Niepewności przy zakupie Prusa i3 MK3S+

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 4
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: Niepewności przy zakupie Prusa i3 MK3S+

Post autor: Julian »

Marcin Gutek pisze:

PS> nie rozumiem cen filnamentów Prusy i drukarek Prusy w Polsce - różnice na filnamencie 40% (116 w Prusie 160 na portalach aukcyjnych) - chyba lekka przesada... ja kupuję bezpośrednio w Prusie, kilka dni trzeba poczekać ale warto.
Bo my kupujemy w tych samych cenach :)
Magazynujemy, płacimy za transport i przyjmujemy na siebie reklamacje. Dodatkowo portale aukcyjne pobierają od 5-10% prowizji :)

Ale to takim lekkim oftopem.
Zielonyw3D
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 15
Rejestracja: 23 maja 2022, 15:35

Re: Niepewności przy zakupie Prusa i3 MK3S+

Post autor: Zielonyw3D »

1kamil pisze:
Zielonyw3D pisze: Możesz kupić MMU2S (viewtopic.php?f=27&t=9011). Fajna zabawka, ale nie jest aż tak bezproblemowa jak sama drukarka. Potrafi się popsuć i zirytować. Sporo ludzi ma z tym problem, mi działało, nawet znośnie.
Przeczytałem o tym i chyba będzie mi lepiej poczekać i "dojrzeć" do takich modów a na start lepiej kupić mi samą drukarkę.
Widzę że masz Prusę którą chcę kupić, orientujesz się może czy da radę na niej robić 2 lub 3 kolorowe wydruki w wersji fabrycznej? Chodzi mi coś tego typu jak w załączniku. Jest jedna figurka ale wielokolorowa. Jak rozumiem drukarka po rozpoczęciu buduje figurkę i gdy trzeba zmienić kolor to mnie powiadomi, czy jak to wygląda? Jak czytałem nawet na Enderze to jest do zrobienia więc Prusa chyba takie coś ogarnie, nie?

Dzięki za linki do box-a, ja myślałem nad zakupem szafy rackowej, nawet z drugiej ręki i tam wrzucić drukarkę, też ludzie sobie chwalą.

Te dysze to tylko oryginalne za 6$ czy od biedy ujdą zamienniki za 10 zł? Bo konstrukcyjnie nie wygląda mi to na jakieś cudo, ale mogę się mylić i diabeł może tkwić w szczegółach.

I powiedz mi proszę, jakiej marki filament używasz, Devila który jest tutaj polecany czy "dopłacasz" do filamentu marki Prusa? Jest ogółem sens kupować oryginały filamentów? Wiem że tanie zamienniki za 50 zł są nie warte nic i dużo z końcowej jakości wydruku zależy od filamentu który używamy.

Gdybam nad tym https://www.prusa3d.com/pl/produkt/orig ... -mk3s-org/ ale drogie jak diabli to :shock:
Julian pisze:Spokojnie możesz kupić w PL, ale będziesz miał pewnie z 20% drożej.
Z tym się liczę.
Marcin Gutek pisze:cześć
Po prostu włączam i drukuję, ostatnio syn również zaczął sam na niej drukować detale do szkoły - 1 klasa technikum, projektuje w Fusion-ie, prusa slicer a następnie na kartę SD i wydruk... z wcześniej posiadanym Enderem była loteria, prawie się zniechęciliśmy do zagadnienai druku 3D
Witaj,
Mam to samo, po Enderze, jako zielony w tej tematyce, odechciało mi się cokolwiek działać w tym temacie. Więcej nie działa niż działa. Może jak by siedział w tym, to bym jakoś szybciej ją rozgryzł, ale przy obecnej sytuacji, nie ma opcji.
Są ciekawsze rzeczy do robienia w życiu niż użeranie się z Enderem (ale mi się sentencja napisała :))

A zakup drukarki w kraju wyklucza mi wsparcie techniczne ze strony Prusy i jestem skazany na sprzedawcę czy można tez do nich pisać? Warto wykupić ich kurs? Widziałem że mają jakąś swoją "akademię". Dadzą wiedzę tajemną czy jakieś oczywiste oczywistości?
Załączniki
cool-3d-printing-things-projects-28-800x461.jpg
Marcin Gutek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2022, 10:05
x 30

