Drukarka 10 000zł do wykorzystania w szkole

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
tomek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 22 wrz 2021, 19:01

Drukarka 10 000zł do wykorzystania w szkole

Post autor: tomek »

Dzień dobry
Jestem nauczycielem w szkole średniej. Mamy możliwość zakupu w ramach projektu drukarki 3D. W cenie około 10 000zł.

Drukarka będzie wykorzystywana do celów edukacyjnych/pokazowych szczególnie na kierunku Technik Reklamy. Oprócz celów dydaktycznych pewnie będziemy na niej drukować okazjonalne gadżety z okazji jakiś wydarzeń.
Nie miałem doświadczenia z drukarkami 3D a obsługa drukarki pewnie spadnie całkowicie na moje barki. Dlatego sprzęt powinien być mało awaryjny i dość łatwy w obsłudze. Dodatkowo powinien być bezpieczny (mała toksyczność itd.).

Przeglądnąłem ceneo i na ten moment spodobała mi się drukarka Gembird Flashforge Creator 3. Przeczytałem kilka recenzji i ma dobre opinie.
Proszę o informacje czy to dobry wybór, czy nie ładuję się w jakieś niespodzianki typu problemy z dostępnością filamentu, kompatybilnością z pc itp..

Ważne są też niskie koszty eksploatacyjne.
Szkoła chętnie kupi drukarkę w ramach projektu ale potem trzeba się nieźle namęczyć o kasę na utrzymanie.
jakubperson
Postów w temacie: 1
Posty: 268
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Drukarka 10 000zł do wykorzystania w szkole

Post autor: jakubperson »

Nie wiem czy nie lepiej dwie Prusy mk3s + reszta na różne materiały do zabawy. Prusa ma chyba większą społeczność, fora, poradniki po polsku itd.

I jak jedna się lekko popsuje to na drugiej można np. dodrukować części do niej. Części są ogólnodostępne, są oryginały i zamienniki. Filament wszędzie ten sam.
morf, Berg
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Drukarka 10 000zł do wykorzystania w szkole

Post autor: dziobu »

tomek pisze:Mamy możliwość zakupu w ramach projektu drukarki 3D. W cenie około 10 000zł.
(...)
Nie miałem doświadczenia z drukarkami 3D a obsługa drukarki pewnie spadnie całkowicie na moje barki. Dlatego sprzęt powinien być mało awaryjny i dość łatwy w obsłudze.
Dogadaj się z jakimś lokalnym przedstawicielem czy producentem. Część z nich ma osobne oferty dla takich odbiorców; może i jakieś materiały szkoleniowe, edukacyjne, itp. Poza tym mógłbyś uzgodnić jakiś serwis sprzętu bo obsługa drukarki potrafi być upierdliwa i pracochłonna.

No chyba że chcesz w tym grzebać osobiście.
tomek pisze:Dodatkowo powinien być bezpieczny (mała toksyczność itd.).
Wszystkie drukarki są tak samo "bezpieczne" wszak topią ten sam filament.
tomek pisze:Ważne są też niskie koszty eksploatacyjne.
W tej klasie sprzętu używasz tych samych materiałów więc koszty są identyczne. Mało już urządzeń ma dedykowane filamenty.
noker
tomek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 22 wrz 2021, 19:01

Re: Drukarka 10 000zł do wykorzystania w szkole

Post autor: tomek »

Dzięki za odpowiedź
Jest to kupowane w ramach projektu więc tak naprawdę to ja wskazuję tylko model a potem jest przetarg lub konkretna firma która to realizuje.
Teoretycznie powinno być w pakiecie jakieś szkolenie (mam nadzieję).
Kupno 2 drukarek raczej odpada z powodów formalnych (jest wpisane w projekcie że jedna), nie za bardzo mamy też miejsce. Poza tym trzeba by znowu tłumaczyć dlaczego tak: tanio, po co dwie itd.. To szkoła wbrew pozorom nie jest tak łatwo.

Fajnie że z kupnem filamentów nie będzie większych problemów. Czy zwrócić jeszcze na coś uwagę?
tomek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 22 wrz 2021, 19:01

Re: Drukarka 10 000zł do wykorzystania w szkole

Post autor: tomek »

Całkowity budżet jest chyba w okolicach 12000zł. Więc reszta kasy poszła by w filamenty i szkolenie.

