Prusa I3 MK2S vs Monkeyfab vs CTC Bizer 2X

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Solo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 8
Rejestracja: 20 kwie 2017, 21:55
Lokalizacja: Gdańsk

Prusa I3 MK2S vs Monkeyfab vs CTC Bizer 2X

Post autor: Solo »

Witam,
zainteresowałem się ostatnio drukiem 3d, w momencie gdy pierwszy raz na oczy miałem okazję zobaczyć taką drukarkę w pracy. Zaciekawił mnie ten temat, a że mam wolne środki na koncie to mógłbym jakąś kwotę przeznaczyć na takie urządzenie. Czyli podsumowując, nie mam o tym zbyt wielkiego pojęcia, ale chciałbym takie pojęcie zdobyć. ;)

tl;dr
Drukarka 3d do druku prototypów. Budżet około 3tys zł, ale może być więcej. Zestaw do składania spoko, możliwa grubość warstwy ~0.05mm. Dostępnych wiele tworzyw. Możliwość druku ABS lub przerobienia drukarki pod taki druk. Obszar roboczy po ~20cm każdy wymiar. Dobrze by było gdyby drukowała z 2 tworzyw jednocześnie.

Do czego miałaby służyć:
Głównie drukowanie prototypów urządzeń. Od początku studiów mam zajawkę na tworzenie nowych 'patentów', wszystko to tylko koncepcje w CADzie, a dzięki drukarce 3d mógłbym zobaczyć jak sprawowałyby się w rzeczywistości. Gdyby była drukarka to pewnie i więcej projektów by się pojawiło.

Dlaczego nie interesuje mnie zlecenie druku:
Sprawdzałem jak cenowo wychodzi wydruk w firmach z tej branży i nie jest to takie tanie, szczególnie jeśli w grę wchodzą koszty przesyłki. Poza tym nie jestem profesjonalistą, pewnie po wydrukowaniu chciałbym coś zmienić, a to znowu wymaga kolejnego zamówienia. No i zawsze drukowanie samo w sobie dostarcza frajdy. ;)

Parametry/wymagania co do urządzenia:
  • Najlepiej gdyby drukarka po kalibracji działała zadowalająco, więc pewnie wszystkie chińskie 'zamienniki' odpadają.
  • Zaletą by była grubość warstwy rzędu 0.05mm lub mniej, chociaż pewnie na większość wydruków wystarczyłaby w 0.1mm.
  • Dobrze gdyby drukarka obsługiwała wiele różnych tworzyw, bym zawsze mógł dobrać odpowiednie. Szczególnie wytrzymałe jak ABS.
  • Obszar roboczy im większy tym lepszy, chociaż aktualnie nie drukowałbym większych elementów niż 15x15x15cm, lecz po ~20cm byłoby idealnie.
  • Z tego co przeczytałem ABS przysparza sporo problemów, więc dobrze gdyby była możliwość chociaż przebudowania drukarki w taki sposób by modele z tego tworzywa wychodziły.
  • Świetnie by było gdyby posiadała możliwość druku 2'ma tworzywami/kolorami jednocześnie.
Budżet:
Koło 3 000 zł najlepiej, ale jeśli za coś bardzo interesującego to mogę dołożyć. Nie chciałbym pakować zbyt wielkiej kasy w to, bo nie wiem na ile mnie to wciągnie i ostatecznie jak bardzo się przyda. Zarabiać na tym nie będę ;)