Re: Niepewności przy zakupie Prusa i3 MK3S+

Post autor: Marcin Gutek »

kurs mamy, ale nawet go jeszcze nie odpalaliśmy, młody aktualnie robi kurs fusion online, więc nie ma czasu, a jeszcze szkoła itp... obsługa Prusa Slicer jak i samej drukarki jest bardzo intuicyjna, a wsparcie chłopaków z Prusy dużo pomaga, jak miałem jakieś pytania dot. ustawień podpór itp, to nie było problemu, zawsze pomagają, podsyłają odpowiednie linki z opisem pomocy. Dla Mnie to jest ważne. A co do filnamentu - w prusa slicer masz profile pod większość filnamentów, różnych producentów, ja ostatnio drukuje detale 200x120x60, trochę mniejsze i trochę większe, średnio skomplikowane, użebrowane, otwory, skosy itp, i jestem w szoku - z filnamentu Prusa - mieszczę się w tolerancji 0,1 mm, lekkie luzy i detale składam jak klocki lego, przy warstwie 0,2 mm.
Original Prusa i3 MK3S+ :yahoo:
Zielonyw3D
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 15
Rejestracja: 23 maja 2022, 15:35

Re: Niepewności przy zakupie Prusa i3 MK3S+

Post autor: Zielonyw3D »

A brałeś samą drukarkę czy warto dokupić te dodatkowe płyty z PEI https://www.prusa3d.com/pl/produkt/zest ... i3-mk3s-3/ ?
Myślicie że dam radę sam złożyć drukarkę (majsterkuję, remont w mieszkaniu też zrobię) czy będzie jak z Enderem, niby złożone ale później jest jeden wielki problem. Dysze kupowałeś oryginały czy zamienniki?
Marcin Gutek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2022, 10:05
x 30

Re: Niepewności przy zakupie Prusa i3 MK3S+

Post autor: Marcin Gutek »

płytę dokupiłem teksturowaną, w przyszłości w planie wydruki z PETG, ale aktualnie leży nie używana, dysza oryginalna 0,4 mm, drugą kupiłem na zapas,
Kupiliśmy w wersji złożonej, z dwóch powodów, był krótszy termin oczekiwania o 2 tygodnie, mieliśmy niemiłe doświadczenie z enderem i nie mieliśmy ochoty składać drukarki... Drukarka w wersji złożonej kosztowała prawie tyle samo co w wersji do montażu w tamtym czasie na popularnym portalu aukcyjnym, w sklepach www w Polsce byłą niedostępna, był to początek tego roku. No i w wersji złożonej masz akademię Prusy darmową, w wersji do złożenia tego nie ma... choć jeszcze tego nie zaczęliśmy więc nie wiem co to jest warte.

Zakup od producenta miał i ma dla Nas b.duży argument... wsparcie, nie wiem czy kupując w Polce "z drugiej ręki" teoretycznie również będziesz miał wsparcie Prusy,

Wsparcie z Botlandu w sprawie wcześniej kupionego Endera, i na szczęście zwróconego, wyglądało :facepalm: ...... to jest przepaść w jakości wsparcia
Original Prusa i3 MK3S+ :yahoo:
Zielonyw3D
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 15
Rejestracja: 23 maja 2022, 15:35

Re: Niepewności przy zakupie Prusa i3 MK3S+

Post autor: Zielonyw3D »

Właśnie też boję sie tego składania a najtańszej opcji jest to ponad 1000 zł, to sporo kasy jednak. W tej cenie mam płytę, dyszę i jeszcze full kasy na "boxa" i ewentualnie filament.
EDIT:
A z tym kolorowym drukiem orientujesz się jak jest w Prusie?
Marcin Gutek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2022, 10:05
x 30

Re: Niepewności przy zakupie Prusa i3 MK3S+

Post autor: Marcin Gutek »

nie sprawdzałem tego jeszcze, ale młody coś rozkminiał, że można to zrobić z poziomu Slicera Prusy, na danej wysokości definiujesz zmianę filnamentu, drukarka do tego miejsca dochodzi z wydrukiem po czym się zatrzymuje aby zmienić filnament - ściagasz poprzedni, ładujesz nowy i dalej.... ale nie próbowałem tego jeszcze, więc szczegółów nie znam,

