Nekroprincja czyli jak ożywić zwłoki drukarki ?

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1178
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 788
Kontakt:

Re: Nekroprincja czyli jak ożywić zwłoki drukarki ?

Post autor: @GUTEK@ »

Na płycie widzę też led 3,3V on się też zapala po podłaczeniu zasilania?
Jak podłaczysz tylko kabel USB (bez podłaczania zasilacza) to też płyta dostaje jakieś zasilanie czy nie ma reakcji?
toxarz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 24 paź 2022, 15:46

Re: Nekroprincja czyli jak ożywić zwłoki drukarki ?

Post autor: toxarz »

Obecnie wszystko jest zdjęte z płyty, podpinam kabel USB do kompa naciskam klawisz BOOT0 wkładam kabel usb trzymając klawisz. Zapala się lampka 5V ale komputer nic nie widzi, STM32CubeProgrammer też nic nie wykrywa. Jeśli podepne płytę bez trzymania klawisza boot0 bez zmian. Zapala się lampka 5V ale nic nie widzi tej płyty.

Zdjęcia poniżej zrobiłem wpinając tylko wyświetlacz oraz +/- z zasilacza do PWR IN.
Świecą się lampki, świeci się wyświetlacz ale na nim nic nie ma.
Moim zdaniem jakaś logika na płycie się mogła spalić. Myslę by przejść na F6 którą też mam tylko jak sprawdzić czy Stepsticki 2208 nie powodują zwarcia ? Czy to raczej niemożliwe?
PXL_20221026_114053488.jpg
PXL_20221026_114130288.jpg
PXL_20221026_114122005.jpg
PXL_20221026_114132505.jpg
PXL_20221026_114117429.jpg
PXL_20221026_114133727.jpg
PXL_20221026_114131899.jpg
PXL_20221026_114131364.jpg
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1178
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 788
Kontakt:

Re: Nekroprincja czyli jak ożywić zwłoki drukarki ?

Post autor: @GUTEK@ »

Według mnie upaliło przetwornicę od 3,3V. Tyle, że na zdjęciu nie widać dziury w żadnym układzie, za wcześnie odłaczyłeś napięcie :lol:
Zlokalizować i wymienić, kwestia tego czy jesteś sam w stanie to zrobić.

A co do stepów, może któryś radiator się przesunał i zwarcie zrobił. Wiesz który to był ten step co go wymieniałeś kiedy to się stało? To miernik w rękę i pomierzyć go w porównaniu z pozostałymi.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1597
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 365

Re: Nekroprincja czyli jak ożywić zwłoki drukarki ?

Post autor: Jarewa »

Tylko 3V3 bez powodu się nie uszkodził. Z przeciążenia/przegrzania raczej wątpliwe, prawdopodobnie tym zasilaniu przekroczyło grubo ponad 3V3, wymienić można , ale raczej będzie bez sensu..
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 631
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 258

Re: Nekroprincja czyli jak ożywić zwłoki drukarki ?

Post autor: Rozarh »

Zawsze można po odlutowaniu zasilić linię 3,3V z zasilacza warsztatowego. Jak płyta ożyje to wlutować nowy element, a jak nie to diagnozować dalej lub do kosza...
3v3 mógł się uszkodzić przez jakieś tymczasowe lub trwałe zwarcie.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
toxarz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 24 paź 2022, 15:46

Re: Nekroprincja czyli jak ożywić zwłoki drukarki ?

Post autor: toxarz »

Obecnie bardziej mnie interesuje postawienie jakiejkolwiek drukarki na chodzie bo jeszcze żadnej nie miałem :P Mam 2 płytki F6 i na nich się oprę :D
Obecnie pomysł mam taki by wpiąć 5x 2208 do obecnej spalonej S6 i pomierzyć czy wszystkie piny mają jednakowe napięcie. Jeśli tak to rozumiem że stepmotory są dobre ;d? Następnie poszukam w necie kodu do firmware F6 z BLtouchem,wgram i wrzuce tu fotki czy wszystko dobrze podpięte by uniknąc spalenia przez jakąś złą zworkę :D
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Nekroprincja czyli jak ożywić zwłoki drukarki ?

Post autor: Zepco »

A te diody E0, E1 i E2 nie powinny być wygaszone jak grzałki nie mają polecenia grzania?
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1597
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 365

Re: Nekroprincja czyli jak ożywić zwłoki drukarki ?

Post autor: Jarewa »

A skąd mają mieć polecenie jak STM martwy??
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 4
Posty: 455
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 178

Re: Nekroprincja czyli jak ożywić zwłoki drukarki ?

Post autor: konradsdev1 »

toxarz pisze:becnie bardziej mnie interesuje postawienie jakiejkolwiek drukarki na chodzie bo jeszcze żadnej nie miałem Mam 2 płytki F6 i na nich się oprę
Obecnie pomysł mam taki by wpiąć 5x 2208 do obecnej spalonej S6 i pomierzyć czy wszystkie piny mają jednakowe napięcie. Jeśli tak to rozumiem że stepmotory są dobre ;d? Następnie poszukam w necie kodu do firmware F6 z BLtouchem,wgram i wrzuce tu fotki czy wszystko dobrze podpięte by uniknąc spalenia przez jakąś złą zworkę
W obecnie spalonej płycie mierzenie nic nie da bo już nie masz napięcia 3.3V, które też dochodzi do stepsticków.
Z tą łatwością spalenia płyty to nie przesadzaj bo nie da się tego zrobić normalnie poprzez wgranie złego oprogramowania albo złe ustawienie zworki od stepsticka. No chyba, że planujesz zakładać zworki na złącza od wentylatorów albo inne zasilające.
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 794
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Nekroprincja czyli jak ożywić zwłoki drukarki ?

Post autor: majek »

Tam 3.3V robi zwykłe LDO z 5V.
1. Sprawdzić czy się grzeje ten mały scalaczek z 5 nogami z napisem G3P (obok cewek) - to jest LDO 3.3V AP2112.
2. Jak jest zimny, to sprawdzić czy na jakiejś nodze dostaje 5V i czy na innej wychodzi 3.3V. Jak zimny, jest 5V, a nie ma 3.3V, to pewnie się spalił.
3. Jak jest ciepły, to pewnie działa, ale coś dalej padło, np. procek i zwiera - warto zmierzyć ile jest tam gdzie powinno być 3.3V
4. Gdyby to było LDO, to można kupić modulik z AMS1117 za 2zł i nawet bez lutowania podłączyć go w odpowiednie miejsca płytki (jest dużo wyprowadzeń 5V jak i 3.3V na zworkach) i zobaczyć czy to ją ożywi.

I obowiązkowo pomierzyć czy nie ma zwarcia między blokiem grzejnym, grzałką a termistorem. To samo przy stole.
W tej płycie nie ma żadnych zabezpieczeń, więc podanie większego napięcia niż 3.3V na wejście termistora smaży procek i/albo zasilanie.
Poza tym endstop Z+ ma domyślnie zazworkowane (od spodu płytki) zasilanie 5V na czujnik, a nie 3.3V jak reszta, więc jak się endstop źle podłączy i zacznie zwierać zasilanie zamiast masy do wejścia, to może być taki sam problem jak z termistorem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”