Voron 2.4 czy może coś innego?

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Johny Mielony
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 13 cze 2017, 15:13
Lokalizacja: Mielec
Drukarka: Graber i3

Voron 2.4 czy może coś innego?

Post autor: Johny Mielony »

Witam!
Myślę nad zbudowaniem sobie nowej drukarki. Jakiejś bardziej nowoczesnej konstrukcji od tego co mam obecnie.
Chcę żeby to była konstrukcja z profili w formie sześcianu. Pole robocze to 300x300 lub więcej.
Myślałem żeby to był Voron 2.4. Ale może też coś innego wziąć pod uwagę? Nie koniecznie z kinematyką Core XY.
Chcę też wykorzystać jak najwięcej elementów z obecnej drukarki, przede wszystkim silniki. Z założeniem, że w miarę biegu czasu będę robił upgrade części.
Jak z wydrukowaniem elementów drukowanych tej drukarki z PET-G? Czy koniecznie musi to być ABS?
Czytając BOM widzę, że jest tam płyta główna SKR 1.4, ale dwie sztuki. WTF?! Po co dwie płyty główne?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Voron 2.4 czy może coś innego?

Post autor: Berg »

moim zdaniem Voron to overkill. Ja bym budował to:

https://www.blvprojects.com/blv-mgn-cube-3d-printer

Voron potrzebuje więcej driverów silników do tego idiotycznego mechanizmu poziomowania stołu, dlatego dwie płyty.
Może być jedna na 8 driverów. Są takie wynalazki, jak np Fysetec Spider V2.2

Drukować części możesz z PETG. Prusa jest drukowana z PETG oryginalnie. Niewielka różnica w wytrzymałości na temperaturę w porównaniu do ABS a drukuje się lepiej.

Zamiast kosztów tego mechanizmu podnoszenia stołu w Voronie wolał bym kupić zestaw aluminiowych części do BLV-MGN Cube, zamiast drukowanych.
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 1
Posty: 452
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 175

Re: Voron 2.4 czy może coś innego?

Post autor: konradsdev1 »

Johny Mielony pisze:Czytając BOM widzę, że jest tam płyta główna SKR 1.4, ale dwie sztuki. WTF?! Po co dwie płyty główne?
Tam jest 7 sterowanych niezależnie silników, 4 dla Z, 2 dla XY oraz ekstruder. Płyta SKR 1.4 obsługuje tylko 5. Lepiej zmienić na BTT Octopus.

Niedawno skończyłem składać Voron 0.1 i też szukałem z czego można wydrukować części.
PET-G nie jest zalecany ze względu na mniejszą sztywność i wytrzymałość.
Wszystkie części są tak zaprojektowane, że już uwzględniają skurcz materiału jaki występuje przy ABS. Drukując z PET-G nie masz pewności, że wszystko będzie do siebie pasować.
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 781
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 448

Re: Voron 2.4 czy może coś innego?

Post autor: majek »

Johny Mielony pisze: Chcę też wykorzystać jak najwięcej elementów z obecnej drukarki, przede wszystkim silniki.
Masz te silniki ze złota? Przymierzasz się do drukarki za grube tysiące, a chcesz zaoszczędzić 100-200zł.
A przez jakiś czas i tak będziesz musiał mieć dwie drukarki działające.
Jak zacząłem budować swoją drugą, to też z takim nastawieniem zaczynałem, ale wyszło mi, że różnice są za duże, a silniki za tanie, żeby unieruchamiać 'starą' drukarkę. Później można ją jeszcze dać/sprzedać jako całe działające urządzenie.

Możesz spojrzeć też na VzBot-a.
JGFTW
Awatar użytkownika
artusiek
Postów w temacie: 2
Posty: 302
Rejestracja: 29 mar 2017, 22:51
Lokalizacja: Czadrów
Drukarka: PrusMK3s,Bambulab X1
x 54

Re: Voron 2.4 czy może coś innego?

