Ender 3 Pro przed złożeniem ulepszenia, upgrade

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
Kruk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 17 wrz 2021, 02:46
Lokalizacja: Żory

Ender 3 Pro przed złożeniem ulepszenia, upgrade

Post autor: Kruk »

Na początku witam wszystkich forumowiczów i z góry dziękuję za wszelkie rady i wskazówki mi udzielone gdyż jak to kiedyś powiedział mój przyjaciel "wiedza kosztuje" :D Mam od niecałego miesiąca wypożyczoną drukarkę Ender 3 więc tak w zasadzie wiem troszeczkę jak to działa (choć niewiele), jestem na etapie eksperymentowania z filamentami od DevilDesign i Fiberology, dostałem parę próbek. W paczce na stole leży zakupiony nowy Ender-3Xs PRO płyta V1.1.5 + szkło - zabawa mi się spodobała a syn właśnie poszedł na mechatronikę więc też zapalił się do tego. Ale do rzeczy mam przewidziane w budżecie +-600zł i jako osoba niezbyt zasobna w fundusze chciałbym się poradzić na jakie ulepszenia to wydać zanim wtopie fundusze. Generalnie chodzi mi też o to że skoro drukarka ma być składana od zera to warto wymienić kilka rzeczy chyba już na początku żeby nie trzeba jej było później znów rozkręcać i kalibrować/konfigurować. Na dzień dzisiejszy zastosowanie drukarki to figurki bitewne do gier planszowych (wiem żywica lepsza ale koszt wydruku + chemia w pokoju z 2 akwariami i dzieckiem odpada), jak ktoś grał w Talismana czy Descenta to wie o co chodzi plus jestem zapalonym AFOL-em (LEGO Trains) więc na blat pójdą na pewno tory, mosty, pojemniki na dodatkową elektronikę. Przy okazji pytanie o filament, przewiduję użycie ABS+ lub Fiberology Impact PLA, jedno i drugie wytrzymałe no i można w razie potrzeby kleić - czy ktoś ma doświadczenie z drukowaniem elementów i doradzi coś konkretniej - producent, typ, kolorystyka - bardzo istotna w przypadku torów. Generalnie ważne żeby drukarka była w miarę możliwości szczegółowa i odporna na druk w wyższej temperaturze. No i wracając do głównego tematu, myślałem przede wszystkim o dual drive, direct i co za tym idzie dodatkowej osi (rozwiązanie pasek czy silnik?), napinacze pasków ale potrzebuję również szczegółów co do reszty drobnicy, głównie ze względu na budżet jak ktoś może sobie pozwolić to się tak tym nie przejmuje. Napiszę od razu że od ponad 20 lat grzebie w PC i komórkach ale jestem samoukiem nie inżynierem, druk 3d to całkiem inna bajka tu w grę w chodzi precyzja i doświadczenie którego jeszcze nie nabyłem (kilka filmików, druków i zmian w Curze to all). Proszę więc o porady szczegółowe i konkretne z pełnym opisem, linkami bądź zdjęciem żebym kupił co trzeba i zamontował jak trzeba:D Produkt o parametrach i nazwie X pakujesz w sposób pokazany Y w miejscu Z. Innymi słowy kalając się porady dla ciemnej masy:D (chyba wskazane kit-y) Jeśli ktoś mi napisze wymień może sobie na X to nic mi niestety nie pomoże bo po pierwsze nie będę wiedział dokładnie co kupić i gdzie a po drugie jak zamontować.

a)budżet +-600zł
b)druk - figurki bitewne, elementy lego Train - polecany konkretny filament, kolor
c)nastawienie na szczegółowość i druk w podwyższonej temperaturze
d)nastawienie na zakup podzespołów które najtrudniej wymienić w późniejszym czasie - drukarka jeszcze nie poskładana (wpływających w znacznym stopniu na konstrukcję czy kalibrację)
e)szczegółowe porady odnośnie sposobu montażu, linki fotki elementu zakupu mile wskazane bez tego ani rusz

Wiem że pewnie takich pytań było multum ale każdy ma inne zdanie a mnie już że tak powiem pęka łeb od samego rozgryzania co dany autor miał na myśli żeby nie kupić czegoś co będzie leżeć w szufladzie albo będzie kolorowym bajerkiem czy innym pozłacano-diamentowo-szafirowym bajerkiem jakiegoś zakręconego Youtubera:)
Generalnie jesteście ostatnią deską ratunku dla takiego nowicjusza i dlatego z góry wszystkim uprzejmie jeszcze raz dziękuję za rzeczowe i konkretne wskazówki. A jeśli ktoś potrzebuje porad akwarystyczno-pecetowych to służę uprzejmie i chętnie się w ten sposób odwdzięczę. Ewentualnie z ludźmi z okolic Żor czy Katowic mogę iść na piwo:D
I’ve got a bad feeling about this
Mati
Postów w temacie: 2
Posty: 505
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 169

