Drukarka do 2,0-2,5 tys. ze stołem min. 265mm

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Drukarka do 2,0-2,5 tys. ze stołem min. 265mm

Post autor: dziobu »

Zdradzę Ci sekret - stół będzie ZAWSZE za mały.
Mam taką krowę: viewtopic.php?f=34&t=6566; ponad pół metra w każdej osi i już trafiło mi się kilka bajerów które się tam nie mieszczą.

Weź takie pole robocze żeby ogarnąć większość swoich wydruków bo zawsze znajdziesz coś co tam nie wejdzie. To tylko kwestia czasu.
Zapomnij o drukowaniu pod śmiesznymi kątami; to ekstremalne przypadki których często warto uniknąć. Lepiej podzielić detal na części i je potem złożyć czy skleić.
Andrzej_W, Modelarz_KP, Abys
Awatar użytkownika
Modelarz_KP
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 01 sie 2022, 11:19

Re: Drukarka do 2,0-2,5 tys. ze stołem min. 265mm

Post autor: Modelarz_KP »

No aż takich gigantów nie przewiduję :D Ale robi wrażenie, szczególnie z tym "mostem" na 470mm. Zostanę w takim razie przy 300x300, pomyślę jeszcze, którą wybrać i jak już kupię, to na pewno dam znać, która to i jak idą pierwsze wydruki, ale to prawdopodobnie dopiero początkiem września.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Drukarka do 2,0-2,5 tys. ze stołem min. 265mm

Post autor: dziobu »

[OT]
Modelarz_KP pisze:Ale robi wrażenie, szczególnie z tym "mostem" na 470mm.
Cieszy mnie taka możliwość w tej drukarce.
I tak jak mnie to cieszy, tak pojęcia nie mam co mi to daje. Krótkie mosty - OK, ale to żaden wyczyn. Długie...sam zobacz tam na zdjęciach że to bezużyteczna opcja.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Drukarka do 2,0-2,5 tys. ze stołem min. 265mm

Post autor: JGFTW »

Jak chodzi o podlinkowane przez Ciebie drukarki to nie miałem doczynienia z tymi konkretnymi modelami, ale z poprzednimi - Creality CR10 oraz Anycubic Mega S - one konstrukcyjnie niczym się nie różnią od swoich nowych odpowiedników (te same konstrukcje, rozwiązania są od lat, jedynie elektronika jest nowsza, a jak już coś dodają to raczej drobiazgi jak czujnik ABL, inna obudowa ekstrudera, mocowanie w CR10 itp), więc można spodziewać się, że dotykają je te same problemy. Najczęściej występującym w chińczykach problemem jest loteria jakościowa (brak QC), głowica (szparka prędzej czy później, o ile nie jest łącznik allmetal oraz słabe chłodzenie radiatora głowicy), niedopracowany firmware (który trzeba nagrać samemu) co powoduję, że przy takich sprzęcie trzeba grzebać sporo na początku i nierzadko później również ;)

Sądzę, że kupując chińczyka trzeba się nastawić, być gotowym na grzebanie.

Co do druku na warstwie 0.05mm to niby wiadomo, że jest długo, ale w praktyce jest do dużo dłużej niż się wydaję ;)

Ściągnij sobie dowolny slicer np SuperSlicer i zrób symulację (wybierając obojętnie jaki profil drukarki przykładowo Endera)
i wrzuć dowolny model - najlepiej ten, który będziesz drukował albo skomplikowany geometrycznie (nie kostkę tylko jakiegoś kotka czy coś), powiedzmy o wielkości 90x90x90 i ustaw warstwę 0.05 i zastanów się czy jesteś w stanie czekać na coś takiego tyle czasu? Wyjdzie pewnie ponad jeden dzień na jakąś drobnostkę mieszczącą się w dłoni, a jak potrzebujesz wydrukować kilka to nie będziesz przecież czekał tydzień na coś, co powinno się wydrukować w góra dwa dni. Warto wspomnieć, że jest to czas, gdzie zawsze coś może pójść nie tak - źle coś ustawisz, ktoś Ci strąci drukarkę, prąd Ci wyłączą ;) i praktycznie czas zmarnowany.

Sądzę, że nie warto drukować na tak niskiej warstwie - szkoda czasu a zysk jest praktycznie żaden. Wydruki zawsze będą miały widoczne warstwy (nawet ten filament z brokatem pod światło będzie miał widoczne warstwy) taka technologia - gdzie jakość wykończenia powierzchni jest daleka od tej z wtryskarki.

Nawet przy dyszy 0.3mm nie ustawiam warstwy niżej jak 0.16mm (zazwyczaj 0.22.