O bezpieczeństwo/toksyczność chodziło mi o to, że taką zamknięta trudniej uszkodzić (urwać coś, ukręcić przez uczniów, trudniej może też się oparzyć, może też mniej "śmierdzi" jak pracuje)?
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Drukarka 10 000zł do wykorzystania w szkole

Post autor: majek »

1. Zdajesz sobie sprawę, że wydruk trwający mniej niż godzinę (żeby się na lekcji zmieścić), to są jakieś małe pierdółki typu żeton, kostka do gry, a wszystko co większe, to są grube godziny drukowania? Ostatnio siostrzeniec chciał, żebym mu wydrukował figurkę ok. 40cm wysokości dokładnie z detalami - wyszło mi prawie tydzień drukowania wszystkich części.

2. Patrząc na 1., to mając jedną drukarkę będziesz w stanie prowadzić lekcje jedna po drugiej z innymi klasami tak, żeby druga klasa nie patrzyła się tylko na wydruk puszczony przez poprzednią?

To co pisze @jakubperson to wbrew pozorom jest zdrowe podejście, lepiej kupić kilka tańszych niż jedną superwypasioną, która jak się zepsuje, to stoi wszystko. A do jakiegoś niemieckiego wynalazku w 'sklepie za rogiem' nie kupisz części. I to też jest ten aspekt eksploatacyjny - nie tylko filamenty się topi, ale i inne rzeczy się psują czy zużywają. Im popularniejsze drukarki kupisz, tym mniej z tym będzie problemów w przyszłości. A i tak ktoś będzie musiał opanować obsługę drukarki. Raczej nie licz, że 1 września drukarka ląduje w szkole, a od 2 prowadzisz na tym lekcje i każdy wydruk leci szybciutko, bez wad i udaje się w 100% przypadków.

Jeżeli kupisz kilka tańszych drukarek, to też może zostanie na filamenty 'na start'. Jeżeli teraz dobry materiał jakościowo już podchodzi pod 100zł/kg, to policz ile kasy potrzebujesz na kilka podstawowych kolorów z jednego albo dwóch różnych materiałów.
I raczej nie licz, że 'na początek' kupisz tańszy filament, bo tu to działa całkiem odwrotnie. Nie masz doświadczenia, to drukuj na dobrym materiale, jak już wiesz dużo, radzisz sobie z oceną czy drukujesz za wolno, za szybko, z za małą czy za dużą temperaturą, czy dobrze dobrałeś nadmuch, umiesz rozebrać drukarkę, bo się zapchała jakimś syfem, to możesz już kupować tani filament.

A jak chcesz drukować gadżety do rozdawania, to na jednej drukarce będziesz musiał je zacząć drukować pewnie miesiąc wcześniej i w tym czasie żadnych lekcji już na niej nie zrobisz.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Drukarka 10 000zł do wykorzystania w szkole

Post autor: Pjoter »

Do autora - skąd jesteś? Jeśli chodzi o przeszkolenie Ciebie z obsługi drukarki to może ktoś z forumowiczów może cię zaznajomić z technologią FDM na swojej maszynie? Jeśli jesteś z 3miasta to z chęcią podjadę do ciebie i ci zrobię podstawowe szkolenie. Nawet na mojej prusie.
I też uważam że lepiej kupić pruse. Mocno bym powalczył aby kupić jedna mk3s i ile się da Prus mini. Wiem jak to w szkole bywa - mama nauczycielka. Ale kilka drukarek to najsensowniejsze rozwiązanie, inaczej skończy się tak jak lekcja informatyki z jednym komputerem na całą klasę.
mcxmcx
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 1
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Drukarka 10 000zł do wykorzystania w szkole

Post autor: dekas »

W zamówieniach i projektach publicznych/unijnych nie da się zmienić warunków. Do tego dochodzi polityka - jak jest okazja przywalić wrogowi to ktoś przywali. Nawet jeżeli okazja jest absurdalna. Ciemny lud przecież wszystko kupi...

Lekcji z drukarką nie powinno się budować wokół drukowania (niech maszyna zasuwa w nocy), ale wokół rysowania 3D, można urozmaicić lekcje fizyki, można zrobić kółko zainteresowań. Można pokazać dzieciakom, że sinus jednak do czegoś się przydaje... Może więc trzeba kupić "drukarkę z wyposażeniem" ?

Pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 2
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Drukarka 10 000zł do wykorzystania w szkole

Post autor: Zepco »

Pomyślcie nad Zortrax M200+ z dodatkową pokrywą z filtrem i bocznymi panelami. Nie trzeba nic grzebać, działa praktycznie po załączeniu. Filamenty można użyć innych firm w niższej cenie. Jest możliwość monitorowania zdalnego jej pracy (w tym podgląd z kamery). Opary z plastików w dużej mierze będą pochłaniane przez filtry. W przetargu dopiszcie żeby było podstawowe szkolenie, to wiele firm robi to w gratisie przy dostarczeniu sprzętu.

Żeby nie było, nie jestem przedstawicielem tej firmy ani nie sprzedaję ich produktów. Za to pomagałem koledze w szkoleniach tam gdzie instalował w szkołach te sprzęty. Osobiście nie kupiłbym zortraxa, bo lubię mieć możliwość grzebania, ale dla osób nie związanych z tematem da się ją szybko ogarnąć, żeby osiągnąć wydruki.
Tengrom
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
tomek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 22 wrz 2021, 19:01

Re: Drukarka 10 000zł do wykorzystania w szkole

Post autor: tomek »

1. Zdajesz sobie sprawę, że wydruk trwający mniej niż godzinę (żeby się na lekcji zmieścić), to są jakieś małe pierdółki typu żeton, kostka do gry, a wszystko co większe, to są grube godziny drukowania? Ostatnio siostrzeniec chciał, żebym mu wydrukował figurkę ok. 40cm wysokości dokładnie z detalami - wyszło mi prawie tydzień drukowania wszystkich części.
Tak mam taką świadomość. Wiem, że druk nawet małych rzeczy trwa długo (kilka godzin).
2. Patrząc na 1., to mając jedną drukarkę będziesz w stanie prowadzić lekcje jedna po drugiej z innymi klasami tak, żeby druga klasa nie patrzyła się tylko na wydruk puszczony przez poprzednią?
Tak właściwie drukarka będzie dla klasy Techniki reklamy. Same zajęcia edukacyjne byłyby z grafiki 3D w jednym roku edukacyjnym. Takie zajęcia są na ogół w bloku 3h. Ewentualnie za rok klasy piąte będą miały dodatkowe zajęcia/specjalizację (kilka godzin pod rząd) będziemy tam robić coś innego ale w między czasie może się coś drukować.
To co pisze @jakubperson to wbrew pozorom jest zdrowe podejście, lepiej kupić kilka tańszych niż jedną superwypasioną, która jak się zepsuje, to stoi wszystko.
Ja rozumiem twoją radę ale to nie ja to kupuję, a nie mam specjalnie ochoty użerać się na wyższych szczeblach. Poza tym ilość miejsca jest ograniczona. Ja mam już dużo innego sprzętu (ploter drukujący, ploter tnący, zgrzewarki do kubków itd., sprzęt foto, drona - nie ma tego gdzie trzymać). Na zajęciach dana grupa może bawić się różnym sprzętem na zmianę w razie jakiegoś zapotrzebowania.
A jak chcesz drukować gadżety do rozdawania, to na jednej drukarce będziesz musiał je zacząć drukować pewnie miesiąc wcześniej i w tym czasie żadnych lekcji już na niej nie zrobisz.

Ja to wiem ty to wiesz, ale nie wszystkim to przetłumaczysz :smile2:
Do autora - skąd jesteś? Jeśli chodzi o przeszkolenie
Trochę daleko :smile2:
A do jakiegoś niemieckiego wynalazku w 'sklepie za rogiem' nie kupisz części.

Dlatego pytam tu na forum czy np.: Gembird Flashforge Creator 3 - to sprzęt w miarę niezawodny (nie ma w nim jakiś haczyków), czy też jest coś innego. Rozumiem, że polecacie Prusy mk3s ale jest "za tani" a kilka sztuk nie wchodzi w rachubę.
Lekcji z drukarką nie powinno się budować wokół drukowania (niech maszyna zasuwa w nocy), ale wokół rysowania 3D, można urozmaicić lekcje fizyki, można zrobić kółko zainteresowań. Można pokazać dzieciakom, że sinus jednak do czegoś się przydaje... Może więc trzeba kupić "drukarkę z wyposażeniem" ?

Kiedyś przy piwku :piwo: możemy pogadać o zainteresowaniach młodzieży, warunkach pracy, motywacji i płacy w naszych szkołach ale nie czas na to. Trzeba wybrać drukarkę:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”