Jaka pierwsza drukarka, Ender 3 v2?

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 11
Posty: 123
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 11

Jaka pierwsza drukarka, Ender 3 v2?

Post autor: bartoszeqqq »

Hej! :D

Parę dni temu zainteresował mnie temat druku 3D, stricte dla siebie, jakieś pierdoły przydatne na co dzień itd. Wyniknęło to z tego, że chcę wyposażyć komputer w wyświetlacz z informacjami o hardware. O ile wyświetlacz można znaleźć bez problemu, to z jakąkolwiek obudową do niego jest już nieco trudniej :) W poszukiwaniach natchnąłem się na jakiś projekt do wykonania na drukarce 3D, zaciekawił mnie ten temat. Dość sporo YT oraz Google przewertowałem i wydaje mi się, że Ender 3 V2 wydaje się najsensowniejszą opcją.

Nie mam konkretnego, z góry ustalonego budżetu, aczkolwiek, jako że to tylko "zabawka", nie chcę na dzień dobry wrzucić miliona pesos w tę zabawę, także powiedzmy, że około 2 tysiące to mój budżet.

Ilość czasu, który mogę poświęcić - zero konkretów. Ile trzeba, tyle poświęcę ;)

Nigdy nie miałem styczności z wydrukami 3D, nikt ze znajomych też się tym nie bawi (chyba, że się z tym ukrywa :wtf: ), dosłownie zerowa styczność dotychczas.

No i nasuwa mi się parę pytań, z którymi do was przychodzę.

1. Raczej jestem wstępnie nastawiony na Endera 3 v2, widziałem, że ludzie wymieniają w nim parę rzeczy - co od razu kupić? Na pewno BLTouch wleci na dzień dobry, dla ułatwienia życia :)
2. Problem, który mi się nasuwa to to, że drukarka musi być w pokoju, gdzie na co dzień przesiaduję. Są jakieś "ale"? Tj. czy jest to w jakiś sposób niezdrowe dla człowieka?
3. Na pewno będę chciał wydrukować jakąś figurkę - czym najprościej można je pomalować?

Na ten moment to chyba na tyle, z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc <3
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Jaka pierwsza drukarka, Ender 3 v2?

Post autor: Pjoter »

Obejrzyj jakiś film na yt w stylu "top ten ender 3 v2 upgrades" i zobacz czy byłbyś w stanie je wykonać sam (wraz z grzebaniem w arduino). Jeśli tak to ender się wydaje sensowny bo to ogólnie dobra drukarka na start jeśli nie boisz się grzebania.
1) zamiast bltoucha ja polecam najpierw lustro od lokalnego szklarza i wypoziomowanie stołu. Wbrew pozorom auto poziomowanie może dla laika więcej skomplikować na początek. Lustro jest tańsze (do 20zl) I pewniejsze. A poziomowanie warto rozważyć pozniejauto
2) teoretycznie to drukarka powinna przebywać w osobnym pokoju ponieważ podgrzany plastik będzie wydzielał jakieś substancje lotne. W praktyce ja mam dwie drukarki na 40 metrach i nie mogę sobie pozwolić na taki luksus. Doraźnie nie mam problemow zdrowotnych (drukuje juz z 5 lat). Problem mam tylko z zapachem ABSu ale to wystarczy że pójdę do innego pokiju podczas wydruku.
3) miałem świetne wyniki używając farb akrylowych z plastycznego.

Na twoim miejscu rozważyłbym kupno używki z okolicy. Jeśli jesteś w stanie podjechać do kogoś i u niego puścić wydruk benchy a za drukarkę zapłacić 200-300zl mniej to już fajny interes. Bo chińczyk prosto z pudełka wcale działać nie musi :P
bartoszeqqq
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Jaka pierwsza drukarka, Ender 3 v2?

Post autor: dziobu »

