TMC2208 nieprofesjonalny test

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 16
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

Post autor: morf »

Doszla nowa partia wrzucilem TMC2208 na Ztke ale niestety chyba sie nie nada, bo co prawda stol podnosi ale po chwili drukowania nagle spada.
Podejrzewam ze za ciezko i gubi krok a potem juz leci w dol :)
Podkrecilem na 1.1V ale to samo.
@kucu wrzucales je na Ztke albo E?
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 17
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

Post autor: Berg »

a może spada jak działa zabezpieczenie przed przegrzaniem, daj odwrotnie. mały prąd.

BTW: moje tez przyszły.
1. wsadziłem do Lume z RAMPSEM i miałem ciekawe doznania. Mianowicie c 3 sekundy na 1 sekundę spada napięcie na tyle, że resetuje drukarkę. JEdnak tylko wtedy, gdy są dwa na raz wsadzone. Najpewniej to przypadek, zawiązany z tym, że jak spaliłem stabilizator, to wsadziłem "jakiś" i pewnie działa na granicy. Prawdopodobnie ten układ co 3s pobiera nieznacznie mniejszy prąd, ale właśnie dwie sztuki na raz przekraczają tę granicę. Dlatego za bardzo nie potestowałem w Lume.

2. w Vertexie już nie ma powyższego kłopotu, działają fajnie, bezszelestnie. Choć muszę wrócić do aktywnego chłodzenia, na razie ustawiłem je na taki prąd przy którym jeszcze tego nie trzeba, ale dla moich silników to za mało.

Mam zamiar zobaczyć jak działają na 1/2 kroku.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 16
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

Post autor: morf »

rafaljot pisze:a może spada jak działa zabezpieczenie przed przegrzaniem, daj odwrotnie. mały prąd.
Chyba nie -> po zalozeniu na Ztke i wlaczeniu drukarki i homing Z wystarczy ze lekko dotkne palcem i leci w dol. Wszystko "zimne"
Z zalozonym A4899 moge sporo mocniej docisnac dlonia i "trzyma".
Sprawdze jeszcze drugi egzemplarz ktory mam i dam znac
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 16
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

Post autor: morf »

Wymienilem wczoraj na drugi - nie pomoglo, zmienialem Vref w jedna i druga. Generalnie nie trzyma osi Z stabilnie, przynajmniej u mnie :) No nic wracam do starego A4899
Done is better than perfect.
EG-SPOON
Postów w temacie: 2
Posty: 52
Rejestracja: 03 sie 2017, 06:29
Lokalizacja: xxx
x 6

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

Post autor: EG-SPOON »

Witam. Dołączę się do tematu.
Ostatnio zakupiłem owe stepsticki, ale nie mogę znaleźć konkretnej informacji jak je prawidłowo podpiąć do Ramps 1.4. Czy identycznie jak A4988 ? Chodzi mi o sposób montażu i jak ustawić zworki na tryb 1/16. Nie wiem też jak prawidłowo obliczyć Vref. Mam silniki SX17-1005LQCEF (1A)
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 16
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

Post autor: morf »

Kierunek montażu i ruchu silników jak A4988. Zworki tak samo.
EG-SPOON
Done is better than perfect.
kucu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 19 cze 2017, 22:04

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

Post autor: kucu »

Dokładnie tak jak mówi morf :).
Udało mi się przestawić te sterowniki w tryb 1/256 (lub dowolny inny) ze sterowaniem STEP/DIR. Układy te jednak posiadają ustawienia trybu mikrokroków przechowywane w pamięci RAM (ulotnej) przez co po każdym resecie zasilania resetowane jest do domyślnych ustawień.
Pracuję nad układem który będzie konfigurował układy po każdym załączeniu zasilania - nie tylko mikrokroki ale też kilka innych rzeczy. Jednak gotowe rozwiązanie chwilę mi zajmie.

Morf, odnośnie tego stołu który nie działa u Ciebie, u mnie nie ma najmniejszych problemów na żadnej z osi (klon ultimaker original +). Układy działają z pasywnym chłodzeniem, jednak teraz nie pamiętam jakie jest Vref ale około 0.8V.

Układy TMC2208 pobierają więcej prądu z linii 5V niż A4988. Dołączając 4 układy do RAMPSa musiałem zamienić stabilizator 5V na przetwornicę STEP-DOWN, ze względu na dużą ilość ciepła która wydzielała się na stabilizatorze (przez co znacznie przysiadało napięcie i wszystko się resetowało), zasilanie drukarki to 19V, więc ciepła było sporo :)
rafaljot o tym problemie wspominał wcześniej. Polecam założyć układzik jak niżej. koszt to jakieś 2-3zł u "Chińczyka" :)
Załączniki
Przechwytywanie.PNG
Przechwytywanie.PNG (37.78 KiB) Przejrzano 6209 razy
EG-SPOON
Postów w temacie: 2
Posty: 52
Rejestracja: 03 sie 2017, 06:29
Lokalizacja: xxx
x 6

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

Post autor: EG-SPOON »

Widzę że sama wymiana stepsticków to dopiero początek. Ja zasilam drukarkę 12 voltami. Czy też konieczne jest zamontowanie takiej przetwornicy ?
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 16
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

Post autor: morf »

Nie, ja tam nie mam takich wodotryskow I działa :)
Done is better than perfect.
kucu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 19 cze 2017, 22:04

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

Post autor: kucu »

Musisz sobie sprawdzić czy stabilizator się nie przegrzewa, ale przy 12V nie powinno być żadnych problemów (zasilanie z 19V przy ok 250mA powoduje wytracenie 3W mocy w postaci ciepła na stabilizatorze). Ja dodatkowo mam kilka układów zasilanych z 5V z arduino, dlatego stabilizator nie dawał rady.

Jeżeli używałeś wcześniej A4988 to tylko podmieniasz na TMC2208 i wszystko powinno ruszyć bez problemów :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”