4MAX - Ghost 5 - Sapphire Pro - Ender 5 Pro

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
mk77
Postów w temacie: 6
Posty: 102
Rejestracja: 28 sty 2021, 18:27
x 10

4MAX - Ghost 5 - Sapphire Pro - Ender 5 Pro

Post autor: mk77 »

Witam

Przymierzam się do zakupu pierwszej drukarki. Od około miesiąca czytam to forum oraz inne blogi poświęcone drukarkom 3D. Także kilka filmów na YT obejrzałem.
Rozważam zakup jednej z poniższych drukarek:
- Anycubic 4Max Pro
- Flyingbear Ghost 5
- Two Tress Sapphire Pro
- Creality Ender 5 Pro
Kolejność jak na tą chwilę nie jest przypadkowa. Nie wykluczam jednak roszad na pozycjach tej listy jak i powiększenie jej o nowych "zawodników"
Co do wymagań i zastosowań. Druk odbudów do elektroniki którą hobbystycznie tworzę w oparciu o atmegi. Druk różnych elementów pomocnych na co dzień (pojemniki, organizery, wieszaki, uchwyty itp). Także wydruk uszkodzonych elementów jak i wydruk ich lepszej i poprawionej wersji. Figurki i inne duperele które przyjdą na myśl. Też w grę wchodzą części zamienne do auta mini RC.
Podsumowując to zastosowanie w miarę uniwersalne.
Wydruki to na pewno z PLA oraz PETG, nie wykluczam ABS choć wydaje mi się że PETG powinien na początek wystarczyć. Myślę też o wydrukach z gumy i innych domieszkowanych filamentach z drewnem czy metalem ale to już powiedzmy nie na początek tylko po głębszym wciągnięciu się w temat.
Chcę drukarkę w budżecie do około 2000zł - czyli zakup drukarki i jeśli będzie taka niezbędna potrzeba to koszt modów - choć w tych ww drukarkach to na początek, niezbędne mody można wykonać bez kosztowo. Nie przeraża mnie samodzielne wykonywanie modów. Myślę że to spokojnie ogarnę jeśli nie sam to zapewne z pomocą tego forum.
Krótko mówiąc, co polecacie ?
Awatar użytkownika
obrms
Postów w temacie: 3
Posty: 189
Rejestracja: 29 cze 2020, 09:58
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Crapality K1C, KP3S
x 122

Re: 4MAX - Ghost 5 - Sapphire Pro - Ender 5 Pro

Post autor: obrms »

Sapphire Pro. Na BG masz do 17.02 promocje z magazynu w CZ za ~1000. Wygrywa konstrukcją, jest łatwo modowalna, w dodatku modów do niej jest mnóstwo. A dzięki swojej sztywności i łatwości zabudowy w tej cenie ciężko ją pokonać.
mk77
Postów w temacie: 6
Posty: 102
Rejestracja: 28 sty 2021, 18:27
x 10

Re: 4MAX - Ghost 5 - Sapphire Pro - Ender 5 Pro

Post autor: mk77 »

A jak wypada Anycubic 4Max Pro ?
mpk
Postów w temacie: 2
Posty: 358
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 100

Re: 4MAX - Ghost 5 - Sapphire Pro - Ender 5 Pro

Post autor: mpk »

z mojego została chyba tylko obudowa, więc w oparciu o własne doświadczenia - nie polecam (chyba, że będziesz tylko PLA przeciskał).
Ale może miałem pechowy egzemplarz, więc proponuję bardziej uniwersalne rozwiązanie:
Z każdą chinka ma swoje mankamenty i w każdej prędzej czy później będziesz chciał coś poprawić/przerobić. Bierz zatem to, co ma największe wsparcie commnity. IMO 4MP na tle pozozostałych wypada tutaj blado.
mk77
Postów w temacie: 6
Posty: 102
Rejestracja: 28 sty 2021, 18:27
x 10

Re: 4MAX - Ghost 5 - Sapphire Pro - Ender 5 Pro

Post autor: mk77 »

Wsparcie największe to ma ender i sapphire.
Czyli jednak sapphire z uwagi na cenę i dobre wsparcie i to że chyba mniej ją na start trzeba poprawiać niż endera.
A Ghost 5 ? relatywnie mało o nim w sieci ale jak jakościowo wypada w stosunku do sapphire ? albo endera ?
mk77
Postów w temacie: 6
Posty: 102
Rejestracja: 28 sty 2021, 18:27
x 10

Re: 4MAX - Ghost 5 - Sapphire Pro - Ender 5 Pro

Post autor: mk77 »

Czy sapphire pro v1 różni się od wersji v2 tylko i wyłącznie obudową ?
Awatar użytkownika
obrms
Postów w temacie: 3
Posty: 189
Rejestracja: 29 cze 2020, 09:58
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Crapality K1C, KP3S
x 122

Re: 4MAX - Ghost 5 - Sapphire Pro - Ender 5 Pro

Post autor: obrms »

Jeśli mówisz o wersji na BG to tak. Obecnie sprzedawane S Pro maja poprawione parę rzeczy w stosunku do wczesnych wersji. Z ważniejszych rzeczy to poprawiona geometria pasków i Robn Nano v. 1.2 z poprawionymi bugami.
mk77
Postów w temacie: 6
Posty: 102
Rejestracja: 28 sty 2021, 18:27
x 10

Re: 4MAX - Ghost 5 - Sapphire Pro - Ender 5 Pro

Post autor: mk77 »

obrms pisze:Obecnie sprzedawane S Pro maja poprawione parę rzeczy .....
Ale mówisz o wersji v1 że obecnie sprzedawane sapphire pro v1 jest poprawiony w stosunku do v1 z przed np roku ?
Awatar użytkownika
obrms
Postów w temacie: 3
Posty: 189
Rejestracja: 29 cze 2020, 09:58
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Crapality K1C, KP3S
x 122

Re: 4MAX - Ghost 5 - Sapphire Pro - Ender 5 Pro

Post autor: obrms »

mk77 pisze:Ale mówisz o wersji v1 że obecnie sprzedawane sapphire pro v1 jest poprawiony w stosunku do v1 z przed np roku ?
Tak. V1 i V2 to tylko obudowa.
grego
Postów w temacie: 1
Posty: 110
Rejestracja: 24 paź 2017, 13:40
x 1

Re: 4MAX - Ghost 5 - Sapphire Pro - Ender 5 Pro

Post autor: grego »

mk77 pisze:A jak wypada Anycubic 4Max Pro ?
Ja też posiadam 4Max Pro i na początku nie byłem zachwycony. Wymieniłem komplet łożysk (MSM tanie a dobre moim zdaniem) i załozyłem nową karetkę z głowicą V6 i ekstruderem BMG (klon) żeby nie było problemów z drukiem ABS, bo do tego celu ją używam i drukuje już całkiem nieźle.
Z plusów to posiada zespoloną śrubę Z czego próżno szukać u konkurencji, względnie solidny stół, w enderze ta płaska blacha troche lipna i dwie rzeczy które bardzo mi sie podobają to auto wyłączanie po wydruku (to powinien byś standard) i gotowa estetyczna obudowa, a nie jakieś tam docinane na kolanie plexi. Drukarka świetnie prezentuje się w pokoju jesli ktoś nie ma warsztaciku. No i pamiętej, że jako jedyna z branych przez Ciebie pod uwagę posiada directa. Ja ją kupiłem za 1100, ale więcej bym nie dał.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”