Drukarka hobbistyczna do ~1.5k

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
dandan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 20 lut 2022, 22:58

Drukarka hobbistyczna do ~1.5k

Post autor: dandan »

Cześć

Nie chce zakładać nowego wątku więc podbijamy temat.

Zastanawiam się nad zakupem pierwszej drukarki 3d (druk hobbistyczny i ewentualnie drobnozarobkowy).

Rozważane modele to: ender 6/ cr-10v3 / 3D Artillery Sidewinder X2 (ostatnia do wyrwania za 1520zl).

W enderze 6 stół chodzi z góry na dół i podobno dużo to daje a w przyszłości mogę zawsze zmienić na direc drive + inne mody.

Wiem że najmniej obskugowa jest Prusa ale cena też sporo wyższa.



1. Co wybralibyscie z tego zestawienia?

2. Czy jakość druku i prędkość będzie się różniła między tymi modelami?

3. Czy stół grzanym jest tylko dla pierwszej warstwy? (Większe pole robocze = dużo wyższe zapotrzebowanie na prąd?)

4. Czy faktycznie drukarki bez autopoziomowania wymagają dużo więcej pracy?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam


Wybór drukarki jest dość indywidualną sprawą i zamiast ciągnąc kolejnego tasiemca lepiej założyć nowy temat, wydziałem post do nowego tematu
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3204
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1578

Re: Drukarka hobbistyczna do ~1.5k

Post autor: morf »

1. Co wybralibyscie z tego zestawienia?
> Pruse :)
> na pewno ta cr-10v3 bym skreslil z uwagi na gabaryty i pole robocze.
> To co pisalem juz kiedys, nastaw sie psychicznie ze bedziesz musial prawie ciagle przy tym grzebac, jesli nie to Ci nie odpowiada, przemysl sprawe dozbierania do czegosc bardziej sprawdzonego nawet uzywanego.


2. Czy jakość druku i prędkość będzie się różniła między tymi modelami?
> W bedzie podobna, w wiekszosci beda problemy, ktore trzeba bedzie znalesc i poprawic modami. FDM to wolna technologia, nastaw sie psychicznie ze nawet proste wydruki moga trwac po kilkanascie godzin. A te bardziej skomplikowane/wieksze kilka dni.

3. Czy stół grzanym jest tylko dla pierwszej warstwy? (Większe pole robocze = dużo wyższe zapotrzebowanie na prąd?)
> Co wy z tym prądem... Policz sobie jaki jest koszt 1kWh (srednio obecnie 0.6zl chyba) dla stolu nawet 100W ciaglego (co oczywiscie jest zawyzone) to daje 0.06zł na godzine pracy, Mysle ze to koszt pomijalny.
Odpowiadajac na Twoje pytanie: Tak stol trzeba grzac przez caly wydruk (tak w 90% przypadkow - "egde-case" nie licze)

4. Czy faktycznie drukarki bez autopoziomowania wymagają dużo więcej pracy?
> I tak i nie. Jesli masz stabilna konstrukcje i prosty stol to najprawdopodobniej regulujesz stol raz na dluzszy czas.
W tanich chinczykach, ktore przeslales zazwyczaj stoly są krzywe/wypukle/wklesle (na co remedium moze byc szyba), i kazde zdejmowanie wydruku ze stolu powoduje rozregulowanie
dandan
Done is better than perfect.
dandan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 20 lut 2022, 22:58

Re: Drukarka hobbistyczna do ~1.5k

Post autor: dandan »

Prusa spoko jednak temat 2x droższy (chyba że wersja mini ale pole robocze będzie za małe).

Chyba postawie na ender 6 a jeśli faktycznie coś zarobię na drukach to za tą kasę kupię autopoziomowanie i direct drive.

Plus jest taki że całkiem spoko radzę sobie z modelowaniem w 3d więc traktuje to jako początek hobbystycznego zarobku a może po czasie będę potrzebował kolejną drukarkę (wtedy pewnie padnie na Prusa).

