Zestaw RatRig - co wybrać przy zamówieniu?

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
yparrep
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 22
Rejestracja: 20 kwie 2019, 14:44

Zestaw RatRig - co wybrać przy zamówieniu?

Post autor: yparrep »

Cześć! Potrzebuję dość solidnej drukarki 3D, do druku głównie w PLA z obszarem roboczym nie mniejszym niż 40x40cm w poziomie. Elementy pewnie będą się drukowały po kilka dni i ważyły między 1-2,5kg, więc prędkości zapewne nie będą większe niż 30-35mm/s2 żeby nie pojawiał się ringing, chociaż jeszcze nie wiem jak spisze się konstrukcja RatRig'a. Co nie znaczy, że nie zależy mi na jakości mniejszych części przy okazji. Wspominam o tym, bo może ktoś ma jakąś inną propozycję niż RatRig ;) Ale do rzeczy.

Na ich stronie jest konfigurator zestawu:
https://www.ratrig.com/3d-printing-cnc/ ... rable.html
Jak i polecany przez nich już gotowy zestaw:
https://www.ratrig.com/3d-printing-cnc/ ... fault.html

Doczytałem już, że jako ekstruder prawdopodobnie lepiej wziąć LDO Orbitera zamiast BMG ze względu na mniejszą wagę. W dodatku jest trochę tańszy, zawsze to jakaś oszczędność. No i właśnie - bo w sumie o to też chodzi, żeby być może jakoś te koszty minimalizować. Jak już wspomniałem, w przypadku moich druków bardziej chodzi o stabilność i niezawodność pracy niż śrubowanie prędkości. W związku z tym czy wybór E3D V6 będzie tutaj wystarczający? Czy mogę śmiało brać BTT SKR zamiast Duet'a (nie potrzebuję interfejsu webowego)? Bo zastanawiam się czy są jakieś wymierne korzyści RepRap nad Marlinem warte tej dopłaty. Stepsticki w obu będą takie same (2209).

Przy takich 'luźnych' wyborach udało mi się zejść o 1500zł względem ich "domyślnej" konfiguracji, którą proponują. Pytanie, czy na przykład decydując się na wstępie na E3D V6 nie strzelam sobie z jakiegoś powodu w stopę. Wiem, że wszystko można potem podmienić, ale po co, skoro już na etapie zakupu można wybrać lepiej. Zapewne część z was ma jakieś doświadczenia z proponowanymi na w/w stronie częściami, więc chętnie wysłucham czego nie brać i dlaczego :)

Pozdrawiam!
Mati
Postów w temacie: 2
Posty: 505
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 169

Re: Zestaw RatRig - co wybrać przy zamówieniu?

Post autor: Mati »

Kit mechaniczny od Rat-Riga, reszta na aliexpress i na start urywasz całkiem sensowną kwotę nie tracąc niczego na jakości.
yparrep
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 22
Rejestracja: 20 kwie 2019, 14:44

Re: Zestaw RatRig - co wybrać przy zamówieniu?

Post autor: yparrep »

Czy ja wiem... Na BTT SKR z TMC2209 zaoszczędziłbym 160zł zamawiając z Aliexpress, LDO Orbitera tam nie dostanę a w Polsce jest droższy niż to, co proponuje RatRig (250zł vs 225zł). Keenovo nie sprzedaje na Ali padów grzewczych w rozmiarze 380x380mm, Prima FlexPlate od producenta kosztuje tyle samo (tylko trzeba jeszcze doliczyć koszty przesyłki). W całej reszcie tyou silniki czy kabelki nie widzę oszczędności bo dodatkowe koszty dostawy. Czyli może jakieś 200-250zł bym zaoszczędził, głównie na płytce, którą nie wiem czy brać, bo może jednak Duet 3.
jakubperson
Postów w temacie: 1
Posty: 268
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Zestaw RatRig - co wybrać przy zamówieniu?

Post autor: jakubperson »

BTT SKR + TMC2209 będzie okej.
Duet + RepRap ma chyba za to Input Shaper i jeśli chcesz zdecydowanie wykorzystać możliwe szybkości drukarki to jest to opcja warta uwagi. Konfiguracja ogólna drukarki pewnie jest dostępna, składasz, wgrywasz pliki i gotowe. Input Shaping robisz według poradników. Zysk na jakości warty uwagi i poświęconego czasu. I ogólnie szybka możliwość zmiany "co ważniejszych" parametrów drukarki jest ekstra.

