Świeżak i pierwsza drukarka

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
butcherfl
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 20 sty 2021, 21:45

Świeżak i pierwsza drukarka

Post autor: butcherfl »

Cześć wszystkim.
Nazywam się Janusz, mam 30 lat, jestem programistą i bardzo zastanawiam się (tak bardzo, że tutaj piszę) nad wejściem do świata druku 3d.

Na start przydała by się oczywiście drukarka i tutaj zacznę posiłkując się stosownym tematem:
1. Posiądź absolutne podstawy wiedzy o druku 3D.
- Podstawy są
2. Poszukaj na forum.
- przeszukałem i dużo wyciągnąłem, ale nie ma wystarczająco aktualnych tematów, żeby na 100% zastosować pod moje potrzeby.
3. Zorientuj się, czy któryś z Twoich znajomych posiada drukarkę 3D
- nie mają.
4. Prześpij się z tematem
- przespałem się, jak i również czasami nie mogłem spać myślać o temacie.
1. Podaj budżet
- 1500zł na start, na końcu opiszę szczegółowo.
2. Jasno określ swoje potrzeby
Dlaczego w ogóle chcesz kupić drukarkę?
- Chciałbym spróbować, tworzyć przydatne mi przedmioty na miarę, zamiast dostosowywać się do gotowych rozwiązań. Dodatkowo wykorzystać + poprawić umiejętności w projektowaniu 3D
- Jakiej wielkości przedmioty planujesz drukować (i dlaczego tak duże?!)
- Ile czasu jesteś w stanie poświęcać drukarce i czego oczekujesz od producenta?
- Na początek jakieś obudowy do pcb + różne duperelki. - Bez łączeń myślę że wystarczy w 95% stół 200x200x200
- Jeżeli miała być to drukarka włącz & działąj to chciałbym, aby była możliwie jak najbardziej zapewniona niezawodność. Jednakże myślę że w tej cenie drukarka do samodzielnego montażu + poprawek + modzenia mogłaby dostarczyć dużo cennej wiedzy.
3. Napisz, czy masz jakiekolwiek doświadczenie z drukiem 3D.
Parę elementów drukowanych dotykałem, ale nigdy nie widziałem drukarki na żywo w akcji

I teraz wrócę do personalizacji zapytania:
Budżet budżetem, ale czy np. warto kupić Ender3 - zastosować poprawki must have (viewtopic.php?f=67&t=3805), a później rozwijać sprzęt i siebie, czy może za 2000zł dostane coś do czego taki Ender nie podstkoczy nigdy (w rękach zupełnego laika), a będę miał pewność, spókój i zajmę się tylko drukowaniem i konserwacją sprzętu.
jakubperson
Postów w temacie: 1
Posty: 268
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Świeżak i pierwsza drukarka

Post autor: jakubperson »

Ender 3 v2 + poprawki jak powiedziano = bardzo fajna podstawa dająca niezłe efekty. Za resztę kupić sobie dobry filament :-).
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Świeżak i pierwsza drukarka

Post autor: Pjoter »

No może Prusa Mini? To inna klasa sprzętu, drukarka z założenia bezobsługowa. Gdyby nie fakt że zdarzają się problemy z ichciny heatbreakiem i całym hotendem to bym polecał bez zastanowienia. Kupując endera nastaw się na dłubanie przy drukarce aby ta wgl poprawnie drukowała. Kupując pruse kupujesz sprzęt gotowy do pracy bez grzebania.

PS myślałeś o rynku wtórnym?
morf
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
butcherfl
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 20 sty 2021, 21:45

Re: Świeżak i pierwsza drukarka

Post autor: butcherfl »

jakubperson pisze:Ender 3 v2 + poprawki jak powiedziano =
Rozumiem że do v2 lepiej już dopłącić na starcie (vs V1)?
Pjoter pisze:No może Prusa Mini?
Sprawdzę na forum jakiej skali są problemy
Pjoter pisze:PS myślałeś o rynku wtórnym?
Jasne, ale chyba tylko wśród osób zweryfikowanych na forum.
Awatar użytkownika
tomek_3100
Postów w temacie: 4
Posty: 253
Rejestracja: 12 lis 2019, 08:33
Drukarka: Xy2 pro, V2
x 32
Kontakt:

