Niepewności przy zakupie Prusa i3 MK3S+

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Marcin Gutek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2022, 10:05
x 30

Re: Niepewności przy zakupie Prusa i3 MK3S+

Post autor: Marcin Gutek »

ja kupiłem złożoną z kilku względów, na początku roku wersja złożona była dostępna w 3-4 tygodnie, a wersja do złożenia w 5-6 tygodni, 2 tygodnie stanowiło dla Nas różnicę ogromną, syn miał urodziny w macu i miał to być prezent po niemiłych doświadczeniach z enderem.
Druga sprawa o czym wspomina własnie Julian - gwarancję mamy na drukarkę, całą kpl... nie na podzespoły, choć mamy nadzieję że nie trzeba będzie z niej korzystać
No i wszelkie początkowe ustawienia nas ominęły...
Darmowy kurs druku Prusa...choć jeszcze nie rozpoczęty...
Wcześniej za główny argument do kupienia w częściach oprócz kasy było HARIBO.... ale My też dostaliśmy :good:

co do ceny to kosztowała w wersji złożonej tyle co w Polsce w wersji do złożenia, na tamten czas bynajmniej, teraz tego nie śledzę.... ogólnie w PL w sklepach też dostępność byłą znikoma, większość sklepów czekała na dostawy.

Ciekawe jak jest z zakupem jej w wersji złożonej w PL, klient końcowy ma gwarancję na całą drukarkę, gwarantem jest sklep montujący... jak to jest Julian ? Czy gwarancja jest przerzucana na producenta i klient ma tylko na poszczególne części ?
Original Prusa i3 MK3S+ :yahoo:
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 4
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: Niepewności przy zakupie Prusa i3 MK3S+

Post autor: Julian »

Marcin Gutek pisze:
Ciekawe jak jest z zakupem jej w wersji złożonej w PL, klient końcowy ma gwarancję na całą drukarkę, gwarantem jest sklep montujący... jak to jest Julian ? Czy gwarancja jest przerzucana na producenta i klient ma tylko na poszczególne części ?
W przypadku złożonej i DIY gwarantem jest producent, ale nasze prawo zrzuca na sprzedawcę obowiązek prowadzenia gwarancji/rękojmi.

W praktyce wygląda tak:
-Zgłoszenie usterki do sklepu,
-sklep zgłasza do Prusy,
-jeżeli Prusa zdecyduje wymienić, wysyła części do sklepu lub klienta. Jeżeli nie, sklep dalej decyduje co z tym zrobić,
-po zakwalifikowaniu do wymiany, sprzedawca wysyła części. My osobiście większość mamy u siebie by nie czekać na dostawę od producenta.

W przypadku złożonej wygląda to tak samo jak DIY z tym, że klient może prosić o dosłanie części, a może dostarczyć maszynę i powiedzieć: "NIE DZIAŁA - NAPRAW MI". Wówczas naprawiamy i odsyłamy lub klient odbiera.

Prawo nasze daje wybór klientowi gdzie zgłosi reklamację. Może zgłosić do sprzedawcy, a może do producenta. Wówczas zazwyczaj producent i tak kieruje klienta do sprzedawcy.
Zielonyw3D
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 15
Rejestracja: 23 maja 2022, 15:35

Re: Niepewności przy zakupie Prusa i3 MK3S+

Post autor: Zielonyw3D »

Patrząc na sprawny support Prusy chyba nie ma co się martwić. Jak coś nie będzie działać to będzie się męczyć wsparcie i/lub Was ;)

W kraju na "Kicie" różnica jest ~ 600 zł, pewnie można było by coś zejść kupując poza allegro bezpośrednio od sprzedającego. Gotowce ponad 1000 zł. Parcia na czas nie mam, to dla mnie a nie na zarobek czy prezent. Dobrze będzie, nie kraczcie już :)
Marcin Gutek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2022, 10:05
x 30

Re: Niepewności przy zakupie Prusa i3 MK3S+

Post autor: Marcin Gutek »

To że będzie dobrze to nie ma wątpliwości, zakup Prusy to nie loteria, jak w przypadku "innej" marki... "będzie Pan zadowolony"... My już myślimy o wersji XL jak się sprawdzi u użytkowników i będzie miała pochlebne opinie... niebawem powinny pierwsze sztuki trafić do odbiorców ;)
Original Prusa i3 MK3S+ :yahoo:
1kamil
Postów w temacie: 6
Posty: 311
Rejestracja: 16 cze 2020, 15:56
Lokalizacja: Waw
Drukarka: V0.2
x 42

Re: Niepewności przy zakupie Prusa i3 MK3S+

Post autor: 1kamil »

Marcin Gutek pisze:To że będzie dobrze to nie ma wątpliwości, zakup Prusy to nie loteria, jak w przypadku "innej" marki... "będzie Pan zadowolony"... My już myślimy o wersji XL jak się sprawdzi u użytkowników i będzie miała pochlebne opinie... niebawem powinny pierwsze sztuki trafić do odbiorców ;)
Nie nastawiałbym się na XL za bardzo. XL ma sporo nowych rozwiązań extra poza CoreXY.
Oczekiwałbym, że nie będzie tak bezawaryjna jak MK3S+. Obecnie MK3S+ to jest n-ta iteracja,
dlatego nie ma z nią większych problemów.

