Nekroprincja czyli jak ożywić zwłoki drukarki ?

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
toxarz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 24 paź 2022, 15:46

Nekroprincja czyli jak ożywić zwłoki drukarki ?

Post autor: toxarz »

Cześć! Kupiłem od mojego ziomka który nie ma czasu na zabawę/przerósł go temat. Zwłoki drukarki którą miał i próbował doprowadzić do działania.
Nie znam się JESZCZE na tym i coś czuje że rzuciłem się na zbyt głęboką wodę :D
Zwłoki składają się z
5x fysetc 2208
1x lv8729
dodatkowego silnia osi Z us 17hs4401
2x spalona płyta S6 ( w tym jedną dzisiaj Ja spaliłem..)
2X Fysetc F6 - nie wiem czy oddać je ziomkowi czy próbować na nich postawić wszystko do kupy ;)
bltouch
2x wyświetlacz CR10
zasilacz 360W 24V

Po wielu próbach udało się wczoraj uruchomić wyświetlacz( źle wpinałem taśmę), dzisiaj rano nie wiem dlaczego z płyty poleciał dym i komputer przestał ją widzieć.
Zatem doradźcie drodzy mili jaka płyta główna z dobrą dokumentacją, gotowymi rozwiązaniami na forach, łatwością instalacji oraz by po prostu działała :D do tego zestawu ?
8 bitowa? 32 bitowa ?
To będzie moja pierwsza drukarka, planuje drukować rzeczy do domu jak uchwyty rolet, jakieś wyciskacze do pasty, zjeżdżalnie pod kulki :P Kilka rzeczy do kampera/samochodu. Może jakieś mocowania do GOPRO no powiedzmy praktyczne przedmioty codziennego użytku.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Nekroprincja czyli jak ożywić zwłoki drukarki ?

Post autor: dziobu »

Cokolwiek masz - odpalisz na każdej elektronice która będzie miała dostatecznie dużo stepów.

Z cech drukarki to wiemy tylko że jest od ziomka i są to zwłoki. Nie znam takiej kinematyki, także jakbyś może pokazał na zdjęciach co to jest to było by prościej coś doradzić.
toxarz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 24 paź 2022, 15:46

Re: Nekroprincja czyli jak ożywić zwłoki drukarki ?

Post autor: toxarz »

Siemanko już podrzucam foty ;)
nie mogę wrzucić w znaczniku img wiec wrzucam linkiem :)
https://photos.app.goo.gl/As27YqL137d9rqaL6
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Nekroprincja czyli jak ożywić zwłoki drukarki ?

Post autor: dziobu »

Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 793
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Nekroprincja czyli jak ożywić zwłoki drukarki ?

Post autor: majek »

Płyty nie palą się bez powodu. Kupisz kolejną i spalisz tak samo jak poprzednie.
Pokaż w którym miejscu się upaliło i co się spaliło, to łatwiej będzie zdiagnozować przyczynę.
Chociaż ze zdjęć i rozwalonego hotendu podejrzewam, że tam może być jakieś zwarcie i pełne napiecie idzie np. na wejście termistora, co może upalić procek, ale to tylko strzał - chociaż to też najczęstsza przyczyna palenia się płyt 'na amen'.

Te płyty F6 możesz użyć na razie do wstępnego uruchomienia drukarki (o ile są dobre). Jak już wszystko będzie stabilnie działać, to sobie kupisz coś lepszego.
Awatar użytkownika
dawidex7
Postów w temacie: 1
Posty: 53
Rejestracja: 10 paź 2019, 09:42
Drukarka: AM8; MK3S; MD16
x 16

Re: Nekroprincja czyli jak ożywić zwłoki drukarki ?

Post autor: dawidex7 »

Wydaje mi się, że stepy są odwrotnie wpięte - na płycie jest EN "od środka" płyty a na stepach masz en od "zewnątrz".
Załączniki
PXL_20221012_095811793.jpg
PXL_20221012_095816552.MP.jpg
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 4
Posty: 455
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 178

Re: Nekroprincja czyli jak ożywić zwłoki drukarki ?

Post autor: konradsdev1 »

dawidex7 pisze:Wydaje mi się, że stepy są odwrotnie wpięte - na płycie jest EN "od środka" płyty a na stepach masz en od "zewnątrz".
To jest tylko opis zworki. Pin EN jest na górze płyty a kolory przy nóżkach TMC2208 też pasują. Stepstick LV8729 też jest poprawnie włożony.
S6_1574476699891.png
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
toxarz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 24 paź 2022, 15:46

Re: Nekroprincja czyli jak ożywić zwłoki drukarki ?