Re: Świeżak i pierwsza drukarka

Post autor: tomek_3100 »

Spójrz na drukarkę tronxy xy-2 pro.
U mnie działa już z pół roku i jedyny "mod" jaki zastosowałem to wyrzucenie podkładki i docięcie sobie lustra.
Anet A6---sprzedana:)
CoreXY ---sprzedana:)
Tronxy xy2 pro -- wół roboczy :)
CoreXY v2--- kalibruje...
Flsun i3- zmodowana/sprzedana
Awatar użytkownika
Bizd
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 10 gru 2020, 11:51

Re: Świeżak i pierwsza drukarka

Post autor: Bizd »

butcherfl pisze:
jakubperson pisze:Ender 3 v2 + poprawki jak powiedziano =
Rozumiem że do v2 lepiej już dopłącić na starcie (vs V1)?
Jeśli nie chcesz grzebać - tak. Różnica cenowa między V1, a V2 kupując w Chinach niewielka, a poprawiono sporo względem oryginału, dostajesz od razu szkło i jest po prostu odczuwalnie ciszej.
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2421
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 464
Kontakt:

Re: Świeżak i pierwsza drukarka

Post autor: Artu »

Odkąd mam deltę i "misia", jakoś nie przemawiają do mnie drukarki ze stołem ruchomym w osi Y...
Ale ja się nie znam :P
tapy
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 3
Posty: 1419
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Świeżak i pierwsza drukarka

Post autor: cyfron »

Jako posiadacz drukarki zastanawiam się nad zakupem kolejnej: Sapphire Pro w wersji z zabudowaną komorą (lub nie) - zarówna tańsza jak i droższa wersja mieszczą się w Twoim budżecie a IMHO ta drukarka jest o klasę wyższa od wymienianego wcześniej Endera i dająca o wiele większe możliwości od Prusy mini.
Niestety nie widziałem na żywo, więc moja opinia niekoniecznie jest miarodajna, jednakowoż patrząc na specyfikację przedmiotowej drukarki wygląda bardzo obiecująco. Są na forum posiadacze Sapphire Pro i mogą coś więcej o niej napisać.
Artu
butcherfl
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 20 sty 2021, 21:45

Re: Świeżak i pierwsza drukarka

Post autor: butcherfl »

tomek_3100 pisze:Spójrz na drukarkę tronxy xy-2 pro.
No nieźle, dobrze że w ciemno nic nie kupiłem - takie propozycje dają do myślenia.
Przydałoby się potwierdzenie od kogoś że tronxy jest super, aby wyeliminować szcześliwy traf z egzemplarzem.
Swoją drogą to jak się potwierdzi że w tak obniżonym budżecie można mieć coś znośnego, bez obawy że się rozleci/bedzie krzywe to nie będę się zastanawiał. Tylko złoże kupię porządną szpulę i będę testował.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Świeżak i pierwsza drukarka

Post autor: Pjoter »

Co do rynku wtórnego to niekoniecznie musi być od zaufanego użytkownika. Dobrze aby drukarkę zobaczył ktoś kto wie na co patrzeć. Jeśli jesteś z Trójmiasta to z chęcią Ci pomogę. Czasem można prawdziwe perełki znaleźć na rynku wtórnym - zmodowany ender v1 za 500zl to raczej standard, czasem można i lepsze sprzęty znaleźć.

Osobiście uważam że ender 3 v2 na początek w zupełności wystarczy. Pieniądze zaoszczędzone na drukarce można przeznaczyć na lepsze komponenty i filament. W razie odbicia się od druku to endera łatwiej sprzedać oraz strata pieniędzy będzie mniejszą.

Co do Tronxy i potwierdzania przed druga osobę - to jest chińczyk bez QC. Nie licz że istnieje powtarzalność :D jak kupujesz chińczyka to lic, się z tym że trzeba nad nim posiedzieć. Ludzie szczęśliwie drukujący od strzała to szczęściarze.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”