Post autor: artusiek »

Mam ten sam problem ... myślę o nowej drukarce ...
Oglądałem jeszcze Ratrig v-cast 3 może to ma ktoś własne doświadczenie ?
Poza tym jest ( pre-order) na nowa Prusę XL ... cena - dla mnie mnie jako amatora - spora , ale kobiety ( bez urazy ! ) na fryzjera też wydają
Na razie czytam i myślę ...
Artusiek
Prusa MK3s ; Bambu X1 , Hevo ( prawie działa :thumbdown: )
Johny Mielony
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 13 cze 2017, 15:13
Lokalizacja: Mielec
Drukarka: Graber i3

Re: Voron 2.4 czy może coś innego?

Post autor: Johny Mielony »

Berg pisze:Voron potrzebuje więcej driverów silników do tego idiotycznego mechanizmu poziomowania stołu, dlatego dwie płyty.
Może być jedna na 8 driverów. Są takie wynalazki, jak np Fysetec Spider V2.2
Właśnie mi się podoba taka konstrukcja, gdzie stół jest nieruchomy. Nawet akceptowalna cena takiej płyty.
majek pisze:Masz te silniki ze złota? Przymierzasz się do drukarki za grube tysiące, a chcesz zaoszczędzić 100-200zł.
A przez jakiś czas i tak będziesz musiał mieć dwie drukarki działające.
Jak zacząłem budować swoją drugą, to też z takim nastawieniem zaczynałem, ale wyszło mi, że różnice są za duże, a silniki za tanie, żeby unieruchamiać 'starą' drukarkę. Później można ją jeszcze dać/sprzedać jako całe działające urządzenie.
Nie zamierzam ładować tysięcy w drukarkę. Rama i silniki to dla mnie byłaby połowa do jednej trzeciej kosztów.
Starej drukarki nie mam zamiaru sprzedawać, nie nadaje się do tego. Sprzedawać silniki po to żeby i tak kupić silniki?
Dla mnie to ma być projekt długofalowy, w ramach hobby, a nie narzędzie do zarobku.

Czy ten Voron to koniecznie musi być zasilany z 24V, czy jeśli tylko płyta główna pozwoli, to 12V też może być?

Dzięki za odpowiedzi. Przyjże się uważnie waszym propozycjom BLV-MGN Cube i VzBot. Może są jeszcze inne którym warto się przyjrzeć?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Voron 2.4 czy może coś innego?

Post autor: dragonn »

Johny Mielony pisze: Czy ten Voron to koniecznie musi być zasilany z 24V, czy jeśli tylko płyta główna pozwoli, to 12V też może być?
Albo rób to porządnie albo nie rób tego wcale :evil: .
12V bardzo drastycznie ogranicza możliwości stepsticków, a Voron to powonień być dynamiczna i dość szybka drukarka.
morf, konradsdev1
Awatar użytkownika
artusiek
Postów w temacie: 2
Posty: 302
Rejestracja: 29 mar 2017, 22:51
Lokalizacja: Czadrów
Drukarka: PrusMK3s,Bambulab X1
x 54

Re: Voron 2.4 czy może coś innego?

Post autor: artusiek »

dragonn pisze: Albo rób to porządnie albo nie rób tego wcale :evil: .
12V bardzo drastycznie ogranicza możliwości stepsticków, a Voron to powonień być dynamiczna i dość szybka drukarka.
Posłuchaj .... dobrze mówi ... albo dobrze , albo będziesz miał 2 drukarkę , ale taką niemrawą ... czyli ładna bryka , ale nie jedzie
dragonn
Artusiek
Prusa MK3s ; Bambu X1 , Hevo ( prawie działa :thumbdown: )
Mati
Postów w temacie: 1
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Voron 2.4 czy może coś innego?

Post autor: Mati »

Johny Mielony pisze:Rama i silniki to dla mnie byłaby połowa do jednej trzeciej kosztów.
Tak Ci się tylko wydaje. 12V to bardzo zły pomysł.
dragonn, morf
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Voron 2.4 czy może coś innego?

Post autor: Berg »

Johny Mielony pisze:
Berg pisze:Voron potrzebuje więcej driverów silników do tego idiotycznego mechanizmu poziomowania stołu, dlatego dwie płyty.
Może być jedna na 8 driverów. Są takie wynalazki, jak np Fysetec Spider V2.2
Właśnie mi się podoba taka konstrukcja, gdzie stół jest nieruchomy. Nawet akceptowalna cena takiej płyty.
Jak tak, to spoko, o gustach, kolorach się nie dyskutuje. :mrgreen:
morf
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”