Voron 2.4

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
gwidon777
Postów w temacie: 4
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Voron 2.4

Post autor: gwidon777 »

Nie bardzo wiem gdzie to wrzucić.
Co myślicie o drukarce Voron 2.4?
Dla uproszczenia przyjmijmy, że chodziło by o tę drukarkę:
https://pl.aliexpress.com/item/10050027 ... 4553%22%7D
(Przepraszam nie wiem jak znaleźć krótszy link).
Wiem, że dużo zależy od użytych części a tu napisali, że wszystkie części są z aluminium. Jeśli dobrze zrozumiałem to chodzi również o części, które zwykle są drukowane.
Czy taka drukarka może być lepsza np. od Prusy MK3S?
Czy da się na tym drukować z ABS? Chodzi o to czy można drukować duże przedmioty?
Niby ma zabudowę...
Nawet czytałem, chyba w formie żartu, że Voron kończy drukować z ABS zanim ten zdąży popękać (warp).
Osobiście nigdy nie widziałem na żywo Vorona i nie wiem jak się sprawdza.
Z góry dzięki za odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
sobal
Postów w temacie: 1
Posty: 116
Rejestracja: 09 wrz 2020, 19:35
x 47

Re: Voron 2.4

Post autor: sobal »

Nie miałem nigdy Prusy, ale mam V2.4 i na pewno nie zmieniłbym tej drukarki na inną. Jest bardzo szybka, konstrukcja jest przemyślana. Tak, są inne, HEVORTy, BLV itd, ale skoro mam już V, to nie mam potrzeby dalszych zmian.
Drukowanie z ABS to podstawa dla tej drukarki (choć ja wolę ASA), mam wersję 350^3 i największe przedmioty miały właśnie około 30x20x20 cm i większych problemów nie było.
Co do aluminiowych części, zdania są podzielone. Według niektórych alu jest zbyt sztywne i powoduje pogorszenie jakości wydruku. Do tego waży więcej, więc nie pole się wymiany tych elementów, które mają pracować z wysokimi prędkościami - jak np. karetka (Afterburner/Stealthburner). Ja mam wszystko z ASA i od roku i kilkuset przedrukowanych godzin, nie odnotowałem jakiś problemów.
gwidon777
Voron 2.4 350^3 | Fysetc Spider v1 | Klipper | Fluidd | Phaetus Dragon HF
Ender 3 Pro | SKR mini E3 2.0 | Klipper | Octoprint | BIQU Phaetus Dragon | BLV Mod | BLT | DirecDrive BMG
cieplok
Postów w temacie: 2
Posty: 55
Rejestracja: 17 lis 2020, 14:55
x 28

Re: Voron 2.4

Post autor: cieplok »

Ja skończyłem składać swojego tydzień temu, więc się wypowiem :) Poruszasz tu bardzo dużo tematów, ale postaram się odpowiedzieć chociaż na cześć z nich.

Przede wszystkim nie można powiedzieć czy jest lepsza od Prusy bo nie zdefiniowałeś lepsza w czym. Czy będzie szybsza? Raczej tak. Czy będzie drukować dokładniej/ładniej? To zależy jak sobie ją skalibrujesz. Czy będzie tańsza? Na pewno nie. Czy lepiej się nadaje do drukowania ABSu? Raczej tak, bo ma od razu zabudowe.

Co do gotowego zestawu, to pytania i opinie na temat zestawów przewijają się pewnie już setki razy na Voronowym Discordzie albo na reddicie (chociaż głównie o zestaw Formbota https://www.reddit.com/r/VORONDesign/se ... ance&t=all). Ogólnie developerzy Vorona oficjalnie nie polecają żadnego gotowego kita (chociaż opinie o zestawach LDO do Vorona 0.1 są bardzo pozytywne). W założeniu powinieneś kupić wszystkie części samodzielnie wg BOMu i sam zadecydować czy na przykład chcesz włożyć najtańsze prowadnice czy zapłacić kilka tysięcy za Hiwiny. Kupując gotowy zestaw z Chin trzeba się liczyć z tym, że niektóre podzespoły mogą wymagać wymiany - np SSR dobrze kupić jakiś sprawdzony, stół często nie jest a odlewanego aluminium tylko z walcowanego przez to ma duże odchyłki, brakuje jakichś pojedynczych śrubek i tak dalej. Można go traktować jako bazę i samemu poprawić od razu lub póżniej co potrzebujesz.
I z tego co mi się wydaje to ten zestaw nie zawiera części drukowanych, musisz sam wydrukować. Zastępowanie części drukowanych aluminiowymi jest mocno odradzane ze wzgledu na wage.
Edit: jednak dopatrzyłem, że faktycznie piszą, że w zestawie części drukowane są z aluminium, co czyni te cene az zbyt atrakcyjna.

