Niepewności przy zakupie Prusa i3 MK3S+

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Zielonyw3D
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 15
Rejestracja: 23 maja 2022, 15:35

Niepewności przy zakupie Prusa i3 MK3S+

Post autor: Zielonyw3D »

Witajcie,
Trafiłem do Was z google a konkretnie na wątek o Prusie vs Ender viewtopic.php?f=4&t=8941
Poczytałem inne wątki i widzę że nie jesteście fanami Endera, a też gdybałem nad S1 jak kolega z tamtego wątku. Miałem styczność z Enderm 3 v1 i faktycznie krew zalewa ile tam poprawek jest do zrobienia aby to sensownie funkcjonowało a mnie zależy na drukowaniu, nie zabawie bo nie mam czasu ani chęci na to. Po dziś dzień z nią walczę i mam tego już serdecznie dość.
Czytając Wasze wypowiedzi wnioskuję że S1 którą mam ochotę zakupić wcale nie jest taka "och i ach" jak można poczytać/pooglądać w reckach że fabrycznie zaraz po złożeniu można "śmigać". A przynajmniej odnoszę takie wrażenie. Czy się mylę?
Kolejna sprawa, Prusa z Czech czym się różni od zakupu na naszym lokalnym rynku, choćby z allegro? Zastrzegam że zależy mi tylko na oryginałach a nie klonach czy wersjach z Ali / Banggood itd.
jakubperson
Postów w temacie: 1
Posty: 271
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Niepewności przy zakupie Prusa i3 MK3S+

Post autor: jakubperson »

Ender - ma tendencje do wymagania poprawek.

Prusa - plug & play :)

Różnic (prócz cen?) nie powinno być żadnych. Zamawiaj albo w naszych sklepach w Polsce albo prosto z Prusy ;)
1kamil
Postów w temacie: 6
Posty: 311
Rejestracja: 16 cze 2020, 15:56
Lokalizacja: Waw
Drukarka: V0.2
x 42

Re: Niepewności przy zakupie Prusa i3 MK3S+

Post autor: 1kamil »

Prusa wymiata. To jest drukarka typu złóż i zapomnij, nie rób modów (ja jedynie zrobiłem BMG) i ciesz się z drukowania :) (Były użytkownik Endera 5)
Obecnie:
- Voron v0.2
- Voron v2.4r2 250^3 z KissMMU

Sprzedane:
- Voron v2.4r2 (Formbot 300^3)
- Prusa MK3S+ (BMG) z MMU2S
- Ender 5
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2011
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Niepewności przy zakupie Prusa i3 MK3S+

Post autor: Pjoter »

Też się wypowiem - miałem chińczyka, mam Pruse ori. Prusa to wół roboczy w którym nie grzebię. Drugą drukarkę mam do grzebania ;) Endera można złożyć tak aby nie było z nim problemów. Ale to wymaga czasu i wiedzy. Prusy tak poprawiać nie musisz, za to musisz więcej zapłacić.
Andrzej_W, Abys, Artu
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Zielonyw3D
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 15
Rejestracja: 23 maja 2022, 15:35

Re: Niepewności przy zakupie Prusa i3 MK3S+

Post autor: Zielonyw3D »

