Drukarka do prób

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
korky
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 14
Rejestracja: 07 sty 2021, 20:26
x 1

Drukarka do prób

Post autor: korky »

Witam. Chciałbym zrealizować swój pomysł, a raczej sprawdzić czy by się on sprzedał.
Nie jestem całkowicie zielony, ale daleko mi do nawet średniozaawansowania.
Modelowanie 3D, slicer, g-code, lutowanie, spawanie, majsterkowanie- nie czarna magia.
Druki też jakieś wykonywałem ale niewiele na małej drukareczce.

- Dlaczego w ogóle chcesz kupić drukarkę? Do zabawy drukarką samą w sobie? Do majsterkowania? Do firmy, gdzie drukarka ma być takim samym narzędziem jak wiertarka bądź tokarka?
-Ta drukarka miałaby mi posłużyć do stworzenia metodą prób i błędów mój pierwszy produkt, który sprzedam po zadawalającej mnie cenie, bądź nie. Jeśli sprzedam będę gotów kupić solidniejszą drukarkę "do firmy" która na siebie zarobi. Nie chce w każdym razie wydawać 20 K na drukarkę, skoro nie wiem czy mój pomysł nie jest wybujany.

- Jakiego typu przedmioty masz zamiar drukować? Czy potrzebujesz łączyć dwa materiały w jednym wydruku (głównie chodzi o rozpuszczalny materiał podporowy)?
-jeden materiał (jak narazie)

- Jakiej wielkości przedmioty planujesz drukować (i dlaczego tak duże?!)
-drukarka o polu roboczym 400x400x400 byłaby wystarczająca. Były by to maksymalne wymiary przedmiotu. Dany przedmiot nie musi być wykonany z ogromną dokładnością. Wydaje mi się, że dysza 0,8 lub nawet 1mm mogłaby być odpowiednia, gdyż głównie zależeć mi będzie na z grubsza kształcie zyskując przy tym czas.

- Ile czasu jesteś w stanie poświęcać drukarce i czego oczekujesz od producenta? Czy jesteś skłonny samodzielnie złożyć drukarkę (z zestawu lub z samodzielnie skompletowanych części)? Czy jesteś skłonny samodzielnie dokonywać poważniejszych napraw drukarki?
-mogę poświęcić sporo czasu, byle nie wieczność :D

Po poczytaniu trochę forum waham się pomiędzy opcją kupna drukarki TRONXY X5SA-400 i być gotów na upgradey z miejsca:
-usztywnienie konstrukcji (btw, czy przymocowuje się drukarkę na pręty gwintowane w ścianie na kotwie chemicznej na przykład ? Jak nie to czemu nie ? :D)
-usprawnienie hotendu pod względem rozdziału termicznego
-itp

Tylko po co coś z miejsca wymieniać jeśli można zbudować od razu tak jak potrzeba. Tutaj pytanie. Co się bardziej opłaca. Kupić taniego chinola i ulepszać czy...

DRUGA OPCJA to polecenie przez was jakiegoś autorskiego projektu, który już ktoś wykonał i ładnie opisał, oraz zawiera to co mi potrzeba czyli obszar roboczy 400x400x400, zaprojektowane pod dużą dyszę. Wystarczy mi jak na razie wydruk z PLA, ponieważ takowy przedmiot będzie bardziej pełnić funkcję wizualną, niż jakąkolwiek inną.
Czy to w układzie kartezjańskim czy Core XY to chyba mi wszystko jedno (nie zdaję sobie sprawy czy mi wszystko jedno jak na razie zapewne)

Trzecia opcja, polecić mi coś lepszego od Tronxy, z czym będę musiał się mniej zmagać, ale też budżetowego.

Z Tronxy to jest tak, że jednemu działa z marszu innemu nie, a support ponoć tylko prosi o pisanie na swojego support maila i ma wszystko gdzieś, albo nie umie nawet dobrze skorzystać z google translatora.

Nie chciałbym wydawać więcej niż 3K, choć jeśli mi powiecie, że za 3,5 K to kupię perfect podzespoły z których złożę cudo, to ok...
Jednak na wzgląd proszę weźcie, że potrzebuję wydruków wielkoskalowych i jestem gotów na poświęcenia kosztem grubszych warstw. Produkt będę następnie obrabiać w jakiś sposób (nie wiem jeszcze jaki) by uzyskać powierzchnię bardziej gładką.
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: Drukarka do prób

Post autor: Artu »

Original Prusa i3 MK3S+ KIT, i będzie Pan zadowolony :smile2:
Co prawda pole robocze 250 x 210 x 200, ale składasz i drukujesz :thumbup:
morf, Berg, 1kamil
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Mati
Postów w temacie: 2
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Drukarka do prób

Post autor: Mati »

korky pisze:DRUGA OPCJA to polecenie przez was jakiegoś autorskiego projektu, który już ktoś wykonał i ładnie opisał, oraz zawiera to co mi potrzeba czyli obszar roboczy 400x400x400, zaprojektowane pod dużą dyszę.
Jak masz odrobinę zacięcia do poskładania sprzętu to polecam RatRiga - dostajesz cały mechaniczny kit niezłej jakości (i w przeciwieństwie do tronxy sztywny). A dzięki modułowemu projektowi EVA możesz sobie zamontować dowolnie jaki hotend/ekstruder/elektronikę chcesz i na jakie Cię stać.
https://www.ratrig.com/3d-printing-cnc/ ... rable.html
https://main.eva-3d.page/
Trzecia opcja, polecić mi coś lepszego od Tronxy, z czym będę musiał się mniej zmagać, ale też budżetowego.
Nie chciałbym wydawać więcej niż 3K, choć jeśli mi powiecie, że za 3,5 K to kupię perfect podzespoły z których złożę cudo, to ok...
Nierealne. Znośnie drukujące 400^3 to trochę większy koszt.