PS> wiesz co do składania, to raczej bym nie miał obaw, aktualnie widząc jakie jest wparcie Prusy, i jak wszystko mają opisane, każdy problem, ustawienie, tłumaczą i podsyłają link do opisu na swojej stronie, naprawdę dla Mnie "bomba" :good:
Original Prusa i3 MK3S+ :yahoo:
1kamil
Postów w temacie: 6
Posty: 311
Rejestracja: 16 cze 2020, 15:56
Lokalizacja: Waw
Drukarka: V0.2
x 42

Re: Niepewności przy zakupie Prusa i3 MK3S+

Post autor: 1kamil »

Z Prusy polecam satynową płytę. Najmniej ciekawa jest z PEI. Generalnie u mnie większość to Teksturowana (najbardziej uniwersalna), czasami satynowa (ma fajną fakturę).

Co do filamentów, to co ja używałem:

- Devil Design PLA/PETG/ASA - most of time, dobry stosunek jakości do ceny, ostatnio trochę mniej :)
- Fiberology PLA/PETG - trochę ostatnio
- F3D ABS/TPU - bo mają małe szpule :)
- Colorfil PLA - tanio, i nawet
- Prusament PLA/PETG - drugo, niby trochę ładniej, ale generalnie różnice kosmetyczne

Co do składania podobnie jak poprzednicy: trzeba mieć 3 lewe ręce aby tego nie ogarnąć :)
A z tym kolorowym drukiem orientujesz się jak jest w Prusie?
Jeśli nie masz MMU2S, możesz robić ręcznie podmianę filamentu w czasie druku.
Upierdliwe ale da radę. Dla 5-7 wymian da radę...

PrusaSlicer ma też fajny feature, że możesz zrobić podmianę filamentu od konkretnej warstwy.
Wtedy zatrzyma się i ładnie poprosi. Klikasz `+` w Slicerze na suwaku warstw.

Generalnie to działa chyba najlepiej out-of-box jeśli chodzi o inne drukarki.
Obecnie:
- Voron v0.2
- Voron v2.4r2 250^3 z KissMMU

Sprzedane:
- Voron v2.4r2 (Formbot 300^3)
- Prusa MK3S+ (BMG) z MMU2S
- Ender 5
Marcin Gutek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2022, 10:05
x 30

Re: Niepewności przy zakupie Prusa i3 MK3S+

Post autor: Marcin Gutek »

ja z Fiberlogy mam niemiłe doświadczenie, jak tylko zostawiam go na dłużej niż ok 30 min po wydruku w ekstruderze, i chcę puścić kolejny wydruk to przytyka mi dyszę, muszę rozgrzać do 230-250 i odetkać, filnament Prusy zostawiam, na tak samo długi okres, później puszczam kolejny program i idzie... drukuję jeszcze z filnamentu ROSA - Karmin Red - przepiękna żywa czerwień, no i Devil też ładne wydruki wychodzą, jednak jak coś większego i dokładniejszego mam robić, w zawężonej tolerancji to Prusy najbardziej mi się sprawdza.

Generalnie nie zostawiam filnamentu w drukarce, staram się od razu wyciągnąć po wydruku, chyba że puszczam kolejny wydruk.
Original Prusa i3 MK3S+ :yahoo:
1kamil
Postów w temacie: 6
Posty: 311
Rejestracja: 16 cze 2020, 15:56
Lokalizacja: Waw
Drukarka: V0.2
x 42

Re: Niepewności przy zakupie Prusa i3 MK3S+

Post autor: 1kamil »

Marcin Gutek pisze: Generalnie nie zostawiam filnamentu w drukarce, staram się od razu wyciągnąć po wydruku, chyba że puszczam kolejny wydruk.
Tzn. ja prawie to samo. To co zawsze robię to gcode końcowy wyciąga trochę filamentu z dyszy. Zawsze działało.
Obecnie:
- Voron v0.2
- Voron v2.4r2 250^3 z KissMMU

Sprzedane:
- Voron v2.4r2 (Formbot 300^3)
- Prusa MK3S+ (BMG) z MMU2S
- Ender 5
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”