Nie mniej dzięki za odpowiedź!
Marcin Gutek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2022, 10:05
x 30

Re: Drukarka hobbistyczna do ~1.5k

Post autor: Marcin Gutek »

...przemyśl temat... wychodziłem z podobnego założenia jak Ty, jako że zajmuje się projektowaniem 3D, a drukarka miała być hobbystyczna również jako wprowadzenie syna w zagadnienia projektowania i druku 3D.... Wybraliśmy model nie najtańszy Creality CR 6 SE... i o mało nie zniechęciłem syna do tego zagadnienia, na szczęście udało się oddać w/w sprzęt... no chyba że będziesz miał więcej czasu i zaparcia aniżeli ja, choć kilka dni, od rana do wieczora jej poświeciłem aby znaleźć wspólny język. Lepiej nie napalaj się na zakup... dozbieraj trochę kasy, bo zapewne z czasem w zakupiony sprzęt włożysz tyle pieniędzy aby ją usprawnić że spokojnie na Prusę by starczyło.
Ale to tylko moje zdanie. Udanego wyboru
dandan
Original Prusa i3 MK3S+ :yahoo:
Awatar użytkownika
grzechotek
Postów w temacie: 1
Posty: 122
Rejestracja: 19 kwie 2019, 12:02
Drukarka: Ender 3 Mod
x 13

Re: Drukarka hobbistyczna do ~1.5k

Post autor: grzechotek »

morf pisze: > To co pisalem juz kiedys, nastaw sie psychicznie ze bedziesz musial prawie ciagle przy tym grzebac, jesli nie to Ci nie odpowiada, przemysl sprawe dozbierania do czegosc bardziej sprawdzonego nawet uzywanego.
Kupiłem Endera3 tą pierwszą wersja za 750zł z tą nieszczęsną szparką. Po usunięciu tej wady drukarka drukowała OK, ja byłem zadowolony. Trochę przy niej grzebałem, ale 90% to były moje modyfikacje. Oczywiście były problemy większe, mniejsze, ale przy pomocy kolegów z forum udało się je rozwiązać :piwo: . Dołożyłem do niej z 1800zł, ale opłacało się bo teraz jest prawie bezobsługowa. Stół usztywniłem, prosta szyba na górę. Teraz nawet lekkie wyszarpnięcie wydruku nie powoduje zniekształcenia stołu. Bazowanie osi Z mam na CRtouch + płaski stół to mam idealna pierwszą warstwę. Aktualnie jestem z niej zadowolony w 98%, aż głupio tak jak nie ma co już ulepszyć lub poprawić.
Marcin Gutek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2022, 10:05
x 30

Re: Drukarka hobbistyczna do ~1.5k

Post autor: Marcin Gutek »

super, szacun... mi się skończyła cierpliwość do mojej... zapewne jak bym miał więcej czasu to bym w końcu znalazł wspólny język z tamtą drukarką, jednak wolę zabawę z większymi maszynkami a drukarka miała być głównie dla syna ;-) Jednak jeśli ktoś lubi grzebać, poprawiać, modyfikować, ma do tego czas, smykałkę i lubi inwestować to jak najbardziej Ender jest dla niego...
Original Prusa i3 MK3S+ :yahoo:
dandan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 20 lut 2022, 22:58

Re: Drukarka hobbistyczna do ~1.5k

Post autor: dandan »

Drukarka ma być wybranym przeze mnie prezentem na 30 urodziny. Sam bym sobie pewnie takiej nie kupił ale że jestem geekiem to zawsze była w sferze małych marzeń

Lubię czasami podłubać w elektronice a jest sporo rzeczy które chciałbym wydrukować jak i samemu zaprojektować. Mam nadzieję że uda mi się dogadać z drukarka :P

Najbardziej obawiam się jej głośności bo niestety jedyne miejsce gdzie mogę ją postawić to salon. Standardowo w enderze 6 jest chyba jeden wentylator i to podobno jest jedną z głośniejszych rzeczy. Na pewno będę modyfikował ten element, ale muszę poszukać jakiś w miarę cichych zamienników i wpakować od razu ze 2 takie wentylatorki.

Następnie będę zamykał górę ale to pewnie po jakimś czasie

Nie wiem czemu uparłem się przy tym stole w osi y ale na + wyciszenia będzie na pewno obudowa
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1754
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Drukarka hobbistyczna do ~1.5k

Post autor: Andrzej_W »

Jeżeli to miałby być Ender 6 to już ma ciche stepstiki, więc najgłośniejsze by były wentylatory ale zawsze je mozna wymienić na jakieś cichsze jak Noctua. Tylko nawiew na wydruk może być głośny bo jednak wydajny wentylator trochę hałasuje no chyba żebyś drukował z materiałów które nie wymagają nawiewu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”