TMC 2208 i zamiana przewodów

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
Awatar użytkownika
piryt
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 16 paź 2022, 18:08

TMC 2208 i zamiana przewodów

Post autor: piryt »

Wziąłem się za przesiadkę na 2208, ale na YT są jakieś 2 opcje zamiany przewodów od silników, jedni obracają cały wtyk o 180 a inni zmieniają przewody 2 z 3 i nie wiem która opcja jest poprawna bo poradnika pod mega x nie ma, drukarka anycubic mega x, sterwoniki tmc 2208 v3.0 od two trees. Będe wdzięczy za podpowiedz nie chce spalić płyty
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 1
Posty: 434
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 165

Re: TMC 2208 i zamiana przewodów

Post autor: konradsdev1 »

Możesz sprawdzić i włączyć drukarkę bez zamiany przewodów - nic się do tego nie spali.
Jeśli przewody będą źle podłączone to silniki będą się kręcić w odwrotną stronę albo będą drgać w miejscu.
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 585
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 234

Re: TMC 2208 i zamiana przewodów

Post autor: Rozarh »

konradsdev1 pisze:Jeśli przewody będą źle podłączone to silniki będą się kręcić w odwrotną stronę albo będą drgać w miejscu.
Zawsze musisz podłączyć końce cewek do odpowiednich wyprowadzeń stepsticka - ale to najczęściej gwarantuje płyta główna. Twoje zadanie to prawidłowo podłączyć przewody cewek we wtyczce. Jeśli któryś przewód będzie rozwarty albo nie będzie przewodzić (wychodzi na to samo) to silnik będzie drgać zamiast się kręcić - tak samo zrobi jak "skrzyżujesz" uzwojenia cewek (czyli podłączysz jeden biegun cewki do złącza jednej pary a drugi do drugiej pary).
Jeśli już masz "połapane" końce cewek to obrócenie biegunowości którejkolwiek z cewek powoduje zamianę obrotów silnika - nic więcej...

We wtyczkach na płycie masz z reguły 4 piny - pierwsze dwa to jedna cewka - kolejne dwa to druga. Obracając wtyczkę w gnieździe (o ile się da) zamieniasz biegunowości obu cewek i możliwe, że po tej operacji silnik znów będzie się obracać w tą samą stronę (zależy jak to jest połączone przy silniku). Zmieniając bieguny jednej pary masz gwarancję, że silnik ruszy w przeciwną stronę.

Niedowiarkom proponuję zrobić sobie arkusz Excela i zasymulować kolejne potencjały na pinach stepa. Potem określić napięcia jakie się wytworzą na cewkach i sprawdzić w która stronę będą się zmieniać napięcia cewek. Potem zrobić kolejną tabelkę ze zmienionymi pinami i ponownie sprawdzić pola. Zamieszczałem takiego Excela w jednym z postów tu na forum więc nie chce mi się go tworzyć ponownie ;)
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”