Zastanów się czy na pewno aż taki duży obszar roboczy jest Ci potrzebny. Nawet z dyszą 0,8 takie ogromne wydruki będą trwały wieczność.
korky
korky
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 14
Rejestracja: 07 sty 2021, 20:26
x 1

Re: Drukarka do prób

Post autor: korky »

Mati pisze:
korky pisze: Zastanów się czy na pewno aż taki duży obszar roboczy jest Ci potrzebny. Nawet z dyszą 0,8 takie ogromne wydruki będą trwały wieczność.
no niestety chciałbym, żeby mój produkt był takiej właśnie wielkości w największym wydaniu. Drukarki potrzebuję nie do tworzenia litego przedmiotu, jednak do tworzenia shella/ formy do dalszego wytwarzania przedmiotu, więc nie powinno być tragedii z czasem druku...
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2011
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Drukarka do prób

Post autor: Pjoter »

A nie możesz tej "formy" skleić z 8 kawałków? Bo ja też bym doradzał pruse. I popatrz na moją stopkę, przechodziłem wszystkie opcje - chińczyk, DIY i Prusa. I Prusa wygrywa
korky
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8936
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Drukarka do prób

Post autor: dziobu »

Jeśli mimo powyższych sugestii żeby kupić firmową Prusę wolisz drukować "na raz", to weź tego chińczykowego badziewia na start. Prędzej czy później i tak go odpalisz, a w tej cenie nie dostaniesz do ręki nic lepszego z takim polem. No i zaczniesz swoje testy szybciej niż w innych sytuacjach.

A jeśli gdy wypali Ci interes to kupisz/złożysz sobie coś lepszego. Tymczasem pewnie ten chiński złom dalej będzie stał obok i drukował :D
Berg, korky
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3223
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Drukarka do prób

Post autor: morf »

Nie wiem ile tych prob bedzie ale skoro to tylko forma to moze rozwaz zamowienie takich wydrukow po prostu?
Jesli forma sie sprawdzi to i tak bedziesz pewnie chcial to zrobic z czegos trwalszego albo elastycznego typu jakas postac silikonu.

Ze swojej strony proponuje tez przemyslec ta forme tak aby dalo sie to wydrukowac na "standardowych rozmiarow drukarce" np rozbic na kilka czesci i skleic.

Sensowne 400x400x400 gotowe to sa kwoty rzedu min kilkudziesieciu tyś zł, na pewno wiecej niz 20K o których piszesz.
Samoróbka pewnie wyjdzie troche taniej ale jesli to twoja pierwsza drukarka to "bedzie trwalo wiecznosc" a w dodatku druk dysza 1mm nie jest taki trywialny (dochodza kwestie wydajnośći maksymalnego ekstrudowanego materiału w jednostce czasu. Chodzi o sam ekstruder, jak i caly hotend).
Chyba zostaje wiec jakis gniot chinski jak najwiekszy i wlasny upgrade do 400x400.
Berg, korky
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Drukarka do prób

Post autor: Berg »

Nie napiszę nic, czego nie napisali szanowni koledzy wcześniej. Powtórzę, by podkreślić, że dobrze radzą.
Kup pan oryginalną Prusę mk3s . Jeśli jest za droga to na przykład Endera + dodatki, mody Direct, podwójne Z.
Podrukuj trochę pokombinuj z czasem będziesz wiedzieć, czy na pewno potrzebujesz 400x400.

Dodam, że cztery Endery po 600zł i tak szybciej wydrukują duży model podzielony na cztery części niż najlepsza wielkoformatowa drukarka. - Każdy plastik da się skleić.

Nie mówiąc o kosztach pomyłek pod koniec dużego pojedynczego wydruku.
dziobu, morf, 1kamil, korky
1kamil
Postów w temacie: 1
Posty: 311
Rejestracja: 16 cze 2020, 15:56
Lokalizacja: Waw
Drukarka: V0.2
x 42

Re: Drukarka do prób

Post autor: 1kamil »

Dokładnie. Prusa MK3S+ albo 4x Endery.
Obecnie:
- Voron v0.2
- Voron v2.4r2 250^3 z KissMMU

Sprzedane:
- Voron v2.4r2 (Formbot 300^3)
- Prusa MK3S+ (BMG) z MMU2S
- Ender 5
adambrejniak
Postów w temacie: 1
Posty: 31
Rejestracja: 03 kwie 2017, 12:09
Lokalizacja: Warszawa
x 13

Re: Drukarka do prób

Post autor: adambrejniak »

Mam X5sa w wersji 330x330x400. Co nie co znam sie na drukarkach, kilka już zrobiłem ale z tą nie mogę dojść do zadowalającej jakości druku. Z zmienione łożyska, paski na gates i e3d volcano.
No i oczywiście firmware
korky
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”