Suszarka do filamentu

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 10
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Suszarka do filamentu

Post autor: Trolinka »

Ano suszyć toto nie będzie, ale pochłania wilgoć z powietrza, a skoro powietrze suche to i filament nie ma "co pić" :>
Ja tam porządków jakiś nie mam, ot leżą wszędzie gdzie się da upchać, pod biurkiem, za biurkiem, na szafie, w szafie, za praniem, na głośniku po całym mieszkaniu można znaleźć :>>> Ale trzymam standard, wyjąć, użyć, i z powrotem do woreczka i kartonika zapakować. Bo łatwiej później coś odnaleźć. Potrzebuje Devila Galaxy Blacka no to się szwendam po chacie i wypatruję kartoniki devila. Bo kartoniki akurat to z kilometra idzie odróżnić czyj jest czyj :P A że folijka i kartonik to zawsze coś tam na pewno mniej tej wilgoci dostępne przy okazji :P Jedyny ład i skład to 4 pudełka obok AMS to co jest zapakowane.
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
hh453
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 25 sty 2021, 17:30

Re: Suszarka do filamentu

Post autor: hh453 »

Zaczynam drukować z ABS petg i tpu i raczej potrzeba mi suszarki tak dla pewności że wszystko będzie ok, jak dobra jest ta suszarka viewtopic.php?p=125969&hilit=Esperanza#p125969 A piekarnik nie wystarczy ?
J.A.
Postów w temacie: 4
Posty: 228
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: Suszarka do filamentu

Post autor: J.A. »

Trolinka pisze: 25 mar 2023, 01:40 Żona bierze gorące prysznice aż para bucha całe mieszkanie? A do tego szpule rzucone luzem na półce? :>

PS. Notabene taki AMS od bambusów się szczelnie zamyka, a w środku ma komory na woreczki z pochłaniaczem czy pojemniczki na wsypanie granulek i nawet ma czujnik wilgotności :PPP
Wystarczy stare budownictwo. Ja mieszkam w kamienicy, grzyba nie ma, a wilgotność stale w okolicach 70%. To prawda znana od lat, ludzie z kamienic ciężko znoszą pobyt w mieszkaniach z wielkiej płyty. W takim lokalu mam pracownię i tam wilgotność nigdy nie przekracza 40%.
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 10
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Suszarka do filamentu

Post autor: Trolinka »

J.A. pisze: 25 mar 2023, 09:50 Wystarczy stare budownictwo. Ja mieszkam w kamienicy, grzyba nie ma, a wilgotność stale w okolicach 70%. To prawda znana od lat, ludzie z kamienic ciężko znoszą pobyt w mieszkaniach z wielkiej płyty. W takim lokalu mam pracownię i tam wilgotność nigdy nie przekracza 40%.
Za szczelne ściany i brak wentylacji? Pewnie tak.
hh453 pisze: 25 mar 2023, 09:13 A piekarnik nie wystarczy ?
Raczej to takie awaryjne rozwiązanie / na szybko / tymczasowe :> Plus suszarki że mają wyjścia na filament, nie wkładasz, suszysz, wyciągasz tylko wygrzewa Ci się w suszarce i "na żywo" jedzie prosto do drukarki z suszarki.
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
J.A.
Postów w temacie: 4
Posty: 228
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: Suszarka do filamentu

Post autor: J.A. »

Trolinka pisze: 25 mar 2023, 10:34 Za szczelne ściany i brak wentylacji? Pewnie tak.
Nie wnikam w przyczyny. Stwierdzam fakt.
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 10
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Suszarka do filamentu

Post autor: Trolinka »

J.A. pisze: 25 mar 2023, 10:37
Trolinka pisze: 25 mar 2023, 10:34 Za szczelne ściany i brak wentylacji? Pewnie tak.
Nie wnikam w przyczyny. Stwierdzam fakt.
Tak sobie tylko głośno myślę skąd to się bierze :>

Wracając do tematu, nie martwić się na zapas. Jak widać różne warunki w różnych miejscach i metody przechowywania. Jak będą problemy z filamentami to wtedy zainwestować w suszarkę czy zbudować sobie. Teoretycznie są lepsze i gorsze, a bo ma wentylatorki i obieg powietrza, dodatkowe wywietrzniki itd. Ale bym się nie przejmował tym, może trochę lepiej czy szybciej suszy. Każda będzie dobra, to nie ląduje na 5 minut i gotowe, tylko na parę h.
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 6
Posty: 506
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 344

Re: Suszarka do filamentu

Post autor: roman »

coż, tu każdy ma swoją teorię, jedni nazwą to koniecznością, a inni "chorobą" ;) najwłaściwiej należałoby odpowiedzieć coś w rodzaju - użytkownicy tego forum nie wypracowali jednolitego zdania ws. przydatności suszarek oraz samego procesu suszenia w druku 3d ;)

mojej teorii nt. suchego PETG nie będę rozpisywał ponownie, mogę jedynie podsumować, że z moich obserwacji jasno wynika, że sama wilgotność jak i jej skutki w druku PETem nie są binarne (w sensie, że filament jest: suchy, albo nie) tylko liniowe. A próg oddziaływania wilgotności jest dosyć nisko, tylko, że w wielu zastosowaniach będzie to niedostrzegalne, czyli, że akceptowalne. A w sytuacjach, w których to będzie miało znaczenie to żadne tam woreczki, żele, silici, sucho w pomieszczeniu (np <40% wilgotności) to niewiele pomoże, jedynie suszarka.

A to czy producent sprzeda nam suchy filament czy nie to już zależy od... niczego, a innymi słowy jest zupełnie losowe. Raz miałem petg szary od DD, który był tak mokry, ze po wysuszeniu... wyrosły mu mikro włoski, tak jakby wychodzące pęcherzyki pary pociągnęły za sobą mikro nitki plastiku, żałuje, że nie zrobiłem wtedy zdjęcia. (Uczciwie dodaje, że filament nie stracił nic ze swoich właściwości i drukował się później jak złoto). Innym razem dokładnie taka sama szula, ten sam kolor wystarczyło lekko dosuszyć.
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 10
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Suszarka do filamentu

Post autor: Trolinka »

Stąd mówię, nie przejmować się, drukować. Drukarz powiedzmy PRO który robi zaawansowane rzeczy które mają mieć ścisłe parametry itd. też będzie miał sprzęt pro i nie bawił się w jakiś low end suszarki. A drukarz "zwykły" który sobie po prostu coś tam drukuje czy mniej ważne zlecenia to jemu wystarczy jak to nazwałeś binarnie, albo się drukuje dobrze, albo się nie klei i strzela np.
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
hh453
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 25 sty 2021, 17:30

Re: Suszarka do filamentu

Post autor: hh453 »

Hm to nie lepiej już coś takiego kupić https://allegro.pl/oferta/esun-ebox-lit ... 3052353826 - gotowe rozwiązanie a w niczym nie jest gorsze od takiej samoróbki grzybownika, wychodzi trochę drożej ale przynajmniej jest porządna rzecz dedykowana, a grzybownik to tani badziew.

P.S. acha już chyba wiem dlaczego, te gotowe dedykowane nie osiągają takiej temperatury jak grzybownik..
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 10
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Suszarka do filamentu

Post autor: Trolinka »

Za 200+ to już lepiej dobić do 300 za S2 :> Bo i ładnie wygląda i ma cały spód grzałkę wygiętą a nie na samym dole grzałeczka mała :>

PS. A nie, ten esun też fajny, i nadmuch/wyciąg extra i wygięta grzałka :> Zwracam honor :P
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”