Drukarka do domowego użytku z dobra jakością druku

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Djscholas
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 28 maja 2022, 17:49

Drukarka do domowego użytku z dobra jakością druku

Post autor: Djscholas »

Drodzy,

Chciałem kupić drukarkę 3D żeby drukować sobie potrzebne zastępcze elementy do użytku domowego, ale tez elementy zabawek np. Gravitrax, figurki rożnego rodzaju itp.

Szukam wiec drukarki z dobra jakością druku, żeby dobrze i gładko drukowała elementy typu lejek bez potrzeby szlifowania i wygładzania.

Co do budżetu to nie chce wydać 5k pln - ma to być raczej zajawka niż zarobkowy druk, wiec im taniej tym lepiej.

Interesuje mnie najlepszy stosunek jakości druku do ceny sprzetu, jego bezawaryjność i brak potrzeby nie wiadomo jakiego modyfikowania drukarki.

Chciałbym tez korzystać z gotowych modeli do druku dostępnych online.

Szukam szukam i zdecydować się nie mogę wiec liczę na Wasza pomoc praktyków :)

Z góry dzięki
Alek
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Drukarka do domowego użytku z dobra jakością druku

Post autor: dziobu »

Ale przeczytałeś trochę o druku 3D? Wiesz jak wyglądają wydruki, jakie maja podstawowe cechy wynikające z użytej technologii?

Celujesz w FDM czy w żywicówkę?
Djscholas
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 28 maja 2022, 17:49

Re: Drukarka do domowego użytku z dobra jakością druku

Post autor: Djscholas »

Wiem jak wyglądają druki 3D bo zajmowałem się drukarkami jakieś 10 lat temu na studiach przez semestr ale to było dawno temu a wiadomo technologia się rozwija :) Wiem na czym polega druk 3D tzn na warstwowanie itp. ale patrząc na efekty produktów online widać, ze da się zrobić dobrej jakości wydruki. Raczej myślałem o FDM, bo żywica droga i mijało by się to z założeniem taniego dorabiania elementów :)
Awatar użytkownika
Jose
Postów w temacie: 1
Posty: 88
Rejestracja: 24 paź 2019, 21:50
x 21

Re: Drukarka do domowego użytku z dobra jakością druku

Post autor: Jose »

Dobrze, gładko, bez szlifowania i wygładzania i poniżej 5k... To raczej nie technologia fdm. Co do Twoich wymagań to nawet średnie żywicówki robią zajebiście dokładne wydruki ale druk żywicą jest trochę bardziej wymagający od fdm.

Czytałeś?: viewtopic.php?f=4&t=2242&view=unread#unread
Berg
Djscholas
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 28 maja 2022, 17:49

Re: Drukarka do domowego użytku z dobra jakością druku

Post autor: Djscholas »

Nie sadze żeby to zapytanie było z kosmosu :)brakuje jedynie info o wymiar druku ale tutaj 300x200 w x i y będzie więcej niż wystarczające. A są jakieś sposoby na moczenie w czymś żeby wygładzić elementy ?
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 757

Re: Drukarka do domowego użytku z dobra jakością druku

Post autor: Andrzej_W »

ABS w oparach acetonu daje się wygładzać. ABS najlepiej drukować w drukarce w obudowie. PLA też da się jakąś chemią ale podobno jest szkodliwa.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Drukarka do domowego użytku z dobra jakością druku

Post autor: dziobu »

Andrzej_W pisze:PLA też da się jakąś chemią ale podobno jest szkodliwa.
viewtopic.php?f=56&t=2725
Andrzej_W
Djscholas
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 28 maja 2022, 17:49

Re: Drukarka do domowego użytku z dobra jakością druku

Post autor: Djscholas »

No to polecicie coś ciekawego do powiedzmy 2.5 tysia :)? Może jedna z obudowa, a druga bez dla porównania :)
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Drukarka do domowego użytku z dobra jakością druku

Post autor: JGFTW »

Problemem z doradzaniem drukarki, która ma drukować 'ładnie' jest to, że wynik pracy maszyny zależy od jej stanu oraz operatora. Na dobrym sprzęcie nawet za wielokrotność przytoczonego budżetu wydruki nie będą ultrasuper jak i na słabym sprzęcie da radę ładnie drukować, ale wymaga to czasu. Jest to specyfika FDM. Nie da się też przeskoczyć nauki obługi programów szczególnie slicera.