Re: Ender 3 Pro przed złożeniem ulepszenia, upgrade

Post autor: Mati »

Ja bym zaczął od wymiany tej nieszczęsnej płyty na coś normalnego. 1.1.x to wąskie gardło w rozbudowie drukarki. Ze swojej strony polecam Mellow FLY e3 RRF i postawienie na niej RepRapFirmware. Potem hotend i ekstruder na coś bezproblemowego typu e3d v6 + BMG (niekoniecznie od razu direct). Potem wydrukujesz sobie mocowania i nawiewy do tego (a przy okazji wymienisz wiatraki na coś co nie wyje) i będziesz zadowolony.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: Ender 3 Pro przed złożeniem ulepszenia, upgrade

Post autor: morf »

Czekaj bo żeby to było jasne:
Za 600zl chcesz kupić/złożyć drukarkę czy chcesz przeznaczyć 600zl na jakiś upgrade tego endera?
Done is better than perfect.
denior
Postów w temacie: 1
Posty: 393
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:26
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Ender 3 Pro
x 142

Re: Ender 3 Pro przed złożeniem ulepszenia, upgrade

Post autor: denior »

Zostaw płytę w spokoju, kup porzadny ekstruder i hotend, V6 i dual Z i wydrukuj sobie mocowania do directa i masz uniwersalną drukarke - prawie jak prusa
Drukarka Ender 3 Pro
Direct custom extruder + hydra
chłodzenie hydra 2x5015
Dual Z
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1753
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Ender 3 Pro przed złożeniem ulepszenia, upgrade

Post autor: Andrzej_W »

Na początek to kup sobie łącznik do hotendu od TDI CAD.
To jest must have z upgrade endera. Jak enderka sobie złożysz i po drukujesz trochę to stwierdzisz co sobie zmienić w nim. Poczytaj dział ender na forum jest tam sporo wiedzy.
Kup sobie kilka lepszych dysz na początek i dobrej jakości szary filament. Możesz sobie dodatkowo kupić lepsze sprężyny do stołu lub zamiast nich tuleje silikonowe.
Moj enderek jest prawie fabryczny z wyjątkiem wentylatorów i ekstrudera plus drukowane elementy chłodzenia i napinacze.
Możesz rozważyć wymianę podkładki ma szkło jak dla ciebie będzie wygodnie i w zależności od tego jak równą grzałkę ci wsadzą do drukarki.
Awatar użytkownika
Kruk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 17 wrz 2021, 02:46
Lokalizacja: Żory

Re: Ender 3 Pro przed złożeniem ulepszenia, upgrade

Post autor: Kruk »

Dla jasności 600zł na upgrade, szkło jest już gratis w zestawie (magnet+szkło - 2 podkładki) Pytanie czy jak zacznę od płyty to mi tych 600 nie zbraknie bo na oko sama płyta to o ile się nie mylę od 150zł wzwyż a w zasadzie sama płyta jaka by nie była to już w drukarce jest a zmiana jej od strony konstrukcyjnej problematyczna raczej nie jest. Pytanko konkretne o te lepsze dysze tzn jakie (firma, typ)? Czytam o tym łączniku TDI CAD i widzę w opisie jeśli się nie mylę info "Nie zalecany do wydruków powyżej 250C" jak to mam mi pomóc przy wydruku z ABS? Konkretne info o V6 i hotend bo w tym temacie nie jestem (jakiś podlink) a jeśli chodzi o dual Z to lepszy z paska czy dwu silnikowy?
I’ve got a bad feeling about this
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: Ender 3 Pro przed złożeniem ulepszenia, upgrade

Post autor: morf »

Tak jak ktoś pisał elektronika ma chyba najmniejszy wpływ na jakość (o ile się wyrabia na okręgach itp.)

Ogólnie druk z ABS na tak otwartej konstrukcji nie jest najlepszym pomysłem.
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: Ender 3 Pro przed złożeniem ulepszenia, upgrade

Post autor: Tuchajbej »

Ktoś kto choć raz w życiu mial w reku figurkę do gry typu WH czy cokolwiek innego wie że żadne FDM nie ma możliwości wyprodukować nic co nawet mogło by wyglądać jak substytut figurki. OK, można drukować elementy scenerii, te mniej szczegółowe.
Nie jesteś w stanie zejść do takiej skali jak figurki np '28mm'. Przy większych figurkach warstwy są na tyle widoczne że farbami sie tego prawie nie da pomalować. Wygładzanie acetonem też nic nie da bo to niszczy od razu wszystkie detale.
Dla przykładku pokażę Ci przykładowy wydruk na żywicy który zrobiłem pierwszego dnia. bez zadnej kalibracji, figurka ma ok 70mm w najwyższym punkcie. Wydrukowana na praktycznie najtańszej drukarce (koszt poniżej 700zł, i żywicy za ok 100-110zł). Jeden litr żywicy starcza na kilkadziesiąt figurek.
Możesz potraktować to jako dygresję.