Przy takich rozmiarach wziąłbym Volcano chociaż, sam heatblock i głowicę już dokupić w Polsce (polecam oryginał mimo dobrej jakości Trianglelab). Ewentualnie wziąć bez E3D ale za to Dragon Hotend High Flow. Przy takich rozmiarach druku warto mieć dobry hotend, który pozwoli sensownie użytkować taką drukarkę.

Prędkości typu 150mm/s infil, 100mm/s obrys, 50mm/s zewnętrzny obrys + przyśpieszenia w okolicy 2500mm/s^2 powinny wyjść akceptowalnie.
Mati
Postów w temacie: 2
Posty: 505
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 169

Re: Zestaw RatRig - co wybrać przy zamówieniu?

Post autor: Mati »

Input sharper jest jak na razie tylko w klipperze, do RRF dodany zostanie dopiero w wersji 3.4.
Oczywiście możesz zamówić to co się opłaca od ratriga (np. grzałkę Keenovo), a resztę gdzie indziej. Wybór należy do Ciebie. I zgadzam się z przedmówcą, że warto brać Volcano albo Dragona Hi-Flow.
http://pl.aliexpress.com/item/1005002629698126.html
https://pl.aliexpress.com/item/32844080369.html
Orbiter jest na ali (https://pl.aliexpress.com/item/1005002029267359.html), ale jeśli od ratriga wychodzi 225zł to warto wziąć od nich.

Teraz może się trochę pozmieniało, bo jak ja kompletowałem swoją drukarkę rok temu to nie opłacało się brać od nich absolutnie niczego poza podstawowym kitem.
yparrep
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 22
Rejestracja: 20 kwie 2019, 14:44

Re: Zestaw RatRig - co wybrać przy zamówieniu?

Post autor: yparrep »

O, akurat mam Volcano od Trianglelaba, więc w sumie chętnie go wykorzystam :) Wcześniej próbowałem go zastosować do obecnych drukarek to przy prędkościach rzędu 40mm/s2 przy dyszy 0.4 miałem okropne problemy z cloggingiem. Mam wrażenie, że temperatura po kilkudziesięciu godzinach druku stopniowo przemieszczała się na radiator.
Awatar użytkownika
S3b
Postów w temacie: 2
Posty: 360
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:44
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: P3Steel 2.01/UM2 AE
x 103

Re: Zestaw RatRig - co wybrać przy zamówieniu?

Post autor: S3b »

Sam się interesuję V-core 3 - poważnie rozważam zamówienie. Z tego co się rozeznałem, to ceny w ich konfiguratorze są naprawdę sensowne. Jasne, że na Ali (było) taniej, ale w obecnej sytuacji oszczędność może być pozorna. Osobiście chcę dać swoją elektronikę (spider+2209+klipper), hotend + orbiter, szkło na stół zamiast pei i ew. silniki od E3D zamiast LDO. No i ciągle nie wiem czy wybrać wariant 30x30 czy 40x40:P
Ultimaker 2 Clone @1.75mm Bowden :: P3Steel @3mm direct :: Mostly Printed CNC ::
yparrep
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 22
Rejestracja: 20 kwie 2019, 14:44

Re: Zestaw RatRig - co wybrać przy zamówieniu?

Post autor: yparrep »

Ja jestem poniekąd zmuszony do wzięcia 40x40 ale chodzą (chyba słuszne) słuchy, żeby na CoreXY ponad 35x35 się nie rzucać ;P
Awatar użytkownika
S3b
Postów w temacie: 2
Posty: 360
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:44
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: P3Steel 2.01/UM2 AE
x 103

Re: Zestaw RatRig - co wybrać przy zamówieniu?

Post autor: S3b »

yparrep pisze:Ja jestem poniekąd zmuszony do wzięcia 40x40 ale chodzą (chyba słuszne) słuchy, żeby na CoreXY ponad 35x35 się nie rzucać ;P
Dlatego się biję z myślami;) Jestem przyzwyczajony do wolnego drukowania, ale nie po to się wchodzi w CoreXY by drukować wolno;)
Ultimaker 2 Clone @1.75mm Bowden :: P3Steel @3mm direct :: Mostly Printed CNC ::
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”