Drukarki na jakie się natknąłem to:
  • Monkeyfab PRIME3D KIT - część poleca, część kieruje na prusę. Nie ogarniam ich strony internetowej xd
  • Prusa oryginalna zestaw i3 MK2S - mój preferowany wybór aktualnie, tym bardziej, że jest zestaw "Multi Material upgrade". Ma podane dziwnie niskie zużycie energii. Widziałem, że do ABS trzeba zabudować, stoliki ikea itp.
  • CTC Bizer 2X Pro - idealna, ale dlaczego taka tania?
Ogólnie pierwsze co przeglądałem to drukarki z przedziału cenowego ~10 tys zł i patrząc na suchą specyfikację to na pierwszy rzut oka Prusa wypada do nich podobnie, jak nie lepiej. Dlatego tutaj pojawia się moje pytanie, dlaczego te 2 ostatnie urządzenia są takie tanie? Złożenie urządzenia? Czy aż tak wiele jest z nimi problemów (czytałem fora i ludzie często zapominają o kalibracji + duża pomoc przy prusie)? Bo jeśli raz na jakiś czas coś będzie szło nie tak i będzie to do ustawienia, to dla mnie to nie jest problem. Raczej dostarczy to więcej zabawy niż frustracji ;) Fajnie by było gdyby ktoś kto ma taką drukarkę krótko napisał jak mu się sprawowała z różnymi tworzywami + może w skali 5 punktowej jak wyszły wydruki. Dzięki za odpowiedź :D
grawires
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 32
Rejestracja: 26 kwie 2016, 16:33
Lokalizacja: Rzeszów
Drukarka: dużo x Printo H3
x 3
Kontakt:

Re: Prusa I3 MK2S vs Monkeyfab vs CTC Bizer 2X

Post autor: grawires »

Uwaga toć reklama:
A może coś takiego?
http://www.printo3d.pl/printo-h3/
Co prawda wielu materiałów jednocześnie na chwilę obecną nie da się używać ale za to zdecydowanie jest to "mało frustrujące" urządzenie. Drukarka tworzona z myślą o osobach mających małe pojęcie o druku 3D, cała obsługa drukarki praktycznie wyłącznie z poziomu wyświetlacza (poza wymianą dysz). Gotowa do druku po wyjęciu z opakowania, bez potrzeby kalibracji (choć jak ktoś lubi to droga wolna ;) otwarty firmware marlin). Profile do druku są gotowe, więc właściwie tylko włączyć druk i można iść pić kawę. Więcej na stronie. Minus: bowden mocno utrudnia pracę z materiałami elastycznymi takimi jak guma, choć jest to wykonalne.
Koniec reklamy.

Wychodząc z roli przedstawiciela a wracając do roli użytkownika forum sugerowałbym raczej dać sobie siana z Bizerem. Jeśli chcesz się zająć drukiem i projektowaniem zamiast na starcie zastanawiać się co jest nie tak z drukarką i co trzeba naprawić to nie tędy droga. Możesz rzucić okiem jak to wygląda: viewtopic.php?f=58&t=196&hilit=bizer&start=30
Pozostałe dwie opcje jak najbardziej, z szalką lekko przechyloną na stronę Prime ale to tylko ze względu na wyraz uznania dla lokalnych polskich przedsiębiorców. Josef Prusa i tak już ma zamówień na miesiąc w przód ;)
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 1
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: Prusa I3 MK2S vs Monkeyfab vs CTC Bizer 2X

Post autor: Julian »

Na miesiąc?
8 tygodni. Jest szansa kupić od ręki w Polskim sklepach.
grawires
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 32
Rejestracja: 26 kwie 2016, 16:33
Lokalizacja: Rzeszów
Drukarka: dużo x Printo H3
x 3
Kontakt:

Re: Prusa I3 MK2S vs Monkeyfab vs CTC Bizer 2X

Post autor: grawires »

Hehehe no to jeszcze ciekawiej ;) Józek pewnie nie śpi po nocach widząc tyle zamówień ;p
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Prusa I3 MK2S vs Monkeyfab vs CTC Bizer 2X

Post autor: Berg »

kup K8400 Vertex, będzie z kim pogadać ;) przyszła dzisiaj, solidna mechanika, słaba obudowa, dobra cena, brak grzania stołu ale niby podkładka ma drukować z ABSu. Dla mnie to nie kłopot bo a) wyleczyłem się już niemal całkiem z tego materiału jakby co, to elektronika przewiduje podpięcie, jest mosfet na 75A. Spory moim zdaniem potencjał do upgrejdów, bardzo solidnie zrobiona elektronika. Dlatego ją właśnie kupiłem.
Kłamię, kupiłem bo ma taką ładną nakrętkę od Igusa w śrubie Z .
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 3
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: Prusa I3 MK2S vs Monkeyfab vs CTC Bizer 2X

