Suszarka do filamentu

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
hh453
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 25 sty 2021, 17:30

Suszarka do filamentu

Post autor: hh453 »

Witam!
Czy może ktoś polecić jakąś sensowną suszarkę do filamentu, patrzyłem na te samoróbki na bazie suszarki do grzybów , ale jakoś do mnie nie docierają ze względu np. na potencjalne problemy ze szczelnością czy też ich słaba jakością.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Suszarka do filamentu

Post autor: dziobu »

A jaki jest problem ze szczelnością? I z jakością?
hh453
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 25 sty 2021, 17:30

Re: Suszarka do filamentu

Post autor: hh453 »

No wiadomo , zawsze ten plastik wydrukowany może nie być idealnie dopasowany czy coś , a może darować sobie suszarkę i po prostu filamenty przechowywać w komorze razem z drukarką ?
mpk
Postów w temacie: 1
Posty: 358
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 100

Re: Suszarka do filamentu

Post autor: mpk »

ale to nie ma być szczelne. tej wilgoci masz się pozbyć, a nie równo rozprowadzić ją na całej średnicy szpuli;)
bukszpryt
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 10
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Suszarka do filamentu

Post autor: Trolinka »

Suszarki stricte masz dwie, samoróbka czyli grzybowniki, pudełka ikea itd. itp. albo gotowce Sunlu S1 / S2, Creality dry BOX, Fixdry NT1, KINGROON Electric 3D a nawet tryb suszenia w komorze bambu lab x1/x1c i pełno innych. Jak i metody chałupnicze piekarnik, woreczki z zaworkiem i pompką odsysająca i podobne :>>>
Poniżej ABSu Nylonu itd. nie ma co zbytnio panikować. petg czy tpu po użyciu wkładam z powrotem do org woreczka i pudełka i tak sobie lezą rok, dwa, trzy i drukują się świetnie :P Ze dwa lata temu kupiłem dwie suszarki s1 i s2 i tak sobie leżały pudełka nigdy nie używane. Dopiero ostatnio trafiłem jakiś esun black co się kruszył jak makaron to go wygrzałem, a raczej grzał się na żywo i tak prosto z suszarki jechał do drukarki.
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Suszarka do filamentu

Post autor: dziobu »

Jeśli jest wysoka wilgotność to niektórym materiałom odwala i trzeba je suszyć. W tym PLA, PET-G czy TPU. Czasem to zależy od koloru, czasem od producenta. Nie znalazłem jeszcze żadnego powtarzalnego wzorca.
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 10
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Suszarka do filamentu

Post autor: Trolinka »

dziobu pisze: 25 mar 2023, 00:44 Jeśli jest wysoka wilgotność to niektórym materiałom odwala i trzeba je suszyć. W tym PLA, PET-G czy TPU. Czasem to zależy od koloru, czasem od producenta. Nie znalazłem jeszcze żadnego powtarzalnego wzorca.
To jak taka wilgoć jest to DOM trzeba suszyć bo grzyb wylezie :P
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Suszarka do filamentu

Post autor: dziobu »

Grzyba nie mam, a filamenty wilgotnieją.
Niemniej IMHO nad suszarką należy się zastanawiać dopiero gdy faktycznie jest potrzebna. Tak sztuka dla sztuki to szkoda miejsca.
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 10
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Suszarka do filamentu

Post autor: Trolinka »

Żona bierze gorące prysznice aż para bucha całe mieszkanie? A do tego szpule rzucone luzem na półce? :>

PS. Notabene taki AMS od bambusów się szczelnie zamyka, a w środku ma komory na woreczki z pochłaniaczem czy pojemniczki na wsypanie granulek i nawet ma czujnik wilgotności :PPP
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Suszarka do filamentu

Post autor: dziobu »

Trolinka pisze: 25 mar 2023, 01:40A do tego szpule rzucone luzem na półce? :>
Nie, leżą na podłodze. Trochę w pudłach, trochę w kartonach. Reszta gdzieś pod nogami. Część wisi na drukarkach.
Żel w woreczkach po paru otwarciach i tak jest do niczego więc przeważnie do razu go wywalam. Poza tym on nie suszy filamentu; wolę już użyć suszarki gdy potrzeba (a czasem po prostu potrzeba: PVA, nylon, itp) niż bawić się w przekładanie szpul w kartoniki. Zwłaszcza że - jak pisałem - część filamentów wilgotnieje bardzo szybko a inne w ogóle; myślę że z czasem jakoś to rozgryzę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”