Zdecydowanie jest to drukarka do drukowania ABSu. Wszystkie części powinny być wydrykowane z ABS/ASA żeby nie popłynąć w zamkniętej komorze, w której bardzo szybko można osiągnąć 45-50 stopni. Jak najbardziej też nadaje sie do drukowania duzych przedmiotow, tylko trzeba sie liczyc z tym ze im wiekszy rozmiar drukarki tym wiekszy problem ze sztywnoscia ramy i naciagiem paskow. Najpopularniejszy wydaje sie byc rozmiar 300x300.

Jesli masz jakies dodatkowe pytania to chetnie sprobuje pomoc. Nie odbieraj tego jako zniechecenie do budowania Vorona, bo to super projekt do zrobienia, tylko chcialbym zebys byl swiadomy ze to nie jest to samo co kupienie w sklepie Prusy albo Endera.
gwidon777
gwidon777
Postów w temacie: 4
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Voron 2.4

Post autor: gwidon777 »

cieplok pisze:
Przede wszystkim nie można powiedzieć czy jest lepsza od Prusy bo nie zdefiniowałeś lepsza w czym. Czy będzie szybsza? Raczej tak. Czy będzie drukować dokładniej/ładniej? To zależy jak sobie ją skalibrujesz. Czy będzie tańsza? Na pewno nie. Czy lepiej się nadaje do drukowania ABSu? Raczej tak, bo ma od razu zabudowe.
Chodzi mi przede wszystkim o to czy ma lepszą jakość druku a przez jakość druku rozumiem przede wszystkim równe ułożenie warstw.
Chodzi też o trwałość drukarki, o to czy często trzeba będzie przy niej grzebać jak przy Enderze, czy wystarczy raz na jakiś czas przesmarować prowadnice.
Chciałbym kupić drukarkę, której nie będę ciągle poprawiał ani ulepszał, tylko żeby była dobra po złożeniu i poprostu działała i to dobrze działała.

Dla mnie Prusa jest super i poleciłbym ją z czystym sumieniem każdemu kto zaczyna przygodę z drukowaniem i dodatkowo chce drukować coś innego, niż części do swojej drukarki ale szczerze mówąc to lepsze wydruki mam ze Snapmakera, niż z Prusy. Piszę tu wyłącznie o wydrukach z PLA. Lepsze wydruki to znaczy trochę równiejsze warstwy przy czym Snapmaker jest jednak trochę wolniejszy. Pewnie jakbym spowolnił Prusę to wydruki byłyby lepsze ale po co mam spowalniać Prusę jak mógłbym mieć szybszego i lepiej przy tym drukującego Vorona?
Dodatkowo chciałbym drukować ABS/ASA a tu Voron wygrywa z powodu obudowy.

Kwestię ceny zupełnie pomijam dla uproszczenia porównania.
cieplok
Postów w temacie: 2
Posty: 55
Rejestracja: 17 lis 2020, 14:55
x 28

Re: Voron 2.4

Post autor: cieplok »

gwidon777 pisze: Dodatkowo chciałbym drukować ABS/ASA a tu Voron wygrywa z powodu obudowy.
To nie musisz do tego zmieniać całej drukarki. Ja wszystkie części do Vorona wydrukowałem z ASA na Prusie z obudową ze stolika Lack, która kosztuje dużo mniej niż nowa drukarka (chociaż jakbym miał robić teraz zabudowę to poszedłbym w coś bardziej solidnego, na przykład szafkę Ikea Platsa).