Post autor: SQ9KRD »

W tej kwocie masz już naprawdę spory wybór.
Każda ma swoje +/-
Nie będę agitował za drukarką którą ja wybrałem.
Ustaw sobie jednak jakiś priorytet np druk ABS lub 2 głowice. Wtedy łatwiej będzie ci zawęzić wybór.
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Prusa I3 MK2S vs Monkeyfab vs CTC Bizer 2X

Post autor: McKee »

grawires pisze: Wychodząc z roli przedstawiciela a wracając do roli użytkownika forum sugerowałbym raczej dać sobie siana z Bizerem. Jeśli chcesz się zająć drukiem i projektowaniem zamiast na starcie zastanawiać się co jest nie tak z drukarką i co trzeba naprawić to nie tędy droga. Możesz rzucić okiem jak to wygląda: viewtopic.php?f=58&t=196&hilit=bizer&start=30
Pozostałe dwie opcje jak najbardziej, z szalką lekko przechyloną na stronę Prime ale to tylko ze względu na wyraz uznania dla lokalnych polskich przedsiębiorców. Josef Prusa i tak już ma zamówień na miesiąc w przód ;)
:devil:
Chyba jednak nie wyszedłeś z roli sprzedawcy / producenta.
TOBIE jako producentowi nie wypada oceniać innych drukarek a już zwłaszcza wstrzymałbym się z podawaniem linka do tego wątku.
Wskazany wątek to opis "bojów" Kopytko i moich z dwoma drukarkami, które z pełną świadomością kupiliśmy jako używane i stąd wynikały problemy - u Kopytka połamany stół, u mnie tylko niedokręcona śrubka na ekstruderze. Narzekania potraktowałbym jako mało wiarygodne - w nowym sprzęcie stół będzie raczej cały.
Lista problemów i ulepszeń tej drukarki jest znana.
CTC po odrobinie tuningu odwdzięcza się całkiem niezłym wydrukami.
Do firmy nie polecam, ale jak ktoś lubi sobie pogrzebać / pousprawniać to jest to fajny materiał do zabawy.

Odnośnie PrintO/Grawires: udostępnij komuś (FlameRunner?) tą drukarkę do testów - może będziesz miał reklamę podobną domtej, którą tu na forum dostało Lume.
Z wyglądu PrintO jest OK, ale .... w zdjęcia i slogany marketingowe trudno uwierzyć - lepszy byłby jakiś niezależny test (a anty-reklama robiona konkurencji to zdecydowanie nie jest dobrą drogą).
Trzymam kciuki - w sumie polski producent i stół w osi Z - czyli to, co potrzeba. Tylko odrobinę uczciwości jeszcze .... I nie ukrywaj, że jesteś producentem - akurat to nie wstyd.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
grawires
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 32
Rejestracja: 26 kwie 2016, 16:33
Lokalizacja: Rzeszów
Drukarka: dużo x Printo H3
x 3
Kontakt:

Re: Prusa I3 MK2S vs Monkeyfab vs CTC Bizer 2X

Post autor: grawires »

