TMC2208 nieprofesjonalny test

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
szafir51
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 9
Rejestracja: 18 paź 2017, 12:13

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

Post autor: szafir51 »

sprawdzę jeszcze w domu ale wydaje mi się, że mam uStep v1.1 i na tej kartce jest
tmc.jpg
tmc.jpg (41.36 KiB) Przejrzano 5168 razy
i jeszcze jeden pin poniżej albo powyżej jest opisany nie jako NC tylko inaczej.
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

Post autor: Cosik »

No to jak tak masz to weź go zepnij po układzie do uarta na USB i sprawdź czy działa.
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
szafir51
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 9
Rejestracja: 18 paź 2017, 12:13

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

Post autor: szafir51 »

nie mam uarta na usb :) Chyba, że to jest to samo co Nokia CA-42, to mam taki kabelek przerobiony
szafir51
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 9
Rejestracja: 18 paź 2017, 12:13

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

Post autor: szafir51 »

Dobrze pamiętałem, u mnie jest v1.1 i jest oznaczony port PDN
20180510_181827.jpg
i w opisie
...up to 256 microsteps using UART interface
Woszu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 21
Rejestracja: 20 maja 2018, 13:55
x 1

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

Post autor: Woszu »

Kopytko pisze:
frog pisze:Kupiłem FALAB uStep v1.0. Sprzedawca dorzucił instrukcję i tabelkę z wartością prądu. Na A4988 miałem 0,7V co odpowiada prądowi 1A (wystarczy aby silniki były zimne i nie gubiły kroków). Na TMC2208 było by to 2,5V! Początkowo było 1,45V, zwiększyłem do 1,75V - 0,7A wg instrukcji. Mikrokrok 1/16.
Silniki jakie mam to https://www.aliexpress.com/item/4-Lead- ... 47376.html
Korespondowałem z Falab, ze względu własnie na te ekstremalne napięcia Vref i smażące się silniki nawet w połowie proponowanego zakresu tych napięc dla silnika 1A. U mnie super rezultaty są juz przy 0,9V dla silnika 1A. i zmienią tą instrukcję. Będzie instrukcja dla reprapowców i podejrzewam ustawienia podobne do tych co wysyłałem w PDF. Instrukcja falab mówi o prądach zmierzonych na cewkach silnika , a my tego nie robimy. Dlatego niebawem powstanie nowa instrukcja bardziej pasująca do naszych zastosowań.
Cosik pisze:Dobra ja dodam coś o siebie na temat tych stepsticków od Falab. Niektórzy uważają że są błędne wartości w dokumencie od nich, a ja powiem że nie są złe. Nie widziałem nigdzie schematu ich modułów, ale byłem prawie bliski zrobienia "riwers inżyniering" :D

Sytuacja taka, na A4988 miałem dość sporo stresowaną oś Z i by szybszych ruchach gubiła kroki, sprawdziłem jakie są silniki i jaki był tam prąd ustawiony, okazało się że był 1A więc podkręciłem do nominalnych 1.2A. Po tej czynności można było właśnie bardziej żyłować oś Z. W sterownikach od Falab jest informacja że prąd jest do 1A w RMS co wychodzi na to że jest prawdą, ograniczyli maksymalny prąd na swoim PCB. Mimo iż ustawiłem maksymalne Vref czyli 2V4 to oś Z gubi kroki więc nie dostaje odpowiedniego piku prądowego.

Konkluzja: W dokumencie od Falab jest prawda ;)

P.S. Dzisiaj będę próbował do nich się dodzwonić bo chciałbym podkręcić ten stepstick dla osi Z. Jak nie to zrobie "riwers inżyniering"

P.S.2 Wiele osób pisało że należy zmienić kierunek sterowania itd itp. Te od Falab włożyłem zamiast poprzednich bez żadnych zmian, dokładnie 1 do 1 z poprzednimi stepstickami.

Panowie, zastanawiacie się nad ustawieniami i prawdziwością dokumentacji stepsticków z Falab.
Problem jest w tym, że o tym jakie napięcie Vref odpowiada jakiemu prądowi, zależy przede wszystkim od tego jaki zastosowano rezystor pomiarowy.
W sterownikach watterott są rezystory 110mR, a Falab zastosował 200mR (w niektórych seriach nawet 220mR). Stąd właśnie różnice w ustawieniach sterowników Falab..... W dokumentacji jest prawda, pod warunkiem, że są wlutowane rezystory pomiarowe 200mR.
Obrazek
Kopytko
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

Post autor: Cosik »

no dlatego o tym pisałem, zrobili ograniczenie prądu poprzez Vref :P
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Woszu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 21
Rejestracja: 20 maja 2018, 13:55
x 1

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

Post autor: Woszu »

Mam prośbę. Czy mógłby któryś z kolegów zmierzyć nominalne wartości Vref ze standardowych sterowników A4988?
Ja swoje już wytargałem i nie oznaczyłem sobie, więc ciężko się odnieść:/
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 19
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

Post autor: dragonn »

Woszu pisze:Mam prośbę. Czy mógłby któryś z kolegów zmierzyć nominalne wartości Vref ze standardowych sterowników A4988?
Ja swoje już wytargałem i nie oznaczyłem sobie, więc ciężko się odnieść:/
Nominalne? Przecież to zależy od tego jaki kto ma silnik oraz jakie A4988 bo jest ich kilka typów z których żadnej nie jest 'standardowy'.
Woszu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 21
Rejestracja: 20 maja 2018, 13:55
x 1

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

Post autor: Woszu »

Eh, racja.
Myślami byłem na forum swojej drukarki:)
Pajacyk0v

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

Post autor: Pajacyk0v »

Odpaliłem pierwszy druk na 2208. Jest fantastycznie :]

Po 20 min drukowania kostki testowej oba motory maja 50-52C. Za dużo?

ACC1200, SPD 50mm/s

Ustawiałem Vref na 1.27V zgodnie z wzorem 0.9A*1.41
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”