Zakup pierwszej drukarki do drukowania części do samochodu

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
petertoja
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 22 sty 2022, 12:23

Re: Zakup pierwszej drukarki do drukowania części do samochodu

Post autor: petertoja »

Dziękuję Wam bardzo za wszystkie informacje. Widzę, że w przypadku druków do samochodu to rzeczywiście tylko ABS, ASA i inne podobne filamenty dadzą radę. Ten filament ASA mi się spodobał. W wątku o filamencie ASA od firmy Devil Design widziałem, że ludzie zwykle drukują z temperaturą dyszy 230 stopni. Czyli rozumiem, że każda standardowa drukarka typu np. Ender sobie z tym filamentem poradzi i nie będę musiał na start nic w niej zmieniać (poza ewentualnie dorobieniem komory)? Pytam tylko o kwestie kompatybilności z filamentem ASA a nie jakieś inne modyfikacje oczywiście :)
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Zakup pierwszej drukarki do drukowania części do samochodu

Post autor: Pjoter »

ASA nie drukowałem ale wiedz że na mojej jednej drukarce różne PLA od różnych producentów mam między 190 a 215 C. A między dwoma drukarkami obok siebie ta sama szpula PLA drukowała się na 185 C i na 210 C. Jakbym miał drukować ASA na dłużej to bym rozważał wymianę na full-metal. Teflon zbyt zdrowy nie jest :P A im szybciej będziesz chciał drukować tym też cieplej będziesz musiał grzać.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 1195
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: Zakup pierwszej drukarki do drukowania części do samochodu

Post autor: emartinelli »

petertoja pisze:... ASA od firmy Devil Design widziałem, że ludzie zwykle drukują z temperaturą dyszy 230 stopni. ...
Jeśli planujesz druk ABS/ASA to od razu na początku zmień głowicę na full metal. Przy tych filamentach lepiej mieć zapas możliwej temperatury druku w górę a teflon w głowicy potrafi szybko się zdegradować i zaczopować filament.
mpk
Mati
Postów w temacie: 2
Posty: 505
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 169

Re: Zakup pierwszej drukarki do drukowania części do samochodu

Post autor: Mati »

A i szparki można się skutecznie pozbyć na starcie. Same plusy ten full metal ;)
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Zakup pierwszej drukarki do drukowania części do samochodu

Post autor: majek »

Ja bym dodał jeszcze jeden aspekt plastików do auta: niepalność lub samogaśnięcie.

O ile dla jakiejś małej pierdółki, co cała spali się w 5s nie ma się co przejmować (o ile nie podpali reszty w tym czasie), to dla większych części jednak próbowałbym to uwzględnić, ewentualnie przynajmniej mieć świadomość, że z taką miną się jeździ.

Jeden z polskich producentów miał chyba ASA samogasnące, @dziobu też dopiero co wrzucił test idealnego materiału do samochodu: viewtopic.php?f=42&t=8680
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Zakup pierwszej drukarki do drukowania części do samochodu

Post autor: dziobu »

majek pisze:Jeden z polskich producentów miał chyba ASA samogasnące, @dziobu też dopiero co wrzucił test idealnego materiału do samochodu: viewtopic.php?f=42&t=8680
Nie wiem czy idealny - dość nietani.
Ale tak to fajny w druku, w obróbce, bardzo wytrzymały...

A samogasnące: Choć nie wiem czy jest to aż tak niezbędne. To samochód a nie samolot i połowa bebechów w środku i tak jest mniej lub bardziej palna.
$A$F
Postów w temacie: 1
Posty: 147
Rejestracja: 16 sie 2017, 13:44
x 34

Re: Zakup pierwszej drukarki do drukowania części do samochodu

Post autor: $A$F »

mpk pisze:4max pro miał filtr węglowy. przypuszczam, że 4max pro 2 też
Mam jedynkę ten filtr to taka ściema jest, ABS702 i tak walił po całym pokoju 11m2, 2,5m wysokości, w odróżnieniu od ASA DD którego lekki zapach stearyny wyczuwam jedynie tuż przy drukarce.
szymin89
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 36
Rejestracja: 22 lut 2020, 18:24
Drukarka: Ender 3 Pro
x 1

Re: Zakup pierwszej drukarki do drukowania części do samochodu

Post autor: szymin89 »

A ja polecę to co mam sam do druku ASA.
Ender 3 + alu extruder + hotend NF Smart CR-10 (bimetal) i blacha nierdzewna smarowana DimaFix zamiast szkła. Oczywiście obudowa jest konieczna, u mnie jest to obudowany stolik Lack.
Drukuję czarny ASA od DD. Części w samochodzie nie robią się plastyczne. ABS i PETG robił się miękki.

Co masz zamiar dokładnie drukować?
mpk
Postów w temacie: 5
Posty: 358
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 100

Re: Zakup pierwszej drukarki do drukowania części do samochodu

Post autor: mpk »

szymin89 pisze:obudowany stolik Lack.
Platsa >> Lack ;)
cieplok
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”