Przecież nie ukrywam w żaden sposób ;) Napisałem nawet wprost że "reklama mode on" ażeby nie było, że coś tu jest wplatane pomiędzy zdaniami. Jestem producentem i chciałem zainteresować drukarką autora tematu który szuka urządzenia w podobnej klasie cenowej przy okazji zwracając na nią uwagę innych osób czytających forum.
Inna sprawa, że po godzinach lubię być zwykłym "userem" a przecież nie będę zakładać osobnego konta aby wyrażać swoje prywatne opinie ;) Nie widzę nic zdrożnego w komentowaniu innych urządzeń, ale jeśli nadepnąłem na jakieś konwenanse to trudno ;P
Fakt, bizer jak się o niego należycie zadba potrafi ładnie drukować, tak jak prawie każda drukarka FDM. Moja pewnego rodzaju niechęć jeśli można to tak określić jest spowodowana wyłącznie tym, że jestem lokalnym patriotą a obserwując rynek da się zauważyć, że w prawie każdym mieście w Polsce znajduje się obecnie co najmniej jeden producent urządzeń FDM. Na prawdę jest gdzie szukać nie trzeba aż w Azji ;)
Odnośnie testu, dobra propozycja, ciekawe co na to sam FR ;) Spróbuję zagaić po weekendzie.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Prusa I3 MK2S vs Monkeyfab vs CTC Bizer 2X

Post autor: McKee »

Jak ja się cieszę ;)
(że udało się FR-a wkopać w testy ;))
I trzymam kciuki żeby z tych 3-ech w tytule - Twoja 4-ta wyszła jako najlepsza opcja ;) (co by jednak nie mówić stół w osi Z).

PS.: ja rozumiem reklama mode on... ale off nie zadziałał (tak ja to widzę) ... a jak Autor tego wątku jest "nowy" to na bank nie skojarzył z kim ma do czynienia.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Solo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 8
Rejestracja: 20 kwie 2017, 21:55
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Prusa I3 MK2S vs Monkeyfab vs CTC Bizer 2X

Post autor: Solo »

Priorytet dla mnie to duża ilość materiałów z którymi drukarka sobie poradzi. Tak orientacyjnie porównuję z tą stroną: https://www.matterhackers.com/3d-printe ... nt-compare
Pewnie i tak nie będę z wielu z nich korzystać, ale jak mogę w tej cenie znaleźć stół 100C i dyszę ~300C to miło mieć taki zapas. ;) Z tego co udało mi się ustalić to Prusa to ma, ale skąpa ta jest ta ich specyfikacja.

grawires
Planujecie zrobienie dodatku do druku z 2 filamentów jednocześnie? Czy bardziej, że w przyszłości pojawi się u was nowy model drukarki? Czytałem właśnie gdzieś o tym w bowdenach, a jak się ta trudność przejawia w druku elastycznych materiałów?

Julian
Tutaj to jest dopiero reklama ;P. Ale już wcześniej widziałem, że sprzedajesz MK2S więc mam pytanie, jaki jest u was czas oczekiwania? Jesteś oficjalnym dystrybutorem Prusa? Bo tak jest napisane, ale na ich stronie nie znalazłem nic o innych dystrybutorach.

rafaljot
Ciekawa propozycja z dwoma głowicami, tylko nie widzę jaki jest koszt tej drugiej ;P. Ale niestety ma mniejszą temperaturę na dyszy i brak podgrzewanego stołu. Nie znam się na tyle by zaryzykować, że później jednak sobie z modyfikowaniem nie poradzę :/

SQ9KRD
Druk ABS i ogólnie różnorodność materiałów. Nie masz ochoty podzielić się wrażeniami ze swojej drukarki (Da Vinci XYZ PRO 1.0 3in1 tak?)? Gdyby tylko głowica osiągała wyższą temperaturę :<.

McKee/grawires
Dokładnie, jestem zielony i nie wiedziałem, że to producent. Chociaż mi to nie przeszkadza, a nawet dla mnie lepiej, im większe zainteresowanie tematem tym więcej informacji dostanę :D Z chęcią taki test bym obejrzał/przeczytał, widać jaki Prusa zrobił sobie dobry marketing testami na youtube i nie ukrywam, że tym i parametrami mnie kupił ;P

Żeby nie było, że wymagam z kosmosu, to zdaję sobie sprawę, że w tej cenie nie dostanę wszystkiego czego bym chciał. Priorytetem są materiały i jakość/dokładność wykonania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”