Prusa Mini+ czy MK3S+?

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
1kamil
Postów w temacie: 41
Posty: 311
Rejestracja: 16 cze 2020, 15:56
Lokalizacja: Waw
Drukarka: V0.2
x 42

Prusa Mini+ czy MK3S+?

Post autor: 1kamil »

Myślę nad kupnem drugiej drukarki a może i pierwszej jeśli bym się zdecydował sprzedać Endera 5. Obecnie mam Endera 5 i zaczyna mnie coraz bardziej irytować jego powtarzalność. Idzie osiągnąć piękne wydruki, ale są momenty, że dostaję szewskiej pasji. Ender 5 to trochę pasmo rożnych małych niedoskonałości dla mnie, które mogę poprawić ale już szkoda mi czasu na te wszystkie kalibracje.

Koncepcyjnie podobają mi się Vorony 0 i 2.4 albo to nadal wygląda na dużo zabawy aby to zbudować, a ja bym chciał, żeby to generalnie działało :)
1. Podaj budżet.
Mogę kupić albo Mini+ albo MK3S+ albo nawet dwa aby je przetestować.
- Dlaczego w ogóle chcesz kupić drukarkę? Do zabawy drukarką samą w sobie? Do majsterkowania? Do firmy, gdzie drukarka ma być takim samym narzędziem jak wiertarka bądź tokarka?
Drukarka na pograniczu zabawy i majsterskowania. Obecnie duży target dla mnie to projektowanie i drukowanie rożnych obudów do IoT i SBC mocno adoptowanych pod konkretne zastosowania.
- Jakiej wielkości przedmioty planujesz drukować (i dlaczego tak duże?!)
Patrząc na przerobione 10kg filamentu, to pewnie tylko dwa lub trzy razy drukowałem obiekt o wysokości ponad 20cm. Zdaża mi się drukować 180-200 szerokości. Generalnie wydaj się, że obszar roboczy Mini+ jest akceptowalny.

Z materiałów: obecnie PLA/PETG/TPU. Planuje przetestować ABS ale generalnie to nie wygląda na mój target.
- Ile czasu jesteś w stanie poświęcać drukarce i czego oczekujesz od producenta? Czy jesteś skłonny samodzielnie złożyć drukarkę (z zestawu lub z samodzielnie skompletowanych części)? Czy jesteś skłonny samodzielnie dokonywać poważniejszych napraw drukarki?
Znośną ilość, ale mniej niż Ender 5 (już pewnie mogę liczyć w dziesiątkach godzin). Jestem osobą, która adoptuje oprogramowanie pod swoje potrzeby oraz udostępnia udoskonalenia. Ostatnio strasznie polubiłem Klippera+Moonrakera+Fluidd/Mainsail. Chciałbym mieć dalszą możliwość udoskonalania jego.

Mam świadomość bardzo małego supportu Klippera w Prusowym ecosystemie. Generalnie Prusa wygląda na towar premium, szczególnie patrząc na koszt części. Ender to pod tym względem tanizna. Prusa Mini+ jest jeszcze gorsza, bo nie można wgrać swojego FW bez fizycznej ingerencji w płytkę.

Mocno zależy mi na ciszy. Mój obecny Ender 5 podczas druku jest na tyle cichy podczas druku, że mogę spokojnie prowadzić wideokonferencję z mikrofonem w odległości 2m skierowanym na niego :)

Na pewno nie chcę klonów po różnych sprzecznych opiniach co do ich jakości.

Może ma ktoś Mini+ lub MK3S+ w okolicy Warszawy / Pułtuska i by pokazał na żywo jak to działa? :)

Dzięki!
Obecnie:
- Voron v0.2
- Voron v2.4r2 250^3 z KissMMU

Sprzedane:
- Voron v2.4r2 (Formbot 300^3)
- Prusa MK3S+ (BMG) z MMU2S
- Ender 5
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 12
Posty: 3202
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1574

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

Post autor: morf »

Powiem tak jeśli lubisz grzebać to kup mk3s, złóż poprawnie i zostaw ją w spokoju a ciesz się wydrukami (i powtarzalnością) :-)

Grzebać polecam oczywiście dalej przy enderze, albo budować sobie coś od zera.