Witaj,
bartoszeqqq pisze:W poszukiwaniach natchnąłem się na jakiś projekt do wykonania na drukarce 3D, zaciekawił mnie ten temat.
Temat jest fajny, ale zainteresuj się też projektowaniem. Nie wszystkie projekty dostępne w sieci są sensowne; często udostępnione tam pliki są skopane; poza tym - fajnie sobie coś zmodyfikować po swojemu.
bartoszeqqq pisze:że Ender 3 V2 wydaje się najsensowniejszą opcją.
Chińczyk jak masa innych.
Na początek może być.
bartoszeqqq pisze:Ilość czasu, który mogę poświęcić - zero konkretów. Ile trzeba, tyle poświęcę ;)
Druk 3D potrafi zeżreć każdą ilość czasu. Jak każde dobre hobby.
bartoszeqqq pisze:1. Raczej jestem wstępnie nastawiony na Endera 3 v2, widziałem, że ludzie wymieniają w nim parę rzeczy - co od razu kupić? Na pewno BLTouch wleci na dzień dobry, dla ułatwienia życia :)
Zacznij od drukarki. Sam czujnika nie mam w żadnej drukarce ale tak jak widzę co tu ludzie wypisują to spora część ma z nim same problemy.
bartoszeqqq pisze:2. Problem, który mi się nasuwa to to, że drukarka musi być w pokoju, gdzie na co dzień przesiaduję. Są jakieś "ale"? Tj. czy jest to w jakiś sposób niezdrowe dla człowieka?
Topiony plastik wydziale jakieś tam substancje, szkodliwe, blebleble. Jak wszystko. Teraz ludzie będą palić śmieciami więc znowu kolejny sezon wdychanie palonego PLA będzie zdrowsze niż otwarcie okna.
Jak będziesz drukował jakąś pierdołe tygodniowo to szkodliwość drukarki w pokoju będzie znikoma. A jak więcej - zrób sobie na nią komore z filtrem.
bartoszeqqq pisze:3. Na pewno będę chciał wydrukować jakąś figurkę - czym najprościej można je pomalować?
Farbami. Kredkami. Pisakami. Krwią :P
Albo łzami, bo takie są początki druku :D

Albo normalnie - podkład żeby wyrównać warstwy, szlifowanie a potem jak każdy inny model.
viewtopic.php?f=46&t=2853&start=70#p48410
viewtopic.php?f=46&t=2853&start=20#p48203
viewtopic.php?f=9&t=1090#p45114
bartoszeqqq
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 12
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Jaka pierwsza drukarka, Ender 3 v2?

Post autor: Trolinka »

Artillery Genius Pro zamiast Endera :> Nic nie będziesz przerabiał/poprawiał, to drukuje po wyciągnięciu z pudełka (Sprawdzone na dwóch pacjentach którzy mają "lewe" ręce do czegokolwiek). Poleciłem, kupili, przykręcili bramę do podstawy i........od tej pory drukują sobie jakieś duperela :>
bartoszeqqq
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 585
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 235

Re: Jaka pierwsza drukarka, Ender 3 v2?

Post autor: Rozarh »

Two Trees - TT1S też mi drukowała po wyjęciu z pudełka bez przeróbek. Rok podziałała i się mechanika rozklekotała...
bartoszeqqq
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 12
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Jaka pierwsza drukarka, Ender 3 v2?

Post autor: Trolinka »

No jak wszystkie chińczyki, co tanie to drogie :> Ale są lepsze i gorsze. Są takie że wyciągasz i drukujesz, a inne że wyciągasz i.....ileś czasu poprawiasz żeby w ogóle drukować. Artillery akurat znam z praktyki a i na "sieci" też raczej są chwalone że jak na chińczyka są bardzo dobre.
bartoszeqqq
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 11
Posty: 123
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 11

Re: Jaka pierwsza drukarka, Ender 3 v2?

Post autor: bartoszeqqq »

Pjoter pisze:zamiast bltoucha ja polecam najpierw lustro od lokalnego szklarza i wypoziomowanie stołu
Czemu akurat lustro? O.o

Arduino mi nie straszne, także jest dobrze, grzebanie w elektronice też mnie jakoś bardzo nie przeraża.
Pjoter pisze:Problem mam tylko z zapachem ABSu ale to wystarczy że pójdę do innego pokiju podczas wydruku.
Czyli mimo wszystko lepiej jednak trzymać drukarkę w innym pomieszczeniu - ważna informacja :D Niestety na takie zabawki mam dostępny tylko swój pokój codzienny, więc sprawa mocno się komplikuje. Niby jest opcja, aby zostawiać drukarkę włączoną jak wychodzę do pracy, ale jednak "smród" zapewne trochę się utrzymuje, a też obawiam się trochę ryzyka, że coś się podpali itd, a dom będzie stał pusty.
Pjoter pisze:Na twoim miejscu rozważyłbym kupno używki z okolicy. Jeśli jesteś w stanie podjechać do kogoś i u niego puścić wydruk benchy a za drukarkę zapłacić 200-300zl mniej to już fajny interes. Bo chińczyk prosto z pudełka wcale działać nie musi :P
Przeglądałem już trochę OLX'a chociażby i niestety po blisku nikt nic nie wystawia.
dziobu pisze:Temat jest fajny, ale zainteresuj się też projektowaniem. Nie wszystkie projekty dostępne w sieci są sensowne; często udostępnione tam pliki są skopane; poza tym - fajnie sobie coś zmodyfikować po swojemu.
Wiadomka, gdyby nie możliwość zaprojektowania sobie czegoś, co akurat mnie zainteresuje, to temat by był dla mnie zbyt nudny, aby spędzić tyle godzin na researchu :D
dziobu pisze:Zacznij od drukarki. Sam czujnika nie mam w żadnej drukarce ale tak jak widzę co tu ludzie wypisują to spora część ma z nim same problemy.
O, istotna wiadomość, w tym temacie jedynie przeglądałem YT, nic nie czytałem.
dziobu pisze:A jak więcej - zrób sobie na nią komore z filtrem.
Podejrzewam, że będzie na chodzie bardzo długo, sama nauka swoje zajmuje. Mógłbyś nakierować co dokładnie masz na myśli?
dziobu pisze:Albo łzami, bo takie są początki druku :D
Ohh, to brzmi jak hobby idealne, od płaczu, przez stany depresyjne, aż po radość, że w końcu coś wyszło :D