jakubperson pisze:Różnic (prócz cen?) nie powinno być żadnych. Zamawiaj albo w naszych sklepach w Polsce albo prosto z Prusy ;)
Właśnie wolałem o to dopytać bo gdzieś na forum wyczytałem że jak Prusa, to tylko z Czech i nie wiem czy to jakoś żartem było czy u nas można naciąć się na podróbki. Jak na moje to na allegro mają importowane sztuki, więc chyba oryginały.
1kamil pisze:Prusa wymiata. To jest drukarka typu złóż i zapomnij
Do tego dążę. Mam dość wymiany sprężyn, a to problemy z poziomowaniem, jeszcze gdzieś tam coś nie działa.
Chłodzenie nie domaga, dokup wentylator. Już jest? Super wydrukuj teraz jakąś turbinę do wylotu powietrza. Gotowe? Teraz czas na jakieś zaślepki... Poczytasz gdzieś indziej, to wymienić rurki, końcówki i w zasadzie na dobrą sprawę to można na start wymienić i/lub "upgrade-ować" pół NOWEJ drukarki. Uważam to za jakiś absurd. To ewidentnie nie jest sprzęt "out of box" i dla Kowalskiego który nie miał styczności z drukarkami.
Pjoter pisze:Też się wypowiem - miałem chińczyka, mam Pruse ori. Endera można złożyć tak aby nie było z nim problemów. Ale to wymaga czasu i wiedzy.
Prusa ori tzn. MK3S+?
Podziwiam jak ktoś zielony zaczął przygodę z 3D i kupił Endera gdzie z marszu mu działała bez zarzutu. Ja z nią dojść do ładu nie mogłem. Pewnie jak bym poświęcił tydzień i jeszcze trochę gotówki to można ja ogarnąć, ale powiem szczerze że mam dość. Mój czas jest więcej wart niż zabawa z tym sprzętem na taką skalę. Ja chce mieć drukarkę która będzie mi drukować to co chcę i kiedy chcę a nie będę tracił godzinę za każdym razem (albo co jakiś czas), na dojście co może być nie tak.

Planuję kupić Prusę MK3S+, pytania jakie mnie nachodzą na start:
- Jaki KIT / upgrade potrzebuję aby korzystać na prusie z 2-3 kolorów filamentu w jedynym wydruku i bez żaglowania nimi? Podpinam 2 czy 3 kolory i drukarka sama, w razie potrzeby weźmie potrzebny kolor. Da się ogółem tak zrobić?
- Inwestować w jakąś komorę jak zalecają (oczywiście coś z idei DIY) czy obejdzie się?
- Wg specyfikacji na allegro, wersja fabryczna MK3S+ obsługuje w zasadzie każdy rodzaj filamentu, czy jednak warto coś dokupić na starcie aby można było bez problemu drukować zarówno z ABS, jak i WoodFill

Ogólnie Waszym zdaniem, w co warto się zaopatrzyć na start, pomijając drukarkę by cieszyć się dobrymi wydrukami bez jakiś spięć jak z Enderem? Filamenty pomijam.
Awatar użytkownika
artusiek
Postów w temacie: 1
Posty: 302
Rejestracja: 29 mar 2017, 22:51
Lokalizacja: Czadrów
Drukarka: PrusMK3s,Bambulab X1
x 54

Re: Niepewności przy zakupie Prusa i3 MK3S+

Post autor: artusiek »

Mam Prusę - wół roboczy , porostu działa .
Artusiek
Prusa MK3s ; Bambu X1 , Hevo ( prawie działa :thumbdown: )
1kamil
Postów w temacie: 6
Posty: 311
Rejestracja: 16 cze 2020, 15:56
Lokalizacja: Waw
Drukarka: V0.2
x 42

Re: Niepewności przy zakupie Prusa i3 MK3S+

Post autor: 1kamil »

Zielonyw3D pisze: - Jaki KIT / upgrade potrzebuję aby korzystać na prusie z 2-3 kolorów filamentu w jedynym wydruku i bez żaglowania nimi? Podpinam 2
- czy 3 kolory i drukarka sama, w razie potrzeby weźmie potrzebny kolor. Da się ogółem tak zrobić?
Możesz kupić MMU2S (viewtopic.php?f=27&t=9011). Fajna zabawka, ale nie jest aż tak bezproblemowa jak sama drukarka. Potrafi się popsuć i zirytować. Sporo ludzi ma z tym problem, mi działało, nawet znośnie.