Co do jakości jaką można osiągnąć na Voronie nie będę się mądrzył, bo zbudowałem ja przede wszystkim dla szybkości. I mam też chyba niezbyt wygórowane oczekiwania co do jakości wydruków FDM w porównaniu do tego co czytam w internecie.
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: Voron 2.4

Post autor: Tuchajbej »

Wiem, że dużo zależy od użytych części a tu napisali, że wszystkie części są z aluminium. Jeśli dobrze zrozumiałem to chodzi również o części, które zwykle są drukowane.
Części z amelinium to zupełnie nieporozumienie - z wielu względów.
Zostały zrobione jeden do jednego z modeli które byly zaprojektowane pod abs. Przez co po pierwsze są za ciężkie. Niektorych nie da sie zlożyć prawidłowo - gdyz założona jest pewna sprężystość - np dzwignia extrudera. Całość jest przesztywniona - a cały bajer 2.4 polega na flying gantry z quad gantry lvling. Na aluminium to jest masakra bo qgl ma problem z wyrownywaniem gantry.
W skrócie 3x NIE.
Byli tacy co probowali. Wszyscy potem drukowali i zamieniali.
Pomijam to że jak można się domyślać 2.4 to jest kolejna iteracja serii 2 - wiec będą kolejne wersje (na dniach ma wejsc zaprezentowany 2 tygodnie temu nowy toolhead).

Czy taka drukarka może być lepsza np. od Prusy MK3S?
Dobrze złożony voron bedzie lepszy niz zle zlozona prusa.
Dobrze złożyć vorona jest znacznie trudniej niż dobrze złożyć prusę.
Musisz dokładnie zdefiniować co rozumiesz przez lepszość. I podać dokładną wersję zarówno vorona (jakie ma mody) oraz prusy (też mody)
Teoretycznie voron będzie szybszy - ale pruse tez można przyspieszyc za pomocą modów jak rowniez dokladajac malinkę z klipperem.
Teoretycznie bedzie lepsza jakosc - ale patrz wyzej.
Teoretycznie da sie drukowac wysokotemperaturowymi filamentami - ale plastiki w prusie da sie tez wymienic i zalozyc obudowe.

Czy da się na tym drukować z ABS? Chodzi o to czy można drukować duże przedmioty?
Da sie - drukuje na nim w zasadzie tylko styreny.
Drukowalem rzeczy zajmujące praktycznie cale pole powierzchni 300x300.

Nawet czytałem, chyba w formie żartu, że Voron kończy drukować z ABS zanim ten zdąży popękać (warp).
Nie wiem w ogole o co chodzi.
Nigdy nic mi sie nie powyginalo, nic sie nie porozwarstwialo.

Osobiście nigdy nie widziałem na żywo Vorona i nie wiem jak się sprawdza.
Wpadnij na discorda vorona, albo reprapów.
Z góry dzięki za odpowiedzi :)

Porownanie vorona (czy ratriga) do prusy, czy olaboga do endera nie ma zupełnie sensu.
Co kilka dni widze przeliczenia vorona na endery :shock:
Musisz zdawać sobie sprawę że voron z tego kita ktory zalinkowales to najgorsza mozliwa wersja. Zrobiona na najtańszych komponentach. Przecząca idei która przyświecala tworcom, stworzenia dobrej drukarki nawiązującej rywalizację z przemyslowymi konstrukcjami ale do zrobienia w domu. W kicie mozesz zapomniec o takich markach jak keenovo, meanwell, phateus, mueller, graviflex, misumi, hiwin itp.
Po nowym roku wchodzi nowy kit do 2.4 ktory obecnie jest jeszcze w fazie akceptacji. Robi go LDO. Na pewno nie będzie tanio. Ale jest szansa ze będzie dobrze.

Jeśli chciałbyś zrobić go dobrze to pomnóż kwotękitu ktory zalinkowaleś x2, jeśli chcesz bardzo dobrze to x3.


Wszystko piszę z własnego doświadczenia jako posiadacz lub były posiadac vorona, hevo, mk3s, p3s i uzytkownik kilku innych.
morf, jarn
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
gwidon777
Postów w temacie: 4
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Voron 2.4

Post autor: gwidon777 »