Największe wątpliwości w takim razie na ten moment budzą opary. Wiadomo, kupując w naszej kochanej biedronce pomidora, też jesz chemię, ale no, po co dokładać :eek: A jak to jest z tymi modelami, które posiadają obudowę? Potrzebują jakiegoś wyciągu czy coś?


Dziękuję Wam za szybkie i konkretne odpowiedzi! <3
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 12
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Jaka pierwsza drukarka, Ender 3 v2?

Post autor: Trolinka »

Matko nie straszcie chłopaka OPARAMI :> To jest tylko podgrzane, nie gotuje się i chmury oparów nie ma :P I tak zapewne będzie pociskał jakieś PLA czy PETG, a to w każdym razie w teorii nie wydziela szkodliwych związków :> A zapach jakikolwiek czuć może z 1 centymetra :>>> Więcej "syfu" się nawdycha z naszego smogu niż tej drukareczki.
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
lukk
Postów w temacie: 1
Posty: 255
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 126

Re: Jaka pierwsza drukarka, Ender 3 v2?

Post autor: lukk »

Mam Endera 3V2 od jakichś 8 miesięcy i w 100% podpisuję się pod stwierdzeniem, że to dobra drukarka, o ile nie boisz się grzebać.

Czujnik jak najbardziej polecam. Ja mam akurat CR touch (przekonała mnie metalowa sonda) i jestem zachwycony wygodą jaką on daje. Trzeba było sobie wypracować jakąś metodykę postępowania (po zdjęciu stołu wytramowanie przy pomocy czujnika i nowy leveling, potem w curze "use previous probe measurements"). Do tego ustawianie z-offset na szczelinomierzu (np. ustawianie na wysokość listka 0.2mm i potem zmniejszanie o te 0.2mm). Przy takim postępowaniu brak problemów z pierwszą warstwą.

Drukarka jest w pomieszczeniu gdzie pracuję, więc poszło wyciszenie - wydrukowana obudowa hotendu (https://cults3d.com/en/3d-model/tool/en ... -duct-fang) i wiatraki Sunon 4020, do tego cichszy wentylator elektroniki i zasilacza.

All metal hotend - długo drukowałem na fabrycznym setupie z rurką PTFE wymienioną na capricorn i w zasadzie nie miałem większych problemów. Kiedyś kupiłem heat break bimetal z ali i się zraziłem (ciągłe zatory), ale w końcu wywaliłem 160zł na heat break Copperhead od Slice engineering i teraz drukuje się pięknie, nawet PETG jakoś mniej nitkuje :shock:

Ważny mod to dla mnie też ekstruder typu dual gear - oryginalny ma sporą różnicę poślizgu w zależności od oporu w hotendzie, a do tego ma tendencję do spłaszczania filamentu i powodowania zatorów. Ten dual gear (https://pl.aliexpress.com/item/1005003698576306.html) sprawdza się pięknie, tylko trzeba wymienić sprężynę na słabszą (oryginalna jest duuużo za mocna, tryby mają ostre zęby i nie potrzebują takiego nacisku). Raz skalibrujesz i zapominasz.

Dodałem też fabryczne wzmocnienie ramy - trochę taki bajer, ale jest :)

Jakieś prowadzenia filamentu, łozyskowane uchwyty rolki itp - czyli masa modów i dodatków do druku.

Na fabrycznym stole używam kleju C-stick i drukuje elegancko PLA, PETG, ASA, TPU. Zaś na płytce z FR4 udało się bez problemu drukować Nylon + carbon fiber z Print me. Korzystam z tego firmware: https://github.com/mriscoc/Ender3V2S1 i polecam.
bartoszeqqq
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 1
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Jaka pierwsza drukarka, Ender 3 v2?

Post autor: marek91 »

Ja mam endera 3 v2 gdzieś od 2 miesięcy, drukarka jest całkiem spoko, poszła "od strzała", z tym że... w rękach osoby która wie co robi.
Na początek polecam dołożyć drugi silnik do osi Z, jest do tego gotowy zestaw na allegro.

Na jakim poziomie ogarniasz mechanikę?
bartoszeqqq
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”