Ender 3d max czy jednak lepiej Ender 3D v2 ?

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
mickpr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 15 maja 2021, 09:07

Ender 3d max czy jednak lepiej Ender 3D v2 ?

Post autor: mickpr »

Cześć wszystkim.

Czytam forum i oglądam różne filmiki na temat druku 3D, możliwości modernizacji sprzętu katergori Ender 3D,
ale nie udało mi się znaleźć informacji, czy kupując 3D Max'a (który ma już ponoć część modernizacji takich jak
(np.) lepsze chłodzenie hotendu, czujnik końca filamentu czy wreszcie mocniejsze "żółte" sprężyny do stabilizacji stołu),
nie pójdę jednak w ślepą uliczkę, bo jeśli chodzi o modernizacje Ender 3d czy Ender 3dV2 to jest ich mnóstwo,
a nikt nie wspomina o modernizacjach i wadach Ender 3D max.

Chętnie dowiem się od praktyków, w czym Ender 3D Max ustępuje Ender 3d V2, jakie ma wady?
Dzięki za pomoc

Michał
Awatar użytkownika
Raven
Postów w temacie: 1
Posty: 240
Rejestracja: 19 cze 2020, 14:01
Drukarka: Sovol SV06
x 59

Re: Ender 3d max czy jednak lepiej Ender 3D v2 ?

Post autor: Raven »

mickpr
mickpr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 15 maja 2021, 09:07

Re: Ender 3d max czy jednak lepiej Ender 3D v2 ?

Post autor: mickpr »

Dzięki @Raven za odpowiedź. Widziałem to porównanie już wcześniej.
1kamil
Postów w temacie: 3
Posty: 311
Rejestracja: 16 cze 2020, 15:56
Lokalizacja: Waw
Drukarka: V0.2
x 42

Re: Ender 3d max czy jednak lepiej Ender 3D v2 ?

Post autor: 1kamil »

mickpr pisze:Cześć wszystkim.
Pytanie zasadnicze, dlaczego potrzebujesz 300x300x340mm pole robocze?

Większe pole to generalnie zawsze więcej problemów: z szybkością (z ghostingiem/ringingiem), jakością (z-wobble na wyższych wydrukach), mocniejszy zasilacz (bo stół większy i trzeba mocniej grzać), itd.
mickpr
Obecnie:
- Voron v0.2
- Voron v2.4r2 250^3 z KissMMU

Sprzedane:
- Voron v2.4r2 (Formbot 300^3)
- Prusa MK3S+ (BMG) z MMU2S
- Ender 5
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 9
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Ender 3d max czy jednak lepiej Ender 3D v2 ?

Post autor: cyfron »

Więcej niż 235x235 w układzie kartezjańskim, to porażka. Jeżeli potrzebujesz duże pole robocze szukaj czegoś w stylu core XY. Z praktyki dodam, że większość wydruków spokojnie mieści się na stole 200x200. Drukarka z polem 300x300 lub większym jest fajna jeżeli jest to kolejna drukarka i odpalamy ją tylko w razie potrzeby a cała drobnica leci na mniejszych maszynach, chociażby ze względu na oszczędność prądu.
mickpr
mickpr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 15 maja 2021, 09:07

Re: Ender 3d max czy jednak lepiej Ender 3D v2 ?

Post autor: mickpr »

1kamil pisze:
mickpr pisze:Cześć wszystkim.
Pytanie zasadnicze, dlaczego potrzebujesz 300x300x340mm pole robocze?

