro -- wół roboczy :)
CoreXY v2--- kalibruje...
Flsun i3- zmodowana/sprzedana
Awatar użytkownika
Bizd
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 10 gru 2020, 11:51

Re: Świeżak i pierwsza drukarka

Post autor: Bizd »

butcherfl pisze:Teraz w którą wersję i dystrybucję celować:
Czy na pepper jest PRO za ~650zł https://www.pepper.pl/promocje/drukarka ... ech-347891
(tu będzie pewnie za miesiąc)
czy czekać na okazję z V2?
Też bym brał V2.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”