Suszarka do filamentu

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
hh453
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 25 sty 2021, 17:30

Re: Suszarka do filamentu

Post autor: hh453 »

szkoda tylko ,że maksymalna osiągalna temperatura tej suszarki to 48 stopni, co jest zdecydowanie za mało np. na suszenie nylonu i absu.

Tak po za tym, to wiadomo w ogóle czy ten grzybownik esperanzy osiąga 70 stopni?
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 6
Posty: 500
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 340

Re: Suszarka do filamentu

Post autor: roman »

hh453 pisze: 25 mar 2023, 11:36 a grzybownik to tani badziew.
Wypraszam sobie! :P

Jednym z powodów dla których uznałem, że trzeba się tym "zająć samemu" jest właśnie niska wydajność tego typu urządzeń oraz inne niedogodności. Tutaj link do mojego rozwiązania: viewtopic.php?p=149506 (jest tam pare rzeczy do poprawy, ale w takiej wersji jak jest i tak daje rade).

Polecam rozeznać temat, np tutaj jest wiele testów tych urządzeń:
https://www.youtube.com/@MyTechFun
i rozpiska:
https://www.mytechfun.com/filament-dryers
(nie wiem na ile to aktualne, bo nie jestem na bieżąco).

Mogę jedynie powiedzieć tyle, że na rynku póki co nie powstało jeszcze nic co by dorównywało choćby temperaturą mojemu "badziewowi", bo u mnie w dolnej części mam około 70 stopni (w górnej części mniej) po rozgrzaniu się, a jak patrzę na te "szczelne" i ślicznie wykonane suszarki to tam tylko jedna wychodzi powyżej 60 stopni, a jak ważna jest temperatura to widać w testach. Można się silić na tłumaczenia, że to czas suszenia ma znaczenie, itd., ale no sorry, jak mam wybierać czy mam suszarke odpalać 10 godzin przed drukiem czy pół godziny, to wole to drugie.

Odkąd używam własnej suszarki to wszelkie testy na petg: wierze temperatur czy testy retrakcji wychodzą mi dokładnie tak samo w każdym zakresie temperatury czy długości ruchów jałowych głowicy. "Tak samo" znaczy, że: brak nitek oraz innych skutków, które byłyby wynikiem zawilgocenia, jeśli już jakaś nitka się pojawia to pojawia się tak samo w zakresie 200-260 stopni i jest to jakaś tam bardzo specyficzna sytuacja.
hh453
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 25 sty 2021, 17:30

Re: Suszarka do filamentu

Post autor: hh453 »

roman pisze: 25 mar 2023, 12:37


Ok dziękii za info, w końcu konkretna wypowiedź, tak widziałem te testy na mytechfun i powiem, że słabo to wygląda w tych suszarkach filamentów z tą osiąganą temperaturą.

Czy na swoim grzybowniku jesteś w stanie wysuszyć nylon(70 stopni jest wymagane non stop) ?

Ogólnie to patrzyłem na twojego grzybownika i jednak bardziej przymierzałem się do tego pojedynczego viewtopic.php?p=125969&hilit=suszarka+esperanza#p125969 , wymaga mniej filamentu i mniej zabawy ze złożeniem wszystkiego.
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 6
Posty: 500
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 340

Re: Suszarka do filamentu

Post autor: roman »

Odnośnie nylonu - Krótka odpowiedź: nie wiem ;)

Bo tak w zasadzie to ja dokładnie nie wiem jaka tam jest temperatura, bo temperaturownik jest za wysoko (tam już jest trochę chłodniej), a poza tym dokładność jego wskazań jest... dyskusyjna. Ja obawiałem się problemu w strugą stronę, tzn., że temp. będzie za wysoka. Kiedyś mierzyłem przy dole to wychodziło mi że dochodzi do 70 stopni, ale np jak wrzuciłem kiedyś luzem kawałek PETG od Nebuli to się... stopił, tzn. zrobiło się z tego rozgotowany makaron ;) czyli, że (jak mniemam) próg glass transision został przekroczony, ale co ciekawe inne tak się nie zachowują (chyba, bo w sumie nie wiem, bo na szpulach susze;) )

Model "grzybowej" suszarki modelowi nie równy, nawet jak tam są napisane te same temperatury. Cóż, to wziąż sprzęt za 100zł, więc... cuudów się nie spodziewajmy. Ale z drugiej strony, no sorry, markowa suszarka filamentowa za 400zł która nie przekracza 50 stopni to jakiś śmiech na sali w ogóle.