Post autor: toxarz »

Płyta spalona zostały mi 2x płyty F6 które nie wiem czy działają. Zakładam że są sprawne :D

Zatem chciałbym uniknąć spalenia kolejnej płyty lub innego sprzętu :P Zakładać nowy wątek z pytaniami odnośnie wpięcia do płyty Fysetc F6 tutaj czy zakładać nowy wątek ?
No i drugie sprawa. jak sprawdzić czy Stepsticki 2208 są sprawne oraz czy lv8729 jest sprawny? Mogę to jakoś multimetrem sprawdzić ? Widziałem na paru filmach że się reguluje je potencjometrem, czy możliwe jest że S6 się spaliła gdy podminiłem LV8729 na 2208 ? Albo może ten 2208 był źle wyregulowany potencjometrem i to sprwaiło że się spaliło ;d?
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 793
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Nekroprincja czyli jak ożywić zwłoki drukarki ?

Post autor: majek »

Co to znaczy 'spaliła się'? Coś nie działa? Wszystko nie działa? Na środku jest wypalona dziura?
Wrzuć zdjęcie i zaznacz co się spaliło.
toxarz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 24 paź 2022, 15:46

Re: Nekroprincja czyli jak ożywić zwłoki drukarki ?

Post autor: toxarz »

Przedwczoraj wgraliśmy nową wersje firmware z ustawieniami 2208 dla osi X Y oraz Z lv8729 dla E0 oraz po wielu próbach z kumplem udało nam się uruchomić wyświetlacz - trzeba było go wpiąć do gniazda EXP 3 i odpowiednio bawić się "wycięciami" kabla 10 pinowego. Wycięcie pasujące do płycie a na wyświetlaczu odwrotnie. Na wyświetlaczu mieliśmy błędy ekstrudera oraz nie nie chciał grzać się hot end podejrzewamy że czujniki może źle wpieliśmy od temperatury. Podczas procedury homing oś X bardzo szybko jechała i drgała oraz chyba chciała wyjeżdzać poza stół więc szybko wyłączyliśmy zasilanie.

Kolejnego ranka chcąc poprawić chociaż częśc tych błędów. Podpiałem do gniazda exp1 zgodnie z wycięciem kabel do gniazda micro sd też patrząc po wycięciu, wrzuciłem soft gdzie zamieniłem lv8729 na 2208 oraz zmniejszyłem prędkość pracy silników oraz zmniejszyłem rozmiar stołu. Wypiłąłem również czujniki od temperatury. Włożyłem kartę SD i przełączyłem zasilacz. Nawet nie zobaczyłem loga Marlina na wyświetlaczu za to ujrzałem dym z płyty głównej - nie jestem w stanie powiedzieć dokładnie z którego miejsca, wyłączyłem zasilacz. Myślałem że może firmware z karty się nie wgrał i próbował uruchomić LV8729 ze swoim ustawieniem zworek a realnie był tam 2208 i to spowodowało dym ze względu że była różnica napięć? Albo ten 2208 był walnięty? Jest szansa jakoś go sprawdzić ? W każdym razie wróciłem do starej metody wgrywania firmware za pomocą komputera i aplikacji STM32CubeProgrammer zalecanej przez producenta. Chciałem wgrać firmware wracający do 8729 licząc że płyta nadal działa.
Jednak komputer przestał widzieć urządzenie. Zapala się na płycie lampka 5V i tyle.. komputer jej nie widzi wcale a wcześniej wykrywał bez problemu.
Płyta nawet przy wyjętych wszystkich stepstickach, zapala wyświetlacz ale na nim nic nie wyświetla - podpięcie jest dobre bo go nie ruszałem od ostatniej działajacej konfiguracji :D Po włączeniu nie leci z niej żaden dym ale też nie działa. Więc myślałem by spróbować postawić drukarkę na nowo na płycie F6 którą też dostałem od kumpla. Tylko chciałbym wcześniej wyeliminować czynnik który spalił poprzednią płytę :P

Nie widzę nic spalonego na płycie.
3.jpg
2.jpg
Kółkiem zaznaczyłem obszar z którego leciał dym. Albo to było z okolic LV8729 albo poniżej z okolicy rezystora 4R7
dymek.png
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”