Mi MMU2S sprawdzało się nie do druku wielokolorowego (ten jest wolny z powodu purge tower), ale do automatycznej zmiany filamentu przed drukiem.
Zielonyw3D pisze: - Inwestować w jakąś komorę jak zalecają (oczywiście coś z idei DIY) czy obejdzie się?
To zależy do czego. Jeśli to ASA/ABS to "może" być taka potrzeba. Jeśli wydruk mały to się generalnie obędzie bez komory, ale jak duży to trzeba to wtedy potrafi się podwijać na rogach. Dość dobry jest Ikea Lack z Prusy https://blog.prusa3d.com/cheap-simple-3 ... sure_7785/. Wychodzi dość tanio (parę stówek). Mi osobiście bardziej podobało się (ale nie kupiłem ostatecznie) https://www.tukkari.com/p/ts-acrylic-di ... with-mmu2s. Cenowo wychodzi niewiele drożej ale bardziej estetycznie.
Zielonyw3D pisze: - Wg specyfikacji na allegro, wersja fabryczna MK3S+ obsługuje w zasadzie każdy rodzaj filamentu, czy jednak warto coś dokupić na starcie aby można było bez problemu drukować zarówno z ABS, jak i WoodFill
Nie. Możesz jedynie pomyśleć o większych dyszach (0.6mm?).

Generalnie kupujesz Prusę aby jak najmniej w niej zmieniać. To jest genialne, bo nawet stołu nie trzeba poziomować/poprawiać co jakiś czas: SuperPINDA robi robotę ;)
Abys
Obecnie:
- Voron v0.2
- Voron v2.4r2 250^3 z KissMMU

Sprzedane:
- Voron v2.4r2 (Formbot 300^3)
- Prusa MK3S+ (BMG) z MMU2S
- Ender 5
mpk
Postów w temacie: 1
Posty: 361
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 101

Re: Niepewności przy zakupie Prusa i3 MK3S+

Post autor: mpk »

Wychodzi dość tanio (parę stówek).
w budżecie "parę stówek" to platsa >> lack ;)

platsa 60x60x55 - ~120pln
drzwi vard szklane 60x60 - ~60pln
zawias hjalpa - 2x 10pln

plusy względem samoróbki z lacka:
- nie wygłada jak kupa
- nie rozłazi się na styku papier/wkręt (tak, lacki są z papieru) i nie koślawi od używania
- bez porównania lepiej trzyma temperaturę
- da się stackować
- składa się w kwadrans. bez wprawy.

minusy:
- dojście do drukarki tylko od frontu
- nie mieści się ze standardowym uchwytem na szpulę
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 4
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: Niepewności przy zakupie Prusa i3 MK3S+

Post autor: Julian »

Spokojnie możesz kupić w PL, ale będziesz miał pewnie z 20% drożej.
Marcin Gutek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2022, 10:05
x 30

Re: Niepewności przy zakupie Prusa i3 MK3S+

Post autor: Marcin Gutek »

cześć

Aktualny czas oczekiwania to 3-4 tygodnie, niezależnie czy na wersję złożoną czy do złożenia.... ale uwierz Mi... warto

Ja chyba czekałem ok 5-6 tygodni, jednak aktualnie po przeszło 2 miesiącach użytkowania nie zamieniłbym tej drukarki na wcześniej posiadanego endera... za żadne pieniądze

Po prostu włączam i drukuję, ostatnio syn również zaczął sam na niej drukować detale do szkoły - 1 klasa technikum, projektuje w Fusion-ie, prusa slicer a następnie na kartę SD i wydruk... z wcześniej posiadanym Enderem była loteria, prawie się zniechęciliśmy do zagadnienai druku 3D

Polecam Pruse - dla mnie jest idealna, z czasem jak większa trafi do sprzedaży, to zapewne będziemy w nią celować jako drugą

Wsparcie techniczne Prusy 24H teżjest super, jest tam 2 Polaków - nie pozostawiają tematów bez odpowiedzi.

Pozdrawiam i życzę trafnego wyboru

PS> nie rozumiem cen filnamentów Prusy i drukarek Prusy w Polsce - różnice na filnamencie 40% (116 w Prusie 160 na portalach aukcyjnych) - chyba lekka przesada... ja kupuję bezpośrednio w Prusie, kilka dni trzeba poczekać ale warto.
Original Prusa i3 MK3S+ :yahoo:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”