Tak naprawdę to teraz coraz bardziej popularne staję się używanie dysz większych niż standardowe 0.4mm na rzecz 0.5mm oraz 0.6mm (szczególnie), żeby zyskać na prędkości, drukując na warstwie 0.2/0.3 jakościowo może wychodzić równie dobrze: https://www.youtube.com/watch?v=WgXM2zP ... e=youtu.be

*posiadając slicer z arachne engine

Dzięki chłopaki Dziobu i Andrzej_W, że linkujecie moje ogłoszenie ;) :git:

Co do mojej drukarki to jej głównymi zaletami jest to, że działa - jest gotowa do pracy i jest sprawdzona (używana, ale sprawna) - wiem, że o ile coś nieprzywidywalnego się nie z nią nie zdarzy to jest w stanie drukować niezawodnie i nic tylko wymieniać szpulę, po jakimś czasie dyszę i w kółko ;) Przynajmniej ja ją doprowadziłem to takiego stanu, że praktycznie nie muszę nic w niej robić poza zmianą materiałów eksploatacyjnych.

Jest to chińczyk, gdzie było już grzebane ;) (pogrzebany chińczyk? ;) )

Jak chodzi o części zamienne to tak, każda część może być łatwo wymieniona na taką samą (powinna być dostępna na allegro albo w sklepach specjalistycznych).
Jeżeli potrzebujesz to dam Ci modele CAD do tej drukarki, jeżeli nie znajdę zbiorczego modelu to na pewno mam pliki źródłowe i .stle wszystkich części jakie projektowałem, które są tam zamontowane.

Co do firmware to tam jest Klipper, który ma to do siebie, że pliki konfiguracyjne są w formacie tekstowym i bardzo łatwo je kopiować/przesyłać/zmieniać/zapisywać.

Nagrywanie firmware też jest bardzo prosta, bo korzystam ze skryptu KIAUH (https://github.com/th33xitus/KIAUH ) - dzięki temu postawienie od zera całej konfiguracji zajmuje niewiele czasu i wystarczy 'przeklikać'.

Żeby nie było, że tylko słodzę to dwie rzeczy bym w tej drukarce poprawił - niechlujnie poprowadzone kable wewnątrz obudowy na elektronikę oraz sądze, że wentylatory chłodzące elektronikę pracują głośno (przy czym nie słychać tego bedąc w pokoju obok), ale warto to wymienić.
Andrzej_W, Modelarz_KP, Abys
Awatar użytkownika
Modelarz_KP
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 01 sie 2022, 11:19

Re: Drukarka do 2,0-2,5 tys. ze stołem min. 265mm

Post autor: Modelarz_KP »

Szukałem jeszcze, ale nie znalazłem już nic lepszego, więc teraz rozważam między tą używaną i usprawnioną CR10 a nową Anycubic Mega X.

Co do tej używanej:
- na stole ma podłoże PEI - jak się to sprawdza? Nie lepsze jednak to szkło karborundowe (nazywane przez producentów drukarek "ultra base") i czy nie potrzeba jednak używać jakichś klejów, płynów adhezyjnych itp.?
- dobrze myślę, że aby użyć tego skryptu KIAUH i móc coś zmienić w oprogramowaniu, trzeba korzystać z Linuxa?
- czy zapamiętuje aktualny stan druku na wypadek ew. zaniku zasilania, czy może taka funkcja ogólnie niedużo daje, jeśli stół lub górne warstwy wydruku zdążą ostygnąć? Choć wstępnie myślałem też dokupić jakiegoś UPSa, ale może nie od razu.

A jeśli chodzi o wspomniane wady (ułożenie przewodów, głośne chłodzenie), to raczej nie wpływają one na jakość wydruków, więc z mojego punktu widzenia mało istotne, ew. do poprawy "na kiedyś". Stle na pewno chętnie przygarnę, jeśli kupię, gdyby coś z dorabianych rzeczy się w przyszłości uszkodziło. Natomiast dysze 0,6 rzeczywiście też dobrze się sprawdzają i mają trochę zalet w połączeniu z odpowiednim slicerem.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1753
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Drukarka do 2,0-2,5 tys. ze stołem min. 265mm

Post autor: Andrzej_W »

Co do podkładek to akurat co kto lubi.
PEI ma tą zaletę że ściągasz sobie całą podkładkę i ją sobie przeginasz i wydruk odchodzi, ze szkłem tego nie zrobisz. Ja używam szkła bo płyta aluminiowa stołu jest krzywa a szkło mi to niweluje.
Co do zaniku zasilania to te wszystkie podkładki mają właściwość że po ostygnięciu stołu puszczają wydruk i po ponownym nagrzaniu już nie złapie wydruku.
Przez tyle czasu co mam drukarkę to tylko raz to się przydało jak nie było kilka minut prądu to nie zdążył stół ostygnąć.
Modelarz_KP
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”