Ender 5 Plus - Direct Drive i nowy hotend, pomysły?

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
marviz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 57
Rejestracja: 12 gru 2020, 19:09
x 9

Ender 5 Plus - Direct Drive i nowy hotend, pomysły?

Post autor: marviz »

Witam,

Pierwszy raz mam zagwozdkę więc liczę na waszą pomoc.

Do tej pory używałem stockowego hotendu od creality, tak samo ekstrudera i generalnie wszystko ładnie działa. Poradziłem sobie sam z kalibracjami i użytkowaniem a jest to od niedawna moja pierwsza drukarka. Głównie drukowałem na PLA i ostatnio dopiero spróbowałem PET-G. Mam natomiast ochotę na inne filamenty, w tym ASA, PET-G PC i inne techniczne wymagające wyższych temperatur lub miekkich wymagających DD.

Kupiłem jakiś czas temu podróbę All metal hotend i zaczęły się problemy z blokowaniem filamentu PLA zaraz przy retrakcji, dopiero wtedy wyczytałem że tego typu setup i to jeszcze z najtańszych materiałów nie sprzyja drukowaniu PLA bo się przykleja do ścianek i właśnie taki efekt daje.

Szukam czegoś co zarówno dałoby mi możliwość drukowania na bardziej wymagających materiałach pod względem temperatury, czy flexów na direct drive, ale też nie robiących problemów przy powrocie do PLA, jednym słowem coś uniwersalnego.

Mam też klona BMG, kupionego z Ali za 35zł, jako że ma mocowanie typowe do V6 zastanawiałem się czy nie iść właśnie w to i zbudować karetkę w oparciu o BMG+V6 i pankacake'a. Tyle tylko że nie wiem jak wygląda sprawa z heatbreake'm i czy są jakieś rozwiązania żeby można było drkować na wysokich temperaturach sprawnie ale też nie mieć kłopotu z PLA.

Druga sprawa to sama karetka, do ENDER 5 Plus wygląda ona tak:
H522dac3469ff4109ad2e5164a16593a2z.jpg_q50.jpg
Zastanawia mnie jedynie czy są jakieś dostępne systemy tak aby można było zainstalować DD z V6 i jeszcze wcisnąć BLTouch, są jakieś gotowe rozwiązania?

Za wszelką pomoc, z góry dziękuję :)
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1791
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 765

Re: Ender 5 Plus - Direct Drive i nowy hotend, pomysły?

Post autor: Andrzej_W »

Endery są to popularne drukarki i jest do nich sporo gotowych rozwiązań np. https://www.3djake.pl/micro-swiss/direc ... 10-ender-3
Pamiętaj że materiały które wymagają wyższych temperatur też mogą potrzebować grzanej komory.
Montaż ekstrudera i silnika na karetce zwieksza masę i może okazać się że będzie potrzebna dodatkowa śruba na Z
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 2
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Ender 5 Plus - Direct Drive i nowy hotend, pomysły?

Post autor: japim »

Andrzej_W pisze: Montaż ekstrudera i silnika na karetce zwieksza masę i może okazać się że będzie potrzebna dodatkowa śruba na Z
Andrzej? Jaka dodatkowa śruba?! To jest Ender 5. Czytaj ze zrozumieniem.

Wracając do pytania o heartbreak. All metal nie lubi się z bowdenem ze wzgledu na retrakcję. Jak dasz direct extruder to retrakcja będzie minimalna (<1mm) i nie powinno być większych problemów z PLA. Kluczem jest doskonałe chlodzenie radiatora -od najniższego żeberka. Więc jak planujesz modyfikację karetki to na to też zwróć uwagę.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
szot
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 74
Rejestracja: 07 sty 2020, 15:03
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Ender 5
x 13

Re: Ender 5 Plus - Direct Drive i nowy hotend, pomysły?

Post autor: szot »

Andrzej_W pisze:... i może okazać się że będzie potrzebna dodatkowa śruba na Z
Dlaczego? Przecież nie obciąża direct drive-m osi Z.

Edit: Spóźniłem się :)
Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
szot
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 74
Rejestracja: 07 sty 2020, 15:03
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Ender 5
x 13

Re: Ender 5 Plus - Direct Drive i nowy hotend, pomysły?

Post autor: szot »

japim pisze: All metal nie lubi się z bowdenem ze wzgledu na retrakcję.
W moim przypadku, nawet bez retrakcji zaklejał się na heatbrake-u przy dłuższych wydrukach z PET-G :(.
Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1791
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 765

Re: Ender 5 Plus - Direct Drive i nowy hotend, pomysły?

Post autor: Andrzej_W »

A kurka żeczywiscie to 5 jest :sorry:
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 2
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Ender 5 Plus - Direct Drive i nowy hotend, pomysły?

Post autor: japim »

szot pisze:
japim pisze: All metal nie lubi się z bowdenem ze wzgledu na retrakcję.
W moim przypadku, nawet bez retrakcji zaklejał się na heatbrake-u przy dłuższych wydrukach z PET-G :(.
Zaklejał się, bo ciepło "wpełzało" do góry i roztapiał się PET dużo za wcześnie. Dlatego napisałem, że musi być idealne chłodzenie - już od pierwszego żeberka. I nie tak - że wentylator dmucha NA radiator - ona ma dmuchać PRZEZ radiator. Wtedy odbierze ciepło a nie tylko go "pomizia".
marviz
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
szot
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 74
Rejestracja: 07 sty 2020, 15:03
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Ender 5
x 13

Re: Ender 5 Plus - Direct Drive i nowy hotend, pomysły?

Post autor: szot »

japim pisze:...Dlatego napisałem, że musi być idealne chłodzenie - już od pierwszego żeberka. I nie tak - że wentylator dmucha NA radiator - ona ma dmuchać PRZEZ radiator. Wtedy odbierze ciepło a nie tylko go "pomizia".
I chyba tutaj leży kot (wiem, powinno być inne zwierzę) pogrzebany.
Z racji konstrukcji "komory chłodzącej radiator" w enderze 5 (plus ma chyba tak samo), nadmuch na radiator nie zabiera wystarczającej ilości ciepła z radiatora. Sam radiator umieszczony jest blisko ściany karetki a na dodatek zamknięty przez obudowę z której powietrze, które ma chłodzić radiator, może uchodzić jedynie przez małe otwory z jej boku i prosto na wydruk.
W moim enderze, usunąłem fabryczną obudowę i "otworzyłem" wylot z nawiewu na wszystkie cztery strony świata, a i tak efekt tych działań był mizerny. All metal zapychał się, mimo tytanowego łącznika :(. Odnoszę wrażenie, że stockowe rozwiązania w enderze nie bardzo chcą współpracować z all metal-em.
Ale... marviz pytał o rozwiązania:
marviz pisze:...Szukam czegoś co zarówno dałoby mi możliwość drukowania na bardziej wymagających materiałach pod względem temperatury, czy flexów na direct drive, ale też nie robiących problemów przy powrocie do PLA, jednym słowem coś uniwersalnego....
Podobno PLA i all metal nie za bardzo się lubią. Czy to prawda?
@marviz: Podobno, jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego.
Rozwiązanie (bez wydruku z PLA bo nie sprawdziłem): matrix. Przetestowane. Na PET-G hula aż miło :).
marviz
Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
kaluza
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 120
Rejestracja: 17 sty 2021, 18:45
x 35

Re: Ender 5 Plus - Direct Drive i nowy hotend, pomysły?

Post autor: kaluza »

Również polecam matrixa mam w enterze 5 pro i fruwa aż miło a z PLA ładnie sobie radzi ;) zreszta ze wszystkim idzie tylko nylonu nie sprawdzałem. Po zmianie termistora można grzać do 400+*C + dołożyć trzeba mocniejszy wentylator. jedyna wada to chyba waga prawie 0,5kg (u mnie lata na łożyskach liniowych 12mm wiec i tak przy wadze całości rzadko jeździ więcej jak 60 w prędkości ogólnej.
marviz
marviz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 57
Rejestracja: 12 gru 2020, 19:09
x 9

Re: Ender 5 Plus - Direct Drive i nowy hotend, pomysły?

Post autor: marviz »

kaluza pisze:Również polecam matrixa mam w enterze 5 pro i fruwa aż miło a z PLA ładnie sobie radzi ;) zreszta ze wszystkim idzie tylko nylonu nie sprawdzałem. Po zmianie termistora można grzać do 400+*C + dołożyć trzeba mocniejszy wentylator. jedyna wada to chyba waga prawie 0,5kg (u mnie lata na łożyskach liniowych 12mm wiec i tak przy wadze całości rzadko jeździ więcej jak 60 w prędkości ogólnej.
Chyba zdecyduje się na Matrixa właśnie, myślałem jeszcze nad BIQU H2 ale mimo mniejszej wagi wnioskuje że support dla Trianglelabs jest zawsze ponad wszystko. Dostępność i mnogośc części przede wszystkim. 200mm/s raczej nie będę tym machał.

Mam pytanie, jak Ci się to sprawuje po czasie? Jakieś wnioski możesz przytoczyć? Jakie prędkości osiągasz? Masz go na stockowej płycie czy nie? Napisz jak najwięcej, będę wdzięczny :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”