Większe pole to generalnie zawsze więcej problemów: z szybkością (z ghostingiem/ringingiem), jakością (z-wobble na wyższych wydrukach), mocniejszy zasilacz (bo stół większy i trzeba mocniej grzać), itd.
.
Właśnie o dzwonieniu wspomina gość na tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=Zw_6aMPN_Os
a także tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=9ykgGqcop0U jest to zobrazowane na dużym modelu.
.
Potrzebuję większy stół, bo drukarka ma służyć do drukowania obudów dla elektroniki raczej, niż wymyślnych figurek i tutaj 300x300 gra rolę.
przy 200x200 musiał bym (w pewnie paru przypadkach, ale jednak) wciskać obudowę w osiach przekątnych. Przy warunkach szerokość/długość 300 to jednak sporo więcej możliwości niż 200.
.
Nie bez znaczenia jest również to, że 3d max ma już szereg usprawnień, a także cenowo nie odbiega od Ender 3D V2 (patrzę na cenę w Botland-zie).
.
Jedyne co mnie martwiło by bardziej - to nierówności w osi Z, ale przy budżetowej drukarce tez nie oczekuję też zbytnich cudów, a to jest raczej problem, który tak czy siak mnie dotknie. Wydruków bardzo wysokich i tak nie zamierzam robić.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 9
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Ender 3d max czy jednak lepiej Ender 3D v2 ?

Post autor: cyfron »

Pomyśl nad Sapphire Plus :)
mickpr
1kamil
Postów w temacie: 3
Posty: 311
Rejestracja: 16 cze 2020, 15:56
Lokalizacja: Waw
Drukarka: V0.2
x 42

Re: Ender 3d max czy jednak lepiej Ender 3D v2 ?

Post autor: 1kamil »

mickpr pisze:Potrzebuję większy stół, bo drukarka ma służyć do drukowania obudów dla elektroniki raczej, niż wymyślnych figurek i tutaj 300x300 gra rolę.
przy 200x200 musiał bym (w pewnie paru przypadkach, ale jednak) wciskać obudowę w osiach przekątnych. Przy warunkach szerokość/długość 300 to jednak sporo więcej możliwości niż 200.
No tak, ale pytasz o Ender 3 v2 vs Max, czyli 235x235 vs 300x300. Czyli 235x235 jest wystarczające?
Obecnie:
- Voron v0.2
- Voron v2.4r2 250^3 z KissMMU

Sprzedane:
- Voron v2.4r2 (Formbot 300^3)
- Prusa MK3S+ (BMG) z MMU2S
- Ender 5
mickpr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 15 maja 2021, 09:07

Re: Ender 3d max czy jednak lepiej Ender 3D v2 ?

Post autor: mickpr »

Właśnie gdyby było wystarczające, nie było by pytania. Ender Max jest w cenie V2 i oferuje oprócz większego stołu również szereg usprawnień. Dlatego wacham się czy nie wziąć większego max, czy też większy będzie miał tyle wad związanych z jego rozmiarem stołu, że będzie go trzeba odrzucić (na razie zauważyłem problemy z ghostingiem/ringingiem, które nie wiadomo, czy dadzą się wyeliminować. Problemy z osią Z podejrzewam, że istnieją również w Ender V2, bo ma ja tak samo rozwiązaną, choć nieco niższą, więc je pomijam). Nie chcę dokładać kolejnych paru stów, by wybrać drukarkę z lepszym prowadzeniem osi Z, bo nie jest to dla mnie na ten moment super duży problem, bo nie przewiduje drukowania wysokich elementów. Przy Sapphire Plus.. musiał bym dołożyć kolejne 600 zł, za likwidację problemu, który być może mnie znaczaco nie dotknie. Może się mylę i może faktycznie warto. Nie wiem. Powoli klaruje mi się pogląd i zaczynam szukać innych drukarek tego typu, ale ciężko znaleźć coś budżetowego w podobnych parametrach.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 9
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Ender 3d max czy jednak lepiej Ender 3D v2 ?

Post autor: cyfron »

Na co chcesz wydawać 600zł w Sapphire Plus? Tam trzeba ewentualnie poprawić mocowanie stołu (dogięcie do kąta prostego profili metalowych) i maksymalne skrócenie rurki bowdena lub przerobienie na direct. Jeżeli martwisz się krzywizną stołu, to takie same szanse masz co w Enderze a można to obejść bez problemu programowo przez Mesh Bed Level.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”