Voron 2.4

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Guyver
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 38
Rejestracja: 21 sty 2021, 02:26
x 2

Re: Voron 2.4

Post autor: Guyver »

Taką odpowiedź dostałem że sklepu 3D printerbay
"Thank you for your email.
We are not sure about MKS Pi compatibility but certainly it will work with Orange Pi or Banana Pi."
Czy orange Pi zero 2, 1GB będzie wystarczający do Vorona? Czy coś mocniejszego pi 3LTS 2GB? Wyświetlacz dołączony do zestawu Voron będzie z nimi współpracował?
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 793
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Voron 2.4

Post autor: majek »

Guyver pisze: Czy orange Pi zero 2, 1GB będzie wystarczający do Vorona? Czy coś mocniejszego pi 3LTS 2GB?
Zero 2 od 3 LTS niewiele się różnią prędkością cpu, za to RAM i FLASH w 3 LTS może dodać 'kopa' nieporównywalnego z niewielką różnicą ceny między tymi płytkami. I w kernelu jest jednak lepsze wsparcie dla H5/H6 niż H616.
Osobiście uważam, że Orange PI 3 LTS jest obecnie płytką z najlepszym stosunkiem możliwości do ceny. Za tyle nie kupisz nic innego z 2GB ramu i 8GB flasha.
Z drugiej strony obydwie płytki są w miarę świeże i o ile producent udostępnia gotowe obrazy dla Debiana i Ubuntu, to najpopularniejsza dystrybucja na takie płyteczki czyli Armbian nadal ich do końca nie wspiera (nie wszystko w kernelu jeszcze działa, a producent jest znany, że swoje rzeczy robi trochę po łebkach). I wiem co piszę, bo mam obie te płytki :-)

Dzisiaj dla testu wgrałem na 3 LTS świeżego Debiana i wygląda, że wszystko działa. Oprócz oczywiście problemu w 'producenckim' kernelu czyli load min. 1.0 non stop, ale to w niczym nie przeszkadza, można się przyzwyczaić, że system pokazuje zawsze +1 :crazy:
Z wątku o 3 LTS na Armbianie wynika, też że podłączenie wyłączonego monitora po hdmi może spowodować kernel panic :crazy2:

Tu masz wątki z forum Armbiana:
https://forum.armbian.com/topic/19846-orange-pi3-lts/
https://forum.armbian.com/topic/16170-o ... nner-h616/

Osobiście poleciłbym którąś ze starszych płytek na H5 jak Orange Pi PC2, ale jej już nie produkują :( więc trzeba brać co dają, bo to też da się używać i ma sensowną cenę, ale trzeba mieć świadomość, że to nie są jeszcze w 100% stabilne i wspierane płytki. Tzn. kod dla H5/H6 w kernelu jest całkiem ok, ale problemy są na styku kernela i perfyferiów (czyli np. nieobsłużone przerwanie od HDMI wywołujące popłoch jądra).

Co do Klippera, to się nie wypowiem, bo jeszcze nie używam. Ale na starszej Orange Pi Zero (jeszcze 32 bitowej na H3) mam Octoprinta i spokojnie daje radę i głównie się nudzi. I też nigdy się nie zwiesił mimo, że na początku używałem bez radiatora na cpu.
cieplok
Postów w temacie: 1
Posty: 55
Rejestracja: 17 lis 2020, 14:55
x 29

Re: Voron 2.4

Post autor: cieplok »

Edit: Dotarło do mnie że pytanie było o Orange Pi Zero 2 a nie o Rasperry Pi Zero 2, więc moja odpowiedź nie bardzo się przyda. Ale zostawiam bo nie mogę już teraz usunąć.

Klipper razem z Mainsailem (z Fluiddem pewnie też) działają bez problemu na Raspberry Pi Zero 2 (nie na Zero 1). Jeśli chcesz robić input shaping to też przejdzie tylko ostateczne kalkulacje mogą zająć trochę więcej czasu.
Ekran podpinasz do płyty sterującej (w przypadku tego kita do BTT Octopus jesli dobrze pamietam) a nie do Raspberry Pi.
Guyver
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 38
Rejestracja: 21 sty 2021, 02:26
x 2

Re: Voron 2.4

Post autor: Guyver »