Spójrz na Prusę Mini. Generalnie niby wszystko OK, ale generalnie internet pisze, że jest z nią trochę problemów, tj.: heatbreak, extruder, ramie z jedną podporą. Nie wiem na ile to prawda, ale ma to sens, bo generalnie Mini miała faktycznie 0.5 iteracji (Mini+ z SuperPINDĄ to te 0.5).

Powód też dlaczego XL jest tak późno wypuszczany to pewnie wysoko ustawiona poprzeczka po MK3S+ i wysokie oczekiwania. Okaże się w praniu :)
Abys
Obecnie:
- Voron v0.2
- Voron v2.4r2 250^3 z KissMMU

Sprzedane:
- Voron v2.4r2 (Formbot 300^3)
- Prusa MK3S+ (BMG) z MMU2S
- Ender 5
Marcin Gutek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2022, 10:05
x 30

Re: Niepewności przy zakupie Prusa i3 MK3S+

Post autor: Marcin Gutek »

Mnie osobiście trochę zaskoczyło niewiele większe od MK3S+ pole robocze, liczyłem że zbliżą się do wymiarów 400-500 mm, a tutaj 360... hm, no niby ponad 50% większy zakres poszczególnych osi aniżeli w MK3S+ ale czasami jest potrzeba druku ok 500 i trzeba dzielić.

Nie do końca rozumiem konstrukcję XL w odniesieniu do MK3S+, czy nie można było po prostu zwiększyć poszczególnych osi, kopiując rozwiązania z MK3S+, oczywiście wzmacniając elementy narażone na naprężenia, zwiększając ich wytrzymałość... tak na chłopski rozum
Original Prusa i3 MK3S+ :yahoo:
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: Niepewności przy zakupie Prusa i3 MK3S+

Post autor: morf »

@Marcin no nie :) To tak nie dziala :)
Bramowa konstrukcja ma swoje ograniczenia. Tzn kazda inna tez ma, ale sa powody dlatego do takich kubatur wybiera sie corexy/gantry itp

Poza tym 360mm obszaru roboczego w kazdej osi to bardzo duzo.
Sprawdz sobie dostepne na rynku komercyjne rozwiazania ktore dostarczaja 300mm+

Tak ogolnie proponuje zamknac temat bo juz z mk3s+ dotartło do corexy
Abys, 1kamil, Marcin Gutek
Done is better than perfect.
1kamil
Postów w temacie: 6
Posty: 311
Rejestracja: 16 cze 2020, 15:56
Lokalizacja: Waw
Drukarka: V0.2
x 42

Re: Niepewności przy zakupie Prusa i3 MK3S+

Post autor: 1kamil »

Wniosek: MK3S+ jest mega. Niech kolega kupuje i na pewno będzie zadowolny. Z XL się okaże :)
Obecnie:
- Voron v0.2
- Voron v2.4r2 250^3 z KissMMU

Sprzedane:
- Voron v2.4r2 (Formbot 300^3)
- Prusa MK3S+ (BMG) z MMU2S
- Ender 5
Zielonyw3D
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 15
Rejestracja: 23 maja 2022, 15:35

Re: Niepewności przy zakupie Prusa i3 MK3S+

Post autor: Zielonyw3D »

Kolega już zamówił, pewnie początek lipca do mnie dotrze, na szybciej nie liczę.
XL-kę widziałem, ładna i droga. Dla amatora przerost formy, ale jak ktoś wymaga takiego kolosa to już raczej ma konkretne plany.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Niepewności przy zakupie Prusa i3 MK3S+

Post autor: dziobu »

Marcin Gutek pisze:Mnie osobiście trochę zaskoczyło niewiele większe od MK3S+ pole robocze, liczyłem że zbliżą się do wymiarów 400-500 mm, a tutaj 360... hm, no niby ponad 50% większy zakres poszczególnych osi aniżeli w MK3S+ ale czasami jest potrzeba druku ok 500 i trzeba dzielić.
Kupujesz Jelcza na co dzień żeby raz w roku przewieźć gruz czy ziemię? :D
Duża drukarka to duże wydruki. Dużo materiału, często też dużo czasu. Mało to kto w domu robi wydruki zżerające ponad kilogram plastiku na detal.
Marcin Gutek pisze:Nie do końca rozumiem konstrukcję XL w odniesieniu do MK3S+, czy nie można było po prostu zwiększyć poszczególnych osi, kopiując rozwiązania z MK3S+, oczywiście wzmacniając elementy narażone na naprężenia, zwiększając ich wytrzymałość... tak na chłopski rozum
Wzmocnij sobie konstrukcję i zobacz co Ci wyjdzie. No i za ile.

Tu masz taką konstrukcję, powiedział bym "jadącą po bandzie":
viewtopic.php?f=34&t=6566
To jest właśnie "powiększona Prusa". Kupiłbyś takie pudło żeby okazjonalnie wydrukować coś dużego?
Przy tej konstrukcji drukarka jeździ detalem w osi Y, więc wyobraź sobie wielki wydruk który zasuwa w obie strony - a to też ogranicza szybkość tego druku. Poza tym - w osi Y drukarka zajmuje trochę ponad 2x pole robocze. Czyli metr.
To po prostu wielka krowa. IMHO głupotą jest robienie takich drukarek, ale to najprostsza i najtańsza konstrukcja. Cena robi swoje ;) Stanowczo nie jest to sprzęt podstawowy do domu i nic nadzwyczajnego że Prusa tego nie popełniła.
Marcin Gutek, Abys
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”