Druga rzecz to strasznie subiektywne odczucie co jak będzie wyglądał wydruk ładny?
Popatrz na forum jak koledzy wrzucają zdjęcia swoich wydruków, a na internecie zdjęcia 'ładne'; przykładowo z błyszczącego filamentu, gdzie nie widać warstw to wiedz, że jest to gra światłem i nie pod każdym kątem w każdym oświetleniu będzie wyglądać tak dobrze.

Piszę to, żeby sprowadzić na ziemie oczekiwania i żebyś wiedział na co się piszesz, bo nie będzie to poziom bezobsługowy jak z drukarkami 2d laserowymi - daleko od tego.

Jak nie chcesz żywicówki, która to robi bardzo dobre wizualnie wyglądające wydruki to przemyśl czy nie kupić jakiejś sprawnej używki np Prusy mk3s, ratriga albo vorona (uprzednio prosząc o wydrukowanie elementu), bo szczerze to przestałem namawiać na taniego chińczyka, bo uważam że za dużo jest z tym roboty, co może zniechęcić do drukowania, więc jak nie chcesz grzebać po nocach (i dniach) to nie ma co sobie głowy zawracać, bo za duża loteria jakościowa.

Jeżeli nie znajdziesz jakiejś fajnej używki to nie wiem czy zlecenie złożenia sprzętu na forum (najlepiej przez kogoś lokalnie koło Ciebie) nie jest warte rozważenia.

Jednak, żeby nie było że tylko prawie kazania...
Djscholas pisze:coś ciekawego do powiedzmy 2.5 tysia :)? Może jedna z obudowa, a druga bez dla porównania
... to ja bym brał zestaw ratrig v-minion (otwarta i do złożenia samemu), Qidi i-mates (albo poczekać na promocję na x-plus) jako gotowiec w obudowie.

Co do wygładzania to każdy rodzaj filamentu można po wydrukowaniu wygładzić (rozpuścić) odpowiednią chemią (w odpowiednich warunkach).

Najbardziej popularne tak jak zostało powiedziane ABS i ASA można wygładzić acetonem (jednak wygładzając różne ASA nie miałem zawsze tak dobrych wyników jak ABS). Łatwo dostępne i tanie.

HIPS można wygładzić za pomocą d-limonene.

Kolejny jest PVB oraz oparty na PVB PolySmooth, które to można wygładzić IPA. Droższe rozwiązanie.

PETG rozpuszcza MEK lub Toluen, przy czym jeszcze tego nie robiłem, dopiero zamierzam w najbliższej przyszłości przetestować.

Jeszcze można uniwersalnie próbować wygładzać warstwy (wypełniając przerwy) za pomocą smarowania żywicą albo szpachlując (np szpachlą do drewna, samochodową), przy czym to może być równie brudzący i czasochłonny proces jak przy żywicy.
Abys, Jose
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 783
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 450

Re: Drukarka do domowego użytku z dobra jakością druku

Post autor: majek »

Djscholas pisze:figurki rożnego rodzaju itp.
Osobiście miałem podejście do figurek na zwykłej FDM i powiem jedno: jeżeli to będą małe figurki wielkości lego, to zapomnij o detalach twarzy, rękach itp. Jeżeli chcesz drukować klocka z grubsza podobnego do ludzika, to ok. Nawet miałem od kuzyna zamówienie na dużą figurkę (~25cm wysokości) z jakiejś mangi i tu też brakowało detali na twarzy/głowie, a druk figurki z jak najlepszym odwzorowaniem detali, to był projekt na tydzień działania drukarki.

Jeżeli masz już jakieś konkretne figurki na oku, to wklej tu linki do modelu, to pewnie znajdzie się chętny, żeby to wydrukować i zrobić zdjęcia, żebyś miał pojęcie jak to w rzeczywistości może wyglądać.

Jak dla mnie figurki, to tylko na żywicówce, ale i tu bym nie oczekiwał rewelacji. Chyba, że potrzebujesz kształt, a później w ruch i tak pójdą papiery, dremel, farby itp.
Djscholas pisze: nie chce wydać 5k pln
Technologia fdm, tak jak już koledzy napisali, może nie spełnić Twoich oczekiwań co do jakości. Nawet jakbyś chciał wydać 50kzł, to dalej problemem jest technologia (grubość warstwy i układanie ich). Jak nie chcesz wywalać mnóstwo kasy w ciemno, to możesz nawet zlecić wydruk czegoś i namacalnie później ocenić czy Ci to pasuje zanim wywalisz tysiące na sprzęt, który i tak nie spełni oczekiwań.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”