Chciałbym tylko aby zbudowana drukarka Voron 2.4 po prostu działała czyli drukowała, nie oczekuje jakiś wodotrysków lub kul dyskotekowych. Jeśli będzie możliwość sterowania za pomocą apki przez telefon i podglądu na kamerze (po zainstalowaniu po USB bo chyba tylko tak będzie się dało w Orange Pi 3 LTS) to będę mega zadowolony.
Mam Climbera 7 na MKS GEN V 1 do którego jest podłączony mały wyświetlacz i tyle, drukuje. Przejście z Climbera na Vorona będzie dla mnie dużym przeskokiem technologicznym, gdzie na chwilę obecną nie znam się na programowaniu komputerków PI. Za wczasu nie chciałbym zakupić czegoś co później okazałoby się badziewem.
Czyli najlepszą alternatywą dla raspberry pi w rozsądnej cenie będzie Orange Pi 3 LTS? Kamerę udało Ci się pod nią zainstalować?
Ewentualnie Majek mógłbym liczyć na pomoc we wgraniu oprogramowania?
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 793
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Voron 2.4

Post autor: majek »

Guyver pisze:Chciałbym tylko aby zbudowana drukarka Voron 2.4 po prostu działała czyli drukowała, nie oczekuje jakiś wodotrysków lub kul dyskotekowych. Jeśli będzie możliwość sterowania za pomocą apki przez telefon i podglądu na kamerze
na chwilę obecną nie znam się na programowaniu komputerków PI.
Z tego co piszesz, to najlepsze byłoby oryginalne Raspberry Pi albo zaryzykować tego MKS Pi, bo do obydwu masz gotowe obrazy z Klipperem i w zasadzie niespecjalnie trzeba wiedzieć co się robi:-)
Jeżeli chcesz jakąkolwiek inną płytkę, to musisz się już liczyć, że jakieś minimalne podstawy linuxa trzeba będzie ogarnąć, żeby odpalić choćby skrypt automatycznie instalujący Klippera i wszystkie potrzebne do tego rzeczy (KIAUH). Poszukaj tutoriali o KIAUH i instalacji 'ręczniej' Klippera i sam oceń czy jesteś w stanie to ogarnąć.

Z inną płytką będzie też trudniej z podłączeniem wyświetlacza bezpośrednio do niej (chyba, że użyjesz takiego z HDMI).
Guyver pisze: Za wczasu nie chciałbym zakupić czegoś co później okazałoby się badziewem.
Czyli najlepszą alternatywą dla raspberry pi w rozsądnej cenie będzie Orange Pi 3 LTS?
Tu niestety 'badziewie' jest określeniem dosyć subiektywnym. Dla kogoś nieznającego się na linuxach i potrafiącego co najwyżej wgrać obraz na kartę SD i później coś poklikać na stronie, to cokolwiek innego niż Raspberry (i może ten MKS) będzie bezużyteczne.
Dla mnie osobiście Orange Pi jest całkiem wypaśną płytką za całkiem niezłe pieniądze, ale dla mnie linux nie jest żadnym problemem.
Guyver pisze:Kamerę udało Ci się pod nią zainstalować?
Orange Pi 3 LTS nie ma złącza kamery jak Raspberry, a na usb nie mam nic działającego w domu. Do Octoprinta używam starego telefonu z zainstalowanym DroidCam :-) A do nowej drukarki myślałem nad ESP32-CAM :-)
Guyver pisze: Ewentualnie Majek mógłbym liczyć na pomoc we wgraniu oprogramowania?
Niezależnie na co się zdecydujesz, to po prostu pytaj tu na forum. Jest kilka osób, które instalowały i konfigurowały Klippera i to nie tylko na Raspberry, więc jest szansa, że pomogą. Ja jak już pisałem, używam Orange Pi z czymś innym, natomiast jakbyś chciał uruchomić i2c, spi czy dodatkowego seriala na tym złączu z goldpinami, to też tu możesz pytać.
Guyver
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 38
Rejestracja: 21 sty 2021, 02:26
x 2

Re: Voron 2.4

Post autor: Guyver »

Dziękuję za informację. Przeanalizowałem Twoje rady i zakupiłem RPI 4b 2Gb za 350zł używka, ale na gwarancji jeszcze. Kit Vorona 300x300 też już zamówiłem na FORMBOT3d. Teraz biorę się za wydruki części do budowy. Najszybciej dostanę RPI 4 to może coś tam już poinstaluje. Z wyświetlaczem dotykowym narazie się wstrzymam. Kurs $ wystarczająco dał mi kulach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”