Co do tej drugiej suszarki DIY (ze szpulą na płasko) to uczciwie napiszę, że wydaje mi się, że ona być może lepiej rozprowadzi ciepło po szpuli bo całość powierzchni ma bliżej do wylotu ciepłego powietrza, ale! czy ta suszarka ma te same bebechy (grzałke i wiatrak), (czytaj: czy osiąga te 70 stopni) oraz czy rzeczywiście mam racje to nie wiem.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Suszarka do filamentu

Post autor: majek »

Ale to też nie trzeba od razu topić kilogramów filamentu na dostosowanie 'grzybownika'.
Ja do okrągłego zrobiłem walec z tektury i przykryłem oryginalną pokrywką. Jak już zostało tu powiedziane - to nie musi być specjalnie szczelne. A że mam 200W, to tam wręcz aż za ciepło się robi, więc zrobiłem na szybko termostat na Sonoffie i wtedy już jest całkiem 'profesjonalnie' ;)

Generalnie czasem warto pomyśleć, że wydruk jest do dopasowania kształtów normalnie niedostępnych w gotowych rzeczach - łącząc różne materiały i gotowce można oszczędzić dużo filamentu, kasy i czasu. Projekt @romana też pewnie da się przerobić na samą podstawę, a górną część zrobić z tektury, jakiegoś tworzywa czy blachy - zależy kto co ma akurat taniego pod ręką.
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 6
Posty: 500
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 340

Re: Suszarka do filamentu

Post autor: roman »

heh, taki właśnie miałem pomysł na drugą wersje, aby drukowany był niejako tylko szkielet do krótego wycinałoby się z kartonu/preszpanu/albo po prostu kartek papieru... wypełnienie ścian. Z 4-5 razy mniej filamentu by wyszło a funkcjonalność dokładnie taka sama (szkielet zapewniający sztywność, stabilność, itp.) tyle, że... ja już mam suszarke :)
Ostatnio zmieniony 25 mar 2023, 13:40 przez roman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Suszarka do filamentu

Post autor: dziobu »

Mam suszarkę marki Tarrington House. Pewnie taka sam jak inne. Tyle że akurat na nią była promocja.
Dotychczas używałem jej do suszenia jednej szpuli - zero inwestycji. Tj minimalne: viewtopic.php?p=43141#p43141

Niedawno popełniłem uchwyt na dwie szpule (pionowo) i wydrukowałem obudowę. Wbrew pozorom wydruk nie zajął nie wiadomo ile; jest i działa.
viewtopic.php?p=150826#p150826
viewtopic.php?p=150970#p150970
J.A.
Postów w temacie: 4
Posty: 225
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 44

Re: Suszarka do filamentu

Post autor: J.A. »

hh453 pisze: 25 mar 2023, 12:30 szkoda tylko ,że maksymalna osiągalna temperatura tej suszarki to 48 stopni, co jest zdecydowanie za mało np. na suszenie nylonu i absu.
A niby z jakiego powodu za mało? Ciecze parują nie dla tego że są gorące, tylko dla tego, że jest różnica temperatur i wilgotności. Nigdy nie widziałeś mgły w zimie? To jest właśnie parująca woda.
Po prostu "ten grzybownik" będzie suszył trochę dłużej, wcale nie tak bardzo.
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 10
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Suszarka do filamentu

Post autor: Trolinka »

O właśnie. Jeszcze spadek ciśnienia. Niższe ciśnienie = niższa temp wrzenia = parowanie jak wściekłe w 20 stopniach np.
Komora, jakaś pompka do odsysania powietrza i mamy brzytwa szybką suszarkę :>>>
Prosty stary experyment, strzykawka, troszkę wodę naciągnąć, zatkać palcem i pojechać tłokiem do końca efektem obniżymy ciśnienie na tyle że woda będzie wrzeć jak szalona :P
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Suszarka do filamentu

Post autor: dziobu »

Musisz wyciągnąć wilgoci z filamentu a nie tylko z powietrza. Szpula w komorze próżniowej nie wyschła tak szybko jak w suszarce. W sumie w ogóle nie wyschła.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”