A jeśli chodzi o kwestię endera.
NIC nie kupuj. Nic nie zmieniaj. Złuż dokładnie tak jak jest, tylko poprawiając 'fabrykę'. Dobrze złożony ender drukuje więcej niż poprawnie. Przy tym ma tak prostą budowę że martwienie się że potem nie będzie się chciało rozbierać jest śmieszne. Ender przychodzi praktycznie złożony. 'Montaż' zajmuje max 10 minut. Dobrze złożony stockowy ender będzie drukować lepiej niz zle złożony nawet na najlepszych elementach.
Potem w miarę korzystania będziesz wiedział co wymieniać. Wymienisz coś a chwilę później okaże się że to było bez sensu.
Kup lepiej sporo filementu. Na razie odpuść sobie impact pla. Kup PLA, Petg ew. ABS+. Po kilka rolek. Nasyć początkowy głód druku.
Załączniki
IMG_20210910_124418.jpg
morf
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Ender 3 Pro przed złożeniem ulepszenia, upgrade

Post autor: Pjoter »

1. Kup łącznik od tdi cad który rozdziela rurki ptfe - dzięki temu unikniesz wielu problemów.
2. Kup szkło u szklarza, szyby od chińczyka są powyginane często. Lub kup jak szyba chińska okaże się krzywa.
3. Kup szpule szarego pla od DD, fiberlogy, print-me lub Spectrum - abyś na pewno nie kupił gówna i żeby łatwo skalibrować drukarkę. Na razie daruj sobie wydruki z PLA które przyjdzie z drukarka.

Moiim zdaniem tyle na początek. Wymiana elektroniki, double Z, direct, v6 to już zależnie w którą stronę będziesz chciał iść z rozwojem drukarki. Może wcale ABSu nie będziesz potrzebował. Ja drukuje tylko nawiewy do hotendu z ABSu a tak to nie używam
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Kruk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 17 wrz 2021, 02:46
Lokalizacja: Żory

Re: Ender 3 Pro przed złożeniem ulepszenia, upgrade

Post autor: Kruk »

No i się zaczyna wszystkie rady cenne ale każda inna:D, a ja mam 2 szpule PLA do d.. w prezencie, nowy ABS+ od DD, próbki Impact PLA, PET-G, PLA od DD i Fiberology więc z testami na dobrym filamencie nie ma problemu. Co do figurek to różnica jest na pewno ale śmiem się delikatnie nie zgodzić gdyż nie każdy ma wygórowane oczekiwania a np 4cm szkieletor (pozdrawiam fanów He-mana:)) który był moją podstawą do testów na wypożyczonym enderze wyszedł idealnie bez warstw w przypadku druku z PLA jedynym problemem jest różdżka która wyszła lekko poszarpana gdyż jest pod kątem i tu w grę wchodzi post procesing typu np masa modelarska, maluję zwykle akrylami, ale zawsze jest opcja pomalować olejnymi, więcej pokryje, chociaż ze szczegółami może być problem. Póki co jedynym problemem tego wydruku była tendencja do kruchości ale myślę że to wina taniego PLA jaki dostałem od kumpla z drukarką (3dActive). Zależy mi na ABSi-e i odpowiednikach ze względu na elastyczność czy ktoś kiedyś miał w ręku tory lego? One sczepiają się w specyficzny sposób jeśli to nie będzie elastyczny filament to po prostu pęknie nie zależnie od jakości PLA, za duże naprężenia. Podsumowując filament dobry mam, kolory niekoniecznie, ale do testów jest co. Nie wspomniałem w temacie że póki co Ender drukuje w największej wersji namiotu foto Puluza 80x80cm, a w domu są 4 stoliki z ikei na wyrzucenie więc komora będzie, ale elementy obudowy chciałem druknąć z ABS-u, wytrzymalszy, elastyczny no i odporność na temp. Przy okazji jaka powinna być max temp w komorze, wiadomo jakąś wentylację trza dołożyć, mam tego trochę w domu (wentylatory komputerowe - w zasadzie karton) @Pjoter @denior @Andrzej_W dzięki za konkretniejsze porady, ABS będzie drukowany raczej na 100% choćby z tego powodu że mam szpulę od DD @Tuchajbej a jak widzisz w temacie druk na standardowym enderze powiedzmy 100 torów kompatybilnych z lego, z tego co wiem druk ABS to od 250 wzwyż a on tego raczej nie wytrzyma na standardowych elementach. Z początkowym głodem nie ma problemu bo oddanie pożyczonego Enderka nie krzyczy więc póki co mam jeszcze czas drukować na tym co jest poskładany. Podsumowując wiem jak drukuje stockowy Ender bo stoi złożony, składać takiego samego, naprawdę nie ma sensu nic w tym poprawiać na starcie? Wentylatory czy wyciszenia to oczywista sprawa i tu porad nie potrzebuję jest tego masę. Prośba przede wszystkim w tym momencie co poprawić pod kątem druku ABS (powyżej 250c)
I’ve got a bad feeling about this
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”