Dzięki za opinię.
Pozwolę sobie zauważyć, że:
Tuchajbej pisze: [/b]Dobrze złożony voron bedzie lepszy niz zle zlozona prusa.
To trochę taka "oczywista oczywistość". Równie dobrze mógłbym napisać, że dobrze złożony Ender będzie lepszy, niż żle złożona Prusa...
Serio. Widziałem wydruki z Endera, które wyglądały lepiej niż z Prusy.
Tuchajbej pisze: Musisz dokładnie zdefiniować co rozumiesz przez lepszość. I podać dokładną wersję zarówno vorona (jakie ma mody) oraz prusy (też mody)
Wersję Vorona podałem. Jest w linku. Prusę mam MK3S i do tego chciałbym porównać.
Tuchajbej pisze: Dobrze złożyć vorona jest znacznie trudniej niż dobrze złożyć prusę.
Cenna uwaga.
Tuchajbej pisze: Teoretycznie voron będzie szybszy - ale pruse tez można przyspieszyc za pomocą modów jak rowniez dokladajac malinkę z klipperem.
Teoretycznie bedzie lepsza jakosc - ale patrz wyzej.
Teoretycznie da sie drukowac wysokotemperaturowymi filamentami - ale plastiki w prusie da sie tez wymienic i zalozyc obudowe.
Nie o to chodzi. Ja wiem, że mogę kupić Prusę za 3500 zł i dołożyć do niej kolejne 3500 i jeśli wszystko pójdzie dobrze to będzie git. Jeśli weźmiemy pod uwagę modyfikacje to może się okazać, że Voron będzie dużo tańszy, niż Prusa a wogóle to lepiej kupić coś innego i modyfikować. Jak wcześniej pisałem chcę drukarkę na której będę drukował rzeczy inne, niż kolejne części do tej drukarki.
Vorona opisują jako drukarkę Premium o jakości przemysłowej. Ciekawy jestem czy użytkownicy mogą to potwierdzić. Nie wiem czy warto pchać się w taki sprzęt czy nie kupić Zortraxa m200 a takie wynalazki zostawić na inny czas.
Poluję na niego już jakiś czas ale jakoś mi nie wychodzi.

Przy okazji co myślicie o tej drukarce?
https://allegrolokalnie.pl/oferta/druka ... lska-firma
Czy to jest warte ceny?



Dzięki za opinię o częściach aluiniowych. Wydawało mi się, że jak będą z metalu to będą lepsze. Metal nie stopi się od temperatury i nie pęknie przy dokręcaniu ani nie wypaczy z upływem czasu. No ale ufam bardziej doświadczonym.
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: Voron 2.4

Post autor: Tuchajbej »

To trochę taka "oczywista oczywistość". Równie dobrze mógłbym napisać, że dobrze złożony Ender będzie lepszy, niż żle złożona Prusa...
Serio. Widziałem wydruki z Endera, które wyglądały lepiej niż z Prusy.
Tak. Dokładnie tak. Ja widziałem lepsze wydruki z endera niz z Vorona.
Dokłądnie do tego zmierzam. FDM ma swoje ograniczenia których nie przeskoczysz.
Voron nie jest żadną magiczną drukarką. To po prostu coreXY złożone na dobrych komponentach które ma duże community.
Jeśli chciałbyś zrobić farmę to najepszym wyborem będzie prusa mini. Jeśli chcesz drukarkę która będzie totalnym wołem roboczym, z powtarzalnością wydruków czy na trzeźwo czy po pijaku to MK3S.
Jeśli chcesz drukarkę w charakterze niekonczącego się, ale fantastycznego projektu. Nie przeraża Cię budżet - to voron jest dla Ciebie :toast:

https://img22.dmty.pl//uploads/201903/1 ... 1f_600.jpg
sobal
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
gwidon777
Postów w temacie: 4
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Voron 2.4

Post autor: gwidon777 »

Tuchajbej pisze:
To trochę taka "oczywista oczywistość". Równie dobrze mógłbym napisać, że dobrze złożony Ender będzie lepszy, niż żle złożona Prusa...
Serio. Widziałem wydruki z Endera, które wyglądały lepiej niż z Prusy.
Tak. Dokładnie tak. Ja widziałem lepsze wydruki z endera niz z Vorona.
Dokłądnie do tego zmierzam. FDM ma swoje ograniczenia których nie przeskoczysz.
Voron nie jest żadną magiczną drukarką. To po prostu coreXY złożone na dobrych komponentach które ma duże community.
Jeśli chciałbyś zrobić farmę to najepszym wyborem będzie prusa mini. Jeśli chcesz drukarkę która będzie totalnym wołem roboczym, z powtarzalnością wydruków czy na trzeźwo czy po pijaku to MK3S.
Jeśli chcesz drukarkę w charakterze niekonczącego się, ale fantastycznego projektu. Nie przeraża Cię budżet - to voron jest dla Ciebie :toast:

https://img22.dmty.pl//uploads/201903/1 ... 1f_600.jpg
Z tego wyniałoby, że jeszcze nie czas na Vorona. Nie dla mnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”