Mogę Ci nagrać jakieś wideo ale nie wiem co by Cię interesowało. Informacji o MK3 jest na YouTubach cała tona
Done is better than perfect.
Mati
Postów w temacie: 2
Posty: 505
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 169

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

Post autor: Mati »

Mam porównanie Endera (co prawda trójki, ale mimo wszystko na v-slotach) z oryginalną Prusą MK3s. Moim zdaniem Prusa jest zauważalnie głośniejsza.
/Oczywiście mówię o Enderze z TMC2208/TMC2209 i wymienionymi wentylatorami. Stockowa Prusa od stockowego Endera jest oczywiście cichsza. Ale o ile wiatraki i stepsticki można dość łatwo wymienić to z hałasem samej mechaniki wiele już nie zrobisz/
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2021, 15:34 przez Mati, łącznie zmieniany 1 raz.
1kamil
Postów w temacie: 41
Posty: 311
Rejestracja: 16 cze 2020, 15:56
Lokalizacja: Waw
Drukarka: V0.2
x 42

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

Post autor: 1kamil »

Mini+ jest mocno kuszące z racji swojego form-factor, ale o Mini+ jest dużo sprzecznych opinii. DD w MK3S wydaje się być zaprojektowany genialnie.

Głośniejsza nawet w Stealth?

Jak jest z głosnością wentylatora wydruku? Może nagram jutro filmik jak to u mnie działa z dB dla porównania :)
Obecnie:
- Voron v0.2
- Voron v2.4r2 250^3 z KissMMU

Sprzedane:
- Voron v2.4r2 (Formbot 300^3)
- Prusa MK3S+ (BMG) z MMU2S
- Ender 5
Mati
Postów w temacie: 2
Posty: 505
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 169

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

Post autor: Mati »

Tak, hałas generują łożyska przesuwające się po prowadnicach liniowych. Same silniki są ciche, tam siedzą TMC2130. Wentylator (5015) jest tak głośny jak zwykle taki wentylator jest :D Na kilka sztuk, które miałem (chińskie, sunony, "lepsze" chińskie) to pod względem hałasu na pełnych obrotach było podobnie.
morf, 1kamil
1kamil
Postów w temacie: 41
Posty: 311
Rejestracja: 16 cze 2020, 15:56
Lokalizacja: Waw
Drukarka: V0.2
x 42

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

Post autor: 1kamil »

Słyszałem, że wypełniając je smarem można mocno wyciszyć łożyska :) Nie wiem na ile to prawda.
Obecnie:
- Voron v0.2
- Voron v2.4r2 250^3 z KissMMU

Sprzedane:
- Voron v2.4r2 (Formbot 300^3)
- Prusa MK3S+ (BMG) z MMU2S
- Ender 5
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1515
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 324

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

Post autor: Jarewa »

Wyciszy smar ale pojawi się drugi problem że kulki nie będą się kręcić a ślizgać. Co spowoduje szybsze zużycie wałków i łożysk.
1kamil
1kamil
Postów w temacie: 41
Posty: 311
Rejestracja: 16 cze 2020, 15:56
Lokalizacja: Waw
Drukarka: V0.2
x 42

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

Post autor: 1kamil »

Żeby też nie było. Mój Enderek 5 z DD, BMG na V6 z Dual Z oraz Dual 5015 generalnie drukuje nieźle. Doszedłem do momentu, że mogę spokojnie drukować na profilach MK3S. To np. było drukowane na profilu `0.20mm QUALITY @MK3` z PrusaSlicera. Filament DD PLA czarny. Trochę upierdliwy bo trzeba go mocno grzać inaczej matowieje. Nawet ostatnio doszedłem do mega stabilnego stołu z stddev na 3dtouchu dla całego stołu na poziomie <0.05.

Ale to wszystko zajmuje mega dużo czasu. Szczególnie poprawa i testowanie tych wszystkich chłodzeń. Np. obecnie modyfikuje BMG+ABL aby działał dobrze z Ender 5: https://www.thingiverse.com/thing:4441537. BLTouch ma małe zmiany położenia co powoduje problemy z pierwszą warstwą.

Dodatkowo walczę od jakiegoś czasu z z-bandingiem na pionowych ścianach, który jest widoczny pod dużym kątem pod światło. Ale może mam za duże oczekiwania :) (ale nie na tym modelu)
Załączniki
IMG_1678.JPG
Obecnie:
- Voron v0.2
- Voron v2.4r2 250^3 z KissMMU

Sprzedane:
- Voron v2.4r2 (Formbot 300^3)
- Prusa MK3S+ (BMG) z MMU2S
- Ender 5
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

Post autor: JGFTW »


Mam świadomość bardzo małego supportu Klippera w Prusowym ecosystemie. Generalnie Prusa wygląda na towar premium, szczególnie patrząc na koszt części. Ender to pod tym względem tanizna. Prusa Mini+ jest jeszcze gorsza, bo nie można wgrać swojego FW bez fizycznej ingerencji w płytkę.
Prusy to jak dla mnie nie są drukarki do grzebania. Raz, że ciężko jest cokolwiek zmienić (na lepsze ;) ) soft jest zoptymalizowany, bez mocnych zmian sprzetowych właściwie nawet nie ma na nic miejsca a dwa, że w zdecydowanej większości przypadków zwyczajnie nic nie trzeba robić i to drukuję od strzała, także jeżeli chcesz grzebać to sądzę, że lepiej już złożyć samemu.

W Prusie MINI dość hardcorowe jest odblokowanie możliwości wrzucenia własnego FW. https://www.help.prusa3d.com/en/article ... re-mini_14
Dodatkowo, że przez okres gwarancji warto móc z niej skorzystać ;)


Możesz przecież zrobić klona prusy na dobrych podzespołach.
Tu są podobno oryginalne: https://blackfrog.pl/prusa-research-c-103.html

Kup więc kompletny stół z mocowaniami, silniki, ramę (Bear upgrade), ekstruder BMG Bondtecha a za resztę kupisz elektronikę na aliexpress i postawisz na tym klippera.

Nie jest to budżetowa opcja, zapewne wyjdzie Ci mniej/wiecej niż cena MK3s, ale będzie to rozwojowa konstrukcja.
Prusa MINI jest stosunkowo tania, więc jak zostanie Ci budżet to możesz ją dorzucić, żeby mieć na czym drukować?

Ostatnio widziałem filmik CNC Kitchen o Voron0 i on brał gotowy kit chiński:
https://www.cnckitchen.com/blog/the-vor ... 3d-printer
Na samym dole są linki do kompletnych kitów V0 oraz V2.4 - Może jest to rozwiązanie?
(nie wiem na ile warte są te chińskie kompletne kity Vorona)


Podsumowując sądzę, że najlepiej kupić jedną Prusę i składać samemu drugą drukarkę - jedna będzie do drukowania, a druga do grzebania. ;)
morf, 1kamil, Mati
1kamil
Postów w temacie: 41
Posty: 311
Rejestracja: 16 cze 2020, 15:56
Lokalizacja: Waw
Drukarka: V0.2
x 42

Re: Prusa Mini+ czy MK3S+?

Post autor: 1kamil »

A ma ktoś doświadczenie z Mini+ fajne to czy lepiej Voron 0? ;) (chyba odpowiedz znam)
Obecnie:
- Voron v0.2
- Voron v2.4r2 250^3 z KissMMU

Sprzedane:
- Voron v2.4r2 (Formbot 300^3)
- Prusa MK3S+ (BMG) z